Саннікова Наталія Михайлівна. Комплексна корекція системи гіпофіз-яєчники у робітниць лакофарбового виробництва: дисертація канд. мед. наук: 14.01.01 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2003.
Анотація до роботи:
Саннікова Н.М. Комплексна корекція системи гіпофіз-яєчники у робітниць лакофарбового виробництва.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за
спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія. - Одеський державний медичний
університет Міністерства охорони здоров’я України, Одеса.- 2003.
Дисертація присвячена захисту жіночого організму від впливу несприятливих хімічних факторів лакофарбового виробництва шляхом корегуючої дії лікувально-профілактичного комплексу, що ґрунтується на застосуванні ентеросорбції. Проведено клініко-лабораторне обстеження 160 робітниць лакофарбового виробництва від 18 до 40 років. Були виділені три клінічні підгрупи в залежності від стажу роботи (1-3р., 3-6р., понад 6 років), що налічували 123 жінки. Вивчені і проаналізовані зміни рівнів гонадотропних та стероїдних гормонів, деякі показники протеазо-інгібіторної системи, а також біохімічні показники функціонального стану печінки. Констатовано гіперпролактинемію і гіперестрогенемію на тлі низького рівня ФСГ, ЛГ і прогестерону у І підгр., гіпопрогестеронемію - у 2-й підгр. у жінок з ановуляцією. У 3-й підгр. усі показники мали низький рівень, за виключенням рівня ЛГ. Істотні зміни показників мали місце у протеолітичній системі і функціональному стані печінки. З метою корекції гомеостазу і детоксикації організму робітниць був застосований лікувально-профілактичний комплекс із ентеросорбентом карболонгом, ефективність якого чітко виявилася у 1-й та 2-й стажових підгрупах по всіх досліджених клініко-лабораторних показниках. У 3-й підгрупі (стаж роботи понад 6 років) нормалізації показників гормональної та протеазо-інгібіторної систем після лікування не відбулося, что свідчить про профілактичний характер запропонованого методу лікування.
У дисертації наведені теоретичні узагальнення і нове вирішення проблеми корекції порушень функції гіпофіз-яєчники у жінок-робітниць лакофарбового виробництва в процесі адаптації регуляторних систем під впливом несприятливих чинників хімічного виробництва, що виявляється в розробці нового патогенетично обґрунтованого методу депурації організму робітниць.
1.
У робітниць лакофарбового виробництва наявні порушення репродуктивної, гепатобіліарної систем, органів дихання, нирок.
Ступінь порушень функцій знаходиться в залежності від стажу роботи на підприємстві. Найбільш значні порушення відзначаються у жінок із стажем роботи до 3-х і понад 6-ти років.
2. У жінок із стажем роботи до 3-х років виявлено підвищення рівня естрогенів, стійка гіпопрогестеронемія на тлі високого рівня пролактину, вміст ФСГ і ЛГ значно знижен. У жінок із стажем роботи від 3-х до 6-ти років вірогідних змін гормональних показників не спостерігається. Після 6-ти років стажу наявні гіпоестрогенемія і гіпопрогестеронемія на тлі зниження вмісту пролактину, ФСГ і підвищення показників вмісту ЛГ у крові.
3. Рівень загальної протеолітичної активності підвищений у жінок зі стажем роботи до 3-х років і понад 6 років; рівень катепсину Д у всіх підгрупах перевищує контрольні значення. Водночас показники загальної антитриптичної активності у всіх обстежених жінок знижені, крім жінок із двофазним циклом.
4. Застосування розробленого комплексного метода депурації організму з ентеросорбентом карболонгом у робітниць лакофарбового виробництва сприяло поліпшенню функції яєчників, що доведено зміною характеру менструального циклу у 46,3% жінок 1-ї і 2-ї груп.
5. Тривалість впливу хімічних стресорів лакофарбового виробництва й ефективність запропонованої терапії з застосуванням ентеросорбції, знаходяться в зворотній залежності від виробничого стажу. Рівні гонадотропних і стероїдних гормонів після лікування в жінок із стажем до 6-ти років досягають контрольних значень, після 6-ти років роботи дані показники від вихідного рівня вірогідно не відрізняються.
6. Показники протеазо-інгібіторної системи: загальна протеолітична активність, катепсин Д, загальна антитриптична активність після лікування в жінок із стажем роботи 1-3 роки досягають контрольних значень, із стажем 3-6 років - вихідний рівень ферментів відповідає контролю і залишається без змін після лікування, із стажем понад 6 років вихідні порушення не піддаються корекції.
7. Комплекс депурації із застосуванням карболонгу є методом безпечної детоксикації організму, може бути рекомендований до застосовуння на хімічних виробництвах у жінок із стажем роботи до 6-ти років для профілактики патології системи гіпофіз-яєчники, протеазо-ингібіторної системи і функції печінки.
Публікації автора:
Нагорна В.Ф., Саннікова Н.М. Ензимно-гормональні паралелі у жінок-робітниць лакофарбового виробництва //Одеський медичний журнал.- 2002.- №2.- С.69-73. (Ідеї, сформульовані співавторами колективно, аналіз та узагальнення результатів одержані здобувачем, 60%).
Нагорна В.Ф., Саннікова Н.М. Корекція порушень у системі гіпофіз-яєчники у робітниць лакофарбового виробництва //Одеський медичний журнал.- 2001.-№6.- С.106-109. (Ідею статті сформульовано співавторами колективно; аналіз, узагальнення результатів та підготовка до друку здійснені здобувачем, 60%).
Нагорна В.Ф., Саннікова Н.М. Гормональна функція яєчників у робітниць лакофарбового виробництва // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2001. -№1. - С.63-675.(В основу статті покладено ідеї, сформульовані співавторами колективно, аналіз та узагальнення результатів одержані здобувачем, 60%).
Нагорна В.Ф., Саннікова Н.М. Ентеросорбція як основний засіб депурації організму // Одеський медичний журнал.- 1997.-№3.- С.18-20. (В основу статті покладено ідеї, сформульовані співавторами колективно, аналіз та узагальнення результатів одержані здобувачем, 70%).
Нагорна В.Ф., Бордюжевич І.В., Ковшар К.Ф., Левицький А.П.,Саннікова Н.М. Шляхи перинатальної охорони плода з допомогою ентеросорбентів природного походження // Тези доповідей IX з'їзду дитячих лікарів України, Одеса.- 1993 .- С.230-231. (Ідею статті сформульовано співавторами колективно; аналіз даних та підготовка до друку здійснені здобувачем, 50%).
Нагорна В.Ф., Ковшар К.Ф., ЛевицькийА.П., Бордюжевич І.В., Саннікова Н.М., Галич С.Р., Пермінова Т.І. Захист репродуктивної функції жінок і генофонду в несприятливих екологічних умовах // Матеріали наукової конференції у 3-х ч. "Демографічна ситуація в Україні", Київ .- 1993, ч.ІІ.- С. 150-152. (Ідею статті сформульовано співавторами колективно; аналіз даних та підготовка до друку здійснені здобувачем, 50%).
Спосіб підготовки жінок-робітниць хімічних підприємств до вагітності. Патент України № 17047 А. -Бюл. Промислова власність № 3, 18.03.1997 / Нагорна В.Ф., Ковшар К.Ф., Саннікова Н.М. (аналіз даних та оформлення заявки на винахід здійснені здобувачем, 60%).