Лапковський Едуард Йосипович. Клініко-патогенетичне обгрунтування використання альтану і дицетелу в комплексному лікуванні хронічного некаменевого холециститу : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2005.
Анотація до роботи:
Лапковський Е.Й. Клініко-патогенетичне обґрунтування використання альтану і дицетелу в комплексному лікуванні хронічного некаменевого холециститу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 – гастроентерологія. Івано-Франківська державна медична академія, Івано-Франківськ, 2005.
Об’єкт – 167 хворих на хронічний некаменевий холецистит та 23 практично здорових особи; мета – підвищення ефективності лікування хворих на хронічний некаменевий холецистит на основі вивчення етіопатогенетичних механізмів розвитку і прогресування та обґрунтування застосування в комплексному лікуванні альтану і дицетелу; методи – клінічні, інструментальні, біохімічні, імуноферментні; новизна – доведено, що більше, ніж у половини обстежених хворих захворювання перебігає з гіперкінетичним типом порушень моторики жовчовивідних шляхів, у третини обстежених хворих на хронічний некаменевий холецистит – за гіпокінетичним. У 86% обстежених хронічний некаменевий холецистит поєднувався із зміненою кислотністю шлункового вмісту, доповнено концепцію патогенезу хронічного некаменевого холециститу з урахуванням розбалансування цитокінової системи у взаємозв’язку з активацією процесів ліпопероксидації і виснаженням антиоксидантних резервів організму, зареєстровано, що однією з патогенетичних ланок прогресування хронічного некаменевого холециститу є виражений дисбаланс вегетативної регуляції обґрунтована доцільність застосування альтану та дицетелу у комплексній терапії хронічного некаменевого холециститу; результати – розроблено диференційований підхід до лікування хронічного некаменевого холециститу, що дозволяє збільшити ефективність терапії; впроваджено в учбовий процес і практичну медицину; галузь – медицина.
У дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичного завдання, які полягають у вивченні клініко-патогенетичних особливостей розвитку та перебігу хронічного некаменевого холециститу, що дало можливість розробити підхід до його комплексного лікування шляхом диференційованого включення до лікувального комплексу альтану і дицетелу.
Типові клінічні прояви хронічного некаменевого холециститу у кожного третього хворого супроводжуються запально-інтоксикаціним (підвищена температура тіла, лейкоцитоз, ріст ШОЕ, збільшення рівня С-реактивного білка), кардіальним (кардіалгії, аритмії, серцебиття), алергічним Шкірний папульозний висип), синдромом ожиріння.
Для хронічного некаменевого холециститу властива різноспрямованість тонічних порушень жовчовивідних шляхів. У 58% випадків хронічний некаменевий холецистит супроводиться зниженою кислотністю шлункового вмісту, у 28% випадків – підвищеною, у двох третин хворих під час обстеження реєструвався дуодено-гастральний рефлюкс.
У виникненні запалення жовчного міхура значну роль відіграють цитокіни, що проявляється суттєвим наростанням вмісту в жовчі ІЛ-6 і ІЛ-8, активація процесів ПОЛ та зниження антиоксидантного резерву. На цьому фоні відмічається достовірний ріст літогенних властивостей жовчі, що проявляється збільшенням концентрації кальцію і холестерину.
Однією з патогенетичних ланок прогресування хронічного некаменевого холециститу є виражений дисбаланс вегетативної регуляції, що полягає у переважанні симпатикотонії у всіх обстежених. На фоні підвищеної активності симпатичного відділу вегетативної нервової системи у 58% випадків спостерігається посилення, у 40% випадків - ослаблення вагусних впливів.
Препарат альтан суттєво потенціює протизапальну терапію хронічного некаменевого холециститу, що проявляється внормуванням вмісту прозапальних цитокінів в жовчі та процесів перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту.
Застосування дицетелу в комплексному лікуванні приводить до збалансування тонусу відділів вегетативної нервової системи, має модулюючий вплив на показники виділення жовчі та шлункової секреції у хворих на хронічний некаменевий холецистит, приводить до зниження літогенних властивостей жовчі, зменшення частоти і проявів дуодено-гастрального рефлюксу.
Найбільш ефективним є поєднане включення альтану і дицетелу до комплексного лікування хворих на хронічний некаменевий холецистит, оскільки препарати взаємно доповнюють один одного та швидше приводять до клініко-біохімічної ремісії чи виздоровлення.
Публікації автора:
Л. В. Глушко, Е.Й. Лапковський. Стан моторики і особливості вегетативного забезпечення жовчовивідних шляхів при хронічному некаменевому холециститі та корекція виявлених порушень за допомогою дицетелу. // Український бальнеологічний журнал.–2004.–№1.–С.33-38. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення статті до друку. Співавтором надана консультація при аналізі одержаних результатів, редагуванні висновків.
Е.Й. Лапковський. Застосування альтану і дицетелу для корекції біохімічних та імунологічних показників при хронічному некаменевому холециститі. // Експериментальна і клінічна патологія.– 2004.–Т ІІІ.- №4.-С.117-120.
Глушко Л.В., Скрипник Л.М., Лапковський Е.Й. Стан кислотоутворювальної функції шлунка у хворих на хронічний некалькульозний холецистит жінок різного віку // Вісник наукових досліджень.–2004.–№4.–С.33-34. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів. Співавтором Глушком Л.В. надана консультація при аналізі одержаних результатів, редагуванні висновків. Співавтором Скрипник Л.М. надана допомога при підготовці статті до друку.
Глушко Л.В., Лапковський Е.Й. Варіабельність ритму серця у хворих на хронічний некалькульозний холецистит // Матер. VI конгресу кардіологів України, (Київ, 18-21 вересня 2000р.):Тези доп.– Київ.– 2000.– с.242. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення статті до друку. Співавтором надана консультація при аналізі одержаних результатів.
Л.В. Глушко, Е.Й. Лапковський, Т.І. Маковецька. Застосування гемодинамічних показників для діагностики вегетативної ланки регуляції у хворих на хронічний некалькульозний холецистит // Матер. Укр. наук.-практ. конф. «Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів», (Київ, 14-16 березня 2002р.) .):Тези доп. Київ.– 2002.– с.216. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів. Співавтором Глушком Л.В. надана консультація при аналізі одержаних результатів, редагуванні висновків. Співавтором Маковецькою Т.І. надана допомога при підготовці статті до друку.
Скрипник Л.М., Лапковський Е.Й. Стан ацидності шлункового вмісту у хворих з хронічним холециститом // Матер. VII з’їзду всеукр. лік. тов., (Тернопіль, 16-17 травня 2003р.) .):Тези . доп. / Українські медичні вісті – 2003.–Т.5.–№1(63).–С.98. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів. Співавтором надана допомога при підготовці статті до друку.
Л.В. Глушко, Е.Й. Лапковський. Характеристика моторики жовчного міхура у хворих на хронічний холецистит при застосуванні дицетелу // Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. з міжнар. участю „Сучасні методи діагностики і лікування в клініці внутрішніх хвороб”, (Вінниця 5-6 лютого 2004 р.) .):Тези наук. доп. / Вісник Вінницького національного медичного університету.–2004.–Т. 8(1).–С.47. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення статті до друку. Співавтором надана консультація при аналізі одержаних результатів, редагуванні висновків.
Глушко Л.В., Лапковський Е.Й. Оцінка вегетативного тонусу у хворих на хронічний холецистит // Тези доп. наук.-практ. симп. „Варіабельність серцевого ритму: від найсміливіших ідей до найпрактичнішого втілення” (Харків 17-18 квітня, 2003р.) / Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.–2003.–№581.–Медицина, вип. 5.–С.45. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення статті до друку. Співавтором надана консультація при редагуванні висновків.
Глушко Л.В., Лапковський Е.Й. Вплив дицетелу на тонус вегетативної нервової системи у хворих на хронічний некаменевий холецистит // Матер. регіон. наук.-практ. конф., присв. 125-річчю курорту Моршин „Актуальні проблеми медичної реабілітації хворих природними та преформованими фізичними чинниками” – (Моршин, 12-14 листопада 2003 р.):Тези доп. / Дрогобич: Коло, 2003.– С. 20-21. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення статті до друку. Співавтором надана консультація при аналізі одержаних результатів.
Е.Й. Лапковський, Т.І. Маковецька. Стан ацидності шлунку при поєднанні виразкової хвороби та хронічного холециститу у жінок // Вісник Вінницького державного медичного університету.–2003.–№7.–1/1.–С.166-167. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення статті до друку. Співавтором надана консультація при редагуванні висновків.
Глушко Л.В., Лапковський Е.Й., Скрипник Л.М. Використання дицетелу у хворих на хронічний некаменевий холецистит з метою корекції кінетичних порушень жовчного міхура // Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. „Здобутки і перспективи клінічної терапії та ендоеринології” (Тернопіль, 4-5 листопада 2004 р.): Тези доп.-Тернопіль.-2004.-С.25-27. Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, статистичну обробку отриманих результатів. Співавтором Глушком Л.В. надана консультація при аналізі одержаних результатів, редагуванні висновків. Співавтором Скрипник Л.М. надана допомога при підготовці статті до друку.