161. Лекомцева Євгенія Володимирівна. Клініко-неврологічний та функціональний стан гіпофізарно-гонадної та гіпофізарно-тиреоїдної систем у хворих на епілепсію: дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / АМН України; Інститут неврології, психіатрії та наркології. - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Лекомцева Є.В. Клініко-неврологічний та функціональний стан гіпофізарно-гонадної та гіпофізарно-тиреоїдної систем у хворих на епілепсію.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України, Харків, 2005.
У дисертації представлено теоретичне узагальнення результатів вивчення клініко-неврологічних, біохімічних та інструментальних особливостей генералізованої та парціальної епілепсії поєднану з нейроендокринною патологією і нове рішення наукової задачі, яка полягає у поліпшенні діагностичних, патогенетично обґрунтованих лікувальних і профілактичних заходів щодо даної категорії пацієнтів.
Завдяки проведеному клініко-неврологічному дослідженню визначено високу частоту нейроендокринної патології, яка супроводжується розвитком синдрому вегетативної дистонії. Виявлено, що нейроендокринна дисфункція переважно виявляється у наявності гормонального дисбалансу у гіпофізарно-тестикулярній, гіпофізарно-оваріальній та гіпофізарно-тиреоїдній системах. Визначено кореляційну залежність між ступенем порушення гормонального гомеостазу та частотою епілептичних нападів і тривалістю захворювання. На підставі патогенетичних механізмів епілептичних та вегетативних порушень, що виявлені у дослідженні, запропоновано та впроваджено в практику призначення препаратів 1,4-бензодіазепінів хворим на генералізовану епілепсію, що супроводжується розвитком нейроендокринної дисфункції.
1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яка полягає у вивченні особливостей генералізованої та парціальної епілепсії на тлі гіпофізарно-гонадної та гіпофізарно-тиреоїдної дисфункції, шляхом оцінки клініко-неврологічних особливостей перебігу, інструментальних, біохімічних даних функціонального стану гіпофізарно-тестикулярної, гіпофізарно-оваріальної й гіпофізарно-тиреоїдної, які дозволяють покращити діагностику та оптимізувати лікувальну тактику захворювання.
2. У хворих на епілепсію з нейроендокринною дисфункцією за даними клініко-неврологічного обстеження має місце пірамідна симптоматика у 46,89 % усіх хворих, атактичний синдром і порушення функції черепно-мозкових нервів (31,03 %), синдром вегетативної дистонії (96,7 %); за даними електроенцефалографічного обстеження найбільш виражена ступень епілептичної активності спостерігалася у жінок, хворих на епілепсію, протягом I фолікулярної фази менструального циклу.
3. У хворих на генералізовану та парціальну епілепсію було виявлено високу частоту нейроендокринних порушень. У 47,12 % чоловіків, хворих на епілепсію, нейроендокринні порушення були представлені дисфункцією гіпофізарно-тестикулярної системи, яка переважно виявлялася у вигляді зниження фертильності (44,83 %), відкладенні жиру I-II ступеню за жіночим типом (41,37 %), гінекомастії (19,54 %). У 56,89 % жінок, хворих на епілепсію, нейроендокринні порушення були представлені дисфункцією гіпофізарно-оваріальної системи, яка переважно виявлялася у вигляді репродуктивних порушень (55,16 %) та гірсутизму (25,86 %), відкладенні жиру I-II ступеню (39,65 %). Показано взаємозв’язок виникнення нейроендокринних порушень на більш пізніх етапах захворювання та у хворих з частими епілептичними нападами (p<0,05).
4. У структурі нейроендокринної патології у хворих на епілепсію було виявлено синдром вегетативної дистонії. Перманентні вегетативні порушення у структурі синдрому вегетативної дистонії спостерігалися у всіх обстежених хворих (96,7 %) на епілепсію. Найбільша вираженість перманентних вегетативних порушень відмічалася у хворих на парціальну епілепсію. Пароксизмальний тип синдрому вегетативної дистонії був зафіксований у 22,75 % хворих на епілепсію. У клінічний картині епілепсії у вигляді парціального компоненту епілептичного нападу у 19 % хворих II групи спостерігалися вегетативно-вісцеральні пароксизми.
При вивченні функціонального стану вегетативної нервової системи у 70,96 % хворих на генералізовану та у 65,06 % хворих на парціальну епілепсію з гіпофізарно-гонадною та гіпофізарно-тиреоїдною дисфункцією у міжнападний період відмічається парасимпатична направленість вегетативного тонусу (p<0,01). Дані дослідження вегетативної реактивності виявляють у більшості хворих обох груп (55,86 %) тенденцію до збільшення вегетативної реактивності – парасимпатикотонії, у частині хворих (34,48 %) виявляється тенденція до зниження вегетативної реактивності – симпатикотонії. У 72 % хворих на епілепсію спостерігається надмірне вегетативне забезпечення діяльності (p<0,05).
5. Показано, що у чоловіків, хворих на епілепсію, має місце збільшення рівнів лютеїнізуючого гормону та тестостерону (p<0,01). У жінок, хворих на епілепсію, виявлені зміни вмісту естрадіолу та прогестерону у 2 лютеальній фазі менструального циклу (p<0,001). Зміни рівнів гормонів залежать від типу нападів, їхньої частоти (p<0,01) та тривалості захворювання (p<0,05).
6. Визначено зниження рівню тироксину у хворих на епілепсію обох груп порівняно з даними контрольної групи (p<0,01).
7. Доведено ефективність призначення 1,4-бензодіазепінів у комплексному лікуванні хворих на генералізовану епілепсію. Призначення дозволяє зменшити частоту виникнення первинно-генералізованих тоніко-клонічних нападів, що виникають переважно у нічний період, сприяє зменшенню пароксизмальної активності на ЕЕГ, нормалізує показники вегетативного тонусу та вегетативної реактивності, зменшує частоту та виразність цефалічного синдрому.
Публікації автора:
Лекомцева Е.В. Клиническая и гормональная характеристика больных эпилепсией в зависимости от суточных ритмов // Медицина сьогодні і завтра. - 2002.- № 4.- С. 90-93.
Лекомцева Е.В. Особенности вегетативных и эндокринных нарушений у больных с эпилепсией, имеющих циклическую зависимость возникновения эпилептических припадков // Експериментальна і клінічна медицина. - 2003.- № 1.- С. 109-113.
Григорова И.А., Дубенко Е.Г., Лекомцева Е.В. Состояние биоэнергетического обмена у больных с различными формами эпилепсии // Медицина сьогодні і завтра. - 2003.- № 3.- С. 153-156. (Особистий внесок дисертанта полягає у підбиранні літератури, аналізі, зборі та обробці матеріалу, текстовому та графічному оформленні роботи).
Григорова И.А., Дубенко Е.Г., Лекомцева Е.В. Новые аспекты дифференцированного лечения больных с различными формами эпилепсии // Український медичний часопис. - 2003.- № 4(36).- С. 89-93. (Особистий внесок дисертанта – у підборі літератури, клінічному та параклінічному обстеженні хворих, обробці матеріалу, текстовому та графічному оформленні роботи).
Григорова И.А., Дубенко Е.Г., Лекомцева Е.В. Особенности функционального состояния головного мозга в зависимости от гормонального профиля у больных эпилепсией // Врачебная практика. - 2003.- № 5.- С. 80-85. (Особисто дисертантом здійснено підбір хворих з нейроендокринною патологією, клінічне та ЕЕГ дослідження, аналіз результатів клініко-електроенцефалографічного обстеження хворих, запропоновано призначення ЕЕГ діагностики епілепсії для жінок у 1 фазу МЦ).
Григорова И.А., Дубенко Е.Г., Лекомцева Е.В. Содержание тропных гормонов гипофиза у больных эпилепсией с разными типами эпилептических приступов // Проблеми ендокринної патології. - 2003.- № 4.- С. 54-58. (Внесок дисертанта – клінічне та параклінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, текстове та графічне оформлення роботи).
Григорова И.А., Дубенко Е.Г., Лекомцева Е.В. Особенности функционального состояния гипофизарно-гонадной системы у больных эпилепсией // Медицина сьогодні і завтра. - 2004.- № 2.- С. 129-132. (Особистий внесок дисертанта – у підборі літератури, зборі та обробці клінічного матеріалу, виконанні біохімічних досліджень, текстовому та графічному оформленні роботи).
Лекомцева Е.В. Современные взгляды на патогенетические аспекты роли половых стероидных гормонов в развитии эпилепсии // Проблеми медичної науки та освіти.- 2004.- № 3. С. 63-65.
Лекомцева Е.В. Клинико-параклинические показатели функционального состояния гипофизарно-гонадной системы у больных эпилепсией // Медицина сьогодні і завтра. - 2004.- № 3.- С. 49-53.
Григорова І.А., Дубенко Є.Г., Лекомцева Є.В. Спосіб лікування хворих на епілепсію. Деклараційний патент на винахід № 2002118968 від 15.09.2003. (Особисто дисертантом проведено, обстеження хворих та обробка клінічного матеріалу, вивчення функціонального стану ВНС та функціональної активності мозку за допомогою комп’ютерної ЕЕГ в динаміці лікування хворих на епілепсію препаратами 1,4-бензодіазепіновного ряду).
Лекомцева Є.В. Особливості клініки епілепсії залежно від добових ритмів // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених „Вчені майбутнього». - Одеса, 2002.- С. 93.
Лекомцева Е.В. Некоторые аспекты лечения больных с ночными эпилептическими приступами // Матеріали Міжвузівської конференції молодих вчених „Медицина третього тисячоліття». - Харків, 2003.- С. 172-173.
Лекомцева Е.В. Оптимизация терапии эпилепсии у больных с гормонально-обменными нарушениями депакином // Матеріали VII Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. - Тернопіль, 2003.- С. 168.
Григорова И.А., Лекомцева Е.В. Применение депакина-хроно в лечении катамениальной эпилепсии // Труды V Восточно-европейской конференции: «Эпилепсия и клиническая нейрофизиология». - Гурзуф, 2003.- С. 184-185. (Особистий внесок дисертанта – клінічне та параклінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу).
Лекомцева Е.В. Особенности биоэлектрической активности мозга у больных с катамениальной эпилепсией // Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія». - Харків, 2003.- С. 113.
Лекомцева Е.В. Состояние ферментной системы у больных эпилепсией // Труды V Международной конференции молодых ученых-медиков стран СНГ. - Алматы, 2003.- С. 122-123.
Лекомцева Є.В. Клінічні та електроенцефалографічні особливості епілепсії у хворих із порушенням функціонального стану щитоподібної залози // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених „Вчені майбутнього». - Одеса, 2003.- С. 92-93.
Лекомцева Е.В. Особенности лечения эпилепсии у больных с нейроэндокринными нарушениями // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Клінічна фармація: 10 років в Україні». - Харків, 2003.- С.- 47.
Lekomtseva Y.V. Epilepsy in women. The study of circadian and menstrual dependence // European Journal of Neurology.- Vol. 10, Suppl. 1, Abstracts of the 7th Congress of Neurological Societies, Helsinki, Finland.- P. 68.
Лекомцева Е.В. Изменение функционального состояния нейроэндокринной системы у больных с генерализованной эпилепсией // Матеріали Міжвузівської конференції молодих вчених „Медицина третього тисячоліття». - Харків, 2004.- С. 163.
Григорова И.А., Лекомцева Е.В. Шаповалов В.В., Лекомцев В.М. Эффективность и безопасность применения клоназепама в комплексном лечении генерализованной эпилепсии // Матеріали науково-практичної конференції „Фармацевтичне право: організаційно-правові проблеми рецептурного та безрецептурного відпуску лікарських засобів у сучасних умовах». - Харків, 2004.- С. 145. (Особистий внесок дисертанта – клінічне та параклінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, текстове та графічне оформлення роботи).