Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Дороніна Майя Степанівна. Комплексне управління економічними і соціальними процесами на підприємстві (концепція і методологія): дисертація д-ра екон. наук: 08.06.01 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Дороніна М.С. Комплексне управління економічними і соціальними процесами на підприємстві (концепція і методологія). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Харківський державний економічний університет, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню концепції і методологічних засад управління підприємством як динамічною економіко-соціальною системою, що взаємодіє із мінливим зовнішнім середовищем, розробці методичного забезпечення сучасних механізмів комплексного управління його економічними і соціальними процесами. Узагальнено проблеми та передумови зміни концепції управління сучасним виробничим підприємством. Запропоновано концептуальні засади комплексного управління сучасним підприємством, зміни орієнтирів менеджменту. Розроблено теоретичні основи управління капіталом підприємства як економічним потоковим процесом з використанням технологій маркетингу, логістики. Вдосконалено теоретичні засади діагностики культури підприємства; алгоритм оцінки колективної думки, використання експерименту для її зміни на основі освітньо-виховних заходів. Запропоновано і теоретично обґрунтовано механізм розвитку соціально відповідальної поведінки підприємства та інформаційно-інтелектуального потенціалу його колективу.

1. Життєдіяльність сучасного підприємства забезпечується обмінними процесами з навколишнім середовищем, які ускладнюються з розвитком техніко-технологічних засобів виробництва, посиленням в них ролі людини, вимагають зміни концепції менеджменту, орієнтації його на комплексне управління економічними та соціальними процесами.

2. Узагальнення чинників і змісту еволюції економічної теорії, що сформувалася як наука про багатство, знайшла розвиток у напрямах дослідження поведінки економічних агентів, засобів її впорядкування, поповнилася ідеями інституціоналізму, що обґрунтував необхідність врахування впливу неекономічних чинників на економічні процеси, створив конструктивну основу ідей нової концепції управління підприємством як економіко-соціальною системою. Виходячи з аналізу тенденцій розвитку економічної теорії і праксеології, як науки про джерела активізації людської поведінки, ключовими вихідними категоріями для формулювання ідей нової концепції управління підприємствами слід обрати: “багатство”, “поведінку” “економічних агентів”, “діяльність”, “потребу”.

3. Для формування нової парадигми менеджменту сучасного підприємства його слід розглядати як функціонально-цільову спільність капіталу та організації, що відтворюється в системі циклічних економічних і соціальних процесів, використовує збагачену людським чинником систему ресурсів. Управління сучасним підприємством слід орієнтувати на комплексну модель людини, соціалізацію менеджменту. Головними категоріями, що визначають принципові координати управління підприємством за новою концепцією, є “капітал”, “організація”, “потреби” і “процеси”.

4. Обґрунтована в дисертації модель сучасного підприємства, в структурі якої виділені економічні та соціальні процеси, що впорядковуються через механізм управління на основі формальних і неформальних правил і процедур, визначає нові аспекти впорядкування його діяльності й розвитку.

5. Головною категорією для розбудови теоретичних і практичних засад управління підприємством як економіко-соціальною системою повинна стати “потреба”, з використанням якої можна розробити методичне забезпечення обміну з навколишнім середовищем не тільки економічними, а й неекономічними цінностями, формування людського та соціального капіталу підприємства; ввести в дію інтелект, знання, вміння працювати з інформаційними ресурсами. Визначений в дисертації зміст потреб сучасного підприємства та їх функцій створює основу керованого впливу на економічні і соціальні процеси на підприємстві через їх актуалізацію та задоволення.

6. З визначення механізму управління як організації організованості керованої системи методологічно випливає необхідність формування двох систем інструментів, важелів, формальних і неформальних правил і процедур, двох моделей впливу на впорядкування економічних та соціальних процесів, оскільки останні мають різну природу.

7. Обґрунтування необхідності розгляду капіталу як потокового процесу створює методологічну основу розширення управління спеціалізованими виробничими операціями підприємства управлінням його бізнес-процесами.

8. Ефективність опанування вітчизняними підприємствами маркетингу забезпечується узгодженням його інструментів з обраною управлінською орієнтацією менеджменту, нарощуванням та своєчасним реінжинірингом інформаційного потенціалу маркетингу і взаємодією з формуванням інформаційного менеджменту на підприємстві.

9. Логістична концепція управління матеріальними, фінансовими та інформаційними потоками підприємства надає переваги завдяки усуненню суперечностей між окремими сферами управління підприємством, але вимагає детального обґрунтування варіанта і програми її впровадження. Використання запропонованих у дисертації рекомендацій забезпечує оптимізацію обсягів оборотного капіталу, безперервність його відтворювальних циклів.

10. Формування клімату соціальної злагоди в колективі через управління його ціннісними орієнтирами створює передумови підвищення ефективності економічних процесів. Визначені в роботі складові корпоративної культури, зміст її функцій складають основу методичного забезпечення розробки технологій її оцінки, програм використання та розвитку ціннісних орієнтацій персоналу підприємства.

11. Використання запропонованих в дисертації методичних підходів до розвитку соціальної відповідальності менеджменту та клімату соціального партнерства дає змогу підприємствам формувати імідж соціально відповідальної організації.

12. Використання в теорії і практиці менеджменту запропонованого в дисертації поняття “людські ресурси” та визначених факторів ефективного використання їх потенціалу дає можливості через технології паблік релейшнз та управлінського експерименту активізувати трудову поведінку людини з урахуванням закладених в неї природою та сформованих суспільством індивідуальних якостей.

13. Надійність та ефективність функціонування й розвитку економічних і соціальних процесів можна забезпечити через упровадження цінностей підприємницької та едхократичної культури.

14. Ефективність підприємницької та едхократичної культури забезпечується можливостями розвитку інформаційно-інтелектуального потенціалу менеджерів. Запропоноване в дисертації відповідне методичне забезпечення надає орієнтири розробленню науково обгрунтованих методик з цього напряму.

15. Опанування менеджерами технологій ефективного ділового спілкування сприятиме інтенсифікації комунікацій у колективі і з партнерами, а також значному зростанню ефективності їх праці та діяльності підприємства в цілому.

Публікації автора:

Монографія та навчальні посібники з грифом Мінвузу

1. Дороніна М.С. Управління економічними та соціальними процесами підприємства: Монографія. — Харків: Вид. ХДЕУ, 2003. — 444 с.

2. Доронина М.С. Организация международных научно-технических связей: Учебное пособие. – Харьков: Бизнес Информ, 1998.– 132 с.

3. Дороніна М.С. Культура спілкування ділових людей: Навчальний посібник.– К.:“КМ Academia”, 1997.– 192 с.

Статті у фахових наукових виданнях

1. Доронина М.С., Аведян Л.И. Социальный эксперимент как метод исследования и формирования культуры предприятия //Экономика и управление. –1998. – №2. – С. 25–26. Особистий внесок автора: загальна ідея дослідження, алгоритм експерименту.

2. Доронина М., Аведян Л. Использование человеческих ресурсов (Принципы управления) // Бизнес Информ. — 1999. — №15 – 16. — С. 146 – 149. Особистий внесок автора: визначення причин еволюції принципів управління, формулювання змісту принципів .

3. Доронина М.С., Войтко В.В. Развитие категории “поведение” // Коммунальное хозяйство городов: Научн.-техн.сб. Сер.“Экономические науки”. Вып. 26. — К.: Техніка, 2000. — С. 143 – 150. Особистий внесок автора: визначення необхідності управління поведінкою економічних організацій.

4. Доронина М.С., Гончаренко В.Д. Новая профессия — информационный менеджер // Проблемы системного подхода в экономике: Сб. научн. тр. — К.: КМУГА, 1998. — С. 138 – 144. Особистий внесок автора: ідея введення нової професії – інформаційний менеджер, перелік його функцій

5. Доронина М.С., Григоренко А.М., Аведян Л.И. Факторы эффективного использования человеческих ресурсов предприятия // Бизнес Информ.– 1999.– №9 –10.– С. 91 – 96. Особистий внесок автора: , обґрунтування необхідності введення в теорію і практику менеджменту поняття “людські ресурси підприємства”, методика збору та обробки інформації для оцінки їх потенціалу

6. Дороніна М.С. Економічна теорія і формування методології управління підприємством // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 132. — Дніпропетровськ: Вид. ДНУ, 2002. — С. 121 – 131.

7. Дороніна М.С. Механізм управління соціально-економічними процесами підприємства // Коммунальное хозяйство городов: Научн.-техн. сб. Сер. “Экономические науки”. Вып. 40. — К.: Техніка, 2002. — С. 274 – 284.

8. Доронина М.С., Наумик Е. Г. Особенности современного изучения мотивации персонала // Технічний прогрес і ефективність виробництва: Зб. наук. праць Вип. 122. — Харків, Вид. ХДПУ — 2000. — С. 27 – 30. Особистий внесок автора: ідея міждисциплінарного підходу до визначення резервів розвитку мотивації.

9. Дороніна М.С. Нові можливості підвищення ефективності інформаційного забезпечення підприємства // Вісник ХДЕУ. – 2001.– №3 (19). – С. 104 – 107.

10. Дороніна М.С. Оцінка бізнес-процесів та управлінських орієнтацій підприємств // Коммунальное хозяйство городов: Научн.-техн. сб.: Сер. “Экономические науки”. Вып. 31.– К.: Техніка, 2001.– С. 65 – 72.

11. Дороніна М.С. Оцінка резервів розвитку підприємницької культури підприємства // Управління розвитком. – 2003.– №1.– С. 9 – 16 .

12. Дороніна М.С. Передумови формування сучасної методології управління підприємством // Научн.-техн. сб. “Коммунальное хозяйство горо-дов” Сер. “Экономические науки”. Вып. 34. — К.: Техніка, 2001. — С. 81 – 91.

13. Доронина М.С. Предпосылки развития социального партнерства на частном предприятии // Ученые записки Харьковского гуманитарного института «Народная украинская академия». Т. 2. – Харьков: Авеста, 1996. – С. 228 – 233.

14. Дороніна М.С. Проблеми створення методологічних основ управління потоковими процесами на підприємстві // Вісник НУ «Львівська політехніка» № 416, «Логістика», 2001. — С. 43 – 48.

15. Доронина М.С. Противоречия в формировании нового хозяйственного механизма // Экономика и управление. —2000. — №2 – 3. — С. 7 – 8.

16. Дороніна М.С. Соціальна відповідальність менеджменту // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 40. — Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. — С. 11 – 17.

17. Доронина М.С., Сушко Л.Н. Взаимовыгодная ничья // Бизнес Информ. — 1996. — №17.– С. 42 – 43 . Особистий внесок автора: організація та критерій ефективного ділового спілкування.

18. Дороніна М.С., Сушко Л.М. Раціоналізація ділових стосунків у творчих колективах // Вісник ХДЕУ. – 1997.– N1.– С. 43 – 47. Особистий внесок автора: комплексний аналіз відносин в колективі з використанням соціоніки.

19. Дороніна М.С. Розвиток потенціалу колективної роботи // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 29. — Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. — С. 74 – 82.

20. Доронина М.С., Чмутова И.Н. Методические аспекты исследования связей предприятия // Вісник ХДЕУ. — 1998. — №2 (6). — С. 30 – 32. Особистий внесок автора: ідея дослідження, класифікація зв’язків.

21. Доронина М.С., Шемаева Л.Г. Методы и модели в управлении материальными потоками предприятия // Вестник ХГПУ. Сер. “Технический прогресс и эффективность производства”. — 2000. — №96. — С. 8 – 12. Особистий внесок автора: визначення необхідності використання системи одиничних та комплексних моделей в управління матеріальними потоками.

22. Дороніна М.С., Шемаєва Л.Г. Проблемні питання створення і використання логістичної системи підприємства // Вісник НУ “Львівська політехніка” №390, “Логістика”, 2000. — С. 22 – 26. Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності впровадження логістики на українських підприємствах

23. Доронина М.С., Шемаева Л.Г. Управление материальными и финансовыми потоками предприятия на основе логистического подхода // Вестник ХГПУ. Сер. “Технический прогресс и эффективность производства”. — 1999. — №90. — С. 117 – 121. Особистий внесок автора: обгрунтування підходів до узгодження матеріальних та фінансових потоків в логістичній системі

24. Дороніна М.С. Управління капіталом: Проблеми та передумови їх вирішення // Вісник ХДЕУ. — 2001. — №2(18). — С. 51 – 54.

25. Дороніна М.С. Філософські аспекти дослідження соціально-економічних процесів підприємства, ч.1 // Економіка розвитку.– 2002.– №2 (24) .– С. 7–12.

26. Дороніна М.С. Філософські аспекти дослідження соціально-економічних процесів підприємства, ч. 2 // Економіка розвитку.– 2002.– №4 (24) .– С. 7–12.

27. Дороніна М.С. Формування інформаційно-інтелектуального капіталу підприємства // Черкаси, 2002.– С. 23 – 29 .

28. Доронина М.С. Эксперимент в управлении трудовым поведением коллектива предприятия // Вестник ХГПУ. Сер. “Технический прогресс и эффективность производства”. — 2000. — № 94. — С. 75 – 83.

29. Доронина М.С., Яссин Ф.А. Предпринимательство: новые аспекты исследования // Бизнес Информ. — 1997. — №21. — С. 47 – 49. Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності дослідження підприємливості як ресурсу ринкової економіки

30. Сушко Л.Н., Доронина М.С. Ноу-хау как объект коммерческой сделки. Сб. научн. трудов. Институт социального прогресса. – Харьков: Основа. – 1996. – С.79 – 81. Особистий внесок автора: визначення змісту ноу-хау, критеріїв його визначення.

Статті в інших наукових виданнях

1. Дороніна М.С. Модель сучасного підприємства. Зб. наук. праць Харківського інституту бізнесу і менеджменту, вип 6.– Харків: ХІБМ, 2002.– С. 93 – 103.

2. Дороніна М.С. Організаційна культура: сутність, функції // “Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”: Зб. наук. праць, Вип. 2.– Харків: ХНУ, 2002.– С. 26 – 29.

Тези конференцій

1. Дороніна М.С., Аведян Л.Й. Менеджмент та культура корпорацій // Зб. доп. Міжнар. наук.-практ. конф. “Управління трудовими ресурсами: проблеми і перспективи розвитку”. — Хмельницький: Б.в., 1997. — С. 451 – 454. Особистий внесок автора: визначення культури як нового об’єкта управління вітчизняних менеджерів

2. Доронина М.С., Аведян Л.И. Этический кодекс корпорации как организующий элемент ее культуры // Матер. Междунар. научн. конф. “Социально-гуманитарные проблемы менеджмента”, 30 – 31 окт. 1997 г.— Донецк: Б.и., — 1997. — С. 73 – 75. Особистий внесок автора: визначення ектичного кодексу як еталону оцінки корпоративної культури

3. Дороніна М. С. Актуальні проблеми дослідження підприємств як соціальних організацій // Матер. Третьей международной научн.-практ. конф. “Исследование и оптимизация экономических процессов «Оптимум-2001» “, 14 – 16 ноябр. 2001 г.– Харьков: Б.и., – 2001.– С. 62 – 63

4. Дороніна М. С. Виробниче підприємство як єдність організації та капіталу // Матер. Третьої міжнар. наук.-практ. конф. “Теорія і практика перебудови економіки“, 25 – 27 лист. 2002 р. – Черкаси: Б.в. – 2002.– С. 145 – 146.

5. Доронина М. С., Войтко В. В. Социально-психологические аспекты маркетинга // Матер. Першої міжвуз. наук.-практ. конф. “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах”, 17 – 18 лют. 2000 р. Т. 2. — Дніпропетровськ: Б.в. – 2000. — С. 20 – 21 Особистий внесок автора: ідея соціалізації маркетингу і менеджменту

6. Доронина М.С., Клименко Е.Н. Инновационное поведение инженерных работников // Матер. межвуз. научн.-метод. конф. “Инженерное образование – единство технического и гуманитарного образования” 26 – 27 мая 1992 г. – Харьков: Б.и., 1993. – С. 181 – 182 . Особистий внесок автора: оцінка інноваційного потенціалу менеджерів

7. Дороніна М. С. Методологічні засади формування механізму управління сучасним підприємством // Матер. Третьої міжнар. міждисциплінарної наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми науки і освіти”, 1 – 9 трав. 2002 р. — Харків: Вид. ХНУ, 2002. — С. 51.

8. Дороніна М. С. Нові аспекти наукового дослідження підприємств. // Тез. доп. Всеукр. наук.-практ. конф. “Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття”, 22 – 23 лист. 2001 р. — Полтава: Вид. ПДТУ, 2001. — С. 74 – 75.

9. Доронина М.С., Павлова М. В. Ориентации промышленных предприятий в рыночной экономике // Тези доп. наук.-практич. конф. “Формування ринкової економіки в Україні: теоретичні і практичні проблеми подолання кризи”– Вінниця: Б.в.,1994. – С. 110. Особистий внесок автора: зміст управлінських орієнтацій підприємства

10. Дороніна М. С. Проблеми створення методологічних основ управління потоковими процесами на підприємстві // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. "Маркетинг та логістика в системі менеджменту", 9 – 10 лист. 2000 р. – Львів: Вид. НУ "Львівська політехніка", 2000. — С. 345 – 346.

11. Доронина М. С., Сушко Л. Н. Резервы эффективного общения деловых партнеров // Тез. докл. Укр. научн.-практ. конф. “Маркетинг и управление инновациями”, 28 – 29 сент. — 1993 г. Харьков: Изд. ХИЭИ — 1993. — С. 28. Особистий внесок автора: використання рекомендацій соціоніки для інтенсифікації обміну інформацією в діловому спілкуванні