В дисертації здійснено вирішення важливої наукової задачі – розроблено науково-методичні підходи щодо оцінки конкурентноспроможності машинобудівної продукції на зовнішніх ринках. В результаті проведеного дослідження зроблено наступні висновки: Уточнено основоутворюючі поняття економічної теорії конкуренції. Зокрема, під конкуренцією пропонується розуміти такий стан економіки, який характеризується суперництвом суб’єктів економіки за життєво важливі ресурси з метою виживання у якості самостійних економічних одиниць. Обґрунтовано, що конкурентноспроможність є властивістю, яка може бути притаманна лише суб’єктам, а не об’єктам економіки. У зв’язку з цим поняття конкурентноспроможності продукції (послуги, товару) автор пропонує замінити поняттям продуктної конкурентноспроможності підприємства (фірми), тобто такою складовою конкурентноспроможності підприємства, яка обумовлена властивостями продукту і особливостями діяльності підприємства у зв’язку з даним продуктом на протязі всіх стадій його життєвого циклу. Сформульовано систему теоретико-методологічних принципів оцінки конкурентноспроможності продукції і розробки методів побудови таких оцінок. Найбільш важливими з конструктивної точки зору є принципи множинності оцінок, раціональності поведінки суб’єктів ринку, паритетності економічних інтересів споживачів і виробників і принцип об’єктивності чинника невизначеності в задачах оцінки конкурентноспроможності продукції. Використання цих принципів при створенні методів оцінки конкурентноспроможності продукції і проведенні відповідної аналітичної діяльності дозволяє підвищити дієвість методів, що застосовуються і обґрунтованість отриманих за їх допомогою оцінок.
В результаті порівняльного аналізу рівня конкурентноспроможності продукції вагонобудування, як типової для дослідження проблеми кількісної оцінки конкурентноспроможності машинобудівної продукції на зовнішніх ринках, виявлено, що реальний попит не зовсім відповідає споживчим властивостям вагонів-цистерн. Має місце недоврахування переваг продукції ВАТ “Азовмаш”, головні причини якого полягають в недоліках маркетингової діяльності підприємства. Розроблено подвійно-суміжний метод оцінки конкурентноспроможності продукції машинобудування на зовнішніх ринках, який базується на представленні задачі оцінки конкурентноспроможності продукції системою суміжних задач оцінки її конкурентноспроможності з позицій споживача і з позицій виробника з урахуванням вимог і правил міжнародної торгівлі. Визначено, що для успішного входження машинобудування України в світогосподарську систему необхідні зусилля як на державному і галузевому рівнях (створення загальнодержавної служби аналізу і управління конкурентноспроможністю економіки і окремих галузей, національна програма підвищення конкурентноспроможності, удосконалення системи оподаткування, ціноутворення, фінансово-кредитної політики), так і на рівні машинобудівних підприємств (розробка систем управління конкурентноспроможністю, розробка ефективних конкурентних стратегій, розвиток коопераційних зв’язків з провідними зарубіжними підприємствами – лідерами в галузі, – з метою освоєння нових ринків збуту машинобудівної продукції, підвищення ефективності використання внутрішньогосподарських резервів і маркетингу). Запропонований методичний інструментарій характеризується значною практичною ефективністю, що має прояв у врахуванні всіх найважливіших аспектів конкуренції машинобудівної продукції на міжнародних ринках, змістовних оцінках рівня конкурентноспроможності і тісному пов’язуванні їх значень із врахованими чинниками конкурентноспроможності, у низькій обчислювальній складності аналітичних розрахунків.
Публікації автора за темою дисертації у наукових фахових виданнях Полищук Т.А. Методологические принципы оценки продукции производственного назначения на международных рынках // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 201. – Дніпропетровськ: “Наука і освіта”, 2003. – С.64-76. Полищук Т.А. Об одном методическом подходе к оценке конкурентоспособности продукции машиностроения на внешних рынках // Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень – 2002”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 18-21. Полищук Т.А. Оценка конкурентоспособности промышленной продукции на различных рынках сбыта // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сб. науч. тр. Часть 1. – 2003. – С.320-323. Полищук Т.А. Инвестиционная деятельность как ведущий фактор и показатель конкурентоспособности // Донбасс-Инвест. – 2002. – №5-6. – С.107-108. Полищук Т.А. Конкурентоспособность машиностроительной продукции на внешнем рынке // Донбасс-Инвест. – 2001. – №1-3. – С. 171-172. Савчук А.В., Полищук Т.А. Факторы и показатели конкурентоспособности промышленного производства // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сб. науч. тр. Часть 2. – 2001. – С.537-539.
Особистий внесок здобувача: автором сформульовано чинники конкурентноспроможності, характерні для промислового виробництва. Савчук-Полищук Т.А. Сравнительный анализ конкурентоспособности вагонов-цистерн на рынке стран СНГ и Балтии // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. – Вип.17. – Одеса: ОНМУ, 2003. – С. 178-195. Савчук-Полищук Т.А. Конкурентоспособность продукции машиностроения: проблема количественной оценки. – Донецк: ДонНУ, 2003. – 144 с.
Публікації в інших виданнях Савчук-Полищук Т.А. Внешнеэкономические связи и конкурентоспособность промышленных предприятий // Старопромислові регіони Західної та Східної Європи в умовах інтеграції. Зб. наук. праць. – Донецьк, 2003. – С.436-440.
|