Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Ковальчук Мар'яна Тарасівна. Клініко-патогенетичні особливості перебігу атопічного дерматиту на тлі вірусно-бактерійних асоціацій: дисертація канд. мед. наук: 14.01.20 / АМН України; Інститут дерматології та венерології. - Х., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Ковальчук М. Т. Клініко-патогенетичні особливості перебігу атопічного дерматиту на тлі вірусно-бактерійних асоціацій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Інститут дерматології та венерології АМН України, Харків, 2003.

Проведено клініко-лабораторне дослідження 133 хворих на АД, з них 68 із супровідною HBV- і/або HCV- інфекцією.

Встановлено, що наявність HBV- і HCV-інфекцій супроводжується збільшення частоти поширених і дифузних форм ураження шкіри. Поєднання цих інфекцій більше впливало на АД, ніж моноінфекція. У фазу реплікації HBV- і під час загострення HCV- інфекцій зростали частота дифузних форм і тяжкість АД.

Поєднання АД з цими інфекціями супроводжувалося погіршенням функції та структури печінки, про що свідчило збільшення вмісту загального білірубіну та його непрямої фракції в сироватці крові, активності АлАТ і АсАТ, показника тимолової проби. Виявлено також зростання концентрації кріоглобулінів і молекул середньої маси.

У хворих на АД змінювався видовий і кількісний склад мікрофлори в уражених топодемах шиї та ліктя. Зокрема, істотно зростала щільність колонізації аеробними мікроорганізмами, а також зменшився коефіцієнт видового розмаїття мікробіоценозів, збільшилася частота висіву S. aureus. На ці процеси впливала супровідна HBV-інфекція і фаза вірусу.

У комплексній терапії апробовано індуктори ендогенного інтерфероноутворення аміксин і циклоферон, що сприяло регресу клінічних проявів АД і продовженню його ремісії.

У дисертаційній роботі узагальнено результати клінічного, біохімічного, вірусологічного і мікробіологічного досліджень хворих на АД й обґрунтовано нове рішення наукової задачі, що дає змогу поліпшити діагностику АД та оцінку його перебігу на тлі вірусно-бактерійних асоціацій і запропонувати вдосконалення лікування поєднаної патології.

1. У хворих на АД наявність HBV- і HCV-інфекцій супроводжується збільшенням частоти поширених і дифузних форм ураження шкіри. Поєднання HBV- і HCV-інфекцій здійснює більший вплив на АД, ніж моноінфекція. На тяжкість АД істотно впливають фази вірусного процесу. У фазу реплікації HBV чи загострення HCV-інфекції зростає частота дифузних форм і тяжкого перебігу АД. У фазу інтеграції HBV- і ремісії HCV-інфекцій переважають поширені та локальні форми з легким і середньо-тяжким перебігом.

2. У хворих на АД наявність HCV- і HBV-інфекцій супроводжується істотним погіршенням функціонального стану печінки, особливо при поєднанні цих інфекцій. Зміни функції печінки найбільше виражені при поширеному ураженні шкіри та у фазу реплікації HBV- інфекції.

3. Поєднання АД з HВV- і HСV-інфекціями призводить до зростання концентрацій кріоглобулінів і молекул середньої маси крові. Цьому сприяє поширеність ураження шкіри та фаза реплікації вірусу гепатиту В.

4. Мікробіоценози топодемів шиї, ліктя у хворих на АД і здорових осіб відрізняються за рівнем заселення мікроорганізмами та популяційним складом угруповань. У разі АД істотно зростає щільність колонізації шкіри аеробними мікроорганізмами, а також зменшується коефіцієнт видового розмаїття мікробіоценозів, збільшується частота висіву S. aureus.

5. У хворих на АД в поєднанні з HBV-інфекцією суттєво зростає щільність мікробних угруповань на поверхні шкіри в топодемах шиї та ліктя в порівнянні з АД без супровідної інфекції, підвищується рівень колонізації шкіри аеробними бактеріями в топодемі ліктя. У фазі реплікації вірусу видовий і кількісний склад мікрофлори відрізняється від фази інтеграції, у топодемі шиї збільшується частка коагулазопозитивного S. aureus.

6. Виявлені клініко-патогенетичні особливості перебігу АД на тлі вірусно-бактерійних асоціацій обґрунтовують доцільність проведення противірусної терапії. Призначення індукторів ендогенного інтерфероноутворення (циклоферону, аміксину) при супровідній HBV- інфекції, у фазу реплікації вірусу, сприяє регресу клінічних проявів АД і збільшенню тривалості його ремісії.

Публікації автора:

1. Ковальчук М.Т., Андрейчин М.А. Перебіг HBV- інфекції у хворих на атопічний дерматит // Інфекційні хвороби. – 2002. - № 4. – С. 28-31.

2. Ковальчук М.Т. Патогенез атопічного дерматиту // Дерматовенерология. Косметология. Сексопатология. – 2002. – № 2-3 (4) – С. 132-137.

3. Ковальчук М.Т. Особливості перебігу атопічного дерматиту у хворих з HBV- і HCV- інфекціями // Інфекційні хвороби. – 2002. - № 1. – С. 33-35.

4. Ковальчук М.Т. Медикаментозна терапія атопічного дерматиту // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 1. – С. 6-9.

5. Климнюк С.І., Ковальчук М.Т. Вплив фаз HBV–інфекції та ступеня тяжкості атопічного дерматиту на стан мікробіоценозів шкіри шиї хворих на атопічний дерматит // Вісник наукових досліджень. – 2003. – № 2. – С.114-115.

6. Ковальчук М.Т. Таксономічний спектр мікроорганізмів шкіри периоральної ділянки та гомілки хворих на атопічний дерматит // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – 2003. – № 1. – С. 88.

7. Ковальчук М.Т. HBV- і HCV- інфекції у хворих на атопічний дерматит // Матеріали І з’їзду алергологів. – Київ, 2002. – С. 76.

8. Ковальчук М.Т. Вплив HBV- і HCV- інфекцій при атопічному дерматиті на рівень ендотоксемії // VII Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих учених. Матеріали конгресу (21-23 травня 2003 року, Тернопіль). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 122.

9. Ковальчук М.Т. Вплив вірусів гепатитів В і С на перебіг атопічного дерматиту // Тяжкі форми інфекційних хвороб і невідкладні стани. Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (16-17 травня 2002 року, м. Дніпропетровськ). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 89-91.

10. Ковальчук М.Т. Дослідження тяжкості і поширення атопічного дерматиту у хворих із супровідним вірусним гепатитом і кріоглобулінемією // Захворювання та вікові особливості шкіри, їх генетична детермінованість. Матеріали науково-практичної конференції. – Київ, 2003. – С 51-55.

11. Ковальчук М.Т. Клініко-патогенетичні особливості поєднання гепатиту В з атопічним дерматитом // Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами. Матеріали VI з’їзду інфекціоністів України (25-27 вересня 2002 року, м. Одеса). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 135-136.

12. Ковальчук М.Т. Мікрофлора шкіри хворих на атопічний дерматит // Довкілля і здоров’я. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 74-75.

13. Ковальчук М.Т. Поєднання атопічного дерматиту з вірусними гепатитами // VI Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених. Матеріали конгресу (21-23 травня 2002 року, Тернопіль) – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С.136.

14. Ковальчук М.Т. Порівняння складу мікробіоценозу шкіри хворих на атопічний дерматит із супровідною HBV- інфекцією // Керовані інфекції. Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (14-15 травня 2003 року, м. Івано-Франківськ). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 270-272.