Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Галуха Василь Левкович. Комасація у Волинському воєводстві (1921–1939 рр.) : Дис... канд. наук: 07.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Галуха В.Л. «Комасація у Волинському воєводстві (1921–1939 рр.)». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 07.00.01 – історія України. Інститут українознавства імені І. Крип’якевича НАН України, Інститут народознавства НАН України, Львів, 2008.

У дисертації на основі аналізу широкого кола архівних документів, вітчизняної та зарубіжної історіографії, матеріалів періодичної преси досліджено передумови і підготовчі заходи до проведення комасації в краї у ході аграрної реформи Другої Речі Посполитої. Комасаційний процес розглядається у тісному взаємозв’язку із такими важливими напрямами аграрної реформи як ліквідація сервітутів та меліорація земель. Проаналізовано його закономірності й особливості. На основі залучення широкого кола статистичних матеріалів простежено динаміку комасації, з’ясовано політику держави щодо її проведення та фінансування. Розкрито діяльність місцевих органів влади у ході її реалізації та внесок місцевого населення до виконання комасаційних робіт. Встановлено вплив удосконалення системи землекористування та землеволодіння на соціальний та економічний розвиток краю.

Ліквідація черезсмужжя та вузькосмужжя мала позитивний вплив на обсяги сільськогосподарського виробництва, дозволила селянам економити час та витрати, раціональніше застосовувати техніку і виробляти перспективну для ринку продукцію. Становлення капіталістичних відносин в економіці краю сприяло розвитку кооперації, підприємництва, певних галузей переробної промисловості, торгівлі та інфраструктури, що мало позитивний вплив на розширення кола джерел доходів населення.

1. На Волині у міжвоєнний період комасація земель обумовлювалася як внутрішніми, так і зовнішніми факторами. Об’єднання земельних ділянок у єдиний наділ спричинювалося малоземеллям і безземеллям селян, яке при низькому розвитку промисловості і швидкому прирості населення створювало соціальну небезпеку, нераціональною системою землекористування, несприятливою зовнішньоекономічною кон’юнктурою, а також позитивним досвідом її реалізації у країнах Західної Європи, які на практиці переконалися у її корисності.

2. Комасація як складова аграрної реформи Польської держави потребувала законодавчого врегулювання. В умовах складної політичної і економічної ситуації владі вдалося до середини 20-х років міжвоєнного періоду сформувати законодавчу базу, яка уможливила об’єднання земельних ділянок у єдиний наділ.

3. Удосконалення системи землекористування було тісно взаємопов’язане із такими важливими напрямами аграрної реформи, як ліквідація сервітутів та меліорація земель, без яких її втілення було б неможливим, особливо у північних повітах Волинського воєводства. Ліквідація сервітутів проходила в умовах жорсткого протистояння між селянами, які вели боротьбу за землю як за об’єкт господарювання, та великими земельними власниками, для яких земля часто виступала засобом наживи і спекуляції. Значні обсяги заболочених земель краю потребували меліорації, проведення якої давало можливість залучити до сільськогосподарського вжитку додаткові землі та збільшити розміри селянських наділів у процесі комасації.

4. Специфіка землеустрою і землекористування та природно-кліматичні умови вплинули на початок та темпи комасації у південних та північних повітах Волинського воєводства. Комасація у південних повітах розпочалася у 1922 р., а в північних – у 1925 р. Вона належного розмаху набула лише у 1926 р., після приходу до влади Ю.Пілсудського та його політичного угруповання. У 1927/28 бюджетному році було завершено комасаційні роботи на площі 42 108 га, що на 29 % перевищувало їх обсяг за усі попередні роки разом взяті. Свого піку комасаційна акція досягла у 1931 р., коли впродовж бюджетного року були завершені комасаційні роботи на площі 95 290 га. У наступних роках цей процес стабілізувався і річний обсяг комасованих земель не перевищував 70 000 га у рік. Загалом, у Волинському воєводстві у міжвоєнний період було завершено роботи на площі 779 832 га, що становило майже половину земель, які потребували комасації.

5. Довготривалі вимірювальні та оціночні роботи, під час яких необхідно було враховувати велике розмаїття земельних угідь та переборювати цілком зрозумілу недовіру селян, бюрократична тяганина і неузгодженість дій різних гілок влади, відсутність належної фінансової та кредитної підтримки зі сторони держави в умовах бідності волинського селянства, яка посилювалася у міжвоєнний період внаслідок панування в державі очевидної невідповідності між низькими доходами у сільському господарстві і високими цінами на ремісничі й промислові товари, були стримуючими факторами комасації й унеможливили вагоміші результати.

6. Комасація у взаємозв’язку із ліквідацією сервітутів і меліорацією земель сприяла загальному розвитку волинського села, його продуктивних сил шляхом вдосконалення організації праці, механізації та піднесення загальної культури землеробства, ліквідації патріархального устрою на селі та становленню системи ринкових відносин.

7. Історичний досвід комасаційного процесу є корисним нині, коли Україна розбудовує своє життя на основі устрою, який базується на системі ринкових цінностей, допоможе швидше й раціональніше вирішувати проблеми врегулювання земельних відносин, подолати кризові явища у аграрній сфері, прискорити реформування економіки.

Публікації автора:

Наукові статті у фахових виданнях

1. Галуха В. Л. З історії аграрної реформи на Волині: комасація земельних угідь у 20-30-х рр . ХХ ст. / В. Л. Галуха // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. Історичні науки. Випуск 5. / [гол. ред. Колесник В.П.] – Луцьк: Редакційно-видавничий відділ «Вежа» ВДУ, 2001. – С. 144–148.

2. Галуха В. Л. Особливості комасації у поліських повітах Волинського воєводства / В. Л. Галуха // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. Історичні науки. Випуск 11. / [гол. ред. Колесник В.П.] – Луцьк: Редакційно-видавничий відділ «Вежа» ВДУ, 2001. – С. 65–70.

3. Галуха В. Л. Передумови комасації в контексті аграрної реформи Другої Речі Посполитої / В. Л. Галуха // Наукові записки Національного університету “Острозька академія”: Історичні науки. Випуск 3. / [відп. ред. Пасічник І.Т.]. – Острог: Редакційно-видавничий відділ Національного університету «Острозька академія», 2003. – С. 192–197.

4. Галуха В. Л. Втрати надбань аграрного сектора міжвоєнної Волині у процесі радянізації (1939 – 1941 рр.) / В. Л. Галуха // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету: Збірник наукових праць. – Випуск 6. / [редкол.: Черній А.І. (гол. ред.) та ін.]. – Рівне: Редакційно-видавничий відділ Рівненського державного гуманітарного університету, 2005. – С. 26–33.

5. Галуха В. Л. Соціально-економічні наслідки структурних змін у аграрній сфері Волині міжвоєнного періоду / В. Л. Галуха // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету: Збірник наукових праць. / [редкол.: Постоловський Р.М. (гол. ред.) та ін.].– Рівне: Редакційно-видавничий відділ Рівненського державного гуманітарного університету, 2008. – Випуск 13. – С. 102–108.

Праці у інших наукових виданнях

6. Галуха В. Меліорація Волинського Полісся як чинник комасаційного процесу в реалізації політики землекористування у Другій Речі Посполитій / Василь Галуха // Україна і Польща в ХХ столітті: проблеми і перспективи взаємовідносин: збірник наукових праць. / [за ред. П.М. Чернеги]. – Київ – Краків: Видавництво НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2002. – С. 105–108.

7. Галуха В. Л. Соціально-економічні наслідки комасації на Волині / В. Л. Галуха // Економіка та менеджмент. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету: Збірник наукових праць. Випуск 1 / [редкол.: Є. Крикавський (відп. ред.) та ін.]. – Рівне: Редакційно-видавничий відділ Рівненського державного гуманітарного університету, 2006. – С. 18–26.

8. Галуха В. Л. Вплив комасації на розвиток землеробства Волині у міжвоєнний період / В. Л. Галуха // Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Економіка та менеджмент: Збірник наукових праць. Випуск 2. / [редкол.: Є. Крикавський (відп. ред.) та ін.]. – Рівне: Редакційно-видавничий відділ Рівненського державного гуманітарного університету, 2007. – С. 41–46.

9. Галуха В. Л. Передумови та законодавче забезпечення меліорації на Волині у міжвоєнний період / В. Л. Галуха // Проблеми Західного Полісся. Науковий вісник Надслучанського інституту: Збірник наукових праць. Випуск 1. / [редкол.: Т. Микитин (гол. ред.) та ін.]. – Березне: Редакційно-видавничий відділ Надслучанського інституту, 2007. – С. 134– 38.