Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Церенюк Олександр Миколайович. Комбінаційна здатність маток нової української м'ясної породи свиней у поєднанні з кнурами різних генотипів : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН ; Інститут тваринництва. — Х., 2003. — 166арк. — Бібліогр.: арк. 134-156.



Анотація до роботи:

Церенюк О.М. Комбінаційна здатність маток нової української м’ясної породи свиней у поєднанні з кнурами різних генотипів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01. – розведення та селекція тварин. - Інститут тваринництва УААН, Харків, 2003.

Матки української м’ясної породи, як при чистопородному розведенні, так і при породно-лінійній гібридизації, не поступаються за продуктивністю маткам великої білої породи.

Матки української м`ясної породи характеризуються добрими показниками загальної та специфічної комбінаційної здатності (ЗКЗ та СКЗ). Кращими поєднаннями, що сприяють більшому використанню продуктивного потенціалу батьківських порід є поєднання маток української м`ясної породи з кнурами голубiвського спеціалізованого м`ясного типу великої білої породи свиней та породи дюрок.

Використання маток української м’ясної породи свиней, в якості материнської форми, при породно-лінійній гібридизації з кнурами голубівського спеціалізованого м’ясного типу великої білої породи та кнурами породи дюрок дає змогу підвищити продуктивність відносно чистопородного розведення тварин української м’ясної та великої білої порід свиней.

Найбільша величина прояву ефекту гетерозису спостерігалась за відтворювальними якостями, середня величина – за відгодівельними та найменша величина – за забійними та м`ясо-сальними якостями.

1. Матки української м’ясної породи свиней при поєднанні з кнурами інших генотипів (голубівського спеціалізованого заводського м’ясного типу великої білої породи, породи дюрок та спеціалізованої червонопоясної лінії свиней) характеризуються високою комбінаційною поєднуваністю, проявляючи при цьому більш високу продуктивність порівняно з чистопородним розведенням та можуть бути використані в системі гібридизації в якості материнської форми. При цьому найбільш високий ефект дають поєднання маток української м`ясної породи з кнурами голубівського спеціалізованого м’ясного типу великої білої породи свиней та з кнурами породи дюрок.

2. За відтворними та продуктивними якостями при двопородно-лінійній гібридизації матки української м’ясної породи мають перевагу над матками великої білої породи (голубівського спеціалізованого м’ясного типу), характеризуючись більшим багатопліддям (на 3,4-14,9%) та масою гнізда при відлученні у 60 днів (на 4,6-35,2%), їх гібридні поросята відзначаються кращою збереженістю при відлученні. Кращі результати досягаються при поєднанні маток української м’ясної породи з кнурами голубівського спеціалізованого типу великої білої породи та кнурами дюрок.

3. Гібридний молодняк від поєднання маток української м’ясної породи з кнурами інших генотипів, в цілому, характеризується кращими відгодівельними якостями у порівнянні з своїми чистопородними однолітками на 0,75-7,44%. Окремі комбінації батьківських генотипів за цією ознакою різняться між собою. Кращий ефект досягається на гібридному молодняку від поєднань маток української м`ясної породи з кнурами породи дюрок та кнурами голубівського спеціалізованого м`ясного типу великої білої породи свиней. При інтенсивній відгодівлі гібридний молодняк цих породно-лінійних поєднань перевищував чистопородний молодняк великої білої та української м`ясної порід за середньодобовим приростом на 5,00- 7,35% та за витратами кормів на 1 кг приросту на 7,65 – 14,45%.

4. Гібридний молодняк успадковує м’ясо-сальні якості за проміжним типом, тому за основними показниками (товщина шпику, вміст м`яса у тушах, довжина туш та інше), що характеризують м’ясність туш, переважає чистопородних однолітків голубiвського спеціалізованого м’ясного типу великої білої породи та поступається чистопородним одноліткам української м’ясної породи.

5. За якістю м’ясо-сальної продукції (хімічним та біохімічним складом, фізичними та технологічними якостями) суттєвих відмінностей між чистопородним та гібридним молодняком від поєднання різних генотипів не спостерігалось. Не спостерігалось і достовірних різниць між гібридним молодняком, отриманим від різних поєднань.

6. Гібридний молодняк всіх поєднань характеризується більш високим біологічним статусом організму у порівнянні з чистопородним молодняком великої білої та української м’ясної порід. В його крові міститься більше гемоглобіну, еритроцитів, загального білка, альбумінів, альфа- та бета-глобулінів, що вказує на більш високий рівень обмінних процесів, що, мабуть, є одним з показників прояву підвищеної життєздатності та проявом гетерозису.

7. Ступінь прояву гетерозису не однаковий за окремими господарсько-корисними ознаками та породно-лінійними поєднаннями, що, мабуть, пов’язане з їх генетичною природою. Найбільш високий прояв усіх форм гетерозису спостерігається за ознаками з низьким рівнем успадковуванності (багатопліддя, маса поросят при народженні, маса гнізда при народженні та відлученні), дещо менші – за відгодівельними якостями та самий низький показник – за ознаками, що характеризують м’ясо-сальні якості. Найбільш високий ступінь прояву всіх форм гетерозису спостерігається при поєднанні маток української м`ясної породи з кнурами голубівського спеціалізованого м`ясного типу великої білої породи та кнурами породи дюрок.

Публікації автора:

1. Церенюк О.М. Ефективність промислового схрещування маток української м’ясної породи свиней з кнурами різних генотипів // Науково-технічний бюлетень / Інститут тваринництва УААН – Харків, 2002. - № 81.- С. 128-133.

2. Церенюк О.М. Продуктивність маток української м'ясної породи при схрещуванні з кнурами різних генотипів // Вісник Сумського НАУ.- Суми, 2001.- №5.- С. 268-271.

3. Церенюк А.Н. Использование украинской мясной породы в системе гибридизации как материнской формы // Вісник аграрної науки Причорномор’я – спеціальний випуск / Миколаївська державна аграрна академія – Миколаїв, 2002.- 3(17).- С. 142-145.

4. Церенюк О.М. Відгодівельні та забійні якості чистопорідного та гібридного молодняку української м’ясної породи свиней // Вісник Сумського НАУ.- Суми, 2002.- №6.- С. 546 – 549.