Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Ляхова Олена Олександрівна. Комерційні банки у сфері лізингового бізнесу: Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2002. - 192арк. - Бібліогр.: арк. 158-165.



Анотація до роботи:

Ляхова О.О. Комерційні банки у сфері лізингового бізнесу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01. – Фінанси, грошовий обіг і кредит. Київський національний економічний університет. – Київ, 2002.

Дисертація присвячена питанням організації та розвитку лізингового бізнесу в Україні та участі в цьому процесі комерційних банків. У роботі висвітлюються теоретичні засади побудови механізму лізингового бізнесу, проводиться дослідження сучасного стану, ринку лізингових послуг в Україні, перспективи та напрямки його розвитку.

Значна увага в роботі приділена питанню фінансової оцінки лізингових проектів. Проаналізовано підходи до такої оцінки вітчизняних та іноземних лізингодавців (в тому числі комерційних банків), наведена практика оцінки лізингових проектів ЗАТ Фінансово-лізинговим Домом та надані пропозиції щодо її удосконалення.

Пропонуються рекомендації щодо створення оптимальної моделі розвитку лізингового бізнесу в Україні, включаючи активну участь в ній комерційних банків.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в дослідженні діяльності комерційних банків у сфері лізингового бізнесу, а також надані рекомендації щодо удосконалення роботи лізингового та кредитного підрозділів комерційних банків з метою підвищення ефективності їх взаємодії.

Проведення дисертаційного дослідження дозволило автору зробити ряд послідовних висновків теоретико-методологічного і науково-практичного характеру:

  1. Поняття “лізинг” уособлює фінансово-кредитні відносини зречевлені через особливий об`єкт, який в цілому представлений основними виробничими фондами. Тому вивчення теоретичних основ та організації лізингового бізнесу слід проводити у взаємозв`язку з такими економічними категоріями, як кредит, фінанси, інвестиції, що дозволить на новому рівні дослідити роль фінансових установ, інвестиційних фондів та комерційних банків у фінансовому забезпеченні лізингового бізнесу.

  2. Вважається за доцільне виділити лізинговий бізнес як особливу галузь підприємницької діяльності, що базується на використанні механізму лізингу. Зважаючи на активну участь кредитних закладів у процесі організації та фінансування лізингового бізнесу автор виділяє комерційний банк як один з його головних суб’єктів. В умовах загострення конкуренції на ринку банківських послуг проведення комерційними банками лізингових операцій стане ефективним способом розширення сфери банківського бізнесу.

  1. Визначено, що оптимізація лізингового бізнесу потребує відповідного фінансово-кредитного механізму, що представлений системою форм та методів нагромадження та ефективного використання фінансово-кредитних ресурсів суб`єктами лізингового бізнесу. На нашу думку, лізинговий бізнес стане економічно ефективним за умови, якщо лізингоотримувач та лізингодавець одержать більший економічний прибуток, ніж за інших альтернативних форм фінансування того ж самого інвестиційного проекту.

  2. Можливість вдосконалення та розвитку вітчизняного лізингового бізнесу розглядається за двома основними напрямками: з боку самих банків та з позиції держави у їх тісному взаємозв`язку. Метою ефективної банківської стратегії на ринку капіталів має стати визначення оптимального співвідношення операцій та послуг, на фінансування яких мають спрямовуватися кошти банку. Тому у кожному випадку вибір інвестиційного рішення здійснюється відповідно до відпрацьованої в даному напрямку банківської процедури. З цією метою доцільно проводити аналіз ринкових умов для впровадження обраної форми фінансування; здійснити відбір достовірної інформації для порівняння умов фінансування; визначити критерії вибору виду послуги, визначити елементи порівняння умов фінансування. А в майбутньому слід враховувати доцільність представлення на лізинговому ринку в якості пропозиції не окремого товару, а цілого пакету особливих форм фінансування, таких, як, наприклад, “лізбек – купівля”, “сублізинг - кредитування”.

  3. Успіху в роботі лізингових відділень в комерційних банках буде сприяти перш за все гнучке управління, що повинно базуватися на високому рівні кредитного аналізу на основі руху готівки, та наглядом за діями клієнтів. Зважаючи на важливість визначення ефективності роботи потенційного лізингоотримувача, в дисертації надані рекомендації щодо удосконалення системи кількісних та якісних критеріїв оцінювання фінансового стану потенційних клієнтів-лізингоотримувачів та ранжирування їх за ступенем надійності.

  4. В дисертаційній роботі обгрунтовується необхідність послідовного удосконалення лізингових відносин в Україні відповідно до напрямків стратегії розвитку лізингового бізнесу.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях:

  1. Ляхова Е.А. Общие тенденции развития лизингового бизнеса // Финансовые услуги. – 1998. - №7-8. – С.41-43. – 0,3 д.а.

  2. Ляхова О.О. Роль банків у сфері лізингового бізнесу // Вісник Національного банку України. – 1999. - №6. – С.62. – 0,2 д.а.

  3. Шевченко О.Г., Ляхова О.О. Інвестиційний лізинг в Україні // Експрес-новини: наука, техніка, виробництво. – 1999. - №7-8. – С.36-37. – 0,2 д.а. (особисто автору належить 0,1 д.а., шляхи підвищення ефективності роботи банків через застосування механізму лізингу).

  4. Шевченко О.Г., Ляхова О.О. Лізинг – альтернатива банківському кредитуванню // Банківська справа. – 2000. - №4 (34). – С.31-34. – 0,3 д.а. (особисто автору належить 0,2 д.а., аналіз методів фінансового забезпечення лізингового бізнесу за участю комерційних банків).

  5. Ляхова О.О. Суб`єкти ринку лізингових послуг в Україні // Фінанси України. – 2000. - №11. – С.64-67. – 0,3 д.а.

  6. Ляхова О.О. Удосконалення методики визначення суми лізингового платежу // Проблеми формування ринкової економіки: Зб.наук.пр. – К.: КНЕУ, 2000. – С.288-293. – 0,5 д.а.

  7. Ляхова О.О. Участь українських банків у лізинговому бізнесі // Вісник Національного банку України. – 2001. - №6. – С.44-45. – 0,2 д.а.

В інших виданнях:

  1. Ляхова О.О. Лізингові операції // Збірник виробничих ситуацій з навчальної дисципліни «Банківські операції». – Київ: КНЕУ. – 1998. – С.293-303. – 0,5 д.а.

  2. Ляхова О.О. Можливості українських банків щодо фінансування екологічного лізингу // Збірник «Перспективи розвитку екологічного лізингу в Україні"» - Київ: "«Аверс", 1999. – С.53-56. – 0,34 д.а.

  3. Ляхова О.О. Застосування ділової гри за темою «Лізингові операції в Україні» у розрізі курсу «Інвестування» // Труди науково-методичної конференції «Удосконалення змісту та методики викладання фінансово-банківських дисциплін за умов рівневої системи освіти». – Київ.: КНЕУ, 1998. – С.54. – 0,1 д.а.

  4. Ляхова О.О. Проблеми лізингового бізнесу в Україні та шляхи їх подолання // Труди Міжнародної науково-практичної конференції «Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність». – Київ.: НГУУ «КПІ», КНЕУ, 2000. – С.76-77. – 0,16 д.а.

  5. Ляхова О.О. Проблеми та шляхи удосконалення податкового законодавства України у сфері лізингового бізнесу // Труди науково-практичної конференції «Податкова політика в Україні та її нормативно-правове забезпечення». Частина 2. – Ірпінь, 2001. – С.195-197. – 0,25 д.а.