Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Геолого-мінералогічні науки / Геофізика


Чебан Василь Дмитрович. Комплекс геофізичних методів прогнозування зсувів на прикладі Закарпаття: Дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / Івано-Франківський національний технічний ун-т нафти і газу. - Івано-Франківськ, 2002. - 183 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 166-183.



Анотація до роботи:

Чебан В. Д. Комплекс геофізичних методів прогнозування зсувів на прикладі Закарпаття. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата геологічних наук за спеціальністю 04.00.22 – геофізика. – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу. Івано-Франківськ, 2002.

Захищається положення про те, що розвиток зсувоутворення тісно пов`язаний не тільки з загальновідомими чинниками, але й з динамікою неотектонічних рухів, як прояву глобальних геодинамічних процесів, та проявами сейсмічної активності, що обгрунтовано аналізом зв`язків кількості, розмірів зсувів та інших статистичних показників, які їх характеризують, з місцезнаходженням зсувних ділянок по відношенню до певних структурно-тектонічних зон Закарпаття, яким властиві різні рівні інтенсивності варіацій природного імпульсного електромагнітного поля Землі. На цій основі пропонується реалізувати районування території Закарпаття за схильністю до активізації зсувонебезпечних процесів.

В роботі теоретично обгрунтовано механізм утворення шару динамічних деформацій. Показано, що підготовка зсувів в значній мірі забезпечується розвитком деформаційних процесів в цьому шарі, внаслідок чого утворюється поверхня ковзання. Вивчення динамічних змін в ШДД при забезпеченні їх реєстрації високоточними геофізичними методами є основою моніторингу зсувних процесів.

Запропонована нова технологія робіт методом природного імпульсного електромагнітного поля Землі, яка забезпечується використанням розробленого приладу РХІНДС-ПМ, удосконаленою методикою польових робіт, системою обробки даних польових спостережень згідно з запропонованим алгоритмом, що дозволяє застосовувати даний метод для режимних спостережень як складової частини системи моніторингу зсувів.

В комплексі геофізичних методів для дослідження зсувонебезпечних ділянок основним стає метод зондування становленням електромагнітного поля в ближній зоні завдяки розробці принципово нової електророзвідувальної станції “Стадія-М” для вивчення верхньої частини розрізу, яка забезпечує отримання кількісних параметрів для розрахунку просторово-часових змін фізико-механічних властивостей порід і стійкості зсувів.

Теоретичні та експериментальні дослідження, які виконані автором з метою розробки раціонального з точки зору повноти вирішення геологічних задач, оперативності і економічної ефективності комплексу геофізичних методів прогнозування зсувів на прикладі Закарпаття, а також значний досвід випробування та впровадження розробок у виробництво дозволяють зробити наступні висновки.

- Розробка комплексу геофізичних методів прогнозування зсувів в умовах Закарпаття є актуальною проблемою. Грунтовний аналіз стану розвитку досліджень показує, що існуючі методи та методики є застарілими і не дають бажаного результату – надійного прогнозу зсувоутворення на регіональному та об`єктовому рівнях.

- Для вирішення проблеми прогнозування зсувонебезпеки геофізичними методами необхідний комплексний підхід, який з метою детального дослідження ШДД передбачає реалізацію наступних задач: 1) апаратурне забезпечення сучасних геофізичних методів вивчення зсувів; 2) розробку методики польових робіт та систем обробки геофізичних матеріалів; 3) обгрунтування фізико-механічних моделей зсувонебезпечних ділянок як об`єктів дослідження геофізичними методами; 4) визначення раціонального комплексу дослідження зсувів. Всі ці задачі вирішені в дисертації.

- Необхідним етапом дослідження зсувонебезпеки є районування території за геологічними, геоморфологічними та геофізичними ознаками. В роботі обгрунтований зв`язок зсувоутворення з динамікою ендогенних процесів та проведена оцінка активності зсувоутворення для структурно-тектонічних одиниць Закарпаття на основі аналізу динаміки природного імпульсного електромагнітного поля Землі.

- Основним засобом вивчення зсувонебезпечних схилів та прогнозу зсувонебезпеки слід вважати метод зондування становленням електромагнітного поля в ближній зоні (ЗСБ). Для технологічного забезпечення методу визначена методика польових досліджень, проведені фізико-математичні модельні та натурні експерименти.

- Методом режимного експрес-аналізу зсувів, що доповнюють ЗСБ, слід вважати метод природного імпульсного електромагнітного поля Землі (ПІЕМПЗ). Запропонована технологія робіт методом ПІЕМПЗ базується на концептуально новій розробці приладу РХІНДС-ПМ, відповідній методиці польових робіт та нових принципах системи обробки даних.

- Ефективність прогнозу зсувонебезпеки досягається внаслідок комплексування вказаних геофізичних методів, буріння параметричних свердловин і їх геофізичних досліджень, лабораторних петрофізичних досліджень, геодезичних режимних спостережень. В результаті реалізації запропонованого комплексу досліджень виділені аномальні зсувонебезпечні зони на конкретних ділянках .