Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


107. Бучакчийська Наталія Михайлівна. Комплексна діагностика і лікування хворих цереброваскулярними порушеннями, зумовленими оклюзійно-стенотичними процесами прецеребральних артерій: дис... д-ра мед. наук: 14.01.15 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Бучакчийська Н.М. Комплексна діагностика і лікування хворих цереброваскулярними порушеннями, зумовленими оклюзійно-стенотичними процесами прецеребральних артерій.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.15-нервові хвороби. - Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню патогенетичного значення ендотеліальної дисфункції, процесів вільнорадикального окислення ліпідів, стану динаміки реологічних властивостей крові, порушень церебральної гемодинаміки, морфологічних особливостей стінки резекованих сегментів артерій на етапах формування і розвитку ішемічних порушень мозкового кровообігу, зумовлених оклюзійно-стенотичними процесами прецеребральних артерій для покращення якості діагностики та розробки патогенетично обгрунтованих відновлювально-реабілітаційних комплексів лікування хворим після реконструктивних операцій на прецеребральних артеріях.

Встановлено, що у хворих оклюзійно-стенотичними процесами прецеребральних артерій вже на початкових етапах формування ішемічного ураження головного мозку визначаються інтенсивні патологічні зміни судинного ендотелію, мають місце ознаки виснаження і дісблансу з боку прооксидантно-антиоксидантної системи, на всіх етапах розвитку ішемічного ураження головного мозку спостерігаються зміни реологічних властивостей крові: підвищення в'язкості крові; ступеню адреналін-індукованої і АДФ-індукованої агрегації тромбоцитів; фібриногену; зниження деформованості еритроцитів. У хворих з інфарктом мозку всі досліджувані показники відрізнялися від нормальних величин у середньому в 1,9 рази.

Проаналізовано результати лікування хворих оклюзійно-стенотичними процесами прецеребральних артерій і досліджено катамнез.

Встановлено, що розроблена відновлювально-реабілітаційна комплексна програма лікування хворих оклюзійно-стенотичними ураженнями прецеребральних артерій після реконструктивної хірургічної корекціі , сприяла поліпшенню показників функціонального стану ендотелію у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію, транзиторні ішемічні атаки і інфаркт мозку, дозволила зменшити прогресування основного захворювання, запобігти рестенозуванню, стабілізувати віддалені результати хірургічного лікування, покращити якість життя хворих.

1.В дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної наукової проблеми, що полягає у визначенні ролі ендотеліальної дисфункції, порушень антиоксидантної системи захисту організму та рівня активності перекисного окислення ліпідів, реологічних властивостей крові, церебральної гемодинаміки, морфологічних особливостей магістральних артерій голови в розвитку клінічних етапів формування ішемічних уражень головного мозку, зумовлених оклюзійно - стенотичними процесами прецеребральних артерій і розробці методів їх корекції.

2.У хворих оклюзійно-стенотичними ураженнями прецеребральних артерій вже на початкових етапах формування ішемічного ураження головного мозку визначається зниження концентрації оксиду азоту в плазмі крові і підвищення активності фактору Вілебранда, що вказують на інтенсивні патологічні зміни судинного ендотелію.

3.При оклюзійно-стенотичних ураженнях прецеребральних артерій, у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію I, II стадії мають місце ознаки виснаження і дісблансу з боку прооксидантно-антиоксидантної системи і при прогресуванні захворювання виявлялося поглиблення порушень в прооксидантній ланці при стабільності змін у системі антиоксидантного захисту.

4.Встановлено, що у хворих оклюзійно-стенотичними ураженнями прецеребральних артерій на всіх етапах розвитку ішемічного ураження головного мозку спостерігаються зміни реологічних властивостей крові: підвищення в'язкості крові, ступеню адреналін-індукованої і АДФ-індукованої агрегації тромбоцитів, фібриногену, зниження деформованості еритроцитів. У хворих на інфаркт мозку всі досліджувані показники відрізнялися від нормальних величин у середньому в 1,9 рази (р< 0,05).

5.Виявлений кореляційний взаємозв'язок між активністю фактору Вілебранда і ступенем АДФ-індукованої агрегації тромбоцитів (r=+0,69), ступенем адреналін-індукованої агрегації тромбоцитів (r=+0,64), рівнем фібріногену (r=+0,62), в'язкістю крові (r=+0,44), деформованістю еритроцитів (r=+0,37), свідчить про вплив активності фактора Вілебранта на стан реологічних показників крові.

6.При дослідженні церебральної гемодинаміки виявлена гемодинамічна ефективність застосованого відновлювально-реабілітаційного лікування в порівнянні з тільки хірургічною корекцією та медикаментозним лікуванням: збільшення відсотку випадків задовільного стану кровоплину (p<0,05), позитивна динаміка його спектральних показників (p<0,05), збільшення кровоплину по інтракраніальних артеріях (p<0,05) по відношенню до другої і третьої групи хворих.

7.Системний аналіз лабораторно-функціональних показників у хворих оклюзійно-стенотичними ураженнями прецеребральних артерій визначив найбільш значущі кореляційні зв'язки між активністю фактору Вілебранда, лінейною швидкістю мозкового кровотоку(r=+0,58) і ступенем АДФ-індукованої агрегації тромбоцитів (r=+0,61), що і визначає провідні ланки патогенезу при формуванні судинної патології головного мозку.

8.За даними морфологічного дослідження в стінці резекованих сегментів артерій у 84,23% випадків виявлені ознаки атеросклеротичного ураження; у 9,98%-ознаки аортоартеріїту; у 5,79% випадках- фіброзно-м'язова дисплазія; в 95,1% випадків в м'яких (76%) та гетерогенних (71%) бляшках виявлені крововиливи.

9.Розроблена відновлювально-реабілітаційна комплексна програма лікування хворих оклюзійно-стенотичними ураженнями прецеребральних артерій після реконструктивної хірургічної корекціі з включенням препаратів пентоксіфіліна, емоксіпіна та симвастатину, дозволила зменшити прогресування основного захворювання, запобігти рестенозуванню, стабілізувати віддалені результати хірургічного лікування, покращити якість життя хворих. Безпосередні позитивні результати одержані у 98,6% хворих, віддалені-у 97,4% хворих.

10.Відновлювально-реабілітаційне лікування хворих після реконструктивних операцій з приводу оклюзійно-стенотичних ураженнь прецеребральних артерій приводить до поліпшення показників функціонального стану ендотелію у хворих на дисциркуляторну енцефалопатію, на транзиторні ішемічні атаками і у хворих на інфаркт мозку у вигляді зниження фактору Вілебранда,адреналін- індукованої і АДФ-індукованої агрегації тромбоцитів, покращення деформованісті еритроцитів, в'язкісті крові, що затримує прогресування судинно-мозкової недостатності.

11 Аналіз пятирічного катамнестичного спостереження довів, що розроблене відновлювально-реабілітаційне лікування є ефективним заходом профілактики порушень мозкового кровообігу і прогресування судинно-мозкової недостатності після реконструктивних операцій: стабільні віддалені позитивні результати зберігалися після проведеного відновлювально-реабілітаційного лікування у 97,4% хворих в порівнянні з тільки терапевтичним традиційним лікуванням, при якому відсоток віддалених позитивних результатів становить 60,0%, а тільки при хірургічній корекції віддалені позитивні результати зберігалися у 76,1% хворих.

Практичні рекомендації.

1.На підставі проведених комплексних досліджень розроблені диференційовані патогенетично обгрунтовані програми відновлювально-реабілітаційного лікування хворих з цереброваскулярними порушеннями, зумовленими оклюзійно-стенотичними процесами

прецеребральних артерій після реконструктивних операцій в залежності від варіанту перебігу судинно-мозкової недостатності, морфологічних змін судинної стінки.

2.В результаті проведених досліджень функції судинного ендотелія та реологічних показників запропоновані діагностичні критерії для визначення прогресування судинно-мозкової недостатності після реконструктивних операцій на прецеребральних артеріях.

3.Критерії ішемічних порушень мозкового кровобігу і динаміка їх параметрів дають змогу прогнозувати розвиток мозкових дисциркуляцій після реконструктивних операцій на прецеребральних артеріях у віддаленому післяопераційному періоді, а також можуть служити обгрунтуванням оцінки адекватності та ефективності використаних комплексів лікування.

4.Обґрунтовано потребу в розробці і впровадженні в практику охорони здоров'я програми удосконалення діагностики і лікування хворих з судинно-мозковою недостатністю. При проведенні реабілітації має значення оцінка стану маркерів ендотеліальної дисфункції, які впливають на ступінь ефективності лікувально-відновних заходів і особливості періоду реадаптації.

5.Розроблені і патогенетично обґрунтовані терапевтичні підходи до лікування, виходячи з особливостей морфологічних змін резекованих сегментів артерій, стану судинного ендотелію та реологічних показників крові.

Публікації автора:

1.Клименко А.В., Бучакчийская Н.М., Волик А.А.,Томах Н.В.,Кравченко Е.А. Выбор метода лечения больных с дисциркуляторными нарушениями кровообращениями в вертебробазиллярном бассейне в сочетании с вертеброгенной патологией шейного отдела позвоночника//Запорожский медицинский журнал .-2001.-№2.-С.46-48.(Внесок здобувача полягає в аналізі результатів обстеження за методами ультразвукової та транскраніальної доплерографії, статистичній обробці матеріалу, підготовці статті до друку)

2.Бучакчийська Н.М.,Черепок А.А.,Томах Н.В.Клінічне визначення фактору Вілебранда у хворих з цереброваскулярною патологією//Медичні перспективи.-2001.-№3,ч.1.-с.25-29.(Внесок здобувача полягає в опрацюванні одержаних результатів, аналізі та формуванні висновків,підготовці до друку)

3.Бучакчийська Н.М.,Томах Н.В. Співставлення клінічних та ультразвукових досліджень при атеросклеротичному стенозі внутрішньої сонної артерії// Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина“, -2001.-№3.-с.61-63(Внесок здобувача полягає .в клінічному обстеженні хворих, опрацюванні одержаних результатів, підготовці статті до друку)

4.Бучакчийська Н.М., Кравченко О.О., Томах Н.В. Сучасні аспекти тактики лікування судинно-мозкової недостатності у хворих з оклюзійним атеросклерозом екстракраніальних відділів сонних артерій//Буковинський медичний вісник.-2001.-№3.-С.167-170.(Внесок здобувача полягає в статистичній обробці результатів, формулюванню висновків та підготовці до друку)

5.Бучакчийська Н.М.,Томах Н.В. Основные направления ранней диагностики цереброваскулярной недостаточности // Український вісник психоневрології.-2002.-Том 10.-№2(31).-С.28-29. (Внесок здобувача полягає в клінічному обстеженні хворих)

6.Томах Н.В., Бучакчийська Н.М. Динаміка гемореологічних показників у хворих з ішемічними судинними захворюваннями головного мозку в залежності від важкості процесу та характеру призначеної терапії // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”.№6-2002.-С.118-121.(Внесок здобувача полягає .в клінічному обстеженні хворих, опрацюванні одержаних результатів, підготовці статті до друку)

7.Бучакчийская Н.М. Лечебно-реабилитационные аспекты ведения больных с окклюзионными атеросклеротическими поражениями брахиоцефальных артерий // Український вісник психоневрології.- Том 10.-№1(30)., 2002.-С.67-69..

8.Бучакчийська Н.М. Оклюзуючі ураження магістральних артерій голови:порівняльний аналіз віддалених результатів хірургічного і консервативного лікування // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2002. - вип.11, кн.3. – С. 381 – 383.

9.Бучакчийська Н.М. Стан судинного ендотелію у хворих оклюзуючими ураженнями магістральних артерій голови// Науковий вісник Ужгородського університету.-2003.-№1.-С.162-168

10.Бучакчийская Н.М., Демченко А.В. Предикторы острых церебральных дисгемий // Запорожский медицинский журнал. – 2003.- №1. – С. 48 – 49. (Внесок здобувача полягає в опрацюванні одержаних результатів, обгрунтуванні наукових висновків)

11.Бучакчийська Н.М. Корекція функціонального стану судинного ендотелію у хворих оклюзуючими ураженнями брахіоцефальних артерій // Проблеми медичної науки та освіти.-2003.-№2-С.47-52.

12.Бучакчийська Н.М., Грицай А.В. Діагностичне та прогностичне значення змін медіаторного обміну та ендотеліальної дисфункції у хворих жінок з оклюзуючими ураженнями магістральних артерій голови // Буковинський медичний вісник. – 2003. - №2.- С.132-137.(Внесок здобувача полягає у клінічному підборі хворих, опрацюванні літератури, аналізі отриманих результатів дослідження та формулюванні висновків)

13.Бучакчийская Н.М. Оценка липидного состава крови у больных с оклюзируюшими поражениями брахиоцефальных артерий // Український медичний альманах. – 2003. –Т.6.- №3. – С. 26 – 28.

14.Бучакчийська Н.М. Комплексне реабілітаційне лікування хворих оклюзійно-стенотичними ураженнями прецеребральних артерій після хірургічної корекції.//Проблеми медичної науки та освіти.-2003.-№4-С.39-46.

15.Бучакчийская Н.М.Клиническое значение эндотелийзависимых факторов у больных с ишемическими поражениями головного мозга // Український журнал екстремальної медицини ім.Г.О.Можаєва.-2003.-Т.4.-№ 4 -С.43-46

16.Бучакчийская Н.М.Динамика маркеров эндотелиальной дисфункции у больных с ишемическими поражениями головного мозга в зависимости от характера проводимой терапии // Український медичний альманах.-2003.-Т.6.-№5-С.30-34

17. Бучакчийська Н.М. Порівняний аналіз клінічних,доплерографічних та морфологічних досліджень при оклюзивних ураженнях брахіоцефальних артерій // Журнал Українські медичні вісті. – 2003. – Т.5. - №1(63). – С. – 110- – 111.

18.Бучакчийская Н.М. Анализ отдаленных результатов хирургического и консервативного лечения больных окклюзионно-стенотическими поражениями прецеребральных артерий // Український медичний альманах.-2003.-Т.6.-№6.-С.45-48.

19.Бучакчийська Н.М. Вплив інстенону на стан церебральної гемодинаміки та реологічні показники крові у хворих ішемічними судинними захворюваннями головного мозку, зумовленими патологією брахіоцефальних артерій // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2003. - вип.12, кн.3. – С. 399 –405.

20.Бучакчийская Н.М. Состояние антиоксидантной системы защиты у больных с оклюзирующими поражениями брахиоцефальных артерий// Экология и здоровье человека. Сб.научных трудов. – 2003.-Т.1.-С.246-253.

21.Бучакчийская Н.М. Комплексная диагностика нарушений мозгового кровообращения при патологии магистральных артерий головы//Сборник научных работ ЗИУВ.-1999.Запорожье-С.22-24.

22.Бучакчийская Н.М. Перспективы хирургических методов лечения хронической ишемии мозга//Сборник научных работ ЗИУВ запорожье.-2000.-С.17-18.

23.Бучакчийская Н.М. Методика лечения дисциркуляторных нарушений у больных с вертеброгенной патологией шейного отдела позвоночника.//Збірник наукових праць співробітників ЗІУЛ.-2001.-С.51-52.

24.Клименко А.В.,Бучакчийская Н.М.,Серга В.В. Комплексное лечение больных с окклюзирующими процессами магистральных артерий головы.//Збірник наукових праць співробітників ЗІУЛ.-2002.-С.126-128.

25. Бучакчийская Н.М. Целесообразность хирургического лечения больных со стенозирующими поражениями экстракраниальных отделов магистральных артерий головы // Интегративная медицина и здравоохранение.,Запорожье-2002.-С.135-137.

26.Бучакчийська Н.М.Особливості ендотеліально-тромбоцитарних взаємодій при формуванні стенотичних уражень прецеребральних артерій //Збірник наукових праць співробітників ЗІУЛ.-2003.-С.61-64.

27.Бучакчийська Н.М. Профілактика гострих церебро-васкулярних порушень у хворих оклюзуючими ураженнями магістральних артерій голови і артеріальною гіпертензією//Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції м Івано-Франківськ,-2003.-с.31-32.

28.Бучакчийская Н.М.Порівняльний аналіз віддалених результатів хірургічного і консервативного лікування хворих оклюзійно-стенотичними ураженнями прецеребральних артерій..//Збірник наукових праць співробітників ЗІУЛ.-2003.-С.78-83.

29.Патент 50607 А Україна МПК А 61 К 31/00..Спосіб реабілітації хворих після реконструктивних операцій на брахіоцефальних артеріях. / Кравченко .О.О., Губка О.В., ГубкаВ.О., Бучакчийська Н.М. (Україна).-№ 2002031768; Заяв. 04.03.2002; Опубл.15.10.2002 .Бюл.№10.С.4.48.

30 Патент Україна МПК 7 А61К31/00 К 31/00. Спосіб відновлювально-реабілітаційного лікування у хворих після операцій при оклюзійно-стенотичних ураженнях магістральних артерій голови./ Бучакчийська Н.М.,Томах Н.В. (Україна) -№2003065063; Заяв.02.06.2003; опубл.12.11.2003.Бюл.№9(1).-С3.24