Колесніченко Олександр Володимирович. Клініка, лікування та профілактика карієсу зубів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет : Дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2006. — 188арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 156-179.
Анотація до роботи:
Колесніченко О.В. Клініка, лікування та профілактика карієсу зубів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. - Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2006.
Дисертація присвячена вивченню ураженості зубів карієсом та ефективності комплексу лікувально-профілактичних заходів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет. Виявлено, що у дітей цього контингенту розповсюдженість та інтенсивність карієсу зубів значно вища, а показники ротової рідини, що характеризують її фізичні, морфологічні властивості, структурно-функціональна резистентність емалі є нижчими від аналогічних у контрольній групі. Доведено, що первинна та вторинна мінералізація зубів у таких дітей відбувається з порушеннями.
Застосування комплексу лікувально-профілактичних заходів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет забезпечує: редукцію карієсу молочних зубів – 28,29%, постійних зубів – у 30,71%; зниження приросту карієсу молочних та постійних зубів; покращання структурно-функціональної резистентності емалі; нормалізацію фізичних, морфологічних параметрів ротової рідини. Використання для лікування гострого початкового карієсу запропонованого пристрою та засобу, значно підвищують його ефективність у дітей основної групи.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-практичного завдання, що полягає у вивченні стоматологічного статусу дітей, антенатальний період розвитку яких обтяжений цукровим діабетом матері та розпрацюванні комплексу лікувально-профілактичних заходів та методу лікування гострого початкового карієсу (ВДЕ), яке вирішено шляхом вивчення ураженості зубів карієсом, властивостей ротової рідини, особливостей мінеральної структури та структурно-функціональних характеристик емалі зубів.
У дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет (основна група), виявлено значно вищі показники карієсу молочних і постійних зубів у порівняні з дітьми, які народжені здоровими матерями (контрольна група). Розповсюдженість карієсу молочних зубів у дітей основної групи становить 75,96±2,96% при інтенсивності 4,32±0,40 зуба, в контрольній групі - 53,06±2,91% при інтенсивності 2,64±0,20 зуба. Частота карієсу постійних зубів у дітей, народжених, хворими на цукровий діабет матерями становить 73,72±3,52% при інтенсивності 3,44±0,41 зуба, в контрольній групі дітей відповідні значення нижчі – 54,81±3,45% і 2,19±0,23 зуба. Карієс зубів у дітей основної групи супроводжується гострим перебігом, високою частотою гострого початкового карієсу, глибокого карієсу, ускладнених форм.
Методом рентгеноструктурного аналізу доведено, що в емалі молочних зубів дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет, величини параметрів «а», «с» «V», «К» вищі, а параметр «» значно нижчий, ніж в контрольній групі, що свідчить про недосконалу первинну мінералізацію зубів. Із віком, у дітей основної групи, в емалі відбувається значне зниження активності процесу мінералізації, що свідчить про порушення вторинної мінералізації зубів і підтверджується збільшенням значень параметрів «а», «с» «V», «К» та низькою величиною параметра «».
Для дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет, характерними є ІІ (46,40±4,46%) та ІІІ тип (41,60±4,41%) мікрокристалізації ротової рідини, мінералізувальний потенціал є «низьким» (1,87±0,10 бала) у порівняні зі «задовільним» в контрольній групі дітей (2,73±0,11 бала), що свідчить про низькі мінералізувальні властивості ротової рідини у дітей основної групи.
У дітей, від хворих на цукровий діабет матерів, спостерігають зниження рівня структурно-функціональної резистентності емалі молочних та постійних зубів у порівнянні з дітьми від фізіологічної вагітності. Отож, в основній групі дітей ТЕР становить, в середньому, 2,09±0,09 бала, а в контрольній групі 1,69±0,14 бала відповідно.
Рівень санітарно-гігієнічних знань дітей основної групи є недостатнім. Із кількості опитаних про необхідність гігієни порожнини рота знають лише 59,46±3,09%. Натомість гігієнічний стан порожнини рота у дітей, народжених хворими на цукровий діабет матерями, кращий (ГIсер.=2,48±0,31 бала) у порівнянні з дітьми контрольної групи (ГIсер.=2,91±0,44 бала), що можна пояснити обмеженим вживанням солодощів.
Розпрацьований і впроваджений лікувально-профілактичний комплекс передбачає використання засобів, спрямованих на покращання первинної та вторинної мінералізації зубів («Біокальцевіт»); гігієнічного стану порожнини рота (дитяча фторвмісна зубна паста «Stage» (Oral-B); підвищення карієсрезистентності твердих тканин зуба (фтористий лак «Bifluorid-12», зубна паста «Stage» ); забезпечення умов для оптимального дозрівання фісур зубів (герметик «Fissurit - FX»).
Запропонований лікувально-профілактичний комплекс має виражену карієспрофілактичну дію. Свідченням ефективності його застосування є редукція приросту карієсу молочних зубів 0,87±0,22 зуба у дітей основної групи проти 2,86±0,51 зуба у контрольній групі, постійних зубів 1,26±0,30 зуба у порівнянні з контрольною групою – 3,05±0,50 зуба. Покращання мінералізувальних властивостей ротової рідини - збільшується частка кристалів І та ІІ типу та зменшується - ІІІ типу, мінералізувальний потенціал ротової рідини 2,82±0,04 бала в основній групі до 2,02±0,17 бала - в контрольній. Підвищення структурно-функціональної резистентності емалі молочних та постійних зубів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет – середні значення ТЕР-тесту молочних зубів в основній групі 1,40±0,14 бала проти 1,60±0,20 бала в контрольній. Аналогічно ТЕР-тест постійних зубів становив в основній групі 1,62±0,13 бала і 1,68±0,12 бала в контрольній групі.
Використання запропонованого нашого пристрою і суміші гліцерофосфату кальцію та вазеліну для лікування гострого початкового карієсу є ефективним у дітей основної групи: скорочується термін лікування, відпадає необхідність багаторазового відвідування стоматолога, повне відновлення емалі відбувається у 47,85% дітей основної групи, в контрольній групі - лише у 26,10% дітей.
Публікації автора:
Колесніченко О.В Карієс молочних зубів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет // Український стоматологічний альманах. - 2002. - №2. - С.41-43.
Колесніченко О.В. Особливості мікрокристалізації змішаної слини у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет // Вісник стоматології. - 2002. - №4. - С.69-73.
Смоляр Н.І., Колесніченко О.В. Рентгеноструктурний аналіз емалі молочних зубів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет // Вісник стоматології. - 2002. - №1. - С.68-71.
Колесніченко О.В. Локалізація і глибина ураження карієсом тимчасових зубів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет // Современная стоматология и челюстно-лицевая хирургия. - Київ, 1998. - С.52
Колесніченко О.В. Мікрокристалізація слини у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет // Матеріали І (VIIІ) з’їзду Асоціації стоматологів України. - Київ, 1999. - С.74.
Колесніченко О.В. рН ротової рідини у дітей, народжених матерями, хворими на цукрицю // Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні проблеми стоматології». - Львів, 2000. – С.24.
Колесніченко О.В. Структурно-функціональна резистентність емалі тимчасових та постійних зубів у дітей, з обтяженим цукровим діабетом матері антенатальним періодом // Стоматологічні новини. - Львів, 2001. - С.46-48.
Колесніченко О.В. Гігієнічний стан порожнини рота у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет // Стоматологічні новини. – Львів, 2001. – С.49-51.
Колесніченко О.В Лікування початкового карієсу зубів у дітей, народжених матерями, хворими на цукровий діабет // Стоматологічні новини. - Львів, 2003. - С.25-26.