Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Філатова Наталія Михайлівна. Клініко-патогенетичне обґрунтування раціонального харчування у комплексному лікуванні хворих на епілепсію. : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2004.



Анотація до роботи:

Філатова Н.М. Клініко-патогенетичне обгрунтування раціонального харчування у комплексному лікуванні хворих на епілепсію.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.15 – нервові хвороби. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2004. – Рукопис.

У роботі вивчався характер метаболічних порушень і стан обміну амінокислот – медіаторів у хворих на епілепсію в різних групах хворих і залежно від особливостей перебігу епілепсії. Установлено, що при епілепсії відбувається порушення окислювально–відновних процесів. Ферментативна антиокисна активність у хворих на епілепсію знижується, особливо в період декомпенсації. Як у декомпенсації, так і в компенсації захворювання активуються ліполітичні процеси – жирнокислотний склад неестерифікованих жирних кислот характеризується вираженим збільшенням вмісту насичених з одночасним зменшенням вмісту поліненасичених жирних кислот. У хворих на епілепсію значно виражене підвищення вмісту малонового діальдегіду, з одночасним зниженням вмісту представництва ферментів антиокисної системи. Виявлені зміни відкривали тісний взаємозв'язок зі встановленими змінами стану ферментативної системи окислювально-відновних реакцій. Особливо це було виражено в групі хворих з декомпенсацієй захворювання. Установлено, що у хворих на епілепсію виявляється більш високий вміст глутамінової і аспарагінової кислот (медіаторів збудливості) і більш низьке гліцину, таурину і триптофану (медіаторів гальмування) порівняно з контрольною групою. Для хворих у компенсації більшою мірою характерне біохімічне гомогенне функціонування за рівнями як збудливих, так і гальмівних амінокислот. У той же час більш активно функціонують збудливі амінокислоти. Для хворих у декомпенсації захворювання характерне різке збільшення вмісту концентрації збудливих амінокислот при пригніченні функціонування системи гальмівних амінокислот. Для нормалізації в комплексному лікуванні стану амінокислотергічних систем і дисбалансу в системі перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту у хворих на епілепсію було розроблено спеціальні дієти, показано ефективність використання запропонованих дієт, що істотно збільшує терапевтичний ефект протисудомної терапії.

1.У дисертації подано практичне обґрунтування і нове вирішення наукової задачі, сутність якої полягає у визначенні основних патогенетичних ланок генералізованих і фокальних форм епілепсії, а також оптимізації терапевтичної тактики, спрямованої на зниження частоти і тяжкості перебігу епілептичних нападів.

2. Основними метаболічними порушеннями у обстежених хворих на епілепсію є активація перекисного окислення ліпідів, зниження антиоксидантного захисту, збільшення рівня насичених жирних кислот, пригнічення ферментативної активності.

3.У хворих на епілепсію більш активно функціонують збудливі (аспартат- на 60,7% і глутаматергічна на 55,8%) системи і знижена активність гальмівної (гліцин на 36,8%, таурин на 49,5%, триптофан на 29,6%) системи.

4.Компенсація у хворих на епілепсію порівняно з декомпенсацієй характеризується більш низьким рівнем функціонування збудливих (аспарагінова на 20,3% і глютамінова на 22,4%) та більш високим рівнем гальмівних (гліцин на 4,9%, таурин на 3,3%, триптофан на 6,5%) амінокислотергічних медіаторних систем.

5.Фактичне харчування хворих на епілепсію було нераціональним, незбалансованим, що могло сприяти розвитку явищ прооксидації, гіперхолестеринемії та сенсибілізації організму. Для оптимізації комплексного лікування хворих на епілепсію розроблено спеціальні дієти, що сприяють нормалізації амінокислотергічних систем і дисбалансу в системі перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту.

6.Показано ефективність використання запропонованих дієт у комплексному лікуванні хворих на епілепсію, що підвищує терапевтичну дію протисудомної терапії, що характеризувалося збільшенням тривалості компенсації, зниженням кількості і зменшенням тяжкості епілептичних нападів.

Публікації автора:

    1. Филатова Н.М. Особенности обмена аминокислот-медиаторов центральной нервной системы у больных эпилепсией // Медицина сегодня и завтра. - 2001.- №2. - С.94-95.

    2. Филатова Н.М. Характер метаболических нарушений и методы их коррекции у больных эпилепсией // Медицина сегодня и завтра. - 2000. - №1. - С.66-68.

    3. Кривоносов М.В., Подригало Л.В., Филатова Н.М. Физиолого-гигиеническое обоснование лечебно-профилактической направленности питания с использованием биологически активных веществ растительного происхождения // Врачебная практика. - 1999. - №3. - С.4-8. (Здобувач провів дослідження, приймав участь в статистичній обробці та аналізі експериментальних даних, здійснив підбір літературних джерел).

    4. Кривоносов М.В., Подригало Л.В., Філатова Н.М. Адаптогенна дія харчування в умовах фракціонованого рентгенівського опромінювання в малих дозах // Український Радіологічний Журнал. – 1995. - Т. ІІІ. - В.2. - С.129-131. (Здобувач проводив дослідження, брав участь у збіранні та аналізі даних, статистичному опрацюванні результатів та їх інтерпретації, написанні заключень).

    5. Мерцалов В.С., Дубенко А.Е., Слюсаренко И.Т., Филатова Н.М., Петухова Э.С., Реминяк В.И. Соотношение амінокислот-медиаторов и свободнорадикального окисления у больных эпилепсией // Український вісник психоневрології. – 2002. – Т.10. – вип.1(30). – С.59-60. (Здобувач приймав участь в статистичній обробці та аналізі результатів експериментальних даних, підборі літературних джерел, написанні висновків).

    6. Мерцалов В.С., Дубенко А.Е., Петухова Е.С., Філатова Н.М. Стан вільнорадикального окислення та мозкової гемодинаміки у хворих епілепсією похилого віку // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб.наук.праць. – Луганськ-Київ. - 2002. - С.314-321. (Здобувач брав участь в проведенні досліджень, статистичному опрацюванні та аналізі результатів експериментальних даних).

    7. Кривоносов М.В., Садовский А.В., Подригало Л.В., Филатова Н.М. Экспериментально-гигиеническое обоснование применения природных адаптогенов пищи для профилактики радиомиметического действия некоторых химических веществ // Актуальні науково-методичні проблеми в підготовці спеціалістів вищої кваліфікації для торговлі і харчування: Зб. наук. праць/ ХДАТОХ; Харків; - 1997. - 4. І. - С.151-154. (Здобувач брав участь в проведенні досліджень, їх статистичному опрацюванні та аналізі отриманих даних).

    1. Кривоносов М.В., Подригало Л.В., Филатова Н.М. Гигиеническое обоснование унифицированного подхода к экспресс-оценке антиоксидантных свойств пищевых адаптогенов // Харьк. Гос. мед. ун-т. - Харьков. - 1997. - 22с. –Библиограф: 52 назв. Депонировано в Укр.ИНТЭН 07.04.97. №291 – У: 97. (Здобувач брав участь в аналізі та статистичному опрацюванні матеріалу, підборі літературних джерел, написанні висновків).

    2. Кривоносов М.В., Садовский А.В., Филатова Н.М. Метаболическая адаптация питания с использованием природных антиокислителей // Актуальные вопросы профилактической медицины: Материалы научно-профилактической конференции. – ХГМУ. Харьков. . - 1996. - С.72-74. (Здобувач провів підбір літератури і літературний огляд, первинне статистичне опрацювання результатів).

    3. Кривоносов М.В., Подригало Л.В., Филатова Н.М. Взаимосвязь особенностей химического состава и величины редокс-потенциала пищевых адаптогенов растительного происхождения // Актуальные вопросы профилактической медицины. Материалы научно-практической конференции. - ХГМУ. Харьков. - 1996. - С.69-71. (Здобувач провів збір матеріалу, дослідження та підбір літературних джерел, брав участь у написанні висновків).

    4. Кривоносов М.В., Подригало Л.В., Филатова Н.М. Гигиеническое обоснование использования природных адаптогенов и антиоксидантов в питании детей, подвергшихся воздействию радиации // Материалы первого международного научного конгресса “Традиционная медицина и питание: теоретические и практические аспекты”. - Москва, 26-29 июня 1994г. - С.265-266. (Здобувач провів збір матеріалу та підбір літературних джерел, брав участь в статистичному опрацюванні та узагальненні результатів).

    5. Кривоносов М.В., Тимошенко Л.В., Перцев Д.П., Филатова Н.М. Перекисное окисление липидов как универсальная ответная реакция организма в действии радиомиметиков // Актуальные вопросы экологии, гигиены и организации санитарного дела: Сб. материалов научно-практ. конф.- Харьков. НТЭМЦ “Экосистема”. - 1993. - С.62-65. (Здобувач брав участь в збиранні матеріалу, узагальненні результатів, підборі літературних джерел, підготовці до друку).

    6. Кривоносов М.В., Подригало Л.В., Садовский А.В., Филатова Н.М. Изучение особенностей взаимосвязей гомеостатических систем в условиях воздействия малых доз ионизирующего излучения // Эпидемиология, экология и гигиена: Сб. мат. итоговой регионарной научно-практ. конф. - Харьков. - 1998. - С.161-162. (Здобувач брав участь в збиранні матеріалу, статистичному опрацюванні та узагальненні результатів).

    14. Кривоносов М.В., Садовский А.В., Филатова Н.М. Использование биоантиоксидантов в профилактике перекисной патологии // Медицинская экология и гигиена производственной и окружающей среды: Сб. науч. трудов. - ХМИ. Харьков. - 1994. - С.128-131. (Здобувач брав участь у збиранні матеріалу, статистичному опрацюванні, узагальненні результатів, підборі літературних джерел).