Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Лісовський Євген Володимирович. Клініко-інструментальна діагностика та лікування цереброваскулярних порушень, обумовлених патологічною звивистістю, гіпо- і аплазією прецеребральних артерій при вродженій слабкості сполучної тканини у дітей : дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2007. — 152арк. — Бібліогр.: арк. 130-152.



Анотація до роботи:

Лісовський Є.В. Клініко-інструментальна діагностика та лікування цереброваскулярних порушень, обумовлених патологічною звивистістю, гіпо- та аплазією прецеребральних артерій при вродженій слабкості сполучної тканини у дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.15 - нервові хвороби. - Донецький державний медичний університет ім. М. Горького, Донецьк, 2007.

Дисертація присвячена актуальній проблемі діагностики та лікування цереброваскулярних порушень при вродженій слабкості сполучної тканини в дітей. За результатами дисертаційного дослідження розширені уявлення про патогенез, клініку та діагностику неврологічних порушень у дітей з вродженою слабкістю сполучної тканини, показано патогенетичне значення патологічної звивистості, гіпоплазії та аплазії магістральних судин головного мозку в розвитку церебральної дисфункції та судинних порушень у дітей.

Діагностика неврологічних порушень у дітей з вродженою слабкістю сполучної тканини базується на особливостях клінічного перебігу в сполученні із соматичними, фенотиповими і лабораторними ознаками вродженої слабкості сполучної тканини.

Патогенетичною терапією дітей з вродженою слабкістю сполучної тканини і пов'язаними з нею церебральними дисфункціями та судинними порушеннями є призначення дієтотерапії і медикаментозної терапії, спрямованої на стимуляцію колагеноутворення і корекцію метаболічних порушень (L-карнітин), а також проведення терапії, спрямованої на поліпшення церебрального кровотоку (тіоцетам, фезам), посиндромної специфічної терапії (ноофен, діакарб, ескузан, адаптол) і спеціальної стренч-гімнастики.

  1. За результатами дисертаційного дослідження представлене нове рішення наукового завдання, що полягає в розширенні уявлень про патогенез, клініку і діагностику неврологічних порушень у дітей з вродженою слабкістю сполучної тканини, показано патогенетичне значення патологічної звивистості, гіпоплазії та аплазії магістральних судин головного мозку в розвитку церебральної дисфункції і судинних порушень у дітей. Удосконалені методи лікування і реабілітації хворих з цереброваскулярними захворюваннями шляхом розробки і впровадження сучасних клініко-інструментальних критеріїв діагностики аномалій прецеребральних артерій у дітей і підлітків з вродженою слабкістю сполучної тканини.

  2. Встановлено, що основними неврологічними цереброваскулярними проявами вродженої слабкості сполучної тканини є синдром вегетативної дистонії (з вазомоторною та мігренеподібною цефалгією, вестибулопатією, ліпотимічними станами і синкопальними приступами, панічними атаками, периферичною ангіодистонією); порушення мозкового кровообігу (минущі порушення мозкового кровообігу та інфаркти мозку).

  3. Діагностика неврологічних порушень у дітей з вродженою слабкістю сполучної тканини базується на особливостях клінічного перебігу в сполученні із соматичними (диспластична кардіопатія, патологія органа зору, аномалії будови шлунково-кишкового тракту, грижі, аномалії будови сечовивідних шляхів), фенотиповими (астенічна статура, арахнодактілія, гіпермобільність суглобів, гіпереластичність шкірних покривів, деформації хребта, плоскостопість) і лабораторними ознаками (пролін, оксипролін, глікозаміноглікани) вродженої слабкості сполучної тканини.

  4. Особливістю церебральної дисфункції і судинних порушень у дітей із вродженою слабкістю сполучної тканини є розвиток в 69,1% випадків аномалій магістральних судин головного мозку у вигляді патологічної звивистості (58,8%), гіпоплазії та аплазії (23,5%). S-подібна звивистість зустрічається в 76,5%, петлеподібна – в 17,7%, С-подібна – в 5,8%.

  5. Особливості церебральної гемодинаміки при патологічній звивистості магістральних судин головного мозку полягають у порушенні гемодинаміки у вигляді підвищення лінійної швидкості кровоплину в місці найбільшої звивистості на 46,4% при ураженні внутрішньої сонної артерії і зниження лінійної швидкості кровоплину в дистальному, стосовно звивистості, сегменті на 14,9%. При ураженні хребтової артерії лінійна швидкіть кровплину в ділянці найбільшої звивистості зростає на 44,4% (p<0,05), а у дистальному, стосовно звивистості, сегменті лінійна швидкіть кровотоку знижується на 28,3% (p<0,01).

  6. Характерними регіонарними порушеннями гемодинаміки при патологічній звивистості внутрішньої сонної артерії є зниження лінійної швидкості кровоплину в середній мозковій артерії на 21,8%; при патологічній звивистості хребтової артерії лінійна швидкість кровоплину у задній мозковій артерії знижується на 26,2%. Локальні порушення гемодинаміки в гіпоплазованій артерії полягають у зниженні лінійної швидкості кровоплину на 43,1% у порівнянні з контрольною групою (p<0,01); регіонарні порушення гемодинаміки в басейні задньої мозкової артерії характеризуються зниженням лінійної швидкості кровоплину на 25,6% (p<0,01).

  1. Вірогідність МР-ангіографії в діагностиці патологічної звивистості прецеребральинх судин складає 91,3%, в діагностиці гіпоплазії – 87,5%. Збіг результатів за формою звивистості за даними МР-ангіографії складає 96,8%.

  2. Патогенетичною терапією дітей із вродженою слабкістю сполучної тканини і пов'язаними з нею церебральними дисфункціями та судинними порушеннями є призначення дієтотерапії і медикаментозної терапії, спрямованої на стимуляцію колагеноутворення та корекцію метаболічних порушень (L-карнітин, елькар), а також проведення терапії, спрямованої на поліпшення церебрального кровоплину (тіацетам, фезам), посиндромної специфічної терапії (ноофен, ескузан, діакарб, адаптол) і спеціальної стренч-гімнастики.

Публікації автора:

  1. Евтушенко С.К., Лисовский Е.В., Яворская О.Л., Евтушенко О.С., Москаленко М.А., Соловьева Е.М., Душацкая А.В. Грищенко А.Б. Диагностика и лечение цереброваскулярных нарушений, обусловленных аномалиями магистральных артерий при врожденной слабости соединительной ткани // Методические рекомендации. –Киев, -2006. (Особисто дисертанту належить ідея написання методичних рекомендацій, зібрано та оброблено первинний клінічний матеріал, розроблені критерії діагностики аномалій прецеребральних судин за допомогою УЗДГ, показана роль КДС і МР-ангіографії у діагностиці аномалій прецеребральних артерій, на основі отриманих даних розроблено рубрифікацію неврологічних проявів вродженої слабкості сполучної тканини та схему терапії).

  2. Евтушенко С.К., Лисовский Е.В, Евтушенко О.С., Сидорченко Р.В. Роль патологической извитости сосудов мозга в развитии преходящих и стойких нарушений мозгового кровообращения у детей и подростков с врожденной слабостью соединительной ткани // Український вісник психоневрології. - Т.10, вип.1. - 2002. – С.157-159. (Дисертантом був проведений аналіз сучасних літературних джерел, здобувач брав участь у підборі й обстеженні хворих, аналізі отриманих даних та оформленні роботи).

  3. Лисовский Е.В., Евтушенко С.К., Евтушенко О.С., Винокуров Д.Л., Соловьева Е.М., Яворская О.Л. Цветовое дуплексное сканирование и МР-ангиография в диагностике патологической извитости, гипо- и аплазии прецеребральных артерий у детей с врожденной слабостью соединительной ткани // Вестник неотложной и восстановительной медицины. – 2006. - Т.7. - С.66-69. (Особисто дисертанту належить ідея статті, дисертантом зібрано та оброблено первинний клінічний матеріал, показана роль кольорового дуплексного сканування і магнітно-резонансної ангіографії у діагностиці аномалій прецеребральних артерій).

  4. Лисовский Е.В. Возможности ультразвуковой допплерографии в диагностике патологической извитости, гипо- и аплазии прецеребральных артерий у детей с врожденной слабостью соединительной ткани // Український вісник психоневрології. -2006, -Т.14, вип.2 (47), -С.17-19 (Особисто дисертанту належить ідея статті, дисертантом зібрано та оброблено первинний клінічний матеріал, розроблені критерії діагностики аномалій прецеребральних судин за допомогою УЗДГ).

  5. Лисовский Е.В., Евтушенко С.К., Евтушенко О.С., Яворская О.Л.. К вопросу о классификации неврологических проявлений врожденной слабости соединительной ткани у детей // Международный неврологический журнал. – 2005. - №3. – С.33-35. (На основі власного клінічного матеріалу наведена рубрифікація неврологічних проявів вродженої слабкості сполучної тканини).

  6. Евтушенко С.К., Лисовский Е.В., Момот Н.В., Евтушенко О.С., Арбузова С.Б. Патологическая извитость сосудов мозга у детей и подростков с генерализованной дисплазией соединительной ткани как причина преходящих и стойких нарушений мозгового кровообращения // Вопросы экспериментальной и клинической медицины. - 2002. – Вып.6, - Т.1. – С.108-111. (Особисто дисертантом був здійснений підбор хворих, аналіз результатів інструментального обстеження, лікування хворих).

  7. Евтушенко С.К., Лисовский Е.В., Евтушенко О.С. Гиперкинетический и радикулярный синдромы при врожденной слабости соединительной ткани // Матеріали науково-практичної конференції «Патологія сполучної тканини – основа формування хронічних захворювань у дітей і підлітків». - 2004. – Харків. – С.52-54. (Особисто дисертантом був здійснений підбор хворих, аналіз отриманих результатів).

  8. Евтушенко С.К., Лисовский Е.В., Евтушенко О.С., Москаленко М.А., Винокуров Д.Л, Соловьева Е.М., Яворская О.Л. Клинико-инструментальные проявления патологической извитости, гипо- и аплазии прецеребральных артерий у детей с врожденной слабостью соединительной ткани // Матеріали науково-практичної конференції «Патологія сполучної тканини – основа формування хронічних захворювань у дітей і підлітків». - 2004. – Харків. – С.54-57. (Особисто дисертантом був проведений аналіз сучасних літературних джерел, аналіз інструментального дослідження хворих).

  9. Лисовский Е.В., Евтушенко О.С., Евтушенко С.К.. Стренч-гимнастика в реабилитации неврологических проявлений патологической извитости прецеребральных артерий у детей и подростков // Матеріали науково-практичної конференції «Патологія сполучної тканини – основа формування хронічних захворювань у дітей і підлітків». - 2004. – Харків. – С.85-87. (Здобувач брав участь у підборі хворих, розробці методу стренч-гімнастики, оформленні роботи).

  10. Лисовский Е.В., Евтушенко О.С., Москаленко М.А., Евтушенко С.К.. Ультразвуковая допплерография в диагностике аномалий брахиоцефальных сосудов при врожденной слабости соединительной ткани у детей // Матеріали науково-практичної конференції «Патологія сполучної тканини – основа формування хронічних захворювань у дітей і підлітків». -2004. – Харків. – С.82-84. (Дисертантом зібрано та оброблено первинний клінічний матеріал, показана роль ультразвукової допплерографії у діагностиці аномалій прецеребральних артерій).

  11. Лісовський Є.В., Євтушенко О.С., Казарян Н.Е., Яворська О.Л., Євтушенко С.К.. Можливості реабілітації дітей, перенісших ішемічний інсульт у результаті патологічної звивистості, гіпо- і аплазії прецеребральних артерій // Збірник наукових праць «Соціальна педіатрія». Вип. III. - 2005. – Київ. - С.200-202. (Здобувач брав участь у підборі й обстеженні хворих, аналізі отриманих даних, розробці схеми терапії, оформленні роботи).

  12. Евтушенко С.К., Морозова Т.М., Зима И.Е., Лисовский Е.В. Неврологические проявления, ассоциированные с генерализованной дисплазией соединительной ткани // Український вісник психоневрології. - Т.10, вип..1, -2002. –С.49. (Здобувач брав участь в аналізі отриманих даних та оформленні роботи).

  13. Лисовский Е.В., Евтушенко О.С., Яворская О.Л., Москаленко М.А., Евтушенко С.К.. Ультразвуковая допплерография в диагностике патологической извитости брахиоцефальных сосудов при врожденной слабости соединительной ткани у детей // Журнал «Вестник физиотерапии и курортологии». – 2005. - Т.11. - Спецвыпуск. – С.31. (Дисертантом зібраний первинний клінічний матеріал, показана роль ультразвукової допплерографії у діагностиці аномалій прецеребральних артерій).

  14. Лисовский Е.В., Евтушенко О.С., Яворская О.Л., Евтушенко С.К.. Нейровазальная форма врожденной слабости соединительной ткани у детей // Журнал «Вестник физиотерапии и курортологии». – 2005. - Т.11. - Спецвыпуск. – С.26-27. (На основі аналізу власного первинного матеріалу наведена клініка неврологічних проявів вродженої слабкості сполучної тканини).

  15. Евтушенко С.К., Лисовский Е.В., Евтушенко О.С.. Классификация поражений нервной системы при врожденной слабости соединительной ткани у детей // Таврический медико-биологический вестник. – 2005. - Т8. - С.10. (Дисертантом зібрано та оброблено первинний клінічний матеріал, на основі отриманих даних розроблено класифікацію неврологічних проявів вродженої слабкості сполучної тканини).

  16. Лисовский Е.В., Евтушенко С.К., Яворская О.Л., Евтушенко О.С., Лепихов П.А., Евтушенко Л.Ф., Моргун А.С. Патологическая извитость прецеребральных артерий, пролапс митрального клапана и аномально расположенные хорды у детей с мезоэктодермальной дисплазией // Таврический медико-биологический вестник. – 2005. - Т8. – С.16. (Дисертанту належить ідея статті, зібрано та оброблено первинний клінічний матеріал).