Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Вільянська Олена Миколаївна. Комплексна оцінка ефективності лікування хронічного обструктивного захворювання легень у працівників промислових підприємств : Дис... канд. наук: 14.01.27 - 2009.



Анотація до роботи:

Вільянська О.М. Комплексна оцінка ефективності лікування хронічного обструктивного захворювання легень у працівників промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. Кримська республіканська установа «Науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичної кліматології імені І.М. Сєченова», Ялта, 2009 р.

У дисертації представлене наукове рішення задачі клінічної пульмонології, що виявляється у обгрунтуванні застосування бронхолітичної терапії хронічного обструктивного захворювання легенів (ХОЗЛ) у працівників промислових підприємств (ПП). У хворих на ХОЗЛ, що піддаються постійній дії вугільного пилу, виявляються більш виражені активність запального процесу в бронхолегеневому апараті і порушення функції зовнішнього дихання, більша реактивність бронхів та гірша якість життя у порівнянні з хворими на ХОЗЛ, що працюють в умовах без дії пилових шкідливостей. Для лікування працівників ПП, що страждають ХОЗЛ, потрібно проводити біль інтенсивнішу бронхолітичну і протизапальну терапію, використовуючи для цього сучасні бронхолітики пролонгованої дії та інгаляційні глюкокортикостероїди.

У дисертації представлене наукове рішення актуальної задачі клінічної пульмонології, що полягає в обгрунтуванні застосування посиленої бронхолітичної терапії у працівників ПП, що страждають ХОЗЛ, для підвищення ефективності їх лікування.

1. У працівників промислових підприємств виражені клінічні ознаки ураження бронхолегенової системи, які вимагають обов'язкової спеціалізованої медичної допомоги, виявляються вже через 10 років роботи в 17.2%, а при стажі 15 років – в 75.4% випадків. Зазвичай клінічні і спірографічні ознаки обструкції бронхів виявляються в 93.4-94.2% випадків.

2. Дія пилових професійних шкідливостей у працівників промислових підприємств призводить до виникнення ХОЗЛ у молодших осіб (на 4.71±0.52 років молодше), подовження терміну перебігу захворювання (на 5.06±0.74 років), розвитку більш частих (на 30.8%) і тривалих загострень (на 4.82±0.34 днів) порівняно з хворими на ХОЗЛ, які працюють в умовах без професійних шкідливостей.

3. У працівників промислових підприємств, які хворіють на ХОЗЛ, виявляється більш виражена активність запального процесу в бронхолегеневому апараті, що проявляється як специфічними локальними ознаками (кашель, харкотиння, сухі хрипи в легенях, кількість лейкоцитів і альвеолярних макрофагів в харкотинні, рівень медіатора інтерлейкіна-8 в конденсаті видихуваного повітря), так і неспецифічними системними показниками запалення, порівняно з хворими на ХОЗЛ, що не піддалися дії професійних шкідливостей.

4. Дія пилових професійних шкідливостей призводить до більш виражених порушень функції дихання у працівників промислових підприємств, страждаючих ХОЗЛ, що виявляється переважанням змін клінічних симптомів (задишки і утрудненого дихання), показників вентиляції легенів (частоти дихання, місткості вдиху), легеневих об'ємів (зниження ЖЄЛ на 10.5%) і ознак обструкції, особливо на рівні крупних бронхів (зниження середньої та миттєвої об’ємних швидкостей видиху на рівні 0-25% і 25% форсованої ЖЄЛ відповідно на 14.3% і 12.4%), порівняно з хворими на ХОЗЛ, що працюють в умовах без професійних шкідливостей.

5. У працівників промислових підприємств пилові професійні шкідливості здатні формувати підвищену реактивність бронхів, яка виявляється в умовах провокаційного тесту із ацетилхоліном у 60% хворих, що на 39% частіше, ніж у хворих на ХОЗЛ, що працюють у звичайних умовах.

6. Якість життя працівників промислових підприємств, які хворіють на ХОЗЛ, істотно гірша, ніж у пацієнтів із цим же захворюванням, але які працюють в умовах без професійних шкідливостей, що виявляється більш вираженим порушенням таких показників респіраторного запитальника госпіталю Святого Георгія, як «активність» (на 13.3%) і «дія» (на 24.0%), а також сумарного показника (на 13.5%).

7. Лікування працівників промислових підприємств, страждаючих ХОЗЛ 1-ої та 2-ї стадій, запропонованими лікарськими схемами призводить до більш значущого зменшення активності запального процесу, поліпшення клініко-функціонального стану хворих і зниження реактивності бронхів порівняно з лікуванням таких же хворих тільки стандартними лікарськими схемами.

8. Реалізація протягом одного року програми медико-психологічної реабілітації дозволяє збільшити застосування пацієнтами бронхолітичних препаратів з 2.3% до 20.9% від необхідної кількості, що призводить до стабілізації перебігу захворювання, поліпшення фізичних можливостей і якості життя хворих на ХОЗЛ.

Рекомендації по науково-теоретичному і практичному

використанню одержаних результатів

1. Для лікування працівників промислових підприємств, страждаючих ХОЗЛ 1-ої стадії, пропонується в стандартну лікарську схему (використання 2-агониста короткої дії за показаннями) додатково включати антихолинергічний бронхолітик пролонгованої дії тіотропія бромід в дозі 18 мкг 1 раз на добу (тривало) і муколітик ацетилцистеїн в дозі 600 міліграм/доба (курсами).

2. Для лікування працівників промислових підприємств, страждаючих ХОЗЛ 2-ої стадії, пропонується в стандартну лікарську схему (використання 2-агониста короткої дії за показаннями і антихолинергічного бронхолітика пролонгованої дії тіотропія бромід 18 мкг 1 раз на добу) додатково включати комбінований препарат серетид (салметерол 25 мкг/доза і флутиказон пропіонат 250 мкг/доза) 2 рази на добу (тривало) і муколітик ацетилцистеїн в дозі 600 міліграм/доба (курсами).

3. Для формування у працівників промислових підприємств, страждаючих ХОЗЛ, правильного відношення до лікарського лікування слід здійснювати спеціальні заходи у вигляді програми медико-психологічної реабілітації. Така програма повинна включати методи лікувальної фізкультури (комплекс лікувальної гімнастики для хворих з обструктивними порушеннями бронхів по А.Н.Кокосову (1981), щоденне самостійне виконання протягом 20-25 хвилин, один раз в день), психотерапії (бесіда з пацієнтом про необхідність усунення чинників розвитку захворювання, виконання лікувальної гімнастики, придбання і застосування лікарських бронхолітичних препаратів, 1 раз на місяць під час планових оглядів) і підлягає реалізації в медичних частинах (кабінетах) промислових підприємств.

Публікації автора:

1. Родіонова В.В. Аналіз особливостей перебігу бронхо-легеневих захворювань у робітників шкідливих виробництв / В.В. Родіонова, О.М. Вільянська // Лікарська справа. – 2006. – №1-2. – С.34-38.

2. Родіонова В.В. Реабілітаційний потенціал як критерій ефективності лікування і прогнозу у хворих на хронічні обструктивні захворювання легень / В.В. Родіонова, О.М. Вільянська, А.О. Лисенко // Медичні перспективи. – 2006. – №1. – С.32-362.

3. Вільянська О.М. Хронічні обструктивні захворювання легень з гіперреактивністю бронхів: інгаляційна бронхолітична терапія / О.М. Вільянська, В.В. Родіонова, А.О. Молчанов // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: праці Запорізької медичної академії післядипломної освіти. – Запоріжжя, 2006. – Випуск XVII. – С.8-14.

4. Вильянская Е.Н. Бронхолитическая терапия хронического обструктивного заболевания легких у работников промышленных предприятий / Е.Н. Вильянская // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2008. - Том XIX. Часть 1. - С.38-68.

5. Вильянская Е.Н. Клинические особенности хронического обструктивного заболевания легких у работников промышленных предприятий / Е.Н. Вильянская // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2008. - Том XIX. Часть 1. - С.69-102.

6. Вильянская Е.Н. Обструктивные нарушения при бронхолегочной патологии у работников промышленных предприятий / Е.Н. Вильянская // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2008. - Том XIX. Часть 1. - С.103-121.

7. Вильянская Е.Н. Качество жизни больных хроническим обструктивным заболеванием легких, работников промышленных предприятий работы, и влияние на него бронхолитической терапии // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2008. - Том XIX. Часть 2. - С.82-111.

8. Вильянская Е.Н. Программа реабилитации больных хроническим обструктивным заболеванием легких, работников промышленных предприятий // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и медицинской реабилитации: труды Крымского республиканского НИИ имени И.М.Сеченова. - Ялта, 2008. - Том XIX. Часть 2. - С.112-132.

9. Вильянская Е.Н. Ретроспективный анализ динамики тактики лечения хронических обструктивных заболеваний легких у шахтеров угольных шахт Западно-донбасского региона по скрининговым данным областного центра профессиональных заболеваний / Е.Н. Вильянская // Збірник матеріалів ювілейної 75-ї підсумкової наукової конференції студентів та молодих вчених. – Дніпропетровськ: Дніпропетровська державна медична академія, 2004. – С.90.

10. Вильянская Е.Н. Ретроспективный анализ заболеваемости хроническими обструктивными заболеваниями легких у шахтеров угольной промышленности Западно-донбасского региона по скрининговым данным областного центра профессиональной патологии / Е.Н. Вильянская, К. Макогонюк // Матеріали ювілейної V-ї міжнародної конференції студентів і молодих вчених. – Дніпропетровськ: Дніпропетровська державна медична академія, 2004. – С.52-53.

11. Вільянська О.М. Комплексна оцінка стану хворих на ХОЗЛ для обґрунтування реабілітаційних заходів / О.М. Вільянська, О.В. Березовська // Матеріали 76-ї підсумкової наукової конференції студентів та молодих вчених. – Дніпропетровськ: Дніпропетровська державна медична академія, 2005. – С.52-53.

12. Родионова В.В. Реабилитационный потенциал, как маркер комплексной оценки состояния больных ХОЗЛ / В.В. Родионова, Е.Н. Вильянская, К.О. Чебанов // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю «Інноваційні діагностичні технології в медико-соціальній експертизі і реабілітації інвалідів». – Дніпропетровськ: Український державний НДІ медико-соціальних проблем інвалідності, 2005. – С.193-195.

13. Agafonova I.A. Gastro-esophagal reflux and asthmain general practice in Ukraine: can we stop a self-biting dragon? / Irina A. Agafonova, Elena Vilyanska // Europian Respiratory Journal. -Vol.26. -Suppl.49. -2005. -P.3529. -546 s.

14. Вильянская Е.Н. Влияние применения пролонгированных холинолитиков на толерантность к физической нагрузке у больных ХОЗЛ / Е.Н.Вильянская // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. – №9. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю "Сучасні проблеми терапії – від гіпотез до фактів". – С.139.

15. Родіонова В.В. Особливості ранньої діагностики бронхо-легеневих захворювань у робітників шкідливих виробництв / В.В. Родіонова, О.М. Вільянська // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми гігієни праці, професійної патології і медичної екології Донбасу». – Донецьк: НДІ медико-екологічних проблем Донбасу, 2005. – С.394-395.

16. Комплексная антибактериальная терапия внебольничной пневмонии у пациентов старших возрастных групп / В.В. Родионова, Е.Н. Вильянская, Н.А. Бут, Р.Д. Проскурина // Матеріали науково-практичної конференції «Сучасна медична наука обличчям до терапевтичної практики». – Харків, 2005. – С.19.

17. Вільянська О.М. Вплив тіотропіума броміда на якість життя пацієнтів, хворих на хронічні обструктивні захворювання легень / О.М. Вільянська // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. – Одеса: Одеський державний медичний університет, 2005. – С.60-61.

18. Родионова В.В. Влияние тиотропиума бромида на качество жизни пациентов, больных хронической обструктивной болезнью легких / В.В. Родионова, О.М. Вильянская // 13 Российский национальный Конгресс «Человек и лекарство»: сборник материалов. – Москва, 2006. – С.199.

19. Применение комбинации бронхолитиков короткого действия («дуолина») у пациентов с хроническими обструктивными заболеваниями легких / В.В. Родионова, А.А. Лисенко, С.В. Харьковская, Е.Н. Вильянская // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: праці Запорізької медичної академії післядипломної освіти. – Запоріжжя, 2007. – Випуск 72. Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні питання медичної науки та практики». – С.135-137.