Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Іванюшко-Назарко Наталія Василівна. Комплексне лікування важких токсико-алергічних дерматозів з урахуванням стану гомеостазу, амінокислотного спектра та системи оксиду азоту : Дис... канд. наук: 14.01.20 - 2008.



Анотація до роботи:

Іванюшко-Назарко Н.В. Комплексне лікування важких токсико-алергічних дерматозів з урахуванням стану гомеостазу, амінокислотного спектра та системи оксиду азоту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Державна установа „Інститут дерматології та венерології АМН України”. – Харків, 2008.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування хворих на токсико-алергічні дерматози (ТАД) препаратами метаболічної дії з урахуванням біохімічних показників гомеостазу, амінокислотного спектра та системи оксиду азоту (NO). Вивчено клінічні прояви, етіологічні фактори, стан гомеостазу, амінокислотного спектра та системи NO. Вперше на підставі вивчення спектра всіх замінних і незамінних амінокислот встановлено роль метаболічного компонента в патогенезі ТАД – дисаміноацидемії при медикаментозній алергії по типу багатоформної ексудативної еритеми (БЕЕ), гіпоаміноацидемії при синдромі Стівенса-Джонсона (ССД), гіпо- і гіпераміноацидемії при токсичному епідермальному некролізі (ТЕН). Виявлено інтенсифікацію окислювального метаболізму L-аргініну у вигляді порушення функціонування системи NO, що призводить до гіперпродукції NO і може перетворюватися з ланки адаптації (при медикаментозній алергії по типу БЕЕ) в ланку пошкодження (при ССД і ТЕН). Розроблено метод терапії з використанням антиоксидантних засобів («Три-Ві плюс»), амінокислотних сумішей («Октамін плюс», «Інфезол 40»), волемічного стабілізатора («Рефортан») та коректора метаболічного ацидозу (4% гідрокарбонат натрію). Запропонований метод лікування дає змогу досягнути швидкого клінічного одужання у 94,4% хворих, чим зменшити частоту смертельних вислідів при ТЕН.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в підвищенні ефективності лікування хворих на важкі токсико-алергічні дерматози на підставі встановлення патогенетичної ролі гемоциркуляторних і обмінних порушень, розладів амінокислотного спектра, системи оксиду азоту – NO-синтази і використання в комплексній терапії препаратів метаболічної та гемодинамічної дії.

1. У патогенезі ТАД відомості про порушення гомеостазу, а саме гемоциркуляції, кислотно-основного стану, обміну амінокислот крові, стану системи оксиду азоту є як маловідомими, так і суперечливими, – це є підставою для проведення досліджень гемодинамічних, біохімічних показників, а саме амінокислотного спектра та системи оксиду азоту – NO синтази.

2. Встановлено, що у 88,5% хворих на ТАД етіологічним чинником були медикаменти: природні та напівсинтетичні пеніциліни (38,7%), нестероїдні протизапальні засоби та піразолонові анальгетики (27,4%), цефалоспорини (11,3%), сульфаніламіди (8,1%) та ін., латентний період становив 5,7±0,3 дня. Поліпрагмазія визначена у 72,6% хворих, найчастішими шляхами введення препаратів були внутрішньом’язевий та комбінований (54,9%). У 64,2% пацієнтів з ТАД визначено захворювання шлунково-кишкового тракту і гепатобіліарної системи. Площа ураженої поверхні у хворих на ТЕН зі сприятливим перебігом була 39,8±4,2%, в летальних випадках – 77,4±1,2% поверхні тіла.

3. Вивчення біохімічних параметрів гомеостазу у хворих при ТАД виявило суттєві відхилення від норми у хворих на ССД і ТЕН. У пацієнтів з ССД установлено підвищення вмісту АсАТ в 2,4 раза, АлАТ – в 2,2 раза, зниження загального білка в 1,2 раза (р<0,05). У хворих на ТЕН спостерігаються значні гемодинамічні розлади, обумовлені дизгідрією, які характеризуються циркуляторною нестабільністю внаслідок позаклітинної ізотонічної дегідратації. Залежно від періоду хвороби гемодинамічні і оксигенаційні розлади супроводжуються порушенням обмінних процесів: зниженням вмісту загального білка в 1,2 – 1,3 раза, збільшенням загального білірубіну в 1,5 – 2,3 раза, АлАТ і АсАТ в 4,2 – 5,1 раза, натрію в 1,05 1,1 раза, сечовини та креатиніну в 1,6 – 2,0 раза і метаболічним ацидозом за пониженням рівня SB в 1,4 – 1,5 раза (р<0,050,01). Гіпертрансаміназемія, гіпернатріємія, метаболічний ацидоз у хворих на важкі ТАД є додатковим підтверженням втягнення в патологічний процес печінки та нирок.

4. Дослідження спектра вільних АК та продуктів їх розпаду в сироватці крові хворих на ТАД виявило істотні зміни. При медикаментозній алергії по типу БЕЕ на тлі нормального сумарного вмісту замінних і незамінних АК установлена дисаміноацидемія зі змінами в основному рівня сірковмісних АК (р<0,01). У пацієнтів з ССД при зниженні загальної кількості АК зменшувався в 1,2 раза сумарний вміст замінних і в 1,4 раза – незамінних АК (р<0,05). Відхилення амінокислотного складу крові при ТЕН виявлялися різноспрямованими змінами показників: на початку хвороби – зниженням в 1,3 раза загальної кількості АК за рахунок зменшення в 1,8 раза незамінних АК (р<0,01), на висоті захворювання – підвищенням в 1,3 раза сумарного вмісту АК зі збільшенням в 2,3 раза кількості незамінних АК (р<0,01).

5. У хворих на ТАД встановлено активізацію NO-синтазного механізму утворення NO в сироватці крові, що супроводжується зміною вмісту стабільних метаболітів NO і NO-синтазної активності: при медикаментозній алергії по типу БЕЕ рівень нітрат-аніонів збільшувався в 1,8 раза (р<0,05), активність iNOS – в 5,1 раза (р<0,01); при ССД - вміст нітрат - і нітрит-аніонів зростав в 1,5 і 3,3 раза, активність cNOS та iNOS – в 1,8 і 13,4 раза (р<0,01); при ТЕН в початковому періоді рівень NO2 та NO3 зростав в 1,9 і 4,3 раза, активність iNOS – в 21,7 раза (р<0,01), на висоті захворювання значення нітрат- і нітрит-аніонів збільшувалися в 1,7 і 10,8 раза (р<0,01), сNOS – в 5,1 раза (р<0,05), iNOS - в 16,7 раза (р<0,01).

6. Розроблено оригінальний метод комплексного лікування хворих на важкі ТАД з урахуванням біохімічних показників гомеостазу (рівня трансаміназ, загального білка, загального білірубіну, натрію, сечовини та креатиніну крові), амінокислотного спектра (замінних та незамінних АК, біогенних амінів) та системи NO – NOS (нітрит- та нітрат-аніонів, iNOS). З використанням засобів метаболічної дії (антиоксиданта «Три-Ві плюс» при медикаментозній алергії по типу БЕЕ), препаратів, які містять амінокислоти («Октамін плюс» – ССД, «Інфезол 40» – при ТЕН), волемічного стабілізатора гемодинаміки «Рефортану», коректора метаболічного ацидозу 4% гідрокарбонату натрію, дало змогу досягти клінічного одужання у 94,4% хворих порівняно з 85,3% при традиційній терапії, вдвічі зменшити частоту смертельних вислідів при ТЕН.

Публікації автора:

  1. Іванюшко Н.В. Тяжкі токсико-алергійні дерматози (синдром Лайєлла): методи діагностики та комплексна інтенсивна терапія / Н.В. Іванюшко // Практична медицина. – 2004. – Том Х, № 1. – С. 128-132.

  2. Іванюшко Н.В. Актуальні питання інтенсивної терапії гемодинамічно–метаболічних розладів у хворих на тяжкі токсико-алергійні дерматози / Н.В. Іванюшко // Практична медицина. – 2005. – Том ХI, № 1 .– С. 44-46.

  3. Іванюшко Н.В. Оксид азоту (NO) і його синтази (загальна, конститутивна та індуцибельна) у хворих на токсичний епідермальний некроліз / Н.В. Іванюшко // Дерматовенерологія. Косметологія. Сексопатологія. – 2006. – № 3-4 (9). – С. 113-116.

  4. Іванюшко Н.В. Амінокислотний спектр крові хворих на токсичний епідермальний некроліз / Н.В. Іванюшко // Дерматологія та венерологія. – 2007. – №1 (35). – С. 17-21.

  1. Іванюшко Н.В. Стан системи оксид азоту – NO-синтаза у хворих на тяжкі токсико– алергічні дерматози / Н.В. Іванюшко // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2007. – №2 (37). – С. 86-89.

  2. Іванюшко Н.В. Спосіб лікування шокового стану у хворих токсичним епідермальним некролізом / Н.В. Іванюшко, М.А. Георгіянц // Деклараційний патент України на корисну модель № 9688. Заявл. 09.03.2005; Опубл. 17.10.2005; Бюл. № 10.

  3. Проблеми критичних станів хворих токсичним епідермальним некролізом (ТЕН) / В.Іванюшко, О.Романчук, Н.Іванюшко, В.Бурдовіцин, Б.Ільницька // VIII конг. СФУЛТ: Тези доп. – Львів-Трускавець, 2000. – С. 382.

  4. Романчук О. Інтенсивна терапія хворих з синдромом Лайєлла / О.Романчук, Н. Іванюшко // Тези доп. 61-ої загальноуніверситетської студ. наук. конф. – Львів, 2000. – С. 49-50.

  5. Іванюшко О. Інтенсивна терапія циркуляторних розладів у хворих з синдромом Лайєлла / О. Іванюшко, Н.Іванюшко, Л.Луценко // V Міжн. мед. конг. студ. та молодих вчених: Тези доп. – 10-12 травня 2001 р. – Тернопіль, 2001. – С. 38.

  6. Іванюшко Н.В. Інтенсивна терапія циркуляторних розладів у хворих з токсичним епідермальним некролізом (ТЕН) / Н.В. Іванюшко // Наук.-практ. конф. „Організація токсикологічної допомоги в Україні”: Тези доп. – 20-21 травня 2002 р. – Київ, 2002. – С. 55-56.

  7. Іванюшко Н.В. Інтенсивна терапія гемодинамічних розладів та обмінних процесів у хворих токсичним епідермальним некролізом / Н.В. Іванюшко // Мат. IV нац. конгр. анестезіологів України. – 13-17 вересня 2004 р. – Донецьк, 2004 // Біль, знеболювання, інтенсивна терапія. – № 2-д. – Київ, 2004. – С. 454-455.

  8. Іванюшко Н.В. Гемодинамічно–метаболічні критерії комплексного лікування циркуляторних розладів у хворих токсико-епідермальним некролізом / Н.В. Іванюшко // Мат. наук.-практ. школи ”Розробки молодих вчених дерматовенерологів”. – 7 квітня 2005 р. – Київ, 2005. – С. 37-39.

  9. Іванюшко Н.В. Спосіб лікування циркуляторних розладів у хворих токсичним епідермальним некролізом: Інформаційний лист / Н.В. Іванюшко // ЛНМУ ім.Д.Галицького; Укрмедпатентінформ. - К., 2004. – № 189. – 3 с.