Кравець Олена Володимирівна. Клініко-епідеміологічні особливості мікроспорії дітей у сучасних умовах та розробка нових методів терапії. : Дис... канд. наук: 14.01.20 - 2002.
Анотація до роботи:
Кравець О.В. Клініко-епідеміологічні особливості мікроспорії дітей у сучасних умовах та розробка нових методів терапії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Інститут дерматології та венерології АМН України, Харків, 2002 р.
Дисертація присвячена вивченню клініко-епідеміологічних, мікробіологічних та імунологічних особливостей мікроспорії у дітей у сучасних умовах, розробці нових методів комплексної терапії з використанням різних варіантів лазерного опромінення. Проведеноепідеміологічний аналіз захворюваності на мікроспорію, обумовленою M. canis, на території м. Донецька, що дозволило знайти закономірність сезонних коливань захворюваності та джерела її поширення. У 30,4% хворих виявлено атипічні (трихофітоїдна, нагноїтельна, інфільтративна і ексудативна) клінічні форми мікроспорії, оцінено значення їхньої своєчасної діагностики в епідеміології мікозу. Уперше виявлені культурально-морфологічні особливості M. canis під час росту на різних живильних середовищах та запропоновано елективні середовища для діагностики дерматофіта. При комплексному клініко-мікробіологічному обстежені 120 хворих моноінфекція M.canis виявлена у 65% , змішана – у 35% .Встановлено нові аспекти взаємодії грибкових асоціацій при мікроспорії волосистої частини голови і гладкої шкіри. Показано фунгістатична дія низькоінтенсивного лазерного випромінювання на ріст культур M. canis. Встановлено вірогідне підвищення Ig Е в крові хворих на мікроспорію, а також пригнічення експресії мононуклеарами крові маркерів зрілих Т-лімфоцитів, Т-хелперів-індукторів, зниження відношення CD-4/CD-8, що відображає пригнічення протимікотичного клітинного імунітету. Розроблено комплексний метод лікування хворих на мікроспорію з використанням ЧЛОК і ЛОПШ та запропоновано диференційований підхід до лікування хворих на різні форми мікроспорії.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності лікування хворих на мікроспорією гладкої шкіри і волосистої частини голови на підставі встановлення патогенетичного значення мікотичних асоціацій у розвитку дерматозу і використання в комплексній терапії черезшкірного лазерного опромінення крові та лазерного опромінення вогнищ поразки шкіри.
Встановлено клініко-епідеміологічні особливості мікроспорії гладкої шкіри і волосистої частини голови у дітей, які мешкають в умовах великого промислового регіону, що полягають у сезонних коливаннях захворюваності з піком у жовтні-листопаді та зниженні в березні-травні, збільшення числа атипових форм мікроспорії (у 30,4% хворих), з перевагою нагнійної (11,6%) та інфільтративної (8,9%) форм, зміною співвідношення поразки гладкої шкіри і волосистої частини голови (співвідношення коливалося в межах 1,1-3,8).
Виявлено, що культурально-морфологічні ознаки M. canis на стадії анаморфи залежать від індивідуальних властивостей ізолятів і складу живильних середовищ, що створює труднощі для ідентифікації його культур. Запропоновані елективні середовища для вирощування M. canis (пшеничний агар і сусло-агарове середовище), на яких більш швидко виявляються його морфологічні особливості.
Виявлені у 35% хворих мікотичні асоціації M. canis, Aspergillus sp., Penicillium sp. З’ясовано, що в 67% хворих при виділенні пліснявих грибів в асоціаціях відзначалось більш важкий і тривалий перебіг мікозу волосистої частини голови і гладкої шкіри. Встановлено 2 види антагонізму між грибами, що виявляються в утворенні зони лізису між протикультурами (M. canis і Penicillium sp) й інгібування росту вегетативного міцелію M. canis з наступним наростанням антагоніста (A. niger) на дерматофіт.
У дослідах in vitro доведена антимікотична дія гелій-неонового лазера на чисту культуру M. canis, що виявляється в інгібуванні швидкості росту вегетативного міцелію. Найбільш ефективним виявилося переривчасте лазерне опромінення, що пригнічувало ріст гриба на 25-32%.
У хворих на Мс волосистої частини голови і гладкої шкіри виявлено достовірне підвищення рівнів Ig E, пригноблення експресії мононуклєарами крові маркерів зрілих Т-лімфоцитів (СД3), Т хелперів–індукторів (СД4), зниження співвідношення СД4/СД8, що відображає пригнічення протимікотичного клітинного імунітету і розвиток грибкової сенсибілізації. Показано, що включення в комплексне антимікотичне лікування ЛТ/ЧЛОК сприяє нормалізації значень Ig E, СД3, СД4 і коефіцієнтів СД4/СД8.
Розроблено новий ефективний комплексний метод лікування хворих на мікроспорію гладкої шкіри і волосистої частини голови, що полягає в сполученні етіотропної системної протимікотичної терапії з черезшкірним лазерним опроміненням крові та лазерним опроміненням осередків ураження, що забезпечує виражений регрес мікотичних висипань у більш ранній термін і сприяє більш ранній мікробіологічній санації (на 27,2±0,21 день лікування), у порівнянні з традиційною терапією (32,4±0,32 день лікування).
Публікації автора:
Кравец Е.В. Особенности клиники и лечения микроспории гладкой кожи и волосистой части головы у детей с атопическим дерматитом // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2002. – Вип. 11, Т. 1. – С.98-102.
Кравец Е.В. Ассоциации грибов в очагах микроспории волосистой части головы и гладкой кожи // Укр. журн. дерматол., венерол., косметол. – 2002. – № 1 (4). – С.51-53.
3. Кравец Е.В. Распространение микроспории волосистой части головы у детей первого года жизни в г. Донецке // Медико-соціальні проблеми сім’ї. –2001. – Т.6, № 4. – С.67-69.
4. Кравец Е.В. Сезонная динамика заболевания микроспорией // Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2001. – Т.5, № 2. – С.269-271.
5. Кравец Е.В. Пути повышения эффективности антимикотической терапии детей с грибковыми заболеваниями // Журн. дерматол. та венерол. – 2001. – № 4 (14). – С.44-45.
6. Кравец Е.В. Клинико-микробиологические особенности дерматофитий у детей Донбасского региона // Журн. дерматол. та венерол. – 2002. – № 1 (15). – С.30-32.
7. Кравец Е.В. Случай микроспории гладкой кожи лица в сочетании с атопическим дерматитом // Сборник научно-практических работ «Торсуевские чтения». – Донецк, 2000. – Вып. 2. – С.48-51.
8. Кравец. Е.В. Влияние сопутствующей патологии на течение микроспории гладкой кожи и волосистой части головы у детей // Сборник научно-практических работ «Торсуевские чтения». – Донецк, 1999. – Вып. 1. – С.46-48.
9. Кравець О.В. Порівняльна ефективність орунгалу і гризеофульвіну в комплексному лікуванні хворих на мікроспорію дітей // Тези доповідей VII Укр. з’їзду дерматовенерол. – К., 1999. – С.79-80.
10. Кравец Е.В. Некоторые аспекты роли микробных ассоциаций в патогенезе микроспории волосистой части головы //Тез. научн. работ VIII Всерос. съезда дерматовенерологов “Венерология. Вопросы организации здравоохранения и эпидемиологии. Непрерывное образование в дерматовенерологии”. – М., 2001. – Ч. 1. – С.234.
11. Кравец Е.В. Особенности низкоинтенсивной лазерной терапии в комплексном лечении микроспории волосистой части головы у детей // Тези Міжнарод. науково-практичної конференції “Нові методи лікування в дерматовенерології та косметології”. – Донецьк, 2001. – С.17-18.
12. Protsenko T.V., Kravets E.V., Demchenko S.I. Clinical value of mycotic associations at microsporia of a hair part of heat at children // Abstracts the 11-th Congress of the European Academy of Dermatology and Venerology. – Praga, 2002. – P.235.