Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Мистецтвознавство / Теорія та історія культури


43. Підгорбунський Микола Анатолійович. Кобзарський рух в Україні (XVI - XIX ст.): дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / Київський національний ун-т культури і мистецтв. - К., 2004. - 19 с.



Анотація до роботи:

Підгорбунський М.А. Кобзарський рух в Україні (XVІ–XIX ст.). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 17.00.01 – теорія і історія культури, Київський національний університет культури і мистецтв. Київ, 2004.

Дисертація присвячена історії розвитку кобзарського мистецтва як складової історії культури України. Автором досліджена і відтворена цілісна картина становлення та розвитку музичних цехів та старцівських товариств, виявлено їх основні типи і специфічні особливості. Проаналізовано основні етапи розвитку кобзарського мистецтва, репертуар та заробіток мандрівних музикантів. Особливу увагу приділено діяльності кобзарсько-лірницьких товариств та їх ролі в суспільстві, появі та розвитку музичних інструментів в Україні. Досліджено та проаналізовано як змінювався побут, звичаї, репертуар кобзарів і лірників у різних соціально-економічних та історичних умовах. В ХІХ ст. відбувається руйнування вікових традицій мандрівних музикантів. Нові умови життя поклали кінець виконавчій практиці, репертуару, побуту кобзарів і лірників, а також кінець їх ролі як пропагандистів культурних цінностей. Змінюється статус кобзарів і бандуристів з мандрівних музик на концертних виконавців. Таким чином кобзарське мистецтво поступово влилося в професійну музику. Лірництво не набуло подальшого розвитку і припинило своє існування.

У додатку до дисертації подається “Словник лебійської мови”, який включає 1550 слів.

Публікації автора:

  1. Засади виникнення та розвитку партесного співу в Україні // Вісник Київського національного університету культури і мистецтв. Серія Історія. 1999. № 1. С. 67-76.

  2. Музичні струнні інструменти на території України в XVI-XІX ст. // Міжвідомчий збірник наукових статей. Питання культурології. 2002. Випуск 18. С. 115-119.

  3. Переслідування кобзарів і лірників // Питання культорології. 2003. Випуск 19. С. 219-229.

  4. Музичні цехи в містах України в XVI-XVII ст. // Культура і мистецтво у сучасному світі. 2003. Випуск 4. С. 177-185.

  5. Кобзарі та бандуристи в Україні // Київська старовина. – 2003. – № 4. – С. 170-175.

  6. Мандрівні дяки на Україні // Старожитності Вишгородщини. Збірка тез доповідей і повідомлень 9-ої науково-практичної конференції, присвяченої “Дню пам’яті Ярослава Мудрого”. Вишгород, 2003. С. 76-82.

  7. Міфологічно-язичницькі витоки українського кобзарства // Матеріали міжнародної наукової конференції “Міфологічний простір і час у сучасній культурі”: У 3-х т. Київ, 2003. Т.3: Простір і час культури. С. 30-31.