Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Мельник Оксана Петрівна. Комплексне лікування ускладненого сечостатевого хламідіозу у жінок доксицикліном у поєднанні із вобензимом : Дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Івано- Франківська держ. медична академія. — Івано-Франківськ, 2005. — 202арк. — Бібліогр.: арк. 167-198.



Анотація до роботи:

Мельник О.П. Комплексне лікування ускладненого сечостатевого хламідіозу у жінок доксицикліном у поєднанні із вобензимом.

Дисертаційна робота на правах рукопису та на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук

Спеціальність 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби.

Інститут дерматології та венерології АМН України

м. Харків, 2005р.

Дисертація присвячена вивченню механізму виникнення запальних та імунних змін у жінок із ускладненим сечостатевим хламідіозом (УССХ) та їх динаміки при використанні у комплексному лікуванні доксицикліном у поєднанні із вобензимом.

Метою дисертаційного дослідження стало підвищення ефективності лікування хворих жінок на УССХ на основі вивчення імунного статусу, клініко-патогенетичних особливостей перебігу, розробки та впровадження патогенетично обгрунтованих методів терапії.

При вивченні статистично достовірної вибірки пацієнток встановлено, що у хворих жінок наявний запальний процес хламідійної етіології. Аналізувалися наступні показники: інфекційно – запального процесу (кількість лейкоцитів, ШОЕ, деякі показники лейкограми, лейкоцитарні індекси (ІНЛ, ІЛМ)), Т-клітинного імунітету (кількість загальних Т-лімфоцитів (CD-3), Т-хелперів (CD-4) та Т-лімфоцитів із цитотоксичною активністю (CD-8)), а також рівні деяких цитокінів: IL-2, IL -3, IL-4, IL-6.

У всіх обстежених хворих жінок із УССХ спостерігався виражений дисбаланс імунної відповіді з боку Т-клітинного імунітету, що виражався у достовірному зниженні загальної кількості Т-лімфоцитарної популяції (CD-3) в основному за рахунок Т-хелперної (CD-4) субпопуляції із одночасним зростанням кількості Т-лимфоцитів із цитотоксичною активністю (CD-8) і відповідно зниженням Т-хелперно-супресорного індексу (CD-4/CD-8). При дослідженні деяких показників цитокінів у сироватці крові хворих жінок в порівнянні із практично здоровими виявлено: знижений у 1,52 рази рівень IL-2. Рівень IL-6 у пацієнтів у 3,35 рази вищий, ніж у контрольній групі, а також IL-4 у 1,55 рази та IL-3 у 1,14 рази. Даний дисбаланс може бути пов’язаний із напруженістю Т-клітинної ланки імунітету, активацією Т-хелперів 1 і 2 типів та може мати вплив на дозрівання Т-лімфоцитів, на проліферацію та фагоцитарну активність макрофагів.

Проведені дослідження стали основою для розроблення вдосконаленого методу комплексного етіопатогенетичного лікування хворих жінок із УССХ. Розроблений та апробований метод комплексного лікування УССХ у жінок вітчизняним антихламідійним антибіотиком – доксицикліном у поєднанні із поліензимним препаратом – вобензимом

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності лікування хворих жінок на ускладнений сечостатевий хламідіоз на підставі вивчення клініко-патогенетичних особливостей перебігу даного захворювання та використання в комплексній терапії поліензимного препарату – вобензим та антибіотика – доксициклін;

1. У 128 хворих жінок на хронічний рецидивуючий хламідіоз, які знаходились під нашим спостереженням виявлено: безпліддя у 48 (37,5%), викидні – у 39 (30,47%), ектопічну вагітність – у 16 (12,5%), хронічні абдомінальні болі – у 25 (19,53%), зниження лібідо – у 39 (30,47%) жінок. У всіх обстежених хворих жінок спостерігався виражений дисбаланс імунної відповіді з боку клітинного імунітету, що виражався у достовірному (p<0,001) зниженні загальної кількості Т-лімфоцитарної популяції (CD-3 (42,79±0,56)%) в основному за рахунок Т-хелперної (CD-4 (39,52±0,36)%) субпопуляції із одночасним зростанням кількості Т-лімфоцитів із цитотоксичною активністю (CD-8 (34,71±0,42)%) і відповідно зниженням Т-хелперно-супресорного індексу (CD-4/CD-8 (1,15±0,02)). Ці дані пояснюють виникнення гіперергічних спотворених реакцій з боку клітинної ланки імунітету у відповідь на появу антигенної стимуляції у обстежених пацієнтів;

2. У сироватці крові хворих жінок із ускладненим сечостатевим хламідіозом в порівнянні із здоровими виявлено знижений у 1,52 рази рівень IL-2 ((102,08±0,48)пг/мл), що може вказувати про порушення продукції цитокінів, внаслідок чого порушується проліферація і диференціація Т-лімфоцитів та мікробоцидна і цитотоксична активність моноцитів. Рівень IL-6 ((40,21±0,4)пг/мл) у пацієнтів у 3,35 рази вищий, ніж у контрольній групі, який може свідчити про посилення проліферації і диференціювання В-лімфоцитів, підвищений синтез і секрецію імуноглобулінів та проліферацію і диференціювання Тcyt-лімфоцитів. У хворих жінок підвищення рівня протизапального цитокіну IL-4 ((50,3±0,71)пг/мл) у 1,55 рази у порівнянні із донорами може вказувати про вираженість запального процесу та посилення диференціювання цитотоксичних Т-лімфоцитів і гуморальну імунну відповідь опосередкованою участю ТН-2-лімфоцитів. Оскільки, IL-3 ((40,04±0,36)пг/мл) має вплив на дозрівання Т-лімфоцитів, на проліферацію та фагоцитарну активність макрафогів, незначне збільшення його рівня в сироватці крові хворих жінок із хламідійною інфекцією у 1,14 рази пов’язаного із напруженістю Т-клітинної ланки імунітету, активацією Т-хелперів 1 і 2 типів та може мати вплив на дозрівання Т-лімфоцитів, на проліферацію та фагоцитарну активність макрофагів.

3. Розроблено оригінальний метод комплексного лікування жінок хворих на хронічний рецидивуючий сечостатевий хламідіоз доксицикліном по 0,1г (1капс.) всередину двічі на добу протягом 21 дня у поєднанні із вобензимом по 5 драже тричі на добу на протязі 7 днів, потім по 3 драже тричі на добу протягом 20 днів (починаючи із 2-го дня етіотропної терапії доксицикліном) та гепатопротектором – дарсілом по 1табл. тричі на добу, всередину протягом 30 діб (починаючи за тиждень до початку лікування), а також місцевою терапією “Гравагіном” у вагінальних супозиторіях по 1 свічці один раз в добу на ніч, в піхву, щоденно протягом 10 діб;

4. Впровадження розробленого методу в практику лікарських закладів дозволяє добитися клінічного одужання у 90,63%, а етіологічного – у 95,31% жінок. При вивченні віддалених результатів через 3 міс. у 29 обстежених хворих рецидиви відмічені у 3 пацієнтів; через 6 міс. – у 2 із 19 обстежених, а через рік у однієї жінки (із 19 обстежених). Даним жінкам із рецидивами призначено додатковий курс лікування. Розроблений нами метод лікування жінок із ускладненою сечостатевою хламідійною інфекцією сприяє скороченню термінів нормалізації клінічних ознак, термінів санації організму від хламідій, а також нормалізації клітинної ланки імунологічної резистентності організму та показників деяких цитокінів. Він безпечний у використанні, доступний для широкого впровадження в практику. Перевагою розробленого методу лікування хворих жінок на хламідіоз є можливість його використання в амбулаторних умовах.

Публікації автора:

1. Мельник О.П. Стан субпопуляцій Т-клітинного імунітету у жінок із ускладненим сечостатевим хламідіозом //Дерматовенерологія, косметологія, сексопатологія. – 2004.– № 1-2 (7). – ст. 70–73.

2. Мельник О.П. Клінічна ефективність лікування хворих жінок на хронічний рецидивуючий сечостатевий хламідіоз //Журнал дерматовенерології і косметології ім. Н.А. Торсуєва. – 2004. – № 1-2 (8). – ст. 82–90.

3. Мельник О.П. Ускладнення сечостатевого хламідіозу у жінок //Журнал дерматології та венерології. – 2004. – № 3 (25). – ст. 54–58.

4. Мельник О.П. Функціональна активність Т-хелперів 1 і 2 типів (інтерлейкінів) при хронічному сечостатевому хламідіозі //Журнал дерматології та венерології. – 2004. – № 2 (24). – ст. 53-58.

5. Мельник О.П. Клініко – імунологічна ефективність доксицикліну у поєднанні із вобензимом в комплексному лікуванні жінок із ускладненим сечостатевим хламідіозом //Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2004. – № 2, червень. – ст. 73-77.

6. Мельник О.П. Клініко – епідеміологічні особливості сечостатевої хламідійної інфекції у жінок //Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2004. – № 3, вересень. – ст. 84-88.

7. Мельник О.П. Хламідія – основний чинник розвитку хронічного інфекційно – запального процесу у хворих жінок із ускладненим сечостатевим хламідіозом //Галицький лікарський вісник. – 2004, Т.12. – №3. – ст. 64-67.

8. Мельник О.П. Імунний статус у хворих на урогенітальний хламідіоз та мікоплазмоз //Галицький лікарський вісник. – 2003, Т.10. – №1. – ст. 79-80.

9. Мельник О.П., Мосюрчак О.В. Сучасний погляд на проблему лікування сечостатевого хламідіозу //Галицький лікарський вісник. – 2004, Т. 11 – №2. – ст. 149–153.

10. Буянова О.В., Денисенко О.Є., Буянов О.В., Кухта О.П. Флуренізид у комплексному лікуванні урогенитального хламідіозу у жінок //Галицький лікарський вісник. – 2001, Т.8. – №2. – ст. 83-84.

11. Буянова О.В., Гринюк С.М., Хімейчук Л.О., Кухта О.П., Денисенко О.Є., Кравчук Ж.П. Флуренізид та флумексид в комплексному лікуванні розповсюдженого псоріазу, атопічного дерматиту та урогенитального хламідіозу //Галицький лікарський вісник. – 2001, Т.8. – №4. – ст. 20-23.

12. Мельник О.П. Інтерлейкіни – високоінформативні маркери активності запального процесу жіночих внутрішніх статевих органів при хламідійній інфекції //Матеріали наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю. – Вінниця: Нова книга. – 2004. – ст. 190-191.

13. Мельник О.П. Стан субпопуляцій Т-клітинного імунітету у жінок із хронічним сечостатевим хламідіозом //Матеріали всеукраїнської науково – практичної конференції студентів та молодих вчених “Актуальні проблеми клінічної, експериментальної, профілактичної медицини та стоматології”. – Донецьк: 2004. – ст. 179-180.

14. Буянова О.В., Чмут В.Г., Кухта О.П., Гавриш Ж.П. Актуальні аспекти лікування урогенитального хламідіозу та мікоплазмозу //Матеріали всеукраїнської науково – практичної конференції “Косметологія – складова дерматології”. – Київ: 2003. – ст. 7.

15. Мельник О.П. Аналіз деяких показників імунного статусу та цитокінів при хламідіозі та мікоплазмозі //Матеріали VІІ міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль: 2003. – ст. 124.

16. Буянова О.В., Мельник О.П., Гавриш Ж.П. Сучасні підходи до комплексного лікування хламідіозу та мікоплазмозу //Збірник робіт науково – практичної конференції “Актуальные вопросы дерматовенерологии и косметологии”. – Одесса: 2003. – ст. 17-18.

17. Мельник О.П. Динаміка деяких показників Т-клітинного імунітету та цитокінів при застосуванні флуренізиду і вобензиму у хворих на урогенітальний хламідіоз і мікоплазмоз //Тези 58 науково – практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету імені О.О. Богомольця з міжнародною участю “Актуальні проблеми сучасної медицини”. – Київ: 2003. – ст. 22.

18. Мельник О.П. Вдосконалений метод комплексного лікування ускладненого сечостатевого хламідіозу у жінок //Інформаційний листок. УКРМЕДПАТЕНТІНФОРМ, 2004. – № 188, 4с.

19. Буянова О.В., Мельник О.П. Спосіб лікування сечостатевого хламідіозу //Заява №20040503474 від 11.05.2004р. на видачу деклараційного патенту України на винахід.

20. Мельник О.П. Удосконалена методика діагностики та лікування хронічної рецидивуючої хламідійної інфекції у жінок //Інформаційний листок про передовий виробничо – технічний досвід, № 20 – 04 (РДАСНТІ 76.29.48) – Івано – Франківськ: ЦНТЕІ, 2004.

21. Мельник О.П. Стан Т-хелперів 1 і 2 типів (інтерлейкінів) при ускладненому сечостатевому хламідіозі у жінок //Інформаційний листок про передовий виробничо – технічний досвід, № 21 – 04 (РДАСНТІ 76.29.48) – Івано – Франківськ: ЦНТЕІ, 2004.

22. Мельник О.П. Спосіб лікування хронічної рецидивуючої хламідійної інфекції сечостатевих органів у жінок фертильного віку в амбулаторних умовах. /Раціоналізаторська пропозиція № 5/2511 від 24.06.04р. (м.Івано-Франківськ – ІФДМА).