Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Кольба Олександра Орестівна. Клініко-патогенетичне обгрунтування використання препарату контрикал при комплексному лікуванні хворих на хронічний артрит скронево-нижньощелепного суглобу: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Івано-Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2003.



Анотація до роботи:

Кольба О.О. Клініко-патогенетичне обґрунтування використання препарату контрикал при комплексному лікуванні хворих на хронічний артрит скронево-нижньощелепного суглобу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. - Івано-Франківська державна медична академія МОЗ України, Івано-Франківськ, 2003.

В дисертації представлені результати клініко-патогенетичного впливу препарату контрикал при лікуванні хворих на хронічні артрити скронево-нижньощелепних суглобів.

Вперше проведено внутрішньосуглобовий метод лікування хронічних артритів скронево-нижньощелепних суглобів ін’єкціями препарату контрикал. Вперше досліджено стан суглобової рідини, імунологічної реактивності, мінеральної щільності кісткової тканини при хронічних артритах скронево-нижньощелепних суглобів. В залежності від ступені остеодефіциту у хворих проведена корекція мінеральної щільності кісткової тканини препаратом фосамакс при збагаченій кальцієвій дієті. На основі патогенетично обґрунтованого лікування встановлено позитивний терапевтичний ефект, скорочення терміну лікування.

У дисертаційній роботі подано теоретичне обґрунтування патогенетичного підходу та нове клінічне вирішення наукового питання про доцільність використання внутрішньосуглобового методу введення препарату контрикал у хворих на хронічні артрити скронево-нижньощелепних суглобів, що сприяє ліквідації запального процесу в суглобі.

1. Лабораторне дослідження суглобової рідини відіграє вирішальну роль в диференціальній діагностиці хронічних артритів скронево-нижньощелепних суглобів. Виявлено, що при хронічних артритах скронево-нижньощелепних суглобів зміни синовіальної рідини мають запальний характер. Дане дослідження зменшує діагностичні помилки на 20 %.

2. Встановлено, що функціональна активність імунної системи достовірно більше порушена у хворих на хронічні артрити скронево-нижньощелепних суглобів з дефіцитом кісткової тканини, що проявляється у зниженні показників В-лімфоцитів, Т-лімфоцитів, значним підвищенням О-клітин, активації імуноглобулінів, зростанням рівня циркулюючих імунних комплексів, а також встановлено взаємозв’язок між змінами показників імунної системи організму та показниками стану мінеральної щільності кісткової тканини.

3. Визначені зміни показників стану мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на хронічні артрити скронево-нижньощелепних суглобів залежать від віку, статі, індексу маси тіла та тривалості захворювання. Процеси остеопорозу та остеопенії ускладнюють клініко-функціональний стан суглобу та негативно впливають на результати лікування хронічного процесу.

4. Загальноприйнята терапія, позитивно впливаючи на клініко-лабораторні показники хронічного артриту скронево-нижньощелепного суглобу, не сприяє повному відновленню функціонального стану суглобу, інтенсивній ліквідації запального процесу у синовіальній рідині та нормалізації показників імунного стану організму, не дає змоги зупинити резорбтивні процеси системного характеру в кістковій тканині, чим створюються передумови для рецидиву патологічного процесу у суглобі.

5. Використання препарату фосамакс у поєднанні з кальцієвою дієтою у хворих із зниженням мінеральної щільності кісткової тканини сприяє гальмуванню резорбтивних процесів та позитивно впливає на стан імунної системи, чим прискорює оздоровлення хронічного артриту СНЩС та сприяє стійкій ремісії захворювання.

6. Нормалізація функціонального стану скронево-нижньощелепного суглобу після курсу лікування методом внутрішньосуглобового введення препарату контрикал свідчить про нейтралізацію запального процесу в суглобі. Позитивний ефект від проведеного лікування препаратом контрикал спостерігається у 96,6 % випадків, що підтверджує доцільність його подальшого використання.

7. При використанні препарату контрикал хворі на хронічні артрити скронево-нижньощелепних суглобів не потребують госпіталізації, що дає можливість скоротити терміни лікування, зберегти працездатність, значно знизити вартість терапії.

Публікації автора:

1. Кольба О.О. Стан імунологічної реактивності у хворих на хронічні артрити скронево-нижньощелепових суглобів // Вісник наукових досліджень. - Тернопіль. – 2001. - №1.-С.59-61.

2. Кольба О.О. Обґрунтування використання контрикалу у лікуванні хворих на хронічний неспецифічний артрит висково-нижньощелепних суглобів // Вісник стоматології. - Одеса. - 2001.– №4.-С.34-36.

3. Кольба О.О. Структурно-функціональний стан скронево-нижньощелепних суглобів при хронічних артритах на фоні загального остеопорозу // Галицький лікарський вісник. - Івано-Франківськ.- 2002.- № 2.- С.35-37.

4 Кольба О.О. Особливості змін імунної системи у хворих на хронічні артрити скронево-нижньощелепних суглобів залежно від глибини системного остеодефіциту. // Вісник наукових досліджень - Тернопіль.-2002. - №2.- С.224.

5 Кольба О.О., Дзіх О.І. Клініко-лабораторна діагностика хронічних артритів і артрозів скронево-нижньощелепних суглобів. // Вісник наукових досліджень. - Тернопіль. - 2002.- № 4 (здобувач провела збір матеріалу, аналіз літератури, провела підбір і клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз і статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, підготовку до друку. Співавтор відкоригував висновки).

6. Кольба О.О. Клініко-статистична характеристика ревматоїдних і ревматичних артритів скронево-нижньощелепних суглобів. // Здобутки клінічної та експериментальної медицини –Тернопіль - 1999. - № 4.- С.102-104.

7. Кольба О.О. Щільність кісткової тканини у хворих на артритоартрози скронево-нижньощелепних суглобів. // Матеріали 5-го Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених –Тернопіль, 2001. – С.59-61.