Берестенко Сергей Валентинович. Комплексна оцінка впливу шкідливих факторів регіону з розвинутою залізоуранодобувною промисловістю на репродуктивну систему чоловіків (клініко-експериментальне дослідження. : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2005.
Анотація до роботи:
Берестенко С.В. Комплексна оцінка впливу шкідливих факторів регіону з розвинутою залізоуранодобувною промисловістю на репродуктивну систему чоловіків (клініко-експериментальне дослідження).- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія.- Інститут урології АМН України, Київ, 2004.
Досліджено особливості шкідливих чинників регіону з розвинутою залізоуранодобувною промисловістю та їх вплив на морфологічний і функціональний стан органів чоловічої статевої системи та експериментальних тварин, репродуктивну систему чоловіків (гірників та мешканців міста Жовті Води). Вивчено забруднення навколишнього середовища важкими металами в місті, їх накопичення в біоструктурах та органах людей і тварин. Доведено погіршення стану здоров’я гірників залізоуранодобувної шахти „Нова”, працівників основного виробництва (по збагаченню уранової руди) і мешканців міста, що виражено у збільшенні загального рівня захворюваності та поширеності захворювань органів статевої системи. В експерименті доведено негативний вплив шкідливих чинників залізоуранодобувного регіону на статеві органи експериментальних тварин, які перебували на робочих місцях гірників. Комплексно обстежено гірників і чоловіків міста із захворюваннями статевих органів, ускладненими розладами фертильності і непліддям, та показано накопичення важких металів у сім’яниках та передміхуровій залозі, порушення сперматогенезу, гормональні розлади в системі гіпоталамус-гіпофіз-наднирники-гонади. Вивчено накопичення та перерозподіл важких металів у передміхуровій залозі чоловіків.
Розроблено комплексну схему надання лікувальної та профілактичної допомоги працівникам залізоуранодобувної і збагачувальної промисловості та мешканцям регіону, які знаходяться під впливом важких металів та малих доз іонізуючого випромінювання з використанням фітосорбента „Медове желе з вітапектином”.
1. Комплекс шкідливих факторів шахти „Нова” м. Жовтих Вод (пил залізної та комплексної руд, дочірній продукт розпаду радону, радон, уран) призвів до погіршення екологічного стану в регіоні міста через значне підвищення вмісту важких металів у ґрунті, порівняно із гранично допустимими нормами (за хромом - у 5-10 разів, кобальтом - у 2-3 рази, цинком - у 3, міддю - у 5-7, нікелем - у 12-17 разів у залежності від глибини забору ґрунту), що стає причиною накопичення їх у біоструктурах і органах людей і тварин, викликаючи в них патологічні зміни.
2. Нестабільна радіаційна обстановка м. Жовтих Вод пов’язана із тим, що радіаційний стан будівель, доріг та майданів (70,5% будинків приватного сектора із 2625 обстежених) не задовольняє вимогам НРБУ-97 і рівноважна концентрація радону в них в середньому становить 633 Бк/м3, погіршилася після аварії на ЧАЕС через забруднення радіонуклідами (цезій-137, цезій-134, марганець-54, цинк-65, кобальт-60), які виявлені у вигляді інкорпорації у 85,7% обстежених по окремих радіонуклідах та їх комбінації у гірників та чоловіків з непліддям.
3. Розповсюдженість та захворюваність мешканців м. Жовтих Вод значно перевищує обласні показники (в середньому хронічний гломерулонефрит зустрічається – у 4,2 рази частіше, інфекції нирок – у 2,4 рази, хронічний пієлонефрит – у 2,7 рази, сечокам’яна хвороба – у 3,75 рази), що підтверджує тезу про те, що комбінація шкідливих екологічних чинників міста (накопичення важких металів у навколишньому середовищі, підвищений рівень радону в приміщеннях та гамма-випромінювачів та території міста) негативно відбивається на здоров’ї як робітників промислових підприємств, так і всього населення. Особливо страждають органи статевої системи, які є найбільш уразливими для дії шкідливих факторів.
4. У статевій системі експериментальних тварин (щури-самці), які зазнавали дії шкідливих факторів, перебуваючи на робочих місцях шахти „Нова”, виникли значні прямопропорційні терміну перебування зміни у сім’яниках та передміхуровій залозі, які проявляються значним накопиченням важких металів у тканині органів, порушенням мікроциркуляції, дезорганізацією гермінативного епітелію із зменшенням індексу сперматогенезу на 17-22%, зменшенням кількості гландулоцитів, проліферативно-дистрофічними змінами у передміхуровій залозі з процесами метаплазії, що у подальшому може складати основу для розвитку різноманітних захворювань передміхурової залози.
5. Комбінована дія радіаційних та нерадіаційних чинників інтенсивної промислової зони призводить до патологічних змін у репродуктивній системі та розвитку неплідності у чоловіків: а) кількість важких металів у спермі чоловіків значно перевищує норму; б) як у гірників, так і у інших чоловіків-мешканців Жовтих Вод, є порушення сперматогенезу, а у чоловіків з непліддям у біоптатах яєчок розвиваються значні порушення гематотестикулярного бар’єру, мікроциркуляції та дистрофічні зміни в сім’яному епітелії, що є вірогідним доказом патологічного впливу комплексу шкідливих виробничих умов шахти „Нова” на генеративну функцію.
6. Комплекс шкідливих факторів інтенсивної промислової зони призводить до порушення в гіпофізарно-наднирниково-гонадній системі чоловіків, що проявляється у вірогідному збільшенні вмісту прогестерону, естрадіолу, кортизолу, а також веде до відносної гіпоандрогенізації при нормальних показниках вмісту тестостерону.
7. Визначення мікроелементів у тканині вилученої гіперплазованої передміхурової залози показало максимальне накопичення в ній цинку. При цьому, із збільшенням віку пацієнтів, підвищується кількість цинку, заліза та марганцю, кількість міді не змінюється, а нікелю, свинцю та кадмію зменшується. В той же час, з присутністю у препаратах злоякісної тканини спостерігається досить низький вміст цинку і заліза та висока концентрація міді, свинцю та кадмію.
8. У результаті вживання гірниками лікувально-профілактичного препарату „Медове желе з вітапектином” настає переконливе зниження рівня концентрації свинцю та кадмію в крові та сечі, а вміст заліза, міді та цинку збільшується, при цьому встановлена пряма залежність від коливань кількості їх у крові під впливом препарату.
9. З метою профілактики розвитку статевих розладів та збереження репродуктивного здоров’я населення, яке мешкає в екологічно несприятливих регіонах широко застосовувати полівітамінні комплекси, препарати адаптогенів, а також використовувати „Медове желе з вітапектином”.
Публікації автора:
Берестенко С.В. Аналіз розповсюдженості хвороб сечостатевої системи у дорослих та підлітків в умовах урановидобувного та переробного регіону // Медичні перспективи.- 1997.- Т.II, №3.- С.115-118.
Берестенко С.В. Вплив рудничних факторів залізоуранової шахти на вміст свинцю у крові і шерсті щурів та морфологічні зміни в сім’яниках експериментальних тварин // Медичні перспективи.- 2004.- Т.ІХ, №1.- С.4-7.
Берестенко С.В. Застосування препаратів, які містять олію із насіння гарбуза при простатиті, безплідності і доброякісній гіперплазії передміхурової залози у чоловіків // Урологія.- 2004.- №1.- С.89-93.
Берестенко С.В. Зміни вмісту важких металів у крові та сечі гірників шахти „Нова” під впливом лікувально-профілактичного препарату „медове желе з вітапектином” // Медичні перспективи.- 1997.-Т.II, №4.- С.80-83.
Люлько А.В., Стусь В.П., Берестенко С.В. Оценка влияния загрязнения окружающей природной среды на здоровье человека, с учетом отдаленных во времени последствий // Охрана окружающей среды и человека в уранодобывающих регионах В.И.Ляшенко, А.В.Люлько, В.П.Стусь: Монография.- Днепропетровск: Пороги, 2003.- С.542-618.
Люлько О.В., Берестенко С.В., Стусь В.П., Бараннік С.І. Гормональний стан у чоловіків із статевими розладами, які мешкають у зоні інтенсивного промислового забруднення // Урологія.- 2003.- №3.- С.75-79.
Люлько О.В., Берестенко С.В., Бараннік С.І Мікроелементний склад еякуляту та його вплив на фертильність чоловіків, які постійно мешкають у зоні розвинутої гірничодобувної промисловості // Медичні перспективи.- 2003.- Т.VIII, №3,ч.1.- С.93-97.
Люлько О.В., Стусь В.П., Берестенко С.В. Моісеєнко М.М. Вплив комплексу шкідливих факторів гірничого виробництва на експериментальних тварин // Урологія.- 1997.- № 3.- С. 60-63.
Люлько О.В., Стусь В.П., Берестенко С.В. Вплив радіаційних факторів шахти „Нова” на вміст свинцю в крові і шерсті щурів та морфологічні зміни в нирках та сім‘яниках експериментальних тварин // Урологія.- 2003.-№ 4.- С.59-65.
Люлько О.В., Стусь В.П., Берестенко С.В. Вміст важких металів у біологічних субстратах мешканців інтенсивної промислової зони // Вестн. неотложной и восстановительной медицины.-2002.-Т.3, №5 (2).-С.289-292.
Люлько О.В., Стусь В.П., Берестенко С.В. Вплив шкідливих факторів гірничовидобувної промисловості на статеву систему експериментальних тварин // Медичні перспективи.- 1997.- Т.II, № 1.- С.14-20.
Стусь В.П., Берестенко С.В. Роль цинку і кадмію в етіології та патогенезі захворювань сечостатевих органів // Урологія.- 2000.- № 1.- С.88-98.
Стусь В.П., Берестенко С.В., Стусь В.В. Микроэлементный состав биологических субстратов рабочих железоуранового рудника // Микроэлементы в медицине.- 2002.-Т.3, Вып.1.- С.36-44.
Стусь В.П., Берестенко С.В., Моісеєнко М.М., Кальченко Н.А. Результати радіонуклідного обстеження дітей, дорослого населення та хворих урологічного профілю // Урологія.- 1997.- № 2.- С. 80-83.
Стусь В.П., Ляшенко В.І., Берестенко С.В. Аналіз результатів радіоекологічного обстеження та рівня інкорпорації радіонуклідів у хворих урологічною профпатологією м.Жовті Води // Урологія.- 2000.- № 2.-С.60-64.
Аналіз стану здоров’я та моніторинг інкорпорації гамма-випромінюючих радіонуклідів у дітей в умовах регіону з розвинутою урановидобувною та переробною промисловістю / О.В.Люлько, В.П.Стусь, С.В.Берестенко, С.О.Іващенко, П.О.Дехта, Л.В.Сімакіна // Медичні перспективи.- 2001.-Т.VI, №4.- С.118-122.
Морфологічні та морфометричні зміни в передміхуровій залозі експериментальних тварин при дії шкідливих факторів гірничодобувної промисловості / О.В.Люлько, В.П.Стусь, С.В.Берестенко, І.С.Шпонька, О.В.Дорохова // Урологія.- 2002.-№ 2.- С.69-79.
Морфометрична характеристика сім’яників експериментальних тварин при дії шкідливих факторів гірничовидобувної промисловості / О.В.Люлько, В.П.Стусь, С.В.Берестенко, І.С.Шпонька, О.В.Дорохова // Урологія.- 2002.- № 3.- С.90-97.
Оцінка показників імунного статусу у хворих урологічного профілю м.Жовті Води / О.В.Люлько, В.П.Стусь, Л.М.Авраменко, С.В.Берестенко, О.Г.Доронін // Урологія.- 2000.- № 3.-С. 45-50.
Результати скринінгового обстеження дитячого та дорослого населення міста з виявленням груп населення із різним ступенем екологічного ризику / О.В.Люлько, В.П.Стусь, С.В.Берестенко, А.П.Мельников, П.О.Дехта, Е.Л.Важеніна, О.М.Харитонкін, О.М.Бекаревич, О.Д.Шмига, Н.В.Берестенко // Урологія.- 2001.- № 4.- С.44-54.
Берестенко С.В. Розповсюдженість захворювань сечостатевої системи у населення міста з розвиненою уранодобувною промисловістю // Праці VI міжрегіональної науково-практичної конференції андрологів та сексопатологів // Під ред. проф. О.В.Люлько, Дніпропетровськ, 1995.- С.18-19.
Берестенко С.В. Хронический простатит у больных с инкорпорацией естесственных радионуклидов // Праці VI міжрегіональної науково-практичної конференції андрологів та сексопатологів // Під ред. проф. О.В.Люлько, Дніпропетровськ, 1995.- С.74-76.
Берестенко С.В. Гунько И.Б. Содержание тяжелых металлов в грунте города Желтые Воды // Труды межрегиональной научно-практической конференции урологов, посвященной 20-летию кафедры урологии // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1994.- С.124-125.
Берестенко С.В., Стусь В.П. Вплив комбінації шкідливих факторів дробильно-сортувального комплексу шахти „Нова” на статеві органи щурів // Праці VI міжрегіональної науково-практичної конференції андрологів та сексопатологів // Під ред. проф. О.В.Люлько, Дніпропетровськ, 1995.- С.40-43.
Берестенко С.В., Чухиль А.Ф., Стусь В.П. Случай инкорпорации радионуклидов цезия-134 и цезия-137 у больного хроническим простатитом // Проблемы мембранной патологии в медицине (диагностика, клиника, лечение) // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1995.- С.136-139.
Люлько О.В. Стусь В.П., Берестенко С.В. Вплив шкідливих факторів шахти „Нова” на генеративну функцію експериментальних тварин // Праці VI міжрегіональної науково-практичної конференції андрологів та сексопатологів // Під ред. проф. О.В.Люлько, Дніпропетровськ, 1995.- С.34-37.
Люлько О.В. Стусь В.П., Берестенко С.В. Вміст важких металів в крові щурів, які перебували в умовах шахти „Нова” // Праці VI міжрегіональної науково-практичної конференції андрологів та сексопатологів // Під ред. проф. О.В.Люлько, Дніпропетровськ, 1995.- С.22-29.
Люлько О.В., Стусь В.П., Берестенко С.В. Порушення генеративної функції у щурів, які перебували в умовах перевантажувального вузла шахти „Нова” // Праці VI міжрегіональної науково-практичної конференції андрологів та сексопатологів // Під ред. проф. О.В.Люлько, Дніпропетровськ, 1995.- С.43-45.
Люлько О.В., Стусь В.П., Берестенко С.В., Мойсеєнко М.М. Вміст важких металів в біологічних субстратах чоловіків, які зазнають дії низьких доз радіації та інших факторів промислової зони // Труды ХХХ межрегиональной научно-практической конференции урологов // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1996.- С.111-114.
Люлько А.В., Стусь В.П., Берестенко С.В., Моисеенко Н.Н. Мониторинг инкорпорации гамма-излучающих радионуклидов у детей и урологических больных после аварии на ЧАЭС в условиях г.Желтые Воды // Труды научно-практической конференции, посвященной Х годовщине аварии на Чернобыльской АЭС // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1996.- С.32-34.
Моисеенко Н.Н., Стусь В.П., Берестенко С.В., Кальченко Н.А. Заболеваемость жителей г.Желтые Воды, работающих на основном производстве // Труды ХХХ межрегиональной научно-практической конференции урологов // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1996.- С.147-149.
Моисеенко Н.Н., Стусь В.П., Берестенко С.В., Петрашенко Т.С. Заболеваемость различных возрастных групп работников, подвергшихся воздействию факторов интенсивной промышленной зоны // Труды научно-практической конференции, посвященной Х годовщине аварии на Чернобыльской АЭС // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1996.- С.59-61.
Стусь В.П., Берестенко С.В. Зміни в передміхуровій залозі експериментальних тварин, які підлягали дії комплексу шкідливих факторів шахти „Нова” // Труды ХХХ межрегиональной научно-практической конференции урологов // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1996.- С.95-102.
Стусь В.П., Берестенко С.В. Микроэлементный состав эякулята больных хроническим простатитом, проживающих в г.Желтые Воды // Труды научно-практической конференции, посвященной Х годовщине аварии на Чернобыльской АЭС // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1996.- С.71-72.
Чухиль А.Ф., Берестенко С.В. Результаты радионуклидного обследования населения и больных урологического профиля г.Желтые Воды // Труды межрегиональной научно-практической конференции урологов, посвященной 20-летию кафедры урологии // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1994. - С.119-123.
Микроэлементный состав биологических субстратов человека в условиях города с развитой уранообогащающей промышленностью / А.В.Люлько, С.В.Берестенко, В.П.Стусь, Н.Н.Моисеенко, Т.С.Петрашенко // Труды научно-практической конференции, посвященной Х годовщине аварии на Чернобыльской АЭС // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1996.- С.49-56.
Особенности метаболизма тяжелых металлов в организме / Н.Н.Моисеенко, В.П.Стусь, О.Л.Кудраченко, С.В.Берестенко, Т.С.Петрашенко // Труды научно-практической конференции, посвященной Х годовщине аварии на Чернобыльской АЭС // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1996.- С.61-63.
Результаты изучения активности инкорпорированых гамма-излучающих радионуклидов у детей / А.Ф.Чухиль, С.В.Берестенко, В.П.Стусь, Н.А.Кальченко, Т.С.Петрашенко // Проблемы мембранной патологии в медицине (диагностика, клиника, лечение) // Под ред. проф. А.В.Люлько, Днепропетровск, 1995.- С.133-135.
Виконання робіт з оцінки впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я мешканців з урахуванням віддалених у часі наслідків. 1 етап: Вивчення стану здоров’я мешканців м.Жовті Води, які знаходяться під впливом комплексу шкідливих факторів (підвищена радіоактивність, радон, важкі метали та інш.): Звіт про НДР (Дог.№ 5.12.05/99 від 31/III.99) / Дніпропетр. держав. мед. академія.- Дніпропетровськ, 2001.-130 с.
Berestenko S.V., Tsvetkova N.N., Koulik A.F. Le Plomb au sous sol de la Ville Jovti Vody // Матеріали IV міжнародної конференції „Франція та Україна, науково-практичний досвід у контексті діалогу національних культур” // Екологічна культура та проблеми охорони навколишнього середовища // Дніпропетровськ, 1997.- Т.II, ч.II.- С.64.
Berestenko S.V. The influence of „Nova” mine radiation factors on blood and hair lead content of rats and morphological changes in testikles of lab animals // Second International Symposium on Trace Elements and Minerals in Medicine and Biology.- May, 13-15, 2004.- Munich (Germany).- 2004.-P.85.