Шалашова Ілона Валеріївна. Клініко-терапевтичні особливості залежності від психостимуляторів різної рецептури виготовлення : Дис... канд. наук: 14.01.17 - 2009.
Анотація до роботи:
Шалашова І. В. Клініко-терапевтичні особливості залежності від психостимуляторів різної рецептури виготовлення. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.17 – наркологія. – ДУ "Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України", Харків, 2009.
У дисертації подане теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі – клініко-терапевтичні особливості розвитку психічних, поведінкових і супутніх неврологічних розладів внаслідок вживання психостимуляторів різної рецептури виготовлення. Доведено, що клінічна картина синдрому відміни у залежних від метамфетаміну відрізняється від картини залежних від катинону. У залежних від метамфетаміну поодинокі неврологічні розлади практично не впливають на їх психічний статус, тоді як у залежних від катинону неврологічна симптоматика істотно його обтяжує. Ефективність лікування залежних від метамфетаміну є вірогідно вищою, ніж залежних від катинону, як за ступенем редукції неврологічної симптоматики, так і за ступенем зниження загальної тяжкості психопатології. Залежним від метамфетаміну рекомендовано призначення рисперидону. Також рекомендовано не включати до комплексної терапії синдрому відміни психостимуляторів транквілізатори.
У дисертації подане теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі комплексної діагностики і диференційованої фармакотерапії психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання психостимуляторів різної рецептури виготовлення.
В результаті вивчення особистого і семейного анамнезу всіх обстежених осіб встановлена спільність чинників схильності до залежності від метамфетаміну та катінону.
В результаті клініко-психопатологічного дослідження, у всіх обстежених хворих на початку госпіталізації були виявлені розлади сну у вигляді гіперсомнії, а також інверсія режиму "сон - неспання"; у залежних від метамфетаміну частіше, ніж у залежних від катинону, в структурі синдрому відміни спостерігалися: страх і тривога (60% і 25% відповідно при p<0,05), дисфория (76% і 14% відповідно при p<0,05), лабільність афекту (96% і 19% відповідно при p<0,05); у залежних від катинону частіше, ніж у залежних від метамфетаміну траплялися: меланхолійні прояви (75% і 8% відповідно при p<0,05), апатія (50% і 8% відповідно при p<0,05), істеричні прояви (14% і 4% відповідно при p<0,05), іпохондричні прояви депресії (81% і 36% відповідно при p<0,05), адинамія (44% і 0% відповідно при p<0,05).
Залежні від катинону відрізняються від залежних від метамфетаміну початку лікування більш вираженим емоційним сплощенням, що підтверджується вірогідно (p<0,05) меншими рівнями: ситуативної (52,97 ± 0,61 бали проти 59,49 ± 0,69 балів) і особистісної (46,25 ± 0,57 балів проти 49,41 ± 0,49 балів) тривожності за Ч.Д. Спілбергером – Ю.Л. Ханіним, агресивності за шкалою Басса-Даркі (15,03 ± 2,50 балів проти 23,57 ± 2,72 балів), а також депресії за шкалою Гамільтон (19,19 ± 0,44 балів проти 21,04± 0,17 бала) при вірогідно (p<0,05) більшій загальній тяжкості психопатології за Derogatis (індекс GSI: 1,57 ± 0,06 бали проти 1,27 ± 0,02 балів).
Структура психопатології у осіб, залежних від катинону, відрізняється вищим рівнем внутрішньої інтеграції, ніж у осіб, залежних від метамфетаміну, на що вказують вірогідно вищі модулі коефіцієнтів кореляції між показниками різних шкал опитувальника Derogatis як на початку лікування (0,42 ± 0,03 проти 0,32 ± 0,02 при p<0,05), так і в ранньому постабстинентному періоді (0,56 ± 0,03 проти 0,20 ± 0,02 при p<0,05).
Ступінь вираженості екстрапірамідних розладів, оцінених за шкалою ESRS, у осіб, залежних від катинону, вірогідно (p<0,05) вище, ніж у осіб, залежних від метамфетаміну, як на початку лікування (15,28 ± 0,80 балів і 2,27 ± 0,29 бали відповідно), так і в ранньому постабстинентному періоді (14,92 ± 0,87 балів і 1,60 ± 0,22 бали відповідно), що вказує на стійкість неврологічного дефекту, обумовленого застосуванням в рецептурі кустарного виготовлення катинону перманганату калію, який здатен викликати т.з. "марганцевий паркінсонізм".
У залежних від метамфетаміну неврологічні розлади (поодинокі і незначні) практично не впливають на їх психічний статус (вірогідних коефіцієнтів кореляції між показниками шкали ESRS і результатами комплексного психодіагностичного дослідження не виявлено ані на момент початку лікування, ані в ранньому постабстинентному періоді), тоді як у залежних від катинону неврологічна симптоматика істотно обтяжує їх психічний статус (виявлено 11 вірогідних (p<0,05) коефіцієнтів кореляції між показниками шкали ESRS і результатами комплексного психодіагностичного дослідження на момент початку лікування, і 36 відповідних коефіцієнтів кореляції в ранньому постабстинентному періоді).
Ефективність лікування в групі осіб, залежних від метамфетаміну, вірогідно вище, ніж в групі осіб, залежних від катинону, як за ступенем редукції неврологічної симптоматики (за шкалою ESRS: -27,71 ± 4,58 % проти -2,50 ± 2,31 % при p<0,05), так і за ступенем зниження загальної тяжкості психопатології (за індексом GSI опитувальника Derogatis: -45,02 ± 1,10 % проти -31,64 ± 4,12 % при p<0,05), що вказує на велику резистентність до терапії розладів, що викликані споживанням катинону.
У пацієнтів, залежних від метамфетаміну, і пацієнтів, залежних від катинону, корисна психотропна дія гідазепаму нівелюється його побічними ефектами, а саме здатністю підсилювати астенію, яка завжди має місце у залежних від психостимуляторів протягом синдрому відміни, тому гідазепам (і, можливо, інші транквілізатори) недоцільно включати до комплексної терапії синдрому відміни психостимуляторів, долаючи наявну афективну патологію антидепресантами відповідного спектру дії. Призначення рисперидону показане хворим, залежним від метамфетаміну, оскільки вірогідно (p<0,05) підвищує ефективність їх лікування (за критерієм ступеня зниження загальної тяжкості психопатології за Derogatis) і протипоказано хворим, залежним від катинону (із-за наявних екстрапірамідних розладів, які посилюються під впливом нейролептиків).
Публікації автора:
Шалашова І. В. Дослідження агресивності у хворих, залежних від психостимуляторів кустарного виготовлення, на момент госпіталізації / І. В. Шалашова // Український вісник психоневрології. – 2008. – Т. 16, № 2 (55). – С. 85-90.
Шалашова І. В. Використання тесту Люшера для дослідження афективних розладів у хворих з залежністю від опіоїдів та психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Шалашова, Є. В. Голощапова // Архів психіатрії. – 2004. – №4 (39). – С. 130-132. (Дисертантом зібрано матеріал, проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).
Лінський І. В. Досвід застосування стрип-тестів на наркотики "Instant-View" у хворих, залежних від психоактивних речовин, в умовах інтенсивної фармакотерапії / І. В. Лінський, І. В. Шалашова // Український вісник психоневрології. – 2004. – Т. 12. – № 3(40). – С. 97-99. (Дисертантом виконано інформаційний пошук та огляд літератури, зібрано матеріал, частково проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).
Шалашова І. В. Депресивні розлади в синдромі відміни ефедриноподібних психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Шалашова, І. В. Лінський // Український медичний альманах. – 2005. – Т. 8, № 4 (додаток). – С. 261-262. (Дисертантом виконано інформаційний пошук та огляд літератури, зібрано матеріал, частково проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).
Шалашова І. В. Структура психічних та поведінкових розладів у хворих, залежних від ефедриноподібних психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Шалашова // Український вісник психоневрології. – 2007. – Т. 15, № 1 (50), додаток. – С. 282.
Шалашова І. В. Результати використання тесту Люшера для оцінки афективних розладів у хворих з залежністю від опіоїдів та психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Шалашова, Є. В. Голощапова // Актуальні питання розвитку сучасної психіатрії в дослідженнях молодих вчених: матеріали конференції молодих психіатрів (Харків, 27 травня 2003 р.) : тези доп. – Харків, 2003. – С. 63-64. (Дисертантом зібрано матеріал, проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).
Шалашова І. В. Психічні та поведінкові розлади при залежності від психостимуляторів різної рецептури виготовлення / І.В. Шалашова // Довженківські читання: Новітні підходи до психотерапії та фармакотерапії станів залежності від психоактивних речовин: матеріали Української конференції з міжнародною участю (Харків, 6-7 квітня 2004 р.) : тези доп. – Харків, 2004. – С. 179-181.
Шалашова І. В. Залежність від психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Лінський, І. В. Шалашова // Фармацевтичне право: організаційно-правові проблеми рецептурного та безрецептурного відпуску лікарських засобів у сучасних умовах: матеріали науково-практичної конференції (Харків, вересень 2004 р.) // Ліки України – 2004. – № 9(86), (додаток). – С. 145. (Дисертантом виконано інформаційний пошук та огляд літератури, зібрано матеріал, частково проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).
Shalashova I. Mental and behavioral disorders in patients with dependence on psychostimulants / I. Shalashova, I. Linsky // Abstracts book of XIII World congress of psychiatry – (Cairo, Egypt, 10-15.09.2005): abstracts – Cairo, Egypt, 2005. – Р. 567. (Дисертантом виконано інформаційний пошук та огляд літератури, зібрано матеріал, частково проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).
Лінський І. В. Афективні розлади, викликані відміною ефедриноподібних психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Лінський, І. В. Шалашова // Довженківські читання: теорія і практика наркології: матеріали Української конференції з міжнародною участю (Харків, 5-6 квітня 2005 р.) : тези доп. – Харків, 2005. – С. 134-137. (Дисертантом виконано інформаційний пошук та огляд літератури, зібрано матеріал, частково проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).
Шалашова І. В. Структура психічних та поведінкових розладів у хворих, залежних від психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Шалашова // Довженківські читання: лікування та реабілітація осіб, залежних від психоактивних речовин: матеріали Української конференції з міжнародною участю (Харків, 4-5 квітня 2006 р.) : тези доп. – Харків, 2006. – С. 190-192.
Шалашова І. В. Вплив сімейного анамнезу на формування залежності від психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Шалашова // Довженківські читання: Актуальні питання соціальної і кліничної наркології: матеріали Української конференції з міжнародною участю (8-9 квітня 2008 р.) : тези доп. – Харків, 2008. – С. 316-318.
Шалашова І. В. Сімейний анамнез та показники соціальної адаптації хворих, залежних від психостимуляторів кустарного виготовлення / І. В. Шалашова // Сучасні проблеми клініки, терапії та реабілітації станів залежності від психоактивних речовин: матеріали Української конференції з міжнародною участю (19 травня 2008 р.) : тези доп. – Харків, 2008. – С. 267-269.