Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Пащенко Вікторія Миколаївна. Комплексна терапія хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом, з урахуванням особливостей гемодинаміки та гормонального гомеостазу : Дис... канд. наук: 14.01.20 - 2008.



Анотація до роботи:

Пащенко В.М. Комплексна терапія хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом, з урахуванням особливостей гемодинаміки та гормонального гомеостазу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – ДУ «Інститут дерматології та венерології АМН України», Харків, 2008.

Дисертація присвячена удосконаленню методів патогенетичної терапії хворих на екзему, спричинену варикозним симптомокомплексом, на основі вивчення особливостей венозної гемодинаміки нижніх кінцівок, гемомікроциркуляції та гормонального гомеостазу. Вперше вивчені особливості венозної гемодинаміки нижніх кінцівок та показані зміни гемомікроциркуляції у хворих на екзему, спричинену варикозним симптомокомплексом. Отримані в результаті досліджень дані про стан гемомікроциркуляторного русла у хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом, розширює уявлення про патогенез захворювання. Встановлено зв’язок гемоциркуляторних порушень зі станом гормонального гомеостазу організму. Вперше досліджено особливості перебігу перименопаузального періоду у жінок, хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом, і показана роль порушень гормонального гомеостазу в перебігу захворювання. Розроблено оригінальний метод комплексного патогенетичного лікування хворих на екзему, спричинену варикозним симптомокомплексом, із застосуванням вазотропної та гормонокорегуючої терапії. Розроблений метод лікування підвищує ефективність терапії, що проявляється в більш високому відсотку клінічного видужання, яке наступило у 95,00 % хворих на екзему та у 83,33 % хворих на трофічні виразки (в групі порівняння, відповідно, у 50,00 % та 44,44 % пацієнтів, p<0,05), та сприяє стійкій ремісії захворювання у 66,67 % хворих на екзему та у 45,45 % хворих на трофічні виразки протягом двох років.

У дисертаційній роботі представлені теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі – підвищення ефективності лікування хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом, та на трофічні виразки з екзематизацією шляхом розроблення диференційованого підходу до лікування із застосуванням вазотропної та гормонокорегуючої терапії на підставі визначення патогенетичних механізмів розвитку захворювань, встановлення ролі порушень венозної гемодинаміки нижніх кінцівок, гемомікроциркуляції та гормонального гомеостазу.

  1. За даними ультразвукового дуплексного ангіосканування у 106 хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом, виявлені порушення венозної гемодинаміки нижніх кінцівок, які проявлялися в недостатності клапанів великої підшкірної вени у 98 (92,45 %) хворих, малої підшкірної вени у 39 (36,79 %) хворих, що призводило до виникнення вертикального рефлюксу крові, а також клапанної недостатності перфорантних вен у 106 (100 %) хворих, наслідком якої була поява горизонтального рефлюксу крові. Виявлені ураження вен нижніх кінцівок сприяють розвитку венозної гіпертензії та підтриманню трофічних розладів шкіри.

  2. Результати біомікроскопії нігтьового ложа стопи виявили достовірні гемомікроциркуляторні зміни в вигляді судинних, позасудинних порушень та внутрішньосудинних змін капілярного кровотоку.

  3. У 106 хворих при проведенні лазерної допплерівської флоуметрії виявлено порушення реактивності мікросудин, що проявлялося підвищенням рівня кровотоку в вогнищі ураження в горизонтальному та вертикальному положенні нижньої кінцівки та недостатньому зменшенні рівня перфузії після ортостатичної проби. Тобто, порушується здатність судин мікроциркуляторного русла до акомодації та адекватного реагування на змінені параметри кровотоку, а також на зовнішні впливи, внаслідок чого капіляри виявляються неспроможними забезпечувати трофіку тканин на необхідному рівні, що, очевидно, і призводить до розвитку трофічних уражень шкіри в вигляді екземи та трофічних виразок гомілок.

  4. У 32 жінок перименопаузального періоду хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом, виявлено клімактеричний синдром різної ступені тяжкості. Показано, що інтенсивність проявів клімактеричного синдрому у хворих жінок була достовірно вище, ніж у жінок відповідного вікового періоду контрольної групи. Встановлено, що у жінок перименопаузального періоду хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом, що мали прояви клімактеричного синдрому, порушення гормонального гомеостазу також характеризувалося достовірним зменшенням рівнів статевих стероїдних гормонів (прогестерону та естрадіолу) на фоні достовірного збільшення гонадотропних гормонів (лютеінізуючого та фолікулостимулюючого) та суттєвим зменшенням співвідношення ЛГ/ФСГ.

  1. Тісний зв'язок між станом гормонального гомеостазу, венозною гемодинамікою нижніх кінцівок, гемомікроциркуляцією та клінічним перебігом захворювання у обстежених хворих підтверджується клініко-анамнестичними даними жінок перименопаузального періоду. Виникнення варикозного розширення вен нижніх кінцівок більшість жінок пов'язують з вагітністю та пологами, а розвиток загострень симптомів хронічної венозної недостатності та екземи, обумовленої варикозним симптомокомплексом, - з передменструальним та перименопаузальним періодами.

  2. Розроблено метод патогенетичної терапії хворих на екзему із застосуванням венотонізуючого та ангіопротекторного препарату Детралекс. Жінкам перименопаузального періоду хворим на екзему, спричинену варикозним симптомокомплексом, що мали прояви клімактеричного синдрому, розроблений метод лікування комбінували із гормонокорегуючим фітопрепаратом Клімадинон.

  3. Впровадження розробленого комплексного методу лікування дозволило нормалізувати гемомікроциркуляцію та досягнути клінічного видужання у 95,00 % хворих на відміну від 50,00 % пацієнтів з групи порівняння, а серед хворих перименопаузального періоду – у 82,35 % пацієнток з основної групи на відміну від 53,33 % хворих з групи порівняння (p<0,05). Лікування сприяло стійкій клінічній ремісії у 56,52 % пацієнтів і лише у 20,00 % хворих з групи порівняння, у яких протягом двох років спостереження не було виявлено жодного рецидиву захворювання. Серед жінок перименопаузального періоду віддалені результати лікування вказали на стійку клінічну ремісію у 66,67 % жінок з основної групи та у 27,27 % пацієнток з групи порівняння (p<0,05).

Публікації автора:

  1. Родиненко В.М. Вивчення змін мікроциркуляції шкіри за допомогою лазерної допплерівської флоуметрії у хворих на трофічні виразки та екзему, які спричинені варикозним симптомокомплексом // Дерматовенерологія, косметологія, сексопатологія. – 2005. – № 3–4 (8). – С. 103-106.

  2. Родиненко В.М. Зміни венозної гемодинаміки у хворих на трофічні виразки та екзему, які спричинені варикозним симптомокомплексом // Зб. наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ. - 2006. – вип. 15, книга 1. – С. 58–62.

  3. Калюжная Л.Д., Королева Ж.В., Родиненко В.Н. Изучение гормонального статуса у больных микробной экземой и бактериальным целлюлитом // Дерматологія та венерологія. – 2006. – № 2 (32). – С. 61-64.

  4. Калюжная Л.Д., Родиненко В.Н. Коррекция менопаузальных расстройств у больных экземой и трофическими язвами нижних конечностей, обусловленных варикозным синдромом // Репродуктивное здоровье женщины. – 2007. - № 1 (30). – С. 170-172.

  5. Калюжна Л.Д., Родиненко В.М. Застосування препарату Детралекс в комплексному лікуванні хворих на екзему, обумовлену варикозним симптомокомплексом // Серце та судини. – 2006. - № 6 (додатки). – С. 185-190.

  6. Родиненко В.Н., Королева Ж.В. Некоторые аспекты патогенеза микробной экземы у лиц пожилого и старческого возраста // Сб. тез V Української конференції молодих вчених, присвячена пам’яті академіка В.В. Фролькіса. – Київ, 23 січня 2004. – С. 152.

  7. Korolyova G.V., Kaliuzhnaya L.D., Rodinenko V.N. Radioimmunologycal research of the hormones level in patients with microbial eczema, bacterial cellulites, erysipelas // Abstracts of the 13th Congress of the European Academy of Dermatology and Venereology, 17–21 November 2004, Florence, Italy, Vol.18, Supp.2, P07.42.

  8. Калюжна Л.Д., Родиненко В.М. Особливості патогенезу екземи, спричиненої варикозним синдромом, у жінок перименопаузального віку // Український журнал дерматології, венерології, косметології. Тези доповідей I (VIII) з'їзду Української Асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів, Київ, 20-23 вересня 2005 року. – С. 142-143.

  9. Родиненко В.М. Вплив гормонального гомеостазу на розвиток екземи, спричиненої варикозним симптомокомплексом, у жінок // Матеріали науково–практичної школи “Розробки молодих вчених дерматовенерологів”, Київ, 7 квітня 2005. – С. 64–65.

  10. Калюжна Л.Д., Родиненко В.М. Варикозна екзема як ускладнення хронічної венозної недостатності // Матеріали науково–практичної конференції “Дерматовенерологія в проблемі сімейного лікаря”, Київ, 30–31 березня 2006 р. – С. 37-38.

  11. Родиненко В.М. Особливості венозної гемодинаміки у хворих на трофічні виразки та екзему, що спричинені варикозним синдромом // Тези міжнародної студентської наукової конференції “Актуальні питання в сучасній медицині”, Харків, 26–27 квітня 2006 р. – С. 30–31.

  12. Родиненко В.М. Дослідження стану мікроциркуляції шкіри у хворих на екзему, спричинену варикозним синдромом // Тези доповідей наукової конференції молодих вчених, 26–27 травня 2006 р. – С. 66.

  13. Родиненко В.М. Порівняльна характеристика стану венозної гемодинаміки та мікроциркуляції у хворих на екзему та трофічні виразки, обумовлені варикозним симптомокомплексом // Журнал дерматовенерології, косметології ім. М.О.Торсуєва. Тезисы научно–практической конференции с международным участием “Современные методы диагностики и лечения в дерматологии, венерологии и косметологии”, Донецк, 09.06.2006. – С. 231-232.

  14. Калюжна Л.Д., Родиненко В.М. Лазерна допплерівська флоуметрія в діагностиці та контролі лікування екземи, обумовленої варикозним синдромом // Матеріали науково-практичної конференції «Досягнення молодих вчених дерматовенерологів», Київ, 7-8 грудня 2006 р. – С. 54-56.

  15. Калюжна Л.Д., Родиненко В.М. Стан гормональної системи у жінок перименопаузального періоду, хворих на екзему та трофічні виразки нижніх кінцівок, обумовлених варикозним синдромом, та методи корекції її порушень // Матеріали науково-практичної конференції «Сучасний менеджмент в дерматовенерології: діагностичні, лікувальні та організаційно-правові аспекти», Київ, 29-30 березня 2007 р. – С. 53-55.

  16. Kaliuzhnaya L.D., Rodinenko V.N. The complex treatment of the patients with the varicose eczema // Abstracts of the 16th Congress of the European Academy of Dermatology and Venereology, 16–20 May 2007, Vienna, Austria, P1369.

  17. Калюжна Л.Д., Гуч А.О., Сморжевський В.Й., Чернуха Л.М., Родиненко В.М. Екзема, обумовлена варикозним симптомокомплексом: етіопатогенез, діагностика та лікування. - Метод. рекомендації, К., 2007. – 28 с.