Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Жумикіна Оксана Іванівна. Клініко-морфологічні критерії діагностики і терапії псоріазу : Дис... канд. наук: 14.01.20 - 2009.



Анотація до роботи:

ЖУМИКІНА О.І. Клініко-морфологічні критерії діагностики і терапії псоріазу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Державна установа «Інститут дерматології та венерології Академії медичних наук України», Харків, 2008.

У дисертаційній роботі дано теоретичне обґрунтування та науково-практичне розв’язання проблеми вдосконалення діагностики псоріазу для підвищення ефективності патогенетичної терапії хворих на тяжкі форми псоріазу на підставі вивчення клініко-морфологічних особливостей лікувального патоморфозу різних стадій псоріазу, встановлено клініко-морфологічні критерії прогнозування резистентних форм псоріазу до лікування метотрексатом. При лікуванні хворих на тяжкі форми псоріазу доведено, що метотрексат є препаратом вибору.

При клініко-морфологічному вивченні лікувального патоморфозу виявлено хворих, резистентних до метотрексату. Імуногістохімічними та морфологічними методами встановлено предиктори неадекватності відповіді на метотрексат. Клініко-лабораторні показники дають підставу констатувати у таких хворих наявність метаболічного синдрому.

Рекомендовано цілеспрямоване та індивідуалізоване введення антиметаболічних препаратів до стандартних схем лікування і збільшення дози метотрексату.

У дисертації наведено теоретичне та практичне обґрунтування та нове вирішення наукової задачі, що полягає у визначенні діагностичних критеріїв лікувального патоморфозу та підвищенні ефективності лікування тяжких хворих на псоріаз з урахуванням метаболічного синдрому.

1. У зв’язку з невизначеністю основних клітинних механізмів з урахуванням метаболічних порушень при прогресуючій стадії псоріазу актуальним є поглиблене вивчення лікувального патоморфозу для прогнозування перебігу тяжких форм захворювання на псоріаз та підбору адекватної терапії.

2. Клініко-лабораторне обстеження 90 хворих на псоріаз показало високу захворюваність на псоріаз переважно у осіб середнього віку. Тяжкість перебігу зумовлена вираженістю та поширеністю шкірного процесу, ступенем тяжкості артропатії, частотою рецидивів, хронізацією захворювання, а також наявністю і характером супутньої патології. Застосування метотрексату в основній групі хворих виявилося більш ефективним, ніж лише традиційна терапія у групі порівняння (86,7% і 40,0% відповідно). У пацієнтів з метаболічними порушеннями відзначається резистентність до метотрексату дозою 7,5 мг/тиж.

3. Аналіз світлового та електронномікроскопічного дослідження відбиває динаміку і стадійність патологічного процесу в умовах лікувального патоморфозу псоріазу незалежно від методу лікування. У хворих на псоріаз, резистентних до терапії, відзначали деструктивні зміни кератиноцитів базального, шипуватого та рогового шарів, виражені ознаки проліферації базальних клітин, наявність апоптотичних тілець, присутність лімфоцитів з домішкою плазматичних і тучних клітин, що підтверджує участь імунних клітин у патогенезі псоріазу. Стаціонарна стадія характеризується як деструктивними, так і дистрофічними змінами кератиноцитів і наявністю помірної проліферації клітин базального шару. Незважаючи на низьку проліферативну активність базальних клітин при осередкових змінах дистрофічного характеру у стадії регресу, повного від-новлення ультраструктурних елементів не відбувається, що свідчить про готовність клітин до маніфестації захворювання.

4. При імуногістохімічному дослідженні з маркером Ki-67 встановлено, що динамічне зниження проліферативної активністі залежить від стадії лікувального патоморфозу і більш виражене у основній групі, що свідчить про ефективне лікування метотрексатом і сприяє відновленню структури і функції шкіри хворих на псоріаз. Відсутність терапевтичного ефекту на проведене лікування прогнозується при значеннях нижче 34,5±2,1% позитивних клітин.

Встановлено прогностичні критерії апоптозу у хворих на псоріаз, резистентних до метотрексату, які повинні бути не нижчими за такі показники експресії маркерів CD95 – 79,2±2,7%, p53 – 17,2±1,6% та експресії Вcl2 не вище 23,7±1,1%. У стадії регресу в обох групах зберігається низький ступінь експресії маркерів CD95, p53, Вcl2, але кількість позитивних клітин у групі порівняння вища, що може стати пусковим механізмом для маніфестації захворювання.

5. Наявність високої експресії цитокератинів 34 Е12 у всіх шарах епідермісу на мембранах, у цитоплазмі та каріоплазмі епідермоцитів підтверджує порушення кератинізації і диференціювання кератиноцитів у процесі лікування, що є одним з критеріїв неадекватності проведеної терапії, у тому числі і метотрексатом. Зниження експресії цитокератинів 34 Е12 свідчить про нормалізацію диференціювання ороговілого епітелію і ефективності проведеної терапії.

6. При вивчені перерозподілу лектинів у групі хворих, резистентних до метотрексату, у прогресуючій стадії кількість рецепторів лектину зародків пшениці, лектину сої, лектину сочевиці та лектину золотого дощу збільшується, сіальовані (рецептори лектину бузини чорної) зменшуються, бета-D-галактокон’югати (рецептори лектину арахісу) перерозподіляються, що може бути критерієм оцінки резистентності до терапії. Збереження слабо вираженої реакції перерозподілу лектинів у стадії регресу підтверджує гіпотезу про готовність шкіри до активації псоріатичного процесу при дії тригерних чинників.

7. У пацієнтів, резистентних до метотрексату (13,3%), виявлено ознаки метаболічних порушень, що посилюють перебіг основного захворювання. Обсяг терапевтичних заходів у хворих цієї категорії має бути диференційованим і персоніфікованим, ураховувати діапазон вісцеральних проявів, метаболічних порушень, тяжкість і характер перебігу дерматозу. Інтенсивна терапія збільшеними дозами метотрексату у поєднанні з антиметаболічною терапією дозволяє досягти позитивних результатів і стійкої ремісії.

Публікації автора:

1. Жумыкина О.И. Апоптоз при различных стадиях псориаза / О.И. Жумыкина, О.А.Притуло, Е.Ю. Шаповалова // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т 9, № 4. – С.50 – 52.

2. Жумыкина О.И. Изменение индекса пролиферации кератиноцитов при различных стадиях течения псориаза / О.И. Жумыкина, Е.Ю. Шаповалова, О.А. Притуло // Проблемы достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды КГМУ – Симферополь: Издательский центр КГМУ, 2006. – Т. 142, Ч.1. – С.28 – 31.

3. Жумыкина О.И. Применение лектиновой гистохимии для определения локализации гликополимеров кожи в разных стадиях псориаза /О.И. Жумыкина, О.А. Притуло, Е.Ю. Шаповалова // Таврический медико-биологический вестник. – 2007. – Т.10, № 4 – С.19 – 23.

4. Жумыкина О.И. Влияние стандартного лечения разных стадий псориаза на локализацию гликополимеров в коже / О.И.Жумыкина, О.А.Притуло, Е.Ю.Шаповалова // Проблемы,достижения перспективы развития медико-бологических наук и практического здравоохранения: Труды КГМУ. – Симферополь: Издательский центр КГМУ, 2007. – Т.143, Ч. VI – С.28 – 32.

5. Zhumykina O.I. Proliferation, apoptosis and its negative regulator BCL – 2 at different stages of psoriasis / O. I Zhumykina, O.A. Pritylo, Ye.Yu. Sapovalova // Таврический медико-биологический вестник. – 2007. – Т10, № 3. – С.103 – 105.

6. Жумыкина О.И. Иммуноморфологическая оценка нарушений дифференцировки клеток в коже больных псориазом при лечении метатрексатом / О.И.Жумыкина, О.А.Притуло, А.К.Загорулько, Т.Г. Филоненко // Патологія. – 2008. – Т.5, №1. – С.76 – 79.

7. Жумикіна О.І. Клініко-морфологічна характеристика шкіри хворих псоріазом, резистентних до лікування метoтрексатом / О.І.Жумикіна, О.А.Притуло, О.К.Загорулько, Т.Г. Філоненко // Світ медицини та біології. –2008. – №2, Ч.2 – С.50 – 54.

8. Жумыкина О.И. Псориатическая болезнь: клинический полиморфизм и дозозависимый эффект болезнь-модифицирующего препарата / О.И. Жумыкина // Таврический медико-биологический вестник. – 2008. – Т.11, № 3. – С.193 – 197.

9. Жумыкина О.И. Особенности апоптоза при псориазе / О.И.Жумыкина, О.А.Притуло, М.В.Нгема, Д.В. Прохоров // Український журнал дерматології венерології косметології. – 2005. – №3 .– С. 132.

10. Жумыкина О.И. Иммуноморфологическая оценка нарушений дифференцировки в коже больных псориазом при лечении метотрексатом / О.И. Жумыкина, О.А. Притуло, А.К. Загорулько, Т.Г. Филоненко // V Научно-практическая конференция. “Актуальные вопросы патологии кожи и урогенитальных инфекций”. – Одесса, 2007. – С. 25 – 26.

11. Жумыкина О.И. Лектиногистохимические маркеры в диагностике псориаза / О.И. Жумыкина // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених дерматовенерологів післядипломної освіти. – Київ, 2007 – С.23 – 24.

12. Жумыкина О.И. Особенности ультраструктурной организации кератиноцитов при различных стадиях псориаза. / О.И. Жумыкина // Материалы 79-й межвузовской научно-практической конференции студентов и молодых ученых КГМУ им. С.И. Георгиевского “Теоретические и практические аспекты медицины”. – Симферополь, 2007. – С. 21 – 22.

13. Жумыкина О.И. Морфологическая оценка кожных проявлений у больных с псориазом резистентных к лечению метотрексатом / О.И. Жумыкина // Материалы 80-й международной научно-практической конференции студентов и молодых ученых. “Теоретические и практические аспекты медицины”. – Симферополь, 2008. – С.19.