Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


786. Федьків Світлана Володимирівна. Комплексні рентгенологічні дослідження вікових змін та статевого диморфізму ключиць: дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / АМН України; Інститут онкології. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Федьків С.В. Комплексні рентгенологічні дослідження вікових змін та статевого диморфізму ключиць. – Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика, променева терапія. - Інститут онкології АМН України. Київ, 2003 р.

Дисертація присвячена вивченню стану кісткових структур при інволюційному остеопорозі та встановленню рентгенологічних ознак вікових змін і статевого диморфізму ключиць.

У роботі викладено результати досліджень 157 правих ключиць (81 чоловічої та 76 жіночих).

Автором встановлено рентгенографічні особливості кісткових структур ключиць з урахуванням статі та віку. Визначено нормативні показники мінеральної щільності кісткової тканини методами рентгенівської денситометрії. Запропоновано формули та схеми визначення ключичних індексів на основі рентгенограмометричного дослідження ключиць і розроблено методику визначення віку дорослої людини. Розроблено методику діагностики статі по ключиці за її рентгеноостеометричними та остеометричними параметрами для судово-медичної ідентифікації загиблої особи. На основі комплексних рентгенологічних досліджень ключиць встановлені діагностичні критерії інволюційного остеопорозу.

1. За допомогою рентгенографічного методу вивчено кісткові структури ключиць у віковому аспекті в осіб чоловічої та жіночої статі. Встановлено рентгенографічні ознаки інволюційного остеопорозу які проявляються зменшенням ширини кортикального шару та збільшенням ширини кістково-мозкової порожнини діафіза ключиць, на фоні яких прослідковано тенденцію до розрідження губчастої речовини кістки, яка наростає після 50 років з кожним десятиріччям

2. Отримано розширену інформацію про особливості рентгеноархітектоніки ключиць методом рентгенографії з прямим збільшенням зображення та виявлено на трабекулярному рівні вікові зміни з боку кісткової тканини, яка змінюється з віком від дрібно- до середньо- та великокомірчатої, що дозволило визначити ступінь розвитку інволюційного остеопорозу в кістках.

3. Встановлено ознаки статевого диморфізму ключиці людини по даним рентгеноостеометричного та остеометричного досліджень. Розроблено методику діагностики статі по ключицях за 11 рентгеноостеометричними та остеометричними параметрами й розрахунками діагностичного коефіцієнта для чоловіків та жінок, які рекомендовані як критерії визначення статі, що дозволяють проводити ідентифікацію загиблої особи як за цілими ключицями, так і окремими їх фрагментами.

4. При рентгенограмометричному дослідженні ключиць чоловічої та жіночої статі оцінено рентгеноморфометричний стан кісткових структур та розроблено методику визначення ключичних індексів - КІ1 та КІ2 за формулами і схемами, яка дозволяє встановити за ключицею вік невідомої особи.

5. Вперше методами непрямої еталонної рентгенівської денситометрії, двофотонної рентгенівської денситометрії та кількісної комп’ютерної томографії вивчено стан губчастої та компактної кісткової тканини та оцінено показники мінеральної щільності ключиць у чоловіків і жінок Прикарпатського регіону в різних вікових періодах. Поєднане застосування рентгенівської денситометрії (точність методу 92%) та комп’ютерної томографії (точність методу 80%) підвищує ефективність діагностики інволюційного остеопорозу.

  1. За допомогою методів: непрямої еталонної та двофотонної рентгенівської денситометрії, а також кількісної комп’ютерної томографії, виявлено закономірне зниження показників мінеральної щільності кісткової тканини з віком та встановлено їх норму для населення Прикарпаття, що має практичне значення для клініки при діагностиці інволюційного остеопорозу.

  2. Вивчено діагностичні можливості звичайної рентгенографії, рентгенографії з прямим збільшенням зображення об’єкта, рентгеноостеометрії, остеометрії, рентгенограмометрії та методів рентгенівської денситометрії для встановлення ознак інволюційного остеопорозу та визначення вікових та статевих діагностичних критеріїв.

Публікації автора:

  1. Федьків С.В. Оцінка вікових змін кісткової тканини за даними рентгенографічного дослідження ключиць // Променева діагностика, променева терапія. – Київ, 2003. – № 16. - С. 146-154.

  1. Федьків С.В. Вікова динаміка рентгеноструктурних змін ключиці // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава, 2003. - №4. – С. 50-52.

  2. Федьків С.В. Встановлення статі загиблої особи за рентгеноостеометричними та остеометричними параметрами ключиць // Acta medica leopoliensia. Львівський медичний часопис. – Львів, “Leopolis”, 2003, Vol. 9, № 2. - С. 42-45.

  3. Федьків С.В. Рентгенограмометрія в діагностиці вікових змін кісткової тканини // Український радіологічний журнал. - Харків, 2003. -№1. – С. 21-24.

  4. Рижик В.М., Кметюк В.М., Федьків С.В. Дослідження вікових змін кісткової тканини методом двофотонної рентгенівської денситометрії // Променева діагностика, променева терапія. – Київ, 2003. – № 16. - С. 139-146.

Здобувач самостійно зібрала матеріал, провела дослідження, статистичну обробку отриманих результатів, зробила висновки та узагальнення.

  1. Федьків С.В. Оцінка структурно-функціонального стану кісткової тканини методом непрямої еталонної рентгеноденситометрії // - Івано-Франківськ, 2003. - №1. – С. 76-78.

  2. Рижик В.М., Федьків С.В. Рентгеноостеометрична та остеометрична характеристика статевого диморфізму ключиць для судово-медичної ідентифікації загиблої особи // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наук. робіт Асоціації радіологів України. – Київ, 2003. -С. 253-257.

Здобувач провела огляд літератури, зібрала матеріал, зробила статистичну обробку отриманих даних та їх узагальнення, підготувала матеріал до друку.

  1. Федьків С.В. Рентгеноостеометричні параметри ключиці в діагностиці соматотипу загиблої людини // Тези 57 наук.-практ. конф. студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця з міжнародною участю “Актуальні проблеми сучасної медицини” – Київ. - 2002. – С. 117.

  2. Федьків С.В. Рентгеноостеометричні параметри як критерій діагностики статевої належності ключиць // Зб. наук. праць XLV підсумкової наук.-практ. конф. “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. - Випуск 7. – Тернопіль. – 2002. – С. 158.

10. Деклараційний патент на винахід “Спосіб встановлення віку невідомої особи”, заявка № 2003087827.