Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Яковлева Олена Володимирівна. Комплексна коригуюча терапія хворих на псоріаз з урахуванням змін в стані про- та антиоксидантних систем : дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Яковлева О. В. Комплексна коригуюча терапія хворих на псоріаз з урахуванням змін у стані про- та антиоксидантних систем. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 шкірні та венеричні хвороби– Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню основних параметрів балансу систем перекисного окиснення ліпідів і антирадикально-антиперекисного захисту у хворих на псоріаз у період загострення псоріазу, та еволюцію показників, їхню діагностичну і прогностичну значущість залежно від тяжкості і тривалості захворювання. На основі патогенетичного підходу розроблена нова терапевтична методика, яка включає антиоксидантний комплекс (препарат “Ліпін”), комплекс вітамінів-антиоксидантів “Трі-Ві Плюс” і цикл процедур озонотерапії, як неспецифічних стимуляторів антиоксидантної системи організму.

У процесі виконання роботи було обстежено та проліковано 134 пацієнти у віці 18-60 років із розповсюдженим псоріазом у прогресуючий і стаціонарній стадіях захворювання. Залежно від провідного лікувального компонента застосованого терапевтичного комплексу, всі пацієнти були розподілені на три порівняльні клінічні групи: першу групу склали 52 пацієнти, що одержали курс із включенням препаратів “Ліпін”, “Трі-Ві Плюс”; другу групу сформували 45 пацієнтів, що пройшли терапевтичний курс із включенням краплинних введень озонованого 0,9%-ого фізіологічного розчину NaCl , препарату “Ліпін” і комплексу вітамінів-антиоксидантів “Трі-Ві Плюс”; третю групу - контрольну, склали 37 пацієнтів, яких лікували за традиційним способом. Розроблені схеми та дози призначення цих препаратів. Вивчено їхній вплив на рівень балансу в системах ПОЛ-АОЗ та клінічний стан хворих. Доведено перевагу розроблених схем лікування, високий ступінь терапевтичної ефективності, менший термін лікування, низька ймовірність побічних реакцій, патогенетична спрямованість механізму дії з нормалізації в балансі систем, ліквідування мембранопатії і нівелювання ендотоксикозу, а також поліпшення стану хворого на псоріаз взагалі.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового питання, що виявляється в підвищенні ефективності лікування хворих на псоріаз. Зокрема, скорочення строків лікування та подовження ремісії шляхом розробки та впровадження нового, досить фізіологічного та патогенетично обґрунтованого методу лікування з урахуванням змін у стані про- та антиоксидантних систем.

1. Отримані нами результати дають можливість стверджувати, що одним з патогенетичних факторів, які визначають клінічну тяжкість псоріазу, є зміни в перебігу процесів ПОЛ, що полягають у їх інтенсифікації на початковому, проміжному і кінцевому етапах. Найбільш значуща супранормальна інтенсифікація характерна для проміжної стадії, що виражається в підвищенні в 2,5-4,0 разу спалаху і суми світіння хемілюмінесценції, індукованої двовалентним залізом.

2. У патогенезі псоріазу певна роль належить системній мембранопатії, обумовленій накопиченням продуктів ПОЛ, про що побічно свідчить вірогідне практично двократне посилення мембранної проникності еритроцитів та їхнього перекисного гемолізу, інтенсивність якого зростає в 1,5 разу.

3. На початку захворювання псоріаз супроводжується певною адаптивною інтенсифікацією показників антиоксидантної системи, спрямованої, ймовірно, на компенсацію посилення процесів ПОЛ і підтримку гомеостазу, надалі спостерігається її виснаження, переважно факторів антирадикального захисту й меншою мірою - показників ємності системи антиоксидантів.

4. У хворих на псоріаз має місце пропорційне посилення дисбалансу систем ПОЛ-АОЗ у залежності від клінічної інтенсивності захворювання (частоти загострень протягом року): при відносно легкій формі захворювання (однократний рецидив) стан антиоксидантної системи практично не відрізняється від здорових пацієнтів, а інтенсифікація показників ПОЛ незначна (на рівні статистичної похибки), що свідчить про наявність компенсаторних резервів і є сприятливим прогностичним фактором; при наявності 3-4 клінічних загострень псоріазу впродовж року має місце значуще посилення процесів ПОЛ (на 10-30% у порівнянні зі середньогруповим рівнем і на 40-70% у порівнянні зі здоровими), а також антиоксидантна недостатність (за рівнем церулоплазміну) у межах 20-25% і 50-55% у порівнянні зі середньогруповим показником і контролем відповідно.

5. Використання в лікуванні хворих на псоріаз препаратів “Ліпін” і “Трі-Ві Плюс” обумовлює більш виражений клінічний ефект, у порівнянні з традиційним варіантом терапії, дозволяючи знизити питому вагу рецидивів псоріазу в 1,75 разу протягом першого року спостереження, а комбінація застосування ліпіну і трі-ві плюс із сеансами внутрішньовенних інфузій медичного озону сприяє зниженню частоти рецидиву в 2,87 разу.

6. Лікувально-реабілітаційна технологія, яка включає препарати “Ліпін” і “Трі-Ві Плюс” у комбінації з внутрішньовенними інфузіями медичного озону за нашою методикою, є ефективною, раціональною і патогенетично виправданою лікувальною схемою в порівнянні з традиційним способом терапії, і може бути методом вибору для лікування хворих на псоріаз, дозволяючи скоротити терміни стаціонарного лікування на 5,0±2,0 днів.

Публікації автора:

  1. Дащук А.М., Яковлева Е.В. Состояние про- и антиоксидантных систем у больных псориазом. // Экспериментальная и клиническая медицина. - 2000. - №2. - С.62-65.

  2. Дащук А.М., Яковлева Е.В. Комплексная коррекция нарушений про- и антиоксидантной системы у больных псориазом // Врачебное дело. -2003. -№2. - С.60-63.

  3. Дащук А.М., Яковлева О.В. Сучасні аспекти етіопатогенезу псоріатичної хвороби// Врачебная практика. -2003. -№6. -С.69-75.

  4. Деклараційній патент України №35487А, 6А61К7/20 Спосіб лікування псоріазу/ А.М.Дащук, В.М. Лісовий, О.В. Яковлева, В.І. Савенков (Україна). -Опубл.15.03.2001. Бюл.№2.

  5. Деклараційній патент України №36977А, 7А61К7/20 Спосіб лікування псоріазу/А.М.Дащук, В.М. Лісовий, О.В. Яковлева, В.І. Савенков (Україна). -Опубл.16.04.2001. Бюл.№3.

  6. Яковлева Е.В. Дисбаланс состояния про- и антиоксидантних систем у больных псориазом.//Сборник тезисов Всеукраинской научной конференции студентов, интернов, магистров и клин.ординаторов.”Актуальные проблемы экспериментальной и профилактической медицины”. - Донецк,2001. - 165с.

  7. Дащук А.М., Яковлева Е.В., Чипиженко В.А., Чернишова Л.И., Пустовая Н.А., Караченцева И.М. Перекисное окисление липидов и активность антиоксидантной защиты у больных псориазом. “ Актуальные вопросы дерматологии и венерологии”.Сборник научных трудов. -Харьков, “Основа”,2002. - С.103-107.

  1. Яковлева О.В. Озонотерапія у лікуванні хворих на псоріаз//”Медицина третього тисячоліття”. Збірник тез конференції молодих вчених Харківського державного медичного університету. – Харків,2002.-С.76.