Плеш Ігор Антонович. Клініко-патогенетичне значення механізмів ниркової волюморегуляції у хворих на есенціальну гіпертензію : дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / Буковинська держ. медична академія. — Чернівці, 2005. — 359арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 300-359.
Анотація до роботи:
Плеш І.А. Клініко-патогенетичне значення механізмів ниркової волюморегуляції у хворих на есенціальну гіпертензію. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. Національний науковий центр “Інститут кардіології ім. акад. М.Д.Стражеска” АМН України. Київ, 2006.
Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності діагностики та лікування хворих на есенціальну гіпертензію (ЕГ) на підставі вивчення патогенетичного значення порушень функціональної активності нирок, особливостей геодинаміки, гормонального профілю, ролі полемічних навантажень в прогресуванні ЕГ. На підставі комплексного обстеження 314 хворих на ЕГ визначено зв’язок центральної, регіонарної гемодинаміки, добового профілю АТ з реніновим профілем, функціональною активністю клубочкового та канальцевого апарату нирок у хворих на різних стадіях прогресування ЕГ в умовах спонтанного та індукованого волемічного навантаження.
Виявлено значну гетерогенність гемодинамічних стосунків та функціональної активності нирок, які чіткіше виявляються після фізіологічного волемічного навантаження, та застосування гострих фармакологічних проб.
Встановлено, що з прогресуванням ЕГ функціональна активність нирок залишається високою. Для хворих на І ст. ЕГ характерний феномен “перебільшеного” натрійурезу, у ІІ ст. – компенсований натрій-гідроурез та патологічно затриманий у ІІІ ст. ЕГ.
В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичної проблеми – удосконалення та розробка діагностичних критеріїв об’ємзалежної форми, гормонально-гемодинамічних варіантів перебігу ЕГ,визначення середньодинамічного та венозного тисків, оптимізація лікування хворих з урахуванням впливу ІАПФ та БРА ІІ на функціональний стан нирок на підставі комплексного дослідження показників центральної гемодинаміки, добового ритму АТ, функціональної активності нирок та гормонального профілю пресорної і депресорної систем, впливу на них максимального фізіологічного волемічного навантаження.
У хворих на ЕГ на відміну від практично здорових людей має місце суттєве порушення окремих ланок складного механізму “тиск–натрій–гідроурез”, що відповідальний за нормалізацію циркуляторного гомеостазу, внаслідок чого з прогресуванням захворювання наростає невідповідність між об’ємом циркулюючої крові (ОЦК) та прохідністю резистивних судин.
У хворих на ЕГ І ст. волемічне навантаження веде до зниження систолічного АТ, що є наслідком гіперфільтрації та перебільшеного натрійурезу, зниження ОЦК та ЗПОС. У них ефективно спрацьовують механізми “тиск-натрій-гідроурез”. У хворих на ЕГ ІІ та ІІІ ст. вищезгадані механізми менш результативні з причини порушень механізмів клубочково-канальцевої рівноваги, що підтверджується вищою залежністю діурезу від ВКР води ніж ШКФ (r=-0,52 та r=-0,44 (p<0,05) і r=0,26 та r=0,18 (p<0,05)).
Пресорна ренінангіотензинальдостеронова система відіграє провідну роль у стабілізації високого рівня АТ. З прогресуванням ЕГ зростає число хворих з низькою активністю РАС. При цьому наростає концентрація альдостерону та вазопресину і, як наслідок підвищується рівень відносної канальцевої реабсорбції води та знижується діурез, що підтверджується виявленими тісними кореляційними зв’язками.
Фізіологічна гіпергідратація (22 мл/кг маси тіла) стимулює активність НУГ – інгібітора Na+ К+ АТФ-азив крові хворих на ЕГ І ст. Зниження його активності у хворих на ІІ та ІІІ ст. ЕГ після гіпергідратації зумовлене прискореним кліренсом та поступовим зниженням його продукції. Динаміка активності, екскреції та кліренсу НУГ у хворих на ЕГ І ст. підтверджує явища перебільшеного Na-гідроурезу у відповідь на гіперволемію.
Підвищення концентрації ПНУГ у хворих з різною АРП з прогресуванням ЕГ, виявлене в умовах спонтанного та індукованого діурезу, слід розглядати в якості компенсуючої реакції організму, що протидіє ефектам РААС, САС, вазопресину, НУГ – інгібітора Na+ К+ АТФ-ази шляхом нормалізації механізмів центральної гемодинаміки. Потенційні можливості до стимуляції та виділення ПНУГ у хворих на ЕГ ІІ – ІІІ ст. – високі, що підтверджується прямим кореляційним зв’язком між концентрацією ПНУГ та ІММЛШ (r=0,58 p<0,05 – ІІ ст. та r=0,41 p<0,05 –ІІІст.).
У хворих з об’єм–залежними формами ЕГ у більшості випадків АРП крові виявляється зниженою і, рідше, нормальною. Низькоренінова – об’ємзалежна форма ЕГ, крім низького рівня АРП, поєднується з гіпокінетичним, рідше з нормокінетичним варіантами центральної геодинаміки, що веде до наростання об’єму водних середовищ організму. До об’ємзалежних варіантів ЕГ можуть бути віднесені також хворі з нормальною АРП з наявністю нормальних, або дещо підвищених рівнів ОЦК, ОЦП, ОПР на фоні значного зростання ЗПОС та підвищеного рівня НУГ в біологічних рідинах.
Аналіз функціональної активності нирок з даними центральної геодинаміки, гормонально–гуморальним фоном та пошук кореляційних зв’язків між ними дає підстави виділяти хворих на ЕГ з різними варіантами патогенезу захворювання. До особливих форм перебігу ЕГ слід віднести гіпокінетично-низькореніновий та гіперкінетично-високореніновий варіанти ЕГ. Виявлення цих варіантів перебігу хвороби у хворих на ІІ та ІІІ ст. ЕГ слід відносити до груп з несприятливим профілем гемодинаміки та гормонального статусу.
Структура добового ритму артеріального тиску з прогресуванням ЕГ – порушена і направлена на стабілізацію високого рівня середніх величин АТ, зниження добового індексу з трансформацією основної групи хворих – Dipper в Non dipper та Night picker. Коефіцієнт пресорного натрійурезу за даними добового моніторування АТ та екскреції Na+ за співвідносні періоди доби (<1,5-1,6) засвідчував порушення фізіологічного механізму “тиск-натрій-гідроурез” у хворих на ІІ та ІІІ ст. ЕГ, зниження ролі натрійуретичних гормональних та гуморальних систем.
Для ранньої діагностики об’ємзалежної форми перебігу ЕГ рекомендовано волемічне навантаження 2% маси тіла на протязі 30 хвилин. При хронічній гіперволемії співвідношення екскреції натрію на висоті діурезу (1,5-2 год. від початку обстеження) до середньодинамічного артеріального тиску за цей період в 1,5-2 рази нижче від хворих без затримки рідини (0,12-0,15), що свідчить про перевагу волемічного компоненту результуючих судинного тиску. Визначення цього співвідношення за активний, пасивний та середньодобовий періоди дає інтегральну оцінку волемічного компоненту, дозволяє призначити патогенетично обгрунтоване лікування, проводити контроль за його ефективністю.
Комплексне лабораторне дослідження еритроцитів хворих на ЕГ з визначенням відносної сумаційної АТФ-азної активності та відносного контактного гемолізу, їх катехоламіндепонуючої активності свідчить про зниження їх енергетичних резервів та енергопластичного комплексу до активного транспорту основних іонів організму, що може посилювати ЗПОС.
Застосування представників ІАПФ та БРА ІІ в комплексному лікуванні ЕГ ІІ та ІІІ ст. сприяє зростанню швидкості клубочкової фільтрації, зменшенню проявів канальцевих дисфункцій, нормалізації гормонального статусу волюморегуляторної активності нирок та енергетичного статусу еритроцитів.
Публікації автора:
Плеш І.А., Владковський І.К., Лобода М.І., Гайдуков В.А. Вплив інгібітору ангіотензин-перетворючого ферменту – капотену на деякі показники волюморегуляції у хворих на гіпертонічну хворобу //Лікарська справа, 1996.- № 3-4. – С. 113-117. (Проведено збір клінічного та лабораторного матеріалу, статистичну обробку , аналіз та висновки).
Плеш И.А., Владковский И.К. Комплексная оценка гемодинамических особенностей использования энаприла у больных эссенциальной гипертензией ІІ-ІІІ ст. пожилого возраста //Проблемы старения и долголетия, 1996.- Т.6, № 1-2.- С.54-57. (Проаналізовано гемодинамічні особливості використання ІАПФ, зроблені висновки).
Плеш І.А., Владковський І.К.Ковальчук П.Є. Нітрогліцеринова проба у хворих на ІХС на фоні ГХ ІІ-ІІІ ст //Укр. кардіол. ж., 1997.- №5.- С.39-41. (За власною методикою проведенні дослідження, обробка матеріалу, висновки).
Плеш І.А. Особливості ниркової волюморегуляції у пацієнтів на ГХ ІІ-ІІІ ст. //Укр. кардіол. ж., 1998.- №9.- С.35-37.
Плеш І.А. Гемодинамічні та функціональні аспекти застосування лозартану у хворих на ГХ ІІ ст. при застосуванні лозартану //Укр. кардіол. ж., 1998.- №9.- С.45-48.
Плеш І.А., Владковський І.К. Деякі особливості ниркової волюморегуляції у хворих на ГХ на фоні гіпергідратації //Буковинський мед. вісник, 1998.- Т-2, №4,- С. 74-79. (Проведені проби з волемічним навантаженням, аналіз та висновки).
Плеш І.А. Порівняльна характеристика показників гемодинаміки у хворих на ЕГ ІІ ст. В динаміці фізіологічної гіпергідратації //Буковинський мед. вісник, 1999.- Т-І, №2. –С. 75-80.
Плеш И.А. Функциональная активность почек у пожилых больных ессенциальной гипертензией ІІ и ІІІ ст. //Проблемы старения и долголетия, 1999.- Т.8, №4.- С. 381-385.
Плеш І.А., Пішак В.П., Роговий Ю.Є., Мислицький В.Ф. Порівняльна характеристика впливу еналаприлу і Wobe-Mugos Е на функціонально-біохімічний стан нирок за умов розвитку тубуло-інтерстиційного компоненту //Буковинський мед. вісник, 1999.- Т-3, №4. –С. 189-195. (Вивчено функціональний стан нирок у групах хворих, аналіз отриманих даних).
Плеш І.А., Гемодинамічна характеристика хворих на есенціальну гіпертензію ІІ ст. за різним реніновим профілем в динаміці гіперволемії та блокади ангіотензинперетворюючого ферменту.// Галицький лікарський вісник, 2000.- №2. – С. 62-65.
Плеш І.А., Владковський І.К., Мардар Г.І., Шаплавський М.В. Деякі особливості енергетичного забезпечення еритроцитів у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ ст. //Медичні перспективи, 2000.-Т-5, №3 –С.49-52. (Вивчені енергопластичні властивості еритроцитів, написані “обговорення отриманих результатів” та “висновки”.
Плеш І.А., Владковський І.К., Роговий Ю.Є. Роль канальцевих дисфункцій у нирковій волюморегуляції у хворих на гіпертонічну хворобу І та ІІ ст. //Укр. кардіол. ж., 2000.- №5-6, вип. 2. –С.72-75. (Проведено обстеження хворих написано “обговорення отриманих даних”,” висновки”).
Плеш І.А., Деякі особливості волюморегуляції у хворих на есенціальну гіпертензію: роль фізіологічної гіпергідратації //Буковинський мед. вісник, 2000.- №4.- С. 52-55.
Плеш І.А., Владковський І.К.Гормональна активність пресорної системи у хворих на есенціальну гіпертензію за умови волемічного навантаження // Буковинський мед. вісник.- 2003. – Т. 7. №3. – С. 105-108. (Проведена обробка даних, написані основні розділи).
Плеш І.А. Особливості функціональної активності нирок у хворих на есенціальну гіпертензію ІІ та ІІІ ст. при лікуванні блокаторами ренін-ангіотензинової системи // Проблемы старения и долголетия. – 2002. – Т. 11. №3.- С. 332-333.
Плеш І.А., Владковський І.К. Деякі особливості циркадіанного ритму тонусу артеріальних судин та функціональної активності нирок у хворих на ЕГІІ ст // Буковинський мед. вісник. – 2004. - №3-4. – С. 65-69. (Проведений набір клінічного матеріалу, написані обговорення та висновки).
Плеш І.А., Владковський І.К.Єршов В.І.Севастьянов В.Р. Добове моніторування артеріального тиску та функціональної активності нирок у залізничників, хворих на ЕГ ІІ ст. // Медицина транспорту України. – 2005.- №1 (13). – С. 5-8. (Обробка матеріалу, аналіз, висновки).
Плеш І.А., Владковський І.К.,Костів М.І., Каленюк В.І.Аналіз добового профілю артеріального тиску в оцінці антигіпертензивного лікування // Буковинський медичний вісник–2004. - № 2. – С. 170-173. (Проведений набір клінічного матеріалу, проаналізовані результати, написані основна частина та висновки).
Плеш І.А. Деякі особливості гормонального забезпечення волюморегулюючої функції нирок у хворих на гіпертонічну хворобу //Лікарська справа. (Врачебное дело) – 2005. - №4.- С.13-16.
Деклараційний патент України 34831 А 6 А61В5/02 Пристрій для імпедансної ангіотензіотонографії./ Плеш І.А., Пішак. О.В., Владковський І.К., Ковальчук П.Є. №99073959 // Бюл. П.В. №2.– 2001 (Ідея патенту, проведення досліджень).
Деклараційний патент України 42241 А 7 А61В10/00 Спосіб діагностики нефросклерозу./ Мислицький В.Ф., Роговий Ю.Є., Плеш І.А., Федорук О.С. Майкан Р.І., Бродовський С.П., Чортик Ю.Б. №200016857 // Бюл. П.В. №9.– 2001 (Оформлення заявки, проведення досліджень).
Деклараційний патент України 34832 А 6 А61В5/02 Спосіб визначення параметрів артеріального тиску./ Плеш І.А., Пішак В.П., Ковальчук..П.Є., Роговий..Ю.Є. №99073960 // Бюл. П.В. №2.– 2001 (Ідея способу, оформлення і подача заявки).
Плеш І.А., Владковский И.К., Колоскова Р.П. Деякі особливості дії капотену на механізми ниркової волюморегуляції //Укр. кардіол. ж., 1996.- №3.- С.24. (Набраний клінічний матеріал, проведенні обстеження з використанням капотену, проаналізовані отримані дані).
Плеш І.А., Владковський І.К.Тащук В.К. Соболєв М.С. Зміни показників гемодинаміки у хворих ГХ ІІІ ст. під впливом капотену та гіперволемії //Укр. кардіол. ж., 1996.- №3.- С.9. (Проведені обстеження та написані основні розділи).
Плеш І.А., Владковський І.А.Гайдуков В.А.Сплавський О.І. Особливості центральної та регіонарної гемодинаміки у хворих на ГХ ІІ ст. //Мат-ли ХІУ з’їзду терап. України, 1998.- С.35-36. (Проаналізовані показники гемодинаміки, виділені особливості).
Плеш І.А., Владковський І.К., Гайдуков В.А., Каленюк В.І., Костів М.І. Роль основних гормонів пресорної системи у хворих на ессенціальну гіпертензію в динаміці волемічних змін // Галицький лікарський вісник. – 2003, №1/1.–С.36. (Проведено аналіз та узагальнення результатів)
Плеш І.А., Каленюк В.І., Борейко Л.Д., Хомко О.Й. Вплив гіпоксично-гіперкапнічних тренувань на вегетативну регуляцію серцевого ритму та центральну гемодинаміку у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ ст. // Галицький лікарський вісник. – 2003, №1/1.–С.38. (Написана основна частина проведено узагальнення та висновок)
Плеш І.А. Особливості функціональної активності нирок у хворих на на ессенціальну гіпертензію ІІ та ІІІ ст. при лікуванні блокаторами ренінангіотензивної системи // Проблемы старения и долголетия. – 2002, Т.11, №3. – С.332.
Плеш І.А., Костів М.І., Троян А.М. Вплив еналаприлу малеату на добовий профіль артеріального тиску у хворих на ЕГ ІІ ст./ Тез. доп. Науково-практичної конференції “Медицина третього тисячоліття”. Харків, 20 січня, 2004 р.– С.65-66. (Проведено збір та обробка клінічного матеріалу, висновки)
Плеш І.А., Мардар Г.І.Владковський І.К.Коваленко С.В. Стан окремих ланок ендокринної регуляції судинного тонусу у здорових та хворих на ГХ ІІ ст. //Мат-ли конф. “Людина і здоров’я”, Херсон.- 1999.- С. 48-52. (Проведені цитологічні дослідження вмісту катехоламінів, аналіз та висновки).
Плеш І.А., Троян А.М., Костів М.І., Каленюк В.І., Сходницький І.В. Вплив ірбезартану на добовий профіль артеріального тиску та центральну гемодинаміку у хворих на ЕГ ІІ ст./ Тез. Доп. Науково-практичної конференції “Артеріальна гіпертензія: виявлення поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”, Ів. Франківськ, 2004 р. – С.80-81. (Проведено узагальнення та висновки).
Владковський І.К., Лук’янчук Д.Г., Плеш І.А. Функціональний стан нирок у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ з різним рініновим профілем в умовах спонтанного і індукованого діурезу //Тезисы докл. Республиканской научно-практической конференции, м. Полтава, 18-19 мая 1995. – С. 136.(Проведено обстеження хворих, узагальнення та висновки).
Плеш І.А., Владковський І.К. Деякі особливості гемодинамічних стосунків “органів-мішеней” у хворих на гіпертонічну хворобу ІІІ стадії //Матеріали другого наукового симпозіуму “Екологічні проблеми в хірургії та інших галузях медицини”, Чернівці, 1998. – С.68. (Проведено збір клінічного матеріалу, узагальнення результатів, висновки).
Плеш І.А., Владковський І.К. Ниркова волюморегуляція у хворих з ускладненою формою гіпертонічної хвороби // Матеріали другого наукового симпозіуму “Екологічні проблеми в хірургії та інших галузях медицини”, Чернівці, 1998. – С.69. (Проведено збір клінічного матеріалу, узагальнення результатів, висновки).
Плеш І.А., Пішак О.В., Владковський І.К., Ковальчук П.Є. Пристрій для імпедансної ангіотензіотонографії // в збірнику наукових праць “Винахідництво та раціоналізаторство в Буковинській державній мед. академії 2000-2002”. Чернівці, 2002. – С.62. (Ідея пристрою, оформлення).
Плеш І.А., Пішак В.П., Ковальчук П.Є., Роговий Ю.Є. Спосіб визначення параметрів артеріального тиску // в збірнику наукових праць “Винахідництво та раціоналізаторство в Буковинській державній мед. академії 2000-2002”. Чернівці, 2002. –С.63. (Ідея способу, оформлення).
Плеш І.А., Владковський І.К., Гайдуков В.А., Лук’янчук Д.Г., Соболєв М.С., Шубравський А.О. Деякі особливості центральної та мозкової гемодинаміки у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ ст. до і після волемічного навантаження / В кн. ХІІІ з’їзд терапевтів України (тези доп.). Тернопіль, 7-9 жовтня 1992. –С.76. (Проведено узагальнення результатів досліджень, написання висновку).
Владковський І.К., Гайдуков В.А., Плеш І.А., Лобода М.І., Лук’янчук..Д.Г., Соболєв М.С., Самоєд В.С., Шугалій О.П. До вивчення ролі натрійуретичного гормону (дігоксиноподібного) в нирковій волюморегуляції у хворих на гіпертонічну хворобу з різним реніновим профілем / В кн. ХІІІ з’їзд терапевтів України (тези доп.). Тернопіль, 7-9 жовтня 1992. –С.19. (Збір клінічного матеріалу, узагальнення та висновки).
Владковський І.К., Плеш І.А., Гайдуков В.А., Шугалій О.П. Деякі особливості клінічного перебігу ГХ ІІ та ІІІ ст. в умовах гіпергідратації та екологічного неблагополуччя / Мат. Симпозіуму з міжнародною участю “Хірургічні проблеми і екологія”. Чернівці. 1995. –С62. (Проведення обстеження хворих, написання тез).
Плеш И.А., Владковский И.К., Лобода Н.И., Лукьянчук Д.Г. Состояние осмо- и волюморегулирующей функции почек у больных ГБ І ст. до и после водной нагрузки / Депон. В ВНИИМИ, Москва №Д 1864 от 12.08.1991 (Написання тез, узагальнення результатів дослідження).
Плеш И.А., Владковский И.К., Гайдуков В.А., Лукьянчук Д.Г. Особенности натрийгидро-уреза у больных ГБ с различным рениновым профи-лем в зависимости от гемодинамических показателей до и после гидратации / Депон. В ВНИИМИ, Москва №Д-20897 от 4.02. 1991 (Написання тез, узагальнення результатів дослідження).
Плеш І.А., Лукьянчук Д.Г., Владковский И.К., Гайдуков В.А. Содержание НУГ в биологических жидкостях и активности ренина плазмы крови у здоровых и больных ГБ и АГ климактерического генеза до и после водной нагрузки / Депон. В ВНИИМИ, Москва № Д 2128 от 5.05. 1991 (Написання тез, узагальнення результатів дослідження).
Плеш І.А., Владковський І.К., Гайдуков В.А., Лук”янчук Д.Г. Деякі особливості центральної та мозкової гемодинаміки у хворих на гіпертонічну хворобу (ГХ) ІІ ст. до і після волемічного навантаження / ХІІІ з’їзд терапевтів України. Тернопіль, 7-9 жовтня 1992.– С.76. (Узагальнення результатів дослідження, висновки).
Плеш І.А. Основные показатели водно-солевого обмена у больных ГБ ІІ ст. с применением капотена / Тез.докл. “Фармакол. почек и водносолевого обмена” Чебоксары, 1993.- С. 45.
Плеш І.А., Владковський І.К., Гайдуков В.А., Соболєв М.С. Про роль натрійуретичного гормону (НУГ) і передсердного натрійуретичного гормону (ПНУГ) в генезі ГХ / Тез. доп. Укр. міжвідом. наук. прак. конф. Одеса, 1993.- С. 60. (Спостереження за більшістю хворих, узагальнення результатів дослідження).
Плеш І.А., Гайдуков В.А., Владковський І.К., Шугалій О.П. Вміст НУГ у хворих ІХС з артеріальною гіпертензією (ІХС та АГ) в залежності від водного навантаження / В мат. доп.: Реабіл. хворих старшого віку з захворюванням серцево-судинної системи та опорно-рух апарату. Київ, 1993.-С.25. (Проведення обстежень за власною методикою, написання тез).
Плеш І.А., Владковський І.К., Гайдуков В.А., Соболєв М.С. До механізму дії капотену на волюморегуляцію у хворих ГХ ІІ ст. / В збірнику наукових праць: Вчені Буковини – народн. охороні здоров’я Чернівці, 1994.- С.72. (Спостереження за хворими, що приймали ліки, збір матеріалу, узагальнення).
Плеш І.А., Лук’янчук Д.Г., Соболєв М.С., Шугалій О.П. Особливості механізму дії інгібітора ангіотензинперетво-рюючого ферменту капотену на деякі показники волюмо-регуляції у хворих на ГХ ІІ ст. / В мат. доп.: Вчені Буковини – народн. охороні здоров’я Чернівці, 1994.- С.190-191.
Плеш І.А., Владковський І.К., Гайдуков В.А., Соболєв М.С. Деякі показники функціональної активності нирок в умовах гіпергідратації та дії капотену у хворих ГХ ІІ ст. / Наук. пр. конф. ”Фундаментальні клін. Аспекти сучас. реабілітації.” Полтава, 1995.-С. 78. (Вивчення функціональної активності нирок, аналіз даних).
Плеш І.А., Владковський І.К., Гайдуков В.А., Шугалій О.П. Деякі особливості клінічного перебігу ГХ ІІ та ІІІ ст. в умовах гіпергідратації та екологічного неблагополуччя / Хірургіч. проблеми та екологія. 1995.-С.-62. (Проведення функціональних навантажень, аналіз клінічних матеріалів).
Плеш І.А., Владковський І.К., Лук’янчук Д.Г. Функціональний стан нирок у хворих на ГХ ІІ ст. з різним реніновим профілем до і після прийому капотену в умовах спонтанного та індукованного діурезу / Наук. пр. конф. ”Фундаментальні клін. аспекти сучасної реабілітації”. Полтава, 1995.- С.136. (Проведення функціональних навантажень, аналіз клінічних матеріалів).
Плеш І.А., Троян А.М., Каленюк В.І., Борейко Л.Д., Гайдуков В.А., Шугалій О.П., Тимощук В.В., Петрович Г.В. Діагностичні паралелі біохронології добового моніторування артеріального тиску та функціональної активності нирок у хворих на ессенціальну гіпертензію ІІ стадії / В матеріалах ювілейного VІІІ з’їзду ВУЛТ. М.Івано-Франківськ, 21-22 квітня 2005. – С.83 (Формування груп хворих, розшифровка даних ДМАТ, аналіз отриманих даних).
Плеш І.А., Троян А.М., Каленюк В.І. Іонрегулювальна функція нирок у хворих на ессенціальну гіпертензію ІІ стадії з різним циркадіанним ритмом артеріального тиску / Матеріали 86-ї підсумкової конференції науковців БДМУ, “ Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини”. Чернівці, 2005. – С. 30-33. (Проведення обстежень хворих, обробка та узагальнення матеріалу).