Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Цепколенко Володимир Олександрович. Клініко-патогенетичне обґрунтування диференційованого підходу до корекції інволційно-дистрофічних змін шкіри : Дис... д-ра наук: 14.01.20 - 2006.



Анотація до роботи:

Цепколенко В.О. Клініко- патогенетичне обґрунтування диференційованого підходу до корекції інволційно- дистрофічних змін шкіри.- Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук із спеціальності 14.01.20- шкірні та венеричні хвороби- Інститут дерматології та венерології АМН України, Харків, 2006 р.

У 343 жінок, які отримували лікування в Українському інституті пластичної хірургії «Віртус» з приводу незадовільного стану шкіри, проведені комплексні клініко- лабораторні обстеження. Групу контролю склали 47 жінок аналогічного віку з практично здоровою шкірою. На основі гістологічних, гістохімічних особливостей біоптатів шкіри, метаболічних, біохімічних, імунологічних і функціональних показників з боку шкіри і крові жінок виділені чотири морфо-функціональні типи інволюційно- дистрофічних змін (ІДЗ) шкіряних покривів: гіпоеэстрогенемічний, гіперпластичний, судинний та атопічний типи. Індивідуалізовані лікувальні комплекси, з урахуванням патогенетичних особливостей кожного із виділених типів ІДЗ шкіри показали більш високу ефективність в ранньому та віддаленому (6-9 місяців з моменту пластичної операції) періодах лікування у порівнянні до традиційних методів лікування.

У роботі представлено новий напрямок корекції вікових змін шкіри, що полягає в диференційованому підході до призначення системних медикаментозних і хірургічних дій з урахуванням виділених інволюційно-дистрофічних порушень шкіри.

1. На основі метаболічних, гормональних, функціональних характеристик організму, а також морфо-метаболічних особливостей тканинних біоптатів виділено чотири основних типи інволюційно- дистрофічних змін (ІДЗ) шкіри: судинний, атопічний, гіперпластичний та гіпоестрогенемічний. Системні ознаки відповідних типів ІДЗ відрізнялися тим, що при судинному типі ІДЗ шкіри у крові реєструвалося зниження рівня валіну, триптофану, ЦІК, Т- і В-клітин, ФЧ і середньо-високого рівня ФНП-a, при гіпоестрогенемічному типі ІДЗ шкіри відзначено зниження вмісту триптофану, аргініну і лейцину, зменшення концентрації ЦІК. У пацієнток з атопічним типом ІДЗ шкіри спостерігалося зниження рівня аргініну і лейцину, помірний рівень В-клітин, високий вміст ФНП-a і підвищення ФЧ. При усіх формах ІДЗ шкіри реєструвалося зменшення вмісту глутамату та проліну, а при гіперпластичному типі ІДЗ - середнього ступеня підвищення ЦІК, ФНП-a, низьке ФЧ.

2. У жінок з різним типом ІДЗ шкіри відзначалися відмінності функціонального стану окисно-відновних систем порівняно з відповідним віковим контролем. Найбільш істотною зміною було зниження відновлених форм АШ і тіолових груп у жінок із судинним і атопічним типом ІДЗ шкіри. Порушення в системах контролю ПОЛ/ АОС характеризувалися наростанням в ряду: гіперпластичний тип ІДЗ шкіри - гіпоестрогенемічний- атопічний- судинний.

3. Для гіпоестрогенемічного типу ІДЗ шкіри характерне збільшення тропних гормонів на фоні зниження естрадіолу і прогестерону, а також Т3. При гіперпластичному типі ІДЗ шкіри активовані центральні ланки регуляції на фоні підвищення прогестерону, естрадіолу і тестостерону. Для судинного й атопічного типів ІДЗ характерне активування надниркових залоз - зростання рівня кортизолу і ДГАЕС. При цьому атопічний тип ІДЗ шкіри відрізнявся низьким рівнем андростендіону і високим вмістом естрадіолу та Т3. У жінок із судинним типом ІДЗ шкіри підвищений рівень ФСГ, естрадіолу і Т3 на фоні зниження вмісту прогестерону.

4. Гіпоестрогенемічний тип ІДЗ шкіри характеризувався зниженням інтенсивності синтезу колагену, тоді коли при атопічному типі ІДЗ його синтез був посилений. У біоптатах при судинному й атопічному типах ІДЗ шкіри збільшено вміст ліпідів на фоні незначних змін протеогліканового обміну. У біоптатах при гіперпластичному типі ІДЗ шкіри на тлі вираженого зниження глюкозидазноЇ активності відзначалося зменшення рівня загальних ліпідів та ВЖК. Найбільш вираженими реєструвалися порушення обміну протеогліканів у тканині при гіпоестрогенемічному типі ІДЗ шкіри, у якому всі показники, що досліджувалися, за винятком глюкуронідазної активності, знижувалися порівняно з контролем. При цьому порушення ліпідного обміну виражалися в зменшенні рівня загальних ліпідів і тригліцеридів.

5. Зміни ліпідного обміну були найбільш численними і вираженими в пацієнток із судинним і атопічним типом ІДЗ шкіри: виявлялося зростання рівня загального холестерину, тригліцеридів, загальних ліпідів, а також ЛПДНЩ і ЛПНЩ. Поряд з цим відбувалося зниження вмісту ЛПВЩ та холестерину ЛПВЩ. Для гіперпластичного типу ІДЗ шкіри було характерним зростання рівня тригліцеридів на фоні помірного збільшення загального холестерину, найбільш виражене зниження ЛПВЩ і холестерину ЛПВЩ. У жінок з гіпоестрогенемічним типом ІДЗ шкіри виявлено збільшення рівня загального холестерину, тригліцеридів та ЛПДНЩ+ЛПНЩ на фоні зниження ЛПВЩ.

6. Для гіперпластическго типу ІДЗ шкіри були характерні матовий колір шкіри з відсутністю її блиску, судинного рисунка, низька в’ялість, гравітаційні зморшки, висока десквамація епітелію на фоні низької гідратації шкіри і зниження її чутливості. Гіпоестрогенемічний тип шкіри характеризувався наявністю значної кількості пігментних плям, в’ялістю, пористістю, істотною виразністю статичних і гравітаційних зморшок. Визначалися елементи вугрового висипу, помірна представленість атрофічних фляків. Атопічний тип ІДЗ шкіри відрізнявся поєднанням матового кольору і її блиску зі зниженою пористістю, високою частотою вугрового висипу, атрофічних фляків, мімічних зморщок, підвищеною вологістю і чутливістю шкіри. Судинний тип ІДЗ шкіри мав матовий колір і блиск, що поєднувалося із судинним рисунком, помірною частотою вугрового висипу, значною кількістю мімічних зморшок, а також підвищеною вологістю і чутливістю шкірних покривів.

7. Розроблені індивідуалізовані лікувальні комплекси забезпечували більш сприятливу порівняно з традиційним лікуванням динаміку всіх 16 візуальних критеріїв стану шкіри в жінок з атопічним і судинним типами ІДЗ шкіри в ранньому періоді лікування. При цьому в пацієнток з гіперпластичним типом ІДЗ шкіри 2 з 16 критеріїв залишалися резистентними - розвиток вугрового висипу і низька гідратація. У жінок з гіпоестрогенемічним типом ІДЗ шкіри резистентною до лікування була знижена чутливість шкіри.

8. У пацієнток із судинним типом ІДЗ шкіри в ранньому післяопераційному періоді реєструвалося істотне збільшення показників функціонального стану шкіри - її електропровідності, сальності і гідратації. Ступінь виразності змін, що відбувалися, перевищував аналогічну, відзначений у жінок з гіперпластичним і гіпоестрогенемічним типами ІДЗ шкіри, однак був менш вираженим, ніж у пацієнток з атопічним типом. Розроблене індивідуалізоване комплексне лікування забезпечувало нормалізацію всіх показників уже на 6-у добу післяопераційного періоду, у той час як при традиційному лікуванні гідратація шкіри залишалася зміненою і на 10-у добу терапії. Найменшою мірою терапевтичний ефект відзначався в пацієнток з гіперпластичним і атопічним типами ІДЗ шкіри відносно рівня гормонів щитовидної залози.

9. Індивідуалізоване комплексне лікування у віддаленому періоді (6-12 місяців) було найбільш ефективним у жінок з гіпоестрогенемічним типом ІДЗ шкіри, у яких корекція відзначалася відносно 11 з 16 візуальних параметрів шкіри, а найменш виражений ефект реєструвався в пацієнток з гіперпластичним типом ІДЗ шкіри, у яких нормалізувалися 5 з 16 параметрів. У жінок з атопічним і судинним типами ІДЗ шкіри відповідно корекції піддавалися 8 і 7 з 16 візуальних характеристик шкіри. Зазначені ефекти були більш вираженими порівняно з традиційним лікуванням.

10. Разроблені індивідуалізовані лікувальні комплекси здійснюють у віддаленому періоді лікування виразні ефекти у відношенні до функціонального стану імунологічної системи, забезпечуючи оптимізацію процесів післяопераційного відновлення у жінок з різним типом ІДЗ шкіри. Виразність коригувальних ефектів зростала в ряду - гіперпластична, гіпоестрогенемічна, атопічна і судинна форми ІДЗ шкіри. Спектр лікувальних ефектів був різним у жінок з різним типом шкірних покривів. Так, якщо в пацієнток з гіпоестрогенемічним типом ІДЗ шкіри нормалізувалися показники вмісту ЦІК, рівня Т- і В-клітин, у жінок з атопічним типом ІДЗ шкіри - усі досліджувані показники, то в пацієнток із судинним типом ІДЗ шкіри нормалізувалися показники ЦІК, Т-клітин і ФЧ. Також істотно збільшувалось число випадків повної нормалізації всіх досліджуваних показників, що зменшувалося в ряду: Т-клітини, ЦІК-, ФЧ-, ФНП-a та В- клітини.