Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


931. Черната Тетяна Миколаївна. Комплексна оцінка та аналіз виробничо-господарської діяльності підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національна металургійна академія України. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Черната Т.М. Комплексна оцінка та аналіз виробничо-господарської діяльності підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - економіка, організація і управління підприємствами. – Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2004.

Містить аналіз наявних підходів до формування комплексної оцінки діяльності підприємства; визначені роль, значення та функції оцінки діяльності підприємства.

Удосконалена методика комплексної оцінки та факторного аналізу показників виробничо-господарської діяльності підприємства на базі використання матричних моделей. Розроблені основні напрямки її використання з метою удосконалення внутрішнього механізму господарювання підприємства.

Розроблена методика аналізу впливу результатів виробничо-господарської діяльності підприємства на його фінансовий стан.

Розроблена комп’ютерна програма комплексної оцінки та аналізу виробничо-господарської й фінансової діяльності підприємства.

У роботі наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, що виявляється в удосконаленні методики комплексної оцінки та аналізу результатів виробничо-господарської діяльності підприємства, а також розробці напрямків її використання з метою підвищення ефективності управління підприємствами.

1. На базі порівняльного аналізу підходів до вирішення питання оцінки діяльності підприємства визначені роль, значення, функції комплексної оцінки. Обґрунтовано, що найбільш доцільним є формування комплексної оцінки з використанням не одного показника, а системи оціночних показників. На базі аналізу визначений загальний недолік більшості відомих сукупностей оціночних показників – відсутність системності, надмірне дублювання, різновекторність показників.

Систематизовані вимоги до оціночних показників діяльності підприємства, що відповідають ринковим умовам господарювання.

2. Поставлене завдання комплексної оцінки діяльності підприємства в методологічному плані – визначення ступеня близькості між векторами еталонних та фактичних значень показників результатів діяльності підприємства. Це завдання вирішене на базі системного підходу, що реалізовано через застосування принципів кваліметрії, згідно з якими відбувається поетапний перехід від оцінки одиничних показників та їх синтезування до узагальнюючих та комплексних оцінок результатів діяльності підприємства.

Для оцінки та аналізу виробничо-господарської діяльності підприємства обрано матричний метод. Удосконалена матрична форма представлення показників виробничо-господарської діяльності та розроблена матрична форма представлення показників фінансового стану підприємства. Використання матричних форм представлення показників дозволяє забезпечити виконання принципу системності при їх формуванні та надати показникам більш структурованого вигляду.

3. Удосконалена методика формування оцінок результатів виробничо-господарської діяльності підприємства. Методика передбачає синтезування одиничних оцінок тільки тих показників, економічна сутність яких чітко визначена та зростання яких свідчить про підвищення ефективності діяльності підприємства. Це дозволяє використовувати результати оцінки в цілях управління. Крім того, запропоновані варіанти формули для розрахунку одиничних оцінок показників, що можуть набувати негативних значень (прибутку, доданої вартості, рентабельності тощо).

4. Удосконалена методика факторного аналізу показників діяльності підприємства, що передбачає використання матричних форм представлення інформації з метою формування мультиплікативних моделей. Пропонується включати до мультиплікативних моделей тільки показники з чітко визначеним економічним сенсом, аналізувати їх способом логарифмування, що дозволить уникнути недоліків елімінування. Крім того, показано можливості формування різних за складом факторних показників мультиплікативних моделей у залежності від мети, глибини аналізу та галузевої приналежності підприємства.

5. Розроблена методика аналізу впливу результатів виробничо-господарської діяльності підприємства на його фінансовий стан. Сформовано масив вихідних даних, що включає не одиничні показники діяльності підприємства, а їх оцінки. Встановлена тіснота взаємозв’язку як між одиничними, так і між блочними та комплексними оцінками. Визначений лаг часу, що поділяє результати виробничо-господарської та фінансової діяльності підприємства, на базі чого показники фінансового стану підприємства поділені на такі, що швидко та повільно реагують.

6. Наведено результати застосування запропонованої методики оцінки результатів діяльності підприємства та його структурних підрозділів до вирішення завдань у системі внутрішнього економічного механізму господарювання:

- удосконалена методика рейтингової оцінки структурних підрозділів підприємства, при якій для диференціації структурних підрозділів використані не абсолютні значення показників, а комплексні оцінки результатів виробничої діяльності. Це забезпечує більш об’єктивну та повну оцінку структурних підрозділів за результатами їх роботи;

- удосконалена методика розподілу заохочувальних фондів підприємства серед структурних підрозділів. Розподіл здійснюється пропорційно фондам заробітної платні з урахуванням комплексної оцінки результатів виробничої діяльності цехів. Запропонована методика забезпечує диференціацію і більш об’єктивний розподіл заохочувальних фондів;

- удосконалена методика аналізу впливу результатів виробничої діяльності цехів на результати виробничо-господарської діяльності підприємства. З використанням методів регресійно-кореляційного аналізу встановлено зв’язок між одиничними, блочними та комплексними оцінками результатів діяльності підприємства та його структурних підрозділів, а також визначені рівняння парної та множинної регресії між ними, що можуть використовуватись для вирішення різноманітних управлінських завдань.

7. Удосконалена методика статистичного аналізу взаємозв’язку результатів виробничої діяльності технологічно сполучених цехів підприємства. Як оціночні показники були використані ті, що безпосередньо впливають на результати діяльності сполученого цеху - обсяги виробництва продукції та собівартість одиниці продукції. Проведено аналіз загальних тенденцій у динаміці оцінок; аналіз випадкової компоненти в динаміці оцінок, у тому числі розрахунок статистичних характеристик розподілу оцінок результатів діяльності цехів. Для підтвердження ідентичності характеру рядів динаміки оціночних показників використані методи аналізу автокореляційних функцій. Статистичними методами встановлено тісноту зв’язку між оцінками результатів виробничої діяльності цехів комбінату, а також сформовані рівняння парної та множинної регресії між ними з метою використання для удосконалення внутрішнього економічного механізму господарювання підприємства.

8. Розроблено комп’ютерну програму оцінки та аналізу діяльності підприємства, яка впроваджена в економічних службах ВАТ “ММК ім. Ілліча” та ВАТ “Маркохім”, а також у навчальному процесі при виконанні курсових, дипломних робіт, при проведенні практичних занять для студентів економічних спеціальностей.

Реалізація результатів даної роботи дозволить менеджерам будь-якого рівня управління оперативно та якісно отримувати блок інформації за окремими напрямками діяльності та в цілому за результатами роботи за певний період часу, що у свою чергу є необхідною умовою для оцінки якості роботи підприємства і служить базою для розробки рішень у галузі управління виробничо-господарською діяльністю та фінансами підприємства з метою забезпечення йому стійких позицій у ринковій економіці.

Публікації автора:

  1. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н., Тузенко Д.В. Оценка и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятия с использованием матричной модели // Вісник Приазов. держ. техн. ун-ту: Зб. наук. праць.- Маріуполь, 2000.- Вип. 9.- С. 258-263. Особистий внесок: систематизація оціночних показників виробничо-господарської діяльності підприємства та чисельна реалізація методики комплексної оцінки.

  2. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н. Формирование и использование мультипликативных моделей в целях факторного анализа показателей финансового состояния предприятия // Вісник Приазов. держ. техн. ун-ту: Зб. наук. праць.- Маріуполь, 2001.- Вип.11.- С. 321-325. Особистий внесок: удосконалення методики формування мультиплікативних моделей показників фінансового стану підприємства та їх факторного аналізу способом логарифмування.

  3. Хотомлянський О.Л., Черната Т.М. Факторний індексний аналіз показників діяльності підприємства з використанням матричної моделі // Економіка України. - 2002.- № 3.- С. 84-87. Особистий внесок: удосконалення методики формування мультиплікативних моделей показників виробничо-господарської діяльності підприємства на базі використання матричних моделей та їх факторного аналізу способом логарифмування.

  4. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н., Северина А.В. Комплексная оценка финансового состояния предприятия на основе использования матричных моделей // Экономика Украины. - 2003.- № 3.- С. 35-41. Особистий внесок: систематизація оціночних показників фінансового стану підприємства, розробка методики розрахунку оцінок фінансового стану на базі використання матричної моделі та чисельна реалізація методики комплексної оцінки.

  5. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н. Использование матричных моделей в целях оценки качества бухгалтерского баланса // Известия высших учебных заведений. Черная металлургия. - 2003.- № 7.- С. 57-63. Особистий внесок: розробка методики комплексної оцінки якості бухгалтерського балансу на базі первинних показників та її чисельна реалізація.

  6. Хотомлянский А.Л., Колосок В.М., Черната Т.Н. Экспресс – диагностика финансового состояния предприятий // Сталь. - 2003.- № 2.- С. 102-106. Особистий внесок: обґрунтування переваг експрес-діагностики фінансового стану підприємства на базі його комплексної оцінки.

  7. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н. Оценка результатов производственной деятельности структурных подразделений металлургического комбината в целях совершенствования внутреннего механизма хозяйствования. Часть 1 // Вісник Приазов. держ. техн. ун-ту: Зб. наук. праць.- Маріуполь, 2003.- Вип. 13.- С. 325-329. Особистий внесок: формування одиничних, блочних та комплексних оцінок виробничої діяльності основних цехів ВАТ “МК “Азовсталь” та визначення напрямків удосконалення внутрішнього механізму господарювання підприємства.

  8. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н. Принципы формирования системы оценочных показателей деятельности промышленных предприятий в современных условиях // V региональная научно-техническая конференция ПГТУ (20-23 апреля 1998 года). Тезисы докладов. – Мариуполь, 1998.- Т. IV. – С. 44. Особистий внесок: аналіз принципів формування системи оціночних показників діяльності підприємства в сучасних умовах.

  9. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н. Факторный индексный анализ показателей производственно-хозяйственной деятельности предприятия с использованием матричных моделей // VII региональная научно-техническая конференция ПГТУ, посвященная 70-летию университета. Тезисы докладов. – Мариуполь, 2000.- Т. 1. – С. 44. Особистий внесок: удосконалення методики формування мультиплікативних моделей показників виробничо-господарської діяльності підприємства на базі використання матричних моделей.

  10. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н. Комплексная оценка финансового состояния предприятия на основе использования матричных моделей // VIII региональная научно-техническая конференция ПГТУ, посвященная 10-летию независимости Украины. Тезисы докладов. – Мариуполь, 2001.- Т. 3. – С. 107-108. Особистий внесок: розробка методики комплексної оцінки фінансового стану на базі використання матричних моделей.

  11. Черната Т.Н., Хотомлянский А.Л. Влияние результатов производственно-хозяйственной деятельности предприятия на его финансовое состояние // IX региональная научно-техническая конференция ПГТУ. Тезисы докладов. – Мариуполь, 2002.- Т. 1. – С. 193. Особистий внесок: розробка методики аналізу впливу результатів виробничо-господарської діяльності підприємства на його фінансовий стан з використанням регресійно-кореляційного аналізу, а також її чисельна реалізація.

  12. Хотомлянский А.Л., Черната Т.Н. Статистический анализ взаимосвязи результатов производственной деятельности технологически сопряженных цехов металлургического комбината // X региональная научная и научно-техническая конференция ПГТУ. Тезисы докладов. – Мариуполь, 2003.- Т. II. – С. 205. Особистий внесок: визначення оціночних показників виробничої діяльності технологічно сполучених цехів, розробка та апробація методики аналізу їх взаємозв’язку.

  13. Черната Т.Н. Использование результатов комплексной оценки производственно-хозяйственной деятельности предприятия в целях повышения эффективности управления // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень’2003”. – Дніпропетровськ, 2003.- Т. 28. – С. 56-58.

  14. Черната Т.Н. Комплексная оценка и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятия // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні проблеми економіки підприємства”. – Дніпропетровськ, 2003.- Т. I. – С. 104-106.