Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Собіров Бегмурод Норкулович. Клініко-експериментальне дослідження впливу виробничих факторів повітряного середовища ливарного виробництва на верхні дихальні шляхи : Дис... канд. наук: 14.01.19 - 2007.



Анотація до роботи:

Собіров Б.Н. Клініко-експериментальне дослідження впливу виробничих факторів повітряного середовища ливарного виробництва на верхні дихальні шляхи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія. – Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України, Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена вивченню негативного впливу виробничих факторів повітряного середовища на верхні дихальні шляхи робітників ливарного виробництва та експериментальних тварин для визначення можливих методів їх корекції.

Робота базується на клінічному отоларингологічному та лабораторному обстеженні та спостереженні 120 робітників ливарного виробництва та 30 осіб контрольної групи, а також експериментальному дослідженні на 40 безпородних білих щурах з використанням морфологічних, гістохімічних та цитохімічних методик.

Виявлений високий рівень запальних та дистрофічних процесів слизової оболонки носа та глотки порівняно з особами контрольної групи та пряма залежність його від стажу роботи свідчить про зв’язок його з професіональними чинниками повітряного середовища робочих місць. В лімфоцитах крові значно знижувалась ферментативна активність, що свідчило про порушення в них метаболічних процесів.

В слизовій оболонці піддослідних тварин після експозиції в повітряному середовищі ливарного виробництва спостерігались чітко виражені ознаки хронічного запального процесу з периваскулярним набряком, порушенням структури покривного епітелію, зменшенням кількості плазматичних клітин, збільшенням кількості плазмобластів та тканинних базофілів.

Після інгаляцій 10% розчину гелю кверцетину у піддослідних тварин значно зменшились явища хронічного запалення, спостерігалась нормалізація активності ферментів, морфологічної структури слизової оболонки, що дало можливість рекомендувати ці процедури для оздоровлення слизової оболонки у робітників ливарного виробництва.

Використання інгаляцій розчину гелю кверцетину у робітників ливарного виробництва показало його ефективність, яка проявлялась в зменшенні хронічних запальних процесів слизової оболонки носа та глотки, в першу чергу катаральних та гіпертрофічних, і значного покращення стану слизової оболонки при атрофічних процесах.

1. Професійні фактори ливарного виробництва негативно позначаються на стані слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, про що свідчить високий рівень хронічних запальних процесів носа і глотки (відповідно 73,3% і 62,3%).

2. Динаміка патологічних процесів полягає в переході від катарального запалення до гіпертрофічного, а потім – атрофічного зі збільшенням стажу роботи.

3. У робітників ливарного виробництва змінюються метаболічні процеси в цитоплазмі лімфоцитів і нейтрофілів крові, що проявляється в істотних змінах їхньої ферментативної активності. При застосуванні інгаляцій аерозолю 10%-го розчину кверцетину відзначається нормалізація активності ферментів, особливо пов’язаних з біоенергетикою.

4. Виявлений характер змін досліджуваних ферментів має визначену закономірність і може бути використаний для оцінки ефективності профілактики і лікування робітників гірничо-металургійного комбінату.

5. Аерозоль кверцетину проявляє виражений стимулюючий вплив на диференціювання і функціональну активність макрофагів і плазмоцитів слизової оболонки, що беруть участь у окремих ланках місцевої імунологічної реактивності, а також призводить до зменшення кількості тканинних базофілів і периваскулярного набряку.

6. Після інгаляцій кверцетину виявлено значне збільшення кількості змісту РНП у цитоплазмі кліток війчастого епітелію у цитоплазмі плазматичних клітин, які беруть участь у продукції імунних комплексів, що у свою чергу побічно свідчить про підвищення активності місцевого імунітету в забезпеченні антиінфекційної резистентності верхніх дихальних шляхів.

7. Інгаляції аерозолю кверцетину значно поліпшують стан слизової оболонки верхніх дихальних шляхів і цей метод може бути запропонований для профілактики і корекції розвинених змін у робітників ливарного виробництва.

Публікації автора:

1. Собиров Б.Н. Состояние слизистой оболочки верхних дыхательных путей у рабочих сталелитейного производства // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. - 2003. - №5-с. - С. 183.

2. Собиров Б.Н., Карась А.Ф., Розкладка А.И. Эффективность ингаляций кверцетина при воздействии профессиональных факторов литейного производства на слизистую оболочку носа в эксперименте // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. - 2004. - №5-с. - С. 219.

3. Собиров Б.Н., Золотько Я.А., Розкладка А.И., Карась А.Ф. Влияние производственных факторов на синтетическую активность лимфоцитов крови рабочих литейного производства горно-обогатительного комбината // Журн. вушних, носових і горлових хвороб.
- 2004. - №3. - С. 43-45.

4. Собиров Б.Н., Розкладка А.И., Карась А.Ф. Морфологическое проявление влияния воздушной среды литейного производства на слизистую оболочку полости носа экспериментальных животных // Ринологія. - 2004. - №1. - С. 35-38.

5. Собиров Б.Н., Розкладка А.И., Карась А.Ф. Влияние воздушной среды металлургического производства на цитохимическую характеристику клеток крови рабочих // Ринологія. - 2004. - №2. - С. 52-55.

6. Собиров Б.Н. Влияние профессиональных вредностей литейного производства на верхние дыхательные пути (профилактика, лечение) // Ринологія. - 2004. - №4. - С. 48-50.

7. Собиров Б.Н., Розкладка А.И., Карась А.Ф. Влияние воздушной среды литейного производства горно-обогатительного комбината на нервные структуры слизистой оболочки носовой полости экспериментальных животных // Ринологія. - 2005. - №4. - С. 46-48.