Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


714. Стельмах Ігор Миколайович. Клініко-патогенетичні критерії оптимізації терапії поперекового остеохондрозу у жінок клімактеричного періоду: дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2004.



Анотація до роботи:

Стельмах І. М. Клініко-патогенетичні критерії оптимізації терапії поперекового остеохондрозу у жінок клімактеричного періоду. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 - травматологія та ортопедія. Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова, Вінниця, 2004.

Дисертаційна робота присвячена підвищенню ефективності лікування та поліпшенню якості життя жінок клімактеричного періоду, хворих остехондрозом поперекового відділу хребта; поліпшенню якості надання медичної допомоги, скороченню терміну лікування.

У дисертації систематизовані та обгрунтовані на підставі лабораторних та інструментальних даних (ендогенної інтоксикації та показники мінеральної щільності кісткової тканини) нові об’єктивні критерії оцінки важкості перебігу ПОХ у жінок клімактеричного періоду.

Запропоновано враховувати рівень ендотоксемії та ендотоксикозу для оцінки ендогенної інтоксикації у хворих на поперековий остеохондроз. Вперше проведено співставлення параметрів ендотоксемії та ендотоксикозу. Вперше досліджено вміст ендотоксинів в інтерстиціальному просторі та їх роль у патогенезі та клінічному перебігу ПОХ. Параметри ендогенної інтоксикації досліджено у динаміці хвороби. Це дало змогу виявити, що у пацієнток клімактеричного періоду хворих на ПОХ захисні системи органiзму є недостатньо спроможнi.

Встановлено вплив рівня ендогенної інтоксикації на мінеральну щільність кісткової тканини хворих на ПОХ жінок клімактеричного періоду.

Отримано нові дані про вплив застосування локальної ручної корекції дуговідросткових суглобів хребтово-рухових сегментів методом «короткого важіля» у поєднанні з введенням фотооксигенованого розчину в комплекснiй терапії ПОХ у жінок клімактеричного періоду на динаміку показників мінеральної щільності кісткової тканини та ендогенної інтоксикації. На цій основі розроблені патогенетично обгрунтовані програми невідкладної допомоги цій категорії пацієнток, встановлені принципи вибору оптимальних лікувальних заходів на основі прогнозування результатів невідкладної допомоги.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у встановленні факторів метаболічної дисадаптації при поперековому остеохондрозі хребта у жінок клімактеричного віку. Проблема вирішена запропонованим комплексом лабораторних та інструментальних досліджень, дані яких є підставою для розробки і обгрунтування методів відновлення осі хребта, нейтралізації ендогенної інтоксикації та нормалізації мінеральної щільності кісткової тканини. Заняття на запропонованому оздоровчо-лікувальному тренажері забезпечують адекватні умови реабілітації уражених хребетно-рухових сегментів.

  1. У жінок клімактеричного періоду хворих остеохондрозом поперекового відділу хребта мають місце ознаки ендогенної інтоксикації з максимальними значеннями в період розпалу хвороби. Причому основна маса ендотоксинів локалізується в інтерстиціальному просторі. Ендотоксикоз тим глибший, чим триваліший перебіг хвороби.

  2. У жінок клімактеричного періоду хворих остеохондрозом поперекового відділу хребта розвивається остеопенія, показники якої зростають з тривалістю перебігу захворювання від 32 % (у жінок, які хворіють 1 рік) до 75 % (у пацієнток з тривалістю захворювання понад 10 років).

  3. Встановлено зворотні рангові залежності помірного ступеню між віком пацієнток та ВМКТ (від -0,43 у жінок, у яких ознаки остеохондрозу дебютували в перименопаузальному віці, до 0,39 у жінок з тривалим рецидивуючим перебігом хвороби).

  4. Запропонована нами схема комплексного лікування хворих на поперековий остеохондроз хребта з використанням корекції дуговідросткових суглобів методом "короткого важіля" і синглетно-кисневої терапії з послідуючою руховою реабілітацією на оздоровчо-лікувальному тренажері дає змогу добитись позитивних результатів у хворих з функціональними блокадами ХРС, протрузіями дисків, міотонічними синдромами у 77 % випадків.

  5. Розроблено кількісні критерії прогнозування результатів консервативного лікування хворих з різними варіантами поперекового остеохондрозу хребта у жінок клімактеричного періоду. Встановлено, що ймовірність негативного результату підвищується з віком хворих, збільшенням загальної тривалості захворювання, тривалості останнього загострення.

  6. В програму обстеження жінок клімактеричного періоду з вертеброгенними ураженнями доцільно ввести дослідження рівня ендогенної інтоксикації і МЩКТ, які дають змогу скорегувати патогенетичне лікування.

Практичні рекомендації:

1. Консервативне лікування показане у осіб з позитивним або невизначеним прогнозом, а при негативному прогнозі необхідне хірургічне лікування.

2. У невідкладній допомозі мають потребу всі жінки клімактеричного періоду із загостренням поперекового остеохондрозу незалежно від характеру структурно-функціональних змін ХРС і прогнозу ефективності консервативного лікування. У пацієнтів з позитивним або невизначеним прогнозом невідкладна допомога є першим етапом патогенетичного консервативного лікування, а у хворих з негативним прогнозом і яким потрібне хірургічне лікування невідкладна допомога є елементом передопераційної підготовки.

3. У хворих з ознаками ЕІ еквівалентним заходом детоксикаційної терапії є синглетно-киснева терапія.

4. У жінок клімактеричного періоду хворих на ПОХ в комплекс невідкладних заходів необхідно включати мануальну терапію методом „короткого важеля”, який сприяє відновленню функції ХРС.

5. У реабілітаційну терапію жінок клімактеричного періоду хворих на ПОХ слід включати заняття на оздоровчо-лікувальному тренажері „Флекс”.

Публікації автора:

  1. Жук П.М., Стельмах И.Н., Нычик А.З. Остеохондроз позвоночника. Лечение и профилактика: Практ. посіб. – К.: Книга плюс, 2003. – 140 с.

  2. Жук П.М., Стельмах І.М., Ничик А.З. Реабілітаційні фізичні вправи, рекомендовані для використання при лікуванні поперекового відділу хребта: Метод. посіб. – Тернопіль, Збруч, 2003. – 14 с.

  3. Жук П.М., Стельмах І.М. Залежність глибини ендогенної інтоксикації у жінок клімактеричного періоду хворих на поперековий остеохондроз від фонової патології та тривалості перебігу хвороби //Вісник наукових досліджень. - 2002.- №4. - С. 97-98.

  4. Жук П.М., Стельмах І.М. Параметри показників ендогенної інтоксикації у жінок клімактеричного періоду хворих на поперековий остеохондроз // Медична хімія. - 2002.- т. 4, №3. - С. 60-62.

  5. Жук П.М., Стельмах І.М. Динаміка параметрів антитоксичної резистентності організму у жінок клімактеричного періоду хворих на поперековий остеохондроз хребта під впливом лікування //Літопис травматології та ортопедії. – 2003. - №1-2. – С. 97-98.

  6. Жук П.М., Стельмах И.Н. Применение тренажера «Флекс» при остеохондрозе позвоночника //Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2004. - №1. – С. 2-4.

  7. Деклараційний патент на винахід № 57508 А. Україна. МПК А61F5/00. Спосіб лікування хворих на остеохондроз хребта: /Стельмах І.М. - № 2002118789; Заявлено 06.11.2002; Опубліковано 16.06.2003, Бюл. №6.

  8. Деклараційний патент на винахід №58431 А. Україна. МПК А63В17/04. Оздоровчо-лікувальний тренажер: / Ничик А.З., Стельмах І.М. - № 2003054600; Заявлено 21.05.2003; Опубліковано 15.07.2003, Бюл. №7.