Панас С.В. Клініко-патогенетичне обґрунтування ефективності антиоксидантів при хронічних гастритах із супутніми залізодефіцитними станами. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика; Київ, 2006.
Робота присвячена вивченню обміну заліза та стану антиоксидантного захисту у хворих на хронічні гастрити. Виявлено активацію перекисного окислення ліпідів та пригнічення антиоксидантної системи, вираженість яких зростає із віком, залежить від поширення запальних і деструктивних процесів у слизовій оболонці шлунка, їх активності, типу гастриту, фази захворювання та наявності супутнього залізодефіцитного стану. Обґрунтовано необхідність призначення антиоксидантів при лікуванні хронічних гастритів.
Доведено, що H.pylori впливає на метаболізм заліза в організмі і є важливим чинником патогенезу залізодефіцитних станів. На це вказує вірогідно нижчий вміст гемоглобіну, сироваткового заліза та феритину у хворих на Нр-асоційований ХГ, порівняно з хворими на Нр-неасоційований ХГ. Виявлено зворотний кореляційний зв‘язок між титром антигелікобактерних IgG та показниками обміну заліза.
У дисертаційній роботі дістало подальший розвиток вивчення ролі шлунка у виникненні та розвитку залізодефіцитних станів; доведено, що СОШ впливає на обмін заліза в організмі, причому клінічний перебіг ХГ залежить від наявності сидеропенії; описано ендоскопічні та патогістологічні зміни СОШ у хворих на ХГ із супутніми ЗДС; обґрунтовано доцільність застосування антиоксидантів при хронічних гастритах із супутньою сидеропенією.
Виявлено, що більше половини хворих на хронічний гастрит мають порушення обміну заліза, які проявляються супутніми залізодефіцитними станами: прелатентним, латентним дефіцитом заліза або залізодефіцитною анемією. Наявність та вираженість сидеропенії залежить від типу та ступеня активності гастриту, поширення запальних та деструктивних змін слизової оболонки, кислотопродукуючої функції шлунка та інфікування H.pylori.
Доведено, що у пацієнтів як із атрофічним, так і з неатрофічним ХГ активуються процеси ПОЛ на фоні пригнічення системи антиоксидантного захисту організму. Вираженість цих змін зростає із віком, залежить від типу гастриту, фази захворювання, наявності супутньої сидеропенії та не залежить від статі хворих. Різниця між показниками ПОЛ та АОЗ хворих на Нр-асоційований та Нр-неасоційований ХГ невірогідна (р>0,05), тобто наявність Нр-інфекції достовірно не впливала на ПОЛ та АОЗ, в той час як при приєднанні ЗДА рівень СОД (2,73±0,03), каталази (1365±61,01) та значення фактору АОС (856,66±36,6) були достовірно (р<0,01) меншими, ніж у хворих на Нр-асоційований ХГ без ознак ЗДА.
Інфікування H.pylori хворих на хронічний атрофічний гастрит складало (67,96±3,92)%, на хронічний неатрофічний гастрит – (81,93±4,62)%, а при приєднанні ЗДА – (93,31±4,32)%. Доведено, що H.pylori впливає на метаболізм заліза в організмі. Рівень гемоглобіну, сироваткового заліза та феритину були нижчими (р<0,01) у хворих на Нр-асоційований ХГ, ніж у хворих на Нр-неасоційований ХГ. Виявлений зворотний кореляційний зв’язок між титром антигелікобактерних IgG та показниками обміну заліза.
Включення у комплекс лікування хронічних гастритів посередників та методів, які активують систему антиоксидантного захисту організму (АГТП Mucosa compositum, ІГТ, АО "Три-Ві Плюс"), підвищує ефективність лікування та зменшує побічні ефекти ерадикаційної терапії. Протирецидивне етапне санаторно-курортне лікування із використанням залізовмісної мінеральної води "Келечинська" є доцільним для хворих на хронічні гастрити.
Публікації автора:
Панас С.В. Можливості застосування антигомотоксичної терапії хворих на гелікобактеріоз у практиці сімейного лікаря // Науковий вісник УжНУ.–2001.-№16. С.134–138.
Чопей І.В., Панас С.В. Антигелікобактерна терапія. Побічні дії та вибір оптимальних схем // Науковий вісник УжНУ.–2000.-№11. С.203–208. Здобувач самостійно проводила літературний пошук з теми публікації, здійснювала підбір, клініко-лабораторне обстеження та лікування хворих, а також статобробку отриманих результатів, підготувала статтю до друку.
Лупич П.П., Братасюк А.М., Панас С.В., Канчій В.М., Ганич О.М., Ганич Т.М., Лупич П.П. Фітотерапія в практиці сімейного лікаря // Науковий вісник УжНУ.–2002.-№18. С.20-23. Здобувач проводила літературний пошук з теми публікації, підготувала до друку.
Панас С.В., Чопей І.В. Вільнорадикальне окислення та стан антиоксидантної системи при хронічному гастриті із супутньою залізодефіцитною анемією // Науковий вісник УжНУ.-№23.-2004.–С.89-92. Здобувач проводила літературний пошук з теми публікації, здійснювала підбір, обстеження та лікування хворих, статистичну обробку результатів, підготувала до друку.
Деклараційний патент на винахід №54134А "Спосіб лікування хронічного гастродуоденіту та виразкової хвороби дванадцятипалої кишки" /Панас С.В., Чопей І.В., Лазорик М.І., Панас Я.В./
Панас С.В., Чопей И.В., Шкода-Ульянова Н.В. Возможности антигомотоксической терапии больных хроническим гастритом и пептической язвой двенадцатиперстной кишки // Биологическая терапия.-2001.-№1. С.30-31. Здобувачем проведено обстеження та лікування хворих, статобробку результатів та підготовку до друку.
Панас С.В., Чопей І.В. Клінічне дослідження терапевтичної ефективності антигомотоксичних препаратів при лікуванні гелікобактеріозу у практиці сімейного лікаря // Біологічна терапія.–2002.-№1. С.25–29. Здобувач проводила обстеження, лікування хворих, статобробку результатів, підготувала до друку.
Панас С.В., Чопей І.В., Лазорик М.І. Альтернативний метод лікування хронічного гастродуоденіту та виразкової хвороби дванадцятипалої кишки // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Первинна медико-санітарна допомога та страхова медицина" 15-16.10.2002 р.–С.74-75. Здобувач проводила літературний пошук з теми, обстеження та лікування хворих.
Панас С.В., Чопей І.В., Шкода-Ульянова Н.В. Клінічний вплив препарату Mucosa compositum на стан перекисного окислення ліпідів та систему антиоксидантного захисту у хворих на хронічний гастрит із супутньою залізодефіцитною анемією // Тези доповідей науково-практичного симпозіуму "Актуальні питання лікування та профілактики захворювань органів травлення антигомотоксичними препаратами" 15.03.2003 р., м. Київ.–С.36-37. Здобувач здійснювала підбір, обстеження та лікування хворих.
Панас С.В. Досвід застосування альтернативного способу лікування хронічного гастродуоденіту та виразкової хвороби дванадцятипалої кишки // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Наука і практика–сімейній медицині". 19-20.06.2003 р., м. Харків.–С.138-139.
Чопей І.В., Панас С.В., Шип А.Ю. Використання гіпокситерапії в комплексному лікуванні хронічних гастритів із супутньою залізодефіцитною анемією // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Управління і первинна медико-санітарна допомога". 13-14.10.2003 р., м. Ужгород.–С.84-85. Здобувач проводила підбір хворих та статобробку результатів.
Панас С.В., Чопей І.В. Вплив залізовмісної мінеральної води Келечинської на стан шлунка у хворих із супутнім дефіцитом заліза //Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Наука і освіта’2004". Том 48. Медицина.–Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.–С.66-67. Здобувач здійснювала обстеження та лікування хворих, статобробку результатів, підготовку матеріалів до друку.
Панас С.В., Чопей І.В. Вивчення дефіциту заліза в організмі хворих на хронічні гастрити // Тези доповідей Х Конгресу СФУЛТ,- Чернівці-Київ-Чикаго.-2004.-С.294-295. Здобувач здійснювала обстеження та лікування хворих, підготувала матеріали до друку.
Панас С.В., Чопей І.В., Шкода-Ульянова Н.В. Вплив препарату Мукоза композитум на клінічний перебіг хронічних гастритів та стан шлунково-кишкового тракту // Тези доповідей міжнародного симпозіуму "Можливості корекції функціонально-структурних порушень слизових оболонок організму з використанням антигомотоксичних препаратів Лімфоміозот та Мукоза композитум". 26.03.2005 р., м. Київ.-С.94-97. Здобувач здійснювала обстеження та лікування хворих.
Панас С.В., Чопей І.В., Добра П.П., Канюк І.Ю., Козлова В.Ю. Ефективність лікування хворих на залізодефіцитні анемії в умовах санаторію "Верховина" курорту Сойми // Матеріали VІІІ З’їзду ВУЛТ 20-24.04.2005 р., м. Івано-Франківськ.-С.381. Здобувач здійснювала статобробку результатів, підготувала тези до друку.
Панас С.В., Чопей І.В. Вплив інфекції Helicobacter pylori на метаболізм заліза у хворих на хронічний гастрит // Міжнародний медичний журнал. Матеріали ІІ З’їзду лікарів загальної (сімейної) практики України 25-26.10.2005 р., м. Харків.-С.211. Здобувач здійснювала обстеження та лікування хворих, статобробку результатів, підготувала тези до друку.