Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Двірський Олександр Анатолійович. Клiнiко - генетичнi особливостi шизофренії, коморбiдної з психiчними та поведінковими розладами внаслiдок вживання алкоголю : Дис... д-ра наук: 14.01.16 - 2003.



Анотація до роботи:

Двірський О.А. Клiнiко - генетичнi особливостi шизофренії, коморбiдної з психiчними та поведінковими розладами внаслiдок вживання алкоголю - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спецiальнiстю 14.01.16 - психіатрія. - Український науково - дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України. Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню клiнiчних i генотипних особливостей у 398 хворих на шизофренію, що поєднується з синдромом алкогольної залежностi, і у 182 хворих на шизофренiю, якi перенесли у станi вiдмiни алкогольний делірій, частоти і типології СНД у цих хворих, а також аналiзу генотипних особливостей у хворих, що скоювали i не скоювали СНД. Контрольну групу складали 404 хворих на шизофренію без супутнього алкоголізму та епiлептичних припадкiв.

Шизофренія у хворих з синдромом алкогольної залежності частiше починається в бiльш ранньому віцi, має підвищення безперервного перебігу і простої форми. Цi хворі на шизофренію та хворі з безперервним перебігом частіше скоюють СНД, кримінальні дії проти особистості, включаючи вбивства, замахи на вбивства, погрозу вбивством та агресивні сексуальні дії.

У хворих на шизофренію з алкогольним делірієм у стані вiдмiни шизофренiчний процес вiдбувається доброякісно, що виражається у збільшенні частоти хворих з початком захворювання у бiльш пізньому вiцi, підвищенні частоти ремiтуючого перебігу, параноїдної форми та онейроїдних станів.

Алкогольний делірій у станi вiдмiни має полігенну спадкову схильнiсть.

  1. В дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми клінічних особливостей шизофренії, коморбiдної з психiчними та поведінковими розладами внаслiдок вживання алкоголю, а також у цих хворих, що вчиняли СНД. У хворих на шизофренію і у пацієнтів, що вчинили СНД, супутній синдром алкогольної залежності, перенесений у стані вiдмiни алкогольний делірій, а також генотипні особливостi розглядаються як критерії прогнозу перебігу захворювання і частоти суспільно небезпечних дій.

2. За допомогою епідеміологічного аналізу серед 1336 хворих на шизофренію, що проживають в м. Сімферополі, поширеність супутнього алкоголізму становить 16,6%. У них синдром алкогольної залежності (12,9%) виявляється частіше порівняно з алкогольним делірієм у стані вiдмiни (3,4%) i алкогольними психозами (0,3%), представленими алкогольним галюцинозом (0,1%) і алкогольним параноїдом (0,2%). У чоловіків частота синдрому алкогольної залежності (19,9%) в 3,6 раза вища, а алкогольного делірію в стані вiдмiни (5,6%) - в 3,7 раза більша порівняно з жінками. Алкогольний делірій у стані вiдмiни у 222 хворих на шизофренію, поєднану с алкоголiзмом, проявляється (19,8%) в 2,4 раза частіше, ніж у хворих на алкоголізм (8,1%).

3. Шизофренія у 398 хворих з синдромом алкогольної залежності має несприятливий перебіг, що виявляється в підвищеннi її початку у віцi 20 - 24 років (29,6%), підвищенні частоти безперервного перебігу (52,5%) і простої форми (19,6%). У даних хворих на шизофренію більш низькі показники освіти і сімейного стану, що відбувається за рахунок хворих із безперервним перебігом захворювання. Восьмирічна освіта у них спостерігалася в 1,5 рази частіше, а середня спеціальна - в 2,1 рази рідше, збільшена частота розлучених, а при безперервному перебігу збільшена також і частота хворих, що ніколи не вступали в шлюб.

4. У хворих на шизофренію з алкогольним делірієм у стані вiдмiни шизофренiчний процес вiдбувається доброякісно. Це виражається у збільшенні в 3 рази частоти хворих з початком захворювання у вiцi 35 - 54 рокiв (50,6%), підвищенні частоти ремiтуючого перебігу (23,1%), параноїдної форми (97,3%) і онейроїдних станів (10,4%). У цих хворих підвищення частоти випадків з освітою 8 класів відбувається за рахунок пацієнтів з безперервним перебігом, а підвищення частоти хворих, що перебувають у шлюбі, і зниження частоти тих, що ніколи не були в шлюбi, обумовлено хворими на шизофренiю з епізодичним перебігом захворювання.

5. Генотипні особливості і екзогенні фактори чинять модифікуючий вплив на клінічні прояви шизофренії, коморбiдної з синдромом алкогольної залежності. У цих хворих на шизофренiю підвищена спадкова обтяженість на шизофренію, епілепсію та алкоголізм. У чоловіків, порівняно з жінками, захворювання виявляється в більш ранньому віці, підвищена частота безперервного перебігу i частіше виявляється проста форма. У даних хворих на шизофренію та у хворих із безперервним перебігом захворювання більша частота ліворукості, а також епiлептичної схильностi, за якої наявний більш ранній початок захворювання, підвищення частоти безперервного перебiгу, простої та зниження частоти параноїдної форми. Частота церебрально - органічних уражень головного мозку в анамнезі більша в загальному контингенті, при безперервному типі перебігу у хворих на шизофренію, поєднану з синдромом алкогольної залежностi.

6. На клінічні прояви шизофренії у хворих, які перенесли в станi вiдмiни алкогольний делірій, впливають генотипні особливості та екзогенні фактори. У цих хворих на шизофренiю підвищення спадкової обтяженостi шизофренією відбувається за рахунок пацiєнтів з безперервним перебігом, а епілепсією та алкоголізмом в результаті їх збільшення і у хворих з епізодичним перебігом. Захворювання в чоловіків, хворих на шизофренію, порівняно з жінками, має більш несприятливий перебіг, що виявляється у підвищенні частоти його початку у віці до 29 років та безперервним перебігом. Частота ліворукості у даних хворих на шизофренію більша за рахунок пацієнтів із безперервним перебігом. Епiлептична схильність сприяє підвищенню безперервного та зниженню ремітуючого перебігу. У загальному контингенті хворих та у хворих із безперервним перебігом шизофренії перенесена в минулому черепно - мозкова травма зустрічається частiше.

7. Маніфестні прояви та екзацербації психозу в хворих на шизофренію в поєднанні з синдромом алкогольної залежності і у хворих з епізодичним перебігом захворювання частіше виявляються у квітні i червні, а у хворих із безперервним перебігом - у квітні. Частота помісячних госпіталізацій у даних хворих на шизофренію, що перенесли в стані вiдмiни алкогольний делірій, не відрізняється від контрольних досліджень. При безперервному перебігу у цих хворих на шизофренію підвищена частота госпіталізацій у лютому, квітні і жовтні (27,6%), а у хворих з епізодичним перебігом - в березні, квітні і червні місяцях (28,8%).

8. Хворі на шизофренію, коморбідну з синдромом алкогольної залежностi, та хворі з безперервним перебігом захворювання частіше скоюють СНД (37,4%), кримінальні дії проти особистості (15,3%), включаючи вбивства, замахи на вбивства, погрозу вбивством (5,7%) та агресивні сексуальні дії (2,6%). У структурі СНД даних хворих на шизофренію та у хворих з безперервним перебігом частіше виявляються протиправні дії проти особистості і рiдше - хуліганські дії. Вони аутоагресивні дії здійснюють частіше. У хворих на шизофренію в поєднанні з синдромом алкогольної залежностi, які вчиняли СНД, генотипні особливості характеризуються збiльшенням частоти чоловічого генотипу i епiлептичної схильності, а також підвищенням такого екзогенного фактора як перенесена черепно - мозкова травма.

9. У хворих на шизофренію, які перенесли в станi вiдмiни алкогольний делірій, загальна частота СНД не відрізнялася вiд контрольної групи, але була підвищена частота кримінальних діянь проти особистості. При безперервному перебігу більша їх загальна частота, частота протиправних дій проти особистості та хуліганських дій, а у хворих з епізодичним перебігом частіше спостерігалися хуліганські дії. У даних хворих на шизофренію підвищення частоти аутоагресивних дій пов'язане з їх збільшенням у хворих з епізодичним перебігом шизофренії, які не здійснювали СНД. Генотипні особливості, що характеризуються епiлептичною схильністю, а також перенесення черепно - мозкової травми сприяють підвищенню частоти СНД у хворих на шизофренію з алкогольним делірієм у стані вiдмiни в анамнезi.

10. У хворих на шизофренію, які перенесли в станi вiдмiни алкогольний делірій, порівняно з хворими на шизофренію, коморбідну з синдромом алкогольної залежностi, шизофренічний процес перебігає більш сприятливо. У цих хворих шизофренiя маніфестує частіше у вiцi 30 i бiльше рокiв, та переважають приступоподiбний i ремiтуючий типи перебiгу та онейроїдні стани. Серед цих хворих кращі показники освiти i сімейного стану. Це виражається підвищенням частоти пацiєнтів iз середньою спеціальною освітою, частоти пацiєнтів, що перебувають у шлюбі, і зниженням частоти хворих, якi ніколи не були в шлюбi, що відбувається за рахунок хворих з епізодичним перебігом шизофренії.

11. Генотипнi особливості хворих на шизофренію, коморбiдну з синдромом алкогольної залежності, і хворих на шизофренію, які перенесли в станi вiдмiни алкогольний делірій, характеризуються переважанням чоловічого генотипу. Частота лiворукостi у них не відрізнялася, а епiлептична схильність виявляється частіше у хворих на шизофренію з алкогольним делірієм у стані вiдмiни. Екзогенні впливи у вигляді перенесеної черепно- мозкової травми у хворих на шизофренію сприяють значному підвищенню прояву алкогольної залежності порівняно з алкогольним делірієм у стані вiдмiни. Цi хворi виявляють диференційовану сприйнятливість до геліогеофізичних впливiв. Максимальна частота маніфестацій і екзацербацiй у хворих на шизофренію в поєднаннi з алкогольною залежністю спостерігається в червні, а у пацiєнтів, які перенесли у станi вiдмiни алкогольний делірій, - в березні.

12. Серед хворих на шизофренію, коморбідну з синдромом алкогольної залежностi, порівняно з хворими на шизофренію, які перенесли в станi вiдмiни алкогольний делірій, збільшена загальна частота СНД, повторних СНД, кримінальних діянь проти особистості та майнових протиправних дiянь. У структурі СНД даних хворих на шизофренію переважають майнові кримiнальнi дiяння. Частота суїцидальних дій не відрізнялася серед даних контингентів хворих на шизофренію, а також при різних її типах перебігу.

13. Невелика частота в станi вiдмiни алкогольного делірію серед населення (0,8%) i у 27692 хворих на алкоголізм (8,1%), а також висока частота його повторюваності (12,9%) у 2417 хворих з алкогольним делірієм, широкий діапазон віку прояву хвороби, що відповідає кривій нормального розподілу, вплив на його виявляння та клінічні особливості таких генотипних і екзогенних факторів, як стать, епілептична схильність та екзогенна ритміка свідчать, що вiн є таким варiантом стану вiдмiни вiд алкоголю, який має полігенну основу i проявляється у тих хворих, які мають до нього спадкову схильність.

Публікації автора:

  1. Двирский А.А. Клинические и генотипические особенности при шизофрении в сочетании с психофармакологическим делирием //Таврический журнал психиатрии. - 1998. - Т. 2, №4(7). - С. 54 - 57.

    Двирский А.А. Эволюция воззрений и клинико - генетический аспект шизофрении, сочетающейся с алкогольным делирием и другими алкогольными психозами //Журнал психиатрии и медицинской психологии. - 1999. - №1(5). - С. 110 - 116.

    Двирский А.А. Формы шизофрении и их течение при сочетании с алкогольным делирием //Український вiсник психоневрології. - 1999. - Т.7, № 2(20). - С. 60 - 63.

    Двирский А.А. Особенности клиники и опасные действия при шизофрении в сочетании с алкогольным галлюцинозом //Таврический журнал психиатрии. - 1999. - Т. 3, №1(8) - 2(9). - С. 59 - 63.

    Двирский А.А. Влияние экзогенной ритмики на манифестации и экзацербации шизофрении и алкогольного делирия при их сочетании //Український вiсник психоневрології. - 1999. - Т. 7, №3(21). - С. 103 - 106.

    Двирский А.А. Клиника шизофрении при сочетании с единичными и повторными алкогольными делириями //Журнал психиатрии и медицинской психологии. - 1999. - №2(6). - С. 102 - 105.

    Двирский А.А. О роли генетических факторов в проявлении алкогольного делирия //Журнал неврологии и психиатрии им. С.С. Корсакова. - 1999. - Т. 99, №10. - С. 48 - 50.

    Двирский А.А. Клинико - генетическая концепция коморбидных шизофреноалкогольных психозов и особенности их течения //Український вiсник психоневрології. - 1999. - Т.7, №4(22). - С.19 - 21.

    Двирский А.А. Семейное положение и образование при шизофрении, сочетающейся с психотическим и люцидным алкоголизмом //Таврический журнал психиатрии. - 1999. - Т. 3, №4(11). - С. 57 - 60.

    Двирский А.А. Клинико - генетические особенности и опасные действия при шизофрении в сочетании с люцидным алкоголизмом //Архiв психiатрiї. - 2000. - №1 - 2 (20 - 21). - С. 19 - 22.

    Двирский А.А. Шизофреноалкогольные психозы и клинические особенности шизофрении на фоне скрытой и проявившейся эпилепсии //Журнал психиатрии и медицинской психологии. - 2000. - №1(7). - С. 26 - 30.

    Двирский А.А. Влияние скрытой и проявившейся эпилепсии на частоту общественно опасных действий при шизофрении в сочетании с алкогольными психозами //Український медичний альманах. - 2000. - Т. 3, №2 (Додаток). - С. 34 - 36.

    Двирский А.А. Онейроидные состояния при шизофрении, сочетающейся с алкогольным делирием // Український вiсник психоневрології. - 2000. - Т.8, №3(25). - С. 31 - 34

    Двирский А.А. Гомицидные и агрессивные сексуальные действия, совершенные больными шизофренией в сочетании с люцидным алкоголизмом и алкогольным делирием //Таврический журнал психиатрии. - 2000. - Т. 4, №3(14). - С. 72 - 75.

    Двирский А.А. Общественно опасные действия при шизофрении в сочетании с алкогольным делирием и люцидным алкоголизмом //Архiв психіатрії. - 2000. - №3 - 4 (22 - 23). - С. 79 - 81.

    Двирский А.А. Клинические проявления шизофрении при ее сочетании с алкогольным делирием //Журнал неврологии и психиатрии им. С.С. Корсакова. - 2001. - Т. 101, №2. - С. 18 - 20.

    Двирский А.А. Особенности функциональной асимметрии головного мозга при различных клинических проявлениях шизофрении, коморбидной с люцидным алкоголизмом //Український вiсник психоневрології. - 2001. - Т. 9, №.1(26). - С. 21 - 23.

    Двирский А.А. Онтогенетические и клинические особенности шизофрении, коморбидной с люцидным алкоголизмом и алкогольным делирием //Журнал психиатрии и медицинской психологии. - 2001. - №1(8). – С. 61 - 64.

    Двирский А.А. Наследственная отягощенность при различных фенотипических проявлениях шизофрении, сочетающейся с люцидным алкоголизмом и алкогольным делирием //Таврический журнал психиатрии. - 2001. - Т. 5, №1(16). - С. 14 - 17.

    Двирский А.А. Влияние эпилептической предрасположенности на клинику шизофрении у больных, перенесших алкогольный делирий //Журнал неврология и психиатрия им. С.С. Корсакова. - 2001. - Т. 101, №.6. - С. 12 - 14.

    Двирский А.А. Особенности шизофрении, коморбидной с люцидным алкоголизмом и алкогольным делирием с учетом полового диморфизма //Український вiсник психоневрології. - 2001 - Т. 9, №2(27). - С. 15 - 18.

    Двирский А.А. Скрытая и проявившаяся эпилепсия при различных клинических вариантах шизофрении, коморбидной с алкоголизмом //Архiв психіатрії. - 2001. - №3(26). - С. 61 - 65.

    Двирский А.А. Влияние отдаленных последствий черепно - мозговой травмы на клинику шизофрении у больных с люцидным алкоголизмом и перенесших алкогольный делирий /Український вiсник психоневрології. - 2002. - Т. 10, №1(30). - С. 113 - 115.

    Двирский А.А. Клиника шизофрении, коморбидной с люцидным алкоголизмом и алкогольным делирием - //Архiв психiатрiї - 2002. - №1(28). - C. 76 - 80.

    Двирский А.А. Типы течения параноидной и непараноидной шизофрении в сочетании с алкоголизмом и у больных, перенесших алкогольный делирий //Таврический журнал психиатрии. - 2002. - Т. 6, №1(18). - C. 13 - 16.

    Двирский А.А. Люцидный алкоголизм и перенесенный алкогольный делирий как фактор прогноза клинических проявлений шизофрении //Архiв психіатрії. - 2002. - №4(31) - С. 119 - 122.

    Двирский А.А. Вклад генетических факторов в генезе шизофреноалкогольных психозов //Матерiали науково - практичної конференції “Сучасний стан медичної генетики в Україні” (19 - 20 травня 1999 р.) - Київ, 1999. - С.56.

    Двирский А.А. Взгляды и И.М. Балинского и проблема сочетания шизофрении с алкоголизмом //Современные подходы к диагностике и лечению нервных и психических заболевания. Юбилейная научная конференция с международным участием посвященная 140 - летию кафедры душевных и нервных болезней Военно - медицинской академии (14- 16 июня 2000 г.). - Санкт - Петербург, 2000. - С. 7- 8.

    Двирский А.А. Сумеречные и онейроидные состояния сознания, латентная и проявившаяся эпилепсия у больных шизофренией, перенесших алкогольный делирий /V Мiжнародна конференцiя Української протиепiлептичної лiги, (10 - 12 травня, 2001 р.) - Київ, Україна. - 2001. - С. 22 - 23.

    Двирский А.А. Влияние генотипических особенностей на выявление скрытой и проявившейся эпилепсии у больных шизофренией, сочетающейся с алкоголизмом, и перенесших алкогольный делирий /VI Міжнародна конференцiя Української протиепiлептичної лiги, (25 - 27 квiтня, 2002 р.) Київ //Вiсник епiлептологiї - 2002. - Т.1, №1. - С. 61 - 62.