Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


288. Татьяненко Олександр Володимирович. Клініко-функціональні критерії обмежень життєдіяльності при гіпертонічній хворобі II стадії: дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Татьяненко О.В. Клініко-функціональні критерії обмежень життєдіяльності при гіпертонічній хворобі ІІ стадії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Інститут гастроентерології АМН України, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню обмежень життєдіяльності в аспекті проблемі удосконалення медико-соціальної експертизи при гіпертонічній хворобі (ГХ) ІІ стадії. В результаті комплексного обстеження встановлено, що ГХ ІІ стадії характеризується різноманітністю структурно-функціональних змін серцево-судинної системи, що свідчить про клінічну і патогенетичну гетерогенність проявів даної стадії захворювання та обумовлює диференційовані підходи до оцінки обмежень життєдіяльності. Уточнені патогенетичні взаємозв’язки, що відображають негативний вплив гіпертрофії лівого шлуночка (ГЛШ) на функціонування системи кровообігу у хворих на ГХ. Встановлено, що прогресування ГЛШ супроводжується розвитком автономної дисфункції серця. Крім того, при формуванні ГЛШ за концентричним типом у порівнянні з ексцентричним відзначаються вищі рівні АТ за даними добового моніторування та вірогідне зниження часових показників варіабельності серцевого ритму (ВСР). Встановлено, що рівень реакції систолічного АТ на фізичне навантаження у хворих на ГХ пов'язаний з рівнем систолічного АТ за даними добового моніторування АТ та зворотно пов'язаний із статистичними і спектральними параметрами добової ВСР. За результатами дослідження виявлено, що на формування обмежень життєдіяльності при ГХ ІІ стадії впливають тривалість захворювання, ступінь і характер артеріальної гіпертензії, ступінь і геометричний тип ГЛШ, тип гемодинамічної реакції на фізичне навантаження. Розроблені диференційовані критерії функціонального стану серцевої діяльності, що можуть бути використані в медико-соціальній експертизі при оцінці обмежень життєдіяльності хворих на ГХ ІІ стадії.

Дисертаційна робота присвячена вивченню обмежень життєдіяльності при ГХ ІІ ст. у зв’язку з особливостями структурно-функціонального стану серцево-судинної системи.

  1. Медико-соціальними наслідками ГХ є обмеження життєдіяльності, формування яких залежить від клінічних і структурно-функціональних проявів захворювання та зовнішніх чинників. У хворих з ГХ ІІ ст. обмеження життєдіяльності проявляються переважно в обмеженні професійної працездатності і залежать від тривалості захворювання, рівня і характеру АГ, ступеня і геометричного типу ГЛШ, толерантності до фізичного навантаження.

  2. Виявлено особливості добового профілю АТ та ВСР у хворих на ГХ ІІ ст. з різним ступенем та геометричним типом ГЛШ. Збільшення ІММЛШ взаємопов’язано з підвищенням систолічного АТ та індексів навантаження систолічним АТ в денний і нічний періоди доби та зниженням часових показників варіабельності ритму серця (SDNN – r=-0,39, p<0,001; SDANN – r=-0,44, p<0,001; pNN50% – r=0,32, p<0,01).

  3. Встановлено, що для хворих з концентричним типом ГЛШ порівняно з пацієнтами, що мають ексцентричний тип гіпертрофії і не збільшені розміри порожнини ЛШ, характерні більш високі значення середньоденних і середньонічних показників систолічного, діастолічного, пульсового АТ та індексів навантаження тиском.

  4. Концентрична ГЛШ пов’язана з формуванням автономної дисфункції серця, про що свідчить зниження на 10-25% статистичних показників варіабельності серцевого ритму (SDNN, SDANN, SDNNi, HRVi) в групі хворих з цим типом ремоделювання порівняно з пацієнтами з ексцентричним типом ГЛШ і не збільшеними розмірами порожнини ЛШ.

  1. Рівень гемодинамічної реакції на фізичний стрес залежить від ступеня порушення нейрогуморальної регуляції серцевого ритму. Зростання рівня відповіді САТ на навантаження асоціюється із зниженням показників загальної ВСР (SDNN, SDANN, SDNNi, HRVi, TP), а також показників, що відображають вагусні (NN50, pNN50, HF) та симпато-вагусні (LF) впливи. У хворих з гіпертензивною реакцією відзначається вегетативний дисбаланс, обумовлений активацією симпатичної нервової системи і недостатністю компенсаторних механізмів, що забезпечують парасимпатичні впливання на серцеву діяльність. Толерантність до фізичного навантаження у хворих на
    ГХ ІІ ст. залежить від рівня АТ і типу гемодинамічної реакції на навантаження.

  2. Ангіоретинопатія І і ІІ ступеня є частим та неспецифічним проявом ГХ ІІ ст., що обмежує її значення в експертно-реабілітаційній діагностиці даного захворювання. У порівнянні з ГЛШ виявляється у хворих з меншими значеннями АТ (в денний і нічний періоди доби) та індексів навантаження тиском.

Публікації автора:

  1. Татьяненко О.В. Питання медико-соціальної експертизи при ессенціальній артеріальній гіпертензії // Медичні перспективи. – 2003. – Т.VIII, 2. – С.141-145.

  2. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В. Пульсовое артериальное давление в прогностической оценке систолической и диастолической дисфункции при артериальной гипертензии // Запорожский медицинский журнал. – 2003. – №6, Т.1. – С.126-127. Приймав участь в проведенні дослідження гемодинаміки, добового моніторування артеріального тиску, аналізу та узагальнення отриманих результатів, написанні статті.

  3. Татьяненко А.В. Особенности суточного профиля артериального давления у больных артериальной гипертензией с гипертрофией левого желудочка // Запорожский медицинский журнал. – 2004. – №3. – С.17-20.

  4. Ферфильфайн И.Л., Дзяк Г.В., Татьяненко А.В., Парфенова Т.И. Клинико-экспертная трактовка изменений глазного дна при артериальной гипертензии. Проект классификации // Український медичний часопис. – 2004. – №1. – С.39-44. Автор приймав участь в підготовці матеріалу, написанні статті.

  5. Харченко О.О., Татьяненко О.В., Аносова Н.П., Романенко С.В., Поріц С.Л. Оптимізація ехографічної оцінки гіпертрофії лівого шлуночка для медико-соціальної експертизи // Медичні перспективи. – 2004. – Т.ІХ, №4. –
    С.106-108. Автор приймав участь в проведенні ехокардіографічного дослідження, аналізу отриманих результатів, написанні статті.

  6. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В. Автономная регуляция сердечного ритма у больных артериальной гипертензией с различными вариантами гемодинамической реакции на физическую нагрузку // Запорожский медицинский журнал. – 2004. – №5. – С.40-42. Автор проводив велоергометричне тестування хворих, приймав участь в проведенні та інтерпретації результатів добового моніторування ЕКГ, аналізі варіабельності ритму серця, аналізував отримані дані, готував статтю до друку.

  7. Дзяк Г.В., Татьяненко А.В. Вариабельность сердечного ритма у больных артериальной гипертензией с гипертрофией левого желудочка // Український терапевтичний журнал. – 2004. – №4. – С.24-28. Приймав участь в проведенні ехокардіографічного дослідження, дослідженні варіабельності серцевого ритму, проводив статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, готував статтю до друку.

  8. Харченко О.А., Татьяненко А.В. Алгоритм функционально-диагностического обследования больных гипертонической болезнью в практике медико-социальной экспертизы // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю "Сучасні проблеми медико-соціальної експертизи і реабілітації хворих та інвалідів внаслідок серцево-судинних захворювань". – Дніпропетровськ: Пороги. – 2002. – С.247-252. Участь в підготовці матеріалу та написанні статті.

  9. Харченко О.А., Романенко С.В., Татьяненко А.В., Волоскова О.Е. Суточное мониторирование электрокардиограммы и артериального давления в практике медико-социальной экспертизы // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю "Сучасні проблеми медико-соціальної експертизи і реабілітації хворих та інвалідів внаслідок серцево-судинних захворювань". – Дніпропетровськ: Пороги. – 2002. – С.257-261. Участь в підготовці матеріалу та написанні статті.

  10. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В., Пориц С.Л. Современные методические аспекты оценки гипертрофии левого желудочка в экспертно-реабилитационной диагностике при артериальной гипертензии // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання медико-соціальної експертизи інвалідів». – Вінниця. – 2004. – С.211-214. Участь в проведенні ЕхоКГ, ДМАТ, дослідженні варіабельності серцевого ритму, аналізі отриманих даних, підготовка статті до друку.

  11. Ипатов А.В., Ферфильфайн И.Л., Рыков С.А., Харченко О.А., Татьяненко А.В. Концепция инвалидности в Украине и Международная классификация функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья (МКФ) // Ипатов А.В., Ферфильфайн И.Л., Рыков С.А. Международная классификация функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья и проблемы инвалидности. – Дніпропетровськ: Гамалія, 2004. – С.17-46. Дисертант приймав участь в підготовці матеріалу та написанні одного розділу.

  12. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В., Титаренко А.В. Прогностическое значение параметров суточного профиля артериального давления и вариабельности сердечного ритма в практике медико-социальной экспертизы при гипертонической болезни // Матеріали Української науково-практичної конференції "Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації Національної програми". – Київ. – 2002. – С.114. Участь в проведенні добового моніторування ЕКГ і АТ, статистична обробка та узагальнення матеріалу, підготовка роботи до друку.

  13. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В., Титаренко А.В. Суточное мониторирование артериального давления в прогностической оценке ограничения жизнедеятельности и реабилитационного потенциала инвалидов вследствие гипертонической болезни // Вестник аритмологии. – 2002. – №27. – С.86. Участь в проведенні добового моніторування артеріального тиску, аналіз отриманих даних, підготовка роботи до друку.

  14. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В. Диагностические критерии гипертрофии левого желудочка в решении экспертных вопросов при гипертонической болезни // Материалы VII российского национального конгресса "Человек и его здоровье". – Санкт-Петербург. – 2002. – С.360-361. Інтерпретація результатів електрокардіографії, статистична обробка та узагальнення матеріалу, підготовка роботи до друку.

  15. Харченко О.А., Романенко С.В., Татьяненко А.В., Пориц С.Л. Современные аспекты прогноза гипертрофии левого желудочка в практике медико-социальной экспертизы при гипертонической болезни // Материалы VII российского национального конгресса "Человек и его здоровье". – Санкт-Петербург. – 2002. – С.360. Участь в проведенні ЕхоКГ дослідження, добового моніторування АТ, аналізі отриманих результатів, підготовці роботи до друку.

  16. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В., Аносова Н.П. Нарушение автономной регуляции сердца при гипертрофии левого желудочка у больных артериальной гипертензией // Материалы Конгресса ассоциации кардиологов стран СНГ "Фундаментальные исследования и прогресс в кардиологии". – Санкт-Петербург. – 2003. – С.301. Участь в проведенні ЕхоКГ дослідження, дослідженні варіабельності серцевого ритму, статистична обробка матеріалу, підготовка роботи до друку.

  17. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В. Вегетативная регуляция сердечного ритма при гипертрофии левого желудочка у пациентов с артериальной гипертензией // Матеріали VII Національного конгресу кардіологів України. – Дніпропетровськ. – 2004. – С.60. Участь в проведенні ЕхоКГ дослідження, дослідження варіабельності серцевого ритму, статистичної обробки матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготовка роботи до друку.

  18. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В., Пориц С.Л., Хомич А.В. Ремоделирование левого желудочка при гипертонической болезни в практике медико-социальной экспертизы // Сучасні аспекти медико-соціальної експертизи, реабілітації хворих та післядипломної підготовки лікарів. – Дніпропетровськ. – 2004. – С.84-85. Автор приймав участь в проведенні ЕхоКГ дослідження, аналізував отримані результати, готував роботу до друку.

  1. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В. Диагностическая значимость электрокардиографических признаков гипертрофии левого желудочка в медико-социальной экспертизе // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю. – Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. – №8(1). – С.28. Інтерпретація результатів електрокардіографії, участь в проведенні ЕхоКГ дослідження, статистична обробка матеріалу, підготовка роботи до друку.


  2. Харченко О.А., Татьяненко А.В., Романенко С.В., Хомич А.В., Волоскова О.Е. Особенности гемодинамики гипертензивного сердца в зависимости от характера его ремоделирования // Матеріали Української науково-практичної конференції "Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні". – Київ. – 2004. – С.159. Участь в проведенні ЕхоКГ дослідження, добового моніторування артеріального тиску, статистична обробка матеріалу, підготовка роботи до друку.

  3. Харченко О.О., Татьяненко О.В., Романенко С.В. Диференційована оцінка добового профілю артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію з гіпертрофією лівого шлуночка // Матеріали регіональної науково-практичної конференції "Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування". – Івано-Франківськ. – 2004. – С.109-110. Участь в проведенні ЕхоКГ дослідження, добового моніторування АТ, статистичний аналіз результатів, підготовка роботи до друку.