Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


280. Заруцький Ярослав Леонідович. Клінічно-організаційні основи та принципи діагностики і хірургічного лікування постраждалих з травматичною хворобою: дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Заруцький Я.Л. Клінічно-організаційні основи та принципи діагностики і хірургічного лікування постраждалих з травматичною хворобою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 - хірургія. - Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України, Київ, 2004.

Автором проведено комплексне дослідження у 6091 і 883 постраждалих з політравмою в групах що порівнювались. Встановлено, що найбільшого поширення, рівня ускладнень та летальності травматична хвороба набуває в умовах дії факторів ризику. Доведено, що більшість адаптаційних механізмів в умовах дії факторів ризику виснажуються скоріше і травматична хвороба протікає в більш тяжкій формі, гострий період травматичної хвороби скорочується до 2-х діб, а фаза травматичного виснаження триває від 5 до 16 доби. Автор показав, що особливостями клінічних характеристик травматичної хвороби у постраждалих є: значна тяжкість пошкоджень; травматичний шок, який виникає при крововтраті 15% об’єму циркулюючої крові; розвиток синдрому взаємного обтяження; уповільнення на 5-7 діб відновлювальних процесів; велика кількість ускладнень та резистентність до лікувальних заходів. Запропонований автором анатомо-функціональний показник оцінки тяжкості, дозволив з істотністю 81,0-98,5% проводити оцінку тяжкості та прогнозувати наслідки політравм. Опрацьована концепція диференційованої хірургічної тактики, яка ґрунтується на визначенні обсягу, термінів, пріоритетності та послідовності операційних втручань в залежності від прогнозу та періодів травматичної хвороби дозволила знизити частоту виникнення ускладнень з 76,06% до 60,38%, загальну летальність з 56,20% до 44,03%.

Дисертаційна робота містить новий підхід до розв’язання наукової проблеми, що передбачає підвищення ефективності надання медичної допомоги постраждалим з травматичною хворобою. На підставі визначення особливостей патогенетичного перебігу травматичної хвороби, обсягу та послідовності діагностичних заходів, визначення критеріїв оцінки тяжкості стану постраждалих та диференційованому підході до хірургічної тактики - на основі кореляційного аналізу результатів клінічного, біохімічного, імунологічного, рентгенологічного та інструментального методів дослідження. Обґрунтовано основи та принципи надання медичної допомоги, визначено їх ефективність в залежності від прогнозу перебігу травматичної хвороби.

1. Встановлено, що причиною низької ефективності надання медичної допомоги при політравмі є недосконалість клінічно-організаційних основ та принципів діагностики і хірургічного лікування постраждалих з травматичною хворобою, що призводить до високого рівня поширеності (403,4 випадків на 1000 постраждалих), ускладнень та летальності (220,15 і 130,72 випадків відповідно).

2. Доведено, що комплексна дія факторів ризику в 1,2 раза підвищує вірогідність виникнення травматичної хвороби, в 1,8 раза збільшує кількість ускладнень і в 1,5 раза – вірогідність летальних наслідків за рахунок пошкоджень двох-трьох анатомо-функціональних ділянок у постраждалих з політравмою.

3. Вплив факторів ризику на характер та напруженість дії адаптаційних механізмів у постраждалих з політравмою призводить до зростання тяжкості та ускладнює патогенетичний перебіг травматичної хвороби. Імунологічні показники корелюють з тяжкістю стану постраждалих і змінюються відповідно до періодів клінічного перебігу травматичної хвороби, гострий період скорочується до 2 діб. Фаза травматичного виснаження триває від 5 до 16 діб перебігу травматичної хвороби, характеризується вторинним імунодефіцитом зі зниженням рівня Т-лімфоцитів до 0,42±0,06х109/л та імуноглобуліну G - до 7,72±0,64 г/л і порушенням кооперації імунної відповіді, що співпадає з періодом генералізації інфекції.

4. Особливості клінічного перебігу травматичної хвороби у постраждалих в умовах дії факторів ризику полягають в значній тяжкості пошкоджень унаслідок травм трьох і більше анатомо-функціональних ділянок; травматичному шоці, що розвивається на 20,6% частіше, ніж в умовно сприятливому регіоні та виникає при крововтраті понад 15% об’єму циркулюючої крові; синдромі взаємного обтяження, який на одну добу раніше призводив до поліорганної недостатності; уповільненні на 5-7 діб відновлювальних процесів; великій кількості ускладнень, більшої тривалості травматичної хвороби, а також резистентності до лікувальних заходів.

5. При політравмі патогномонічні клінічні ознаки відсутні внаслідок зворотної залежності між тяжкістю травми і виразністю клінічних симптомів. Використання інструментальних і комп’ютерних діагностичних технологій дозволяє з інформаційністю 82,4-96,2%, виявити небезпечні для життя пошкодження. Застосування у постраждалих з політравмою запропонованих принципів діагностики та послідовності медичного сортування дозволяє на 30% скоротити час передопераційного приготування, вибрати оптимальний метод, обсяг і послідовність операційних втручань.

6. Розроблені згідно з міжнародними стандартами анатомо-функціональні критерії оцінки тяжкості, що враховують: оціночний бал за шкалою РТS, об’єм крововтрати, показники загального білка і сечовини крові, дозволяє, з вірогідністю 81,0-98,5 %, проводити оцінку тяжкості та прогнозувати наслідки політравм. “Сприятливий” прогноз оцінюється при тяжкості за шкалою РТS 34 бала та анатомо-функціональному показнику - 620 балів; “несприятливий” - за шкалою РТS > 34 бали і анатомо-функціональному показнику > 620 балів.

7. У результаті аналізу ефективності надання медичної допомоги постраждалим із травматичною хворобою встановлено критерії диференційованого підходу до виконання операційних втручань за обсягом: «мінімальний» - з тривалістю технічних маніпуляцій на одному органі до 20 хвилин, «скорочений» - до 40 хвилин, «повний» - понад 40 хвилин, відповідно. Визначено особливості показань до окремих операційних втручань і консервативного лікування, з урахуванням впливу факторів ризику.

8. Запропоновано принципи диференційованої хірургічної тактики, які ґрунтуються на визначенні обсягу, термінів, пріоритетності та послідовності операційних втручань, у залежності від прогнозу та періодів травматичної хвороби: екстрені, невідкладні та термінові операції слід виконувати за життєвими показаннями протягом гострого періоду травматичної хвороби; відстрочені – виконувати згідно анатомо-функціонального показника тяжкості політравми; при „сприятливому” прогнозі - виконувати повний обсяг операційно-технічних заходів, при „несприятливому” - мінімальні за травматичністю, обсягом і часом операційні втручання.

9. Впровадження розроблених клінічно-організаційних основ та принципів надання медичної допомоги, що включають: патогенетичну класифікацію пошкоджень, принципи діагностики, оцінку тяжкості, диференційовану хірургічну тактику, а також особливості медично-соціальної реабілітації, дозволяє підвищити ефективність лікування постраждалим з травматичною хворобою і знизити частоту виникнення ускладнень на 15,7% та загальну летальність – на 12,2% відповідно.

Публікації автора:

  1. Протоколи з надання екстреної медичної допомоги у разі невідкладних станів /В.Ф.Москаленко, Г.Г.Рощін, Л.М.Анкін, Н.М.Барамія, А.В.Вершигора, В.О.Волошин, Ю.О.Гайдаєв, С.О.Гур’єв, Я.Л.Заруцький, І.С.Зозуля, А.П.Картиш, Ю.В.Кляцький, М.М.Корнієнко, С.С.Лєуш, О.В.Мазуренко, Г.Ф.Мацідонська, М.В.Нацюк, Ю.В.Поляченко, С.В.Синельник, М.В.Соколов, М.І.Тутченко, І.П.Шлапак, Є.Є.Шунько /За ред. В.Ф.Москаленко, Г.Г.Рощіна. – К.:”Фарм-Арт”, 2001. - 112 с.

  2. Мазуренко О.В., Заруцький Я.Л., Молід С.О. Пошкодження органів черевної порожнини при травмі //Клінічна хірургія. - 1997. - №11-12. - С. 27-28.

  3. Шалимов А.А., Гайко Г.В., Рощин Г.Г., Полищук Н.Е., Барамия Н.Н., Тутченко Н.И., Шлапак И.П., Анкин Л.Н., Мазуренко О.В., Малиновский Ю.Ф., Заруцкий Я.Л. Концептуальные аспекты оказания неотложной помощи пострадавшим с травмой //Клінічна хірургія. - 1998. - №7. - С. 44-45.

  4. Анкин Л.Н., Анкин Н.Л., Заруцкий Я.Л., Фарманолла. Выбор времени и средств хирургической стабилизации отломков при переломах бедра у пострадавших с сочетанной травмой //Ортопедия, травматология и протезирование. - 1998. - №4.- С.18-22.

  5. Гур’єв С.О., Рощін Г.Г., Барамія Н.М., Заруцький Я.Л., Кукуруз Я.С., Новіков Ф.М., Гергая Т.В., Сацик С.П., Вендолін Ю.В. Полісистемні та поліорганні пошкодження //Літопис травматології та ортопедії. - 1999. - С.72-73.

  6. Барамия Н.Н., Антонюк Н.Г., Заруцкий Я.Л., Сацик С.П., Пачкория А.В. Хирургическое лечение повреждений печени при сочетанной закрытой торако-абдоминальной травме //Клінічна хірургія. - 2000. - №8. - С. 29-31.

  7. Барамия Н.Н., Антонюк Н.Г., Заруцкий Я.Л., Сацик С.П., Гергая Т.В. Хирургическое лечение повреждений селезенки при сочетанной закрытой торако-абдоминальной травме //Клінічна хірургія. - 2000. - №9. - С. 22-23.

  8. Гур’єв С.О., Заруцький Я.Л., Знахарчук В.М., Кузьмін В.Ю., Марциняк С.М., Рощін Г.Г., Сацик С.П. Остеопороз як компонент поліорганної недостатності у постраждалих з полісистемними та поліорганними пошкодженнями //Проблеми остеології. - 2000. - №4. - Том 3. - С. 29-31.

  9. Заруцький Я.Л. Концептуальні положення хірургії пошкоджень //Вісник травматології, ортопедії та протезування. - 2001. - №2. - С. 20-22.

  10. Гур’єв С.О., Рощін Г.Г., Барамія Н.М., Заруцький Я.Л., Кузьмін В.Ю., Кукуруз Я.С., Новіков Ф.М., Гергая Т.В. Клінічний перебіг травматичної хвороби у постраждалих з полісистемною та поліорганною травмою //Літопис травматології та ортопедії. - 2002. - №3-4. - С. 62-64.

  11. Барамія Н.М., Антонюк М.Г., Заруцький Я.Л., Дорош В.М., Сабов В.І. Помилки і складності у діагностиці і наданні медичної допомоги потерпілим з закритою торакоабдомінальною травмою на догоспітальному етапі //Клінічна хірургія. - 2003. - №7.- С. 44-46.

  1. Заруцький Я.Л. Аналіз ефективності надання медичної допомоги постраждалим з політравмою на госпітальному етапі //Український журнал екстремальної медицини імені Г.О.Можаєва. - 2003. - №3. - Том 4. - С. 54-58.

  2. Анкін Л.М., Заруцький Я.Л., Анкін М.Л. Лікування переломів у постраждалих з політравмою //Військова медицина України. – 2003. - №1-2. – Том 3. – С. 29-34.

  3. Белый В.Я., Гурьев С.Е., Заруцкий Я.Л. Клинико-епидемиологическая характеристика травматической болезни в регионе повышенного радиационного риска //Проблемы военного здравоохранения и пути его реформирования: Збірник наукових праць під редакцією професора Білого В.Я. - К.: “Логос”, 1997. - С. 185-188.

  4. Заруцкий Я.Л., Асланян С.А., Логинов В.Н., Рощин Г.Г., Барамия Н.Н., Новиков Ф.Н. Особенности диагностики закрытых повреждений живота при сочетанной травме //Современные аспекты военной медицины: Збірник наукових праць ГВКГ. - К., 1997. - Вип. 2. - С. 99-101.

  5. Гурьев С.Е., Заруцкий Я.Л., Ильин Ю.В., Вендолин Ю.В. Особенности клинического течения травматической болезни у военнослужащих рядового состава, получивших полисистемную и полиорганную травму //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 1999. - Вип. 5. - С.280-282.

  6. Заруцький Я.Л., Панасенко С.І., Сацик С.П., Гергая Т.В. Хірургічна тактика при закритій травмі підшлункової залози, ускладненій панкреонекрозом //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 1999. - Вип. 5. - С. 286-292.

  7. Білий В.Я., Панасенко С.І., Барамія Н.М., Заруцький Я.Л., Бондаренко В.В. Принципові напрямки зниження летальності при закритих полісистемних і поліорганних травмах із пошкодженням підшлункової залози //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2000. - Вип. 7. - С. 143-146.

  8. Панов Ф.І., Заруцький Я.Л., Барамія Н.М., Бондаревський А.О. Клініко-епідеміологічна характеристика пошкоджень товстої кишки мирного часу //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2000. - Вип. 7. - С. 147-152.

  9. Денисенко В.М., Заруцький Я.Л., Бурлука В.В., Король С.О. Методологія оцінки тяжкості і особливості хірургічної реанімації при закритій поєднаній травмі //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. - К., 2000. - Вип. 9, кн. І. - С.129-137.

  10. Барамия Н.Н., Заруцкий Я.Л., Бондаренко В.В., Панасенко С.И. Особенности диагностики повреждений мочевого пузыря при политравме //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. - К., 2000. - Вип. 9, кн. І. - С.77-83.

  11. Гур’єв С.О., Гергая Т.В., Жученко П.І., Заруцький Я.Л., Кузьмін В.Ю., Сацик С.П. Полісистемні та поліорганні пошкодження у віковому аспекті //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. - К., 2000. - Вип. 9, кн. ІІ. - С.30-33.

  12. Барамія Н.М., Панасенко С.І., Заруцький Я.Л., Вітюк Т.В. Особливості діагностики закритих пошкоджень підшлункової залози при поєднаній травмі //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. - К., 2000. - Вип. 9, кн. ІІ.- С.511-518.

  13. Трутяк І.Р., Заруцький Я.Л., Серафин Ю.Я., Тимощук Р.М. Основні завдання невідкладної допомоги травмованим і пораненим у мирний час //Збірник наукових праць XIII з’їзду ортопедів-травматологів України. - Донецьк, 2001. - С. 100-102.

  14. Заруцкий Я.Л., Гайдаев Ю.А., Бондаренко В.В. Осложнения у пострадавших с повреждением мочевого пузыря при сочетанной травме //Збірник наукових праць ГВКГ. - К., 2001. - Вип. 6. - С. 130-135.

  15. Панов Ф.И., Заруцкий Я.Л., Бондаренко В.В., Булаенко В.П., Савицкий А.Ф., Панасенко С.И. К вопросу о выборе антибиотиков у пострадавших с сочетанной травмой //Збірник наукових праць ГВКГ. - К., 2001. - Вип. 6. - С. 154-159.

  16. Заруцький Я.Л. Епідеміологічна характеристика травматичної хвороби в регіоні підвищеного радіаційного ризику //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2001. - Вип. 8. - С. 219-223.

  17. Рощін Г.Г., Гайдаєв Ю.О., Барамія Н.М., Заруцький Я.Л. Організаційні основи створення та перший досвід роботи науково-практичного центру політравми в системі Державної служби медицини катастроф //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2001. - Вип. 8. - С. 330-335.

  18. Заруцький Я.Л. Порівняльна епідеміологічна характеристика травматичної хвороби в регіонах з різним екологічним статусом //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2002. - Вип. 9. - С. 197-205.

  19. Заруцький Я.Л. Аналіз системи оцінки тяжкості політравм у постраждалих за анатомічними ознаками в регіонах з різним екологічним статусом //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2002. - Вип. 10. - С. 160-167.

  20. Денисенко В.Н., Бурлука В.В., Заруцький Я.Л., Король С.А., Бондаренко В.В. Клинико-патофизиологическое обоснование феномена взаимного отягощения при сочетанной закрытой травме //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2002. - Вип. 11. - С. 15-22.

  21. Заруцький Я.Л. Особливості патогенезу травматичної хвороби у постраждалих в регіоні підвищеного радіаційного ризику //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2002. - Вип. 11. - С. 23-34.

  22. Гур’єв С.О., Барамія Н.М., Заруцький Я.Л., Шлапак І.П., Малиш І.Р., Гуселетова Н.В., Знахарчук В.М., Моцюк С.В. Полісистемні та поліорганні пошкодження як проблемне питання медицини //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2002. - Вип. 11. - С. 150-164.

  23. Заруцький Я.Л. Особливості оцінки тяжкості політравм за функціональними ознаками у постраждалих в умовах впливу регіональних факторів медичного ризику //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2002. - Вип. 12. - С. 251-258.

  24. Заруцький Я.Л. Анатомо-функціональна оцінка тяжкості політравм у постраждалих в умовах впливу регіональних факторів медичного ризику //Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць УВМА. - К., 2003. - Вип. 13. - С. 323-329.

  25. Ключ для обробки історій хвороби постраждалих із ізольованою, множинною та поєднаною травмою: Свідоцтво про державну реєстрацію прав автора на твір ПА №4471 /Заруцький Я.Л., Рощін Г.Г., Бондаренко В.В. (Україна) від 11.06.2001.

  26. Патент України № 53858 А. Україна, 7 А 61 В 17/00, А 61 М 1/14, А 61 М 25/00. Спосіб детоксикації організму /Біляєва О.О., Перепадя В.М., Беляєв В.В., Шурховецький В.А., Яцун В.В., Заруцький Я.Л. – Заявлено 19.11.2001; Опубліковано 17.02.2003 //Бюл. №2.

  27. Патент України № 58314 А. Україна, 7 А 61 В 17/00. Спосіб профілактики кровотечі при електрокоагуляції тромбованої судини чи згустка крові в неварикозних ураженнях /Нікішаєв В.І., Фомін П.Д., Музика С.В., Рощін Г.Г., Заруцький Я.Л. – Заявлено 25.11.2002; Опубліковано 15.07.2003 //Бюл. №7.

  28. Гур’єв С.О., Заруцький Я.Л., Анкін М.Л., Вендолін Ю.В., Скобенко О.Е. Помилки лікування травм опорно-рухової системи в осіб, на яких вплинули малі дози іонізуючого випромінювання //Праці пленуму ортопедів-травматологів України. - Київ-Одеса. - 21-22 травня 1998. - С. 247-248.

  29. Гур’єв С.О., Заруцький Я.Л., Кукуруз Я.С., Білий О.В. Недоліки в лікуванні травматичної хвороби у потерпілих з множинними і поєднаними пошкодженнями в регіоні дії малих доз іонізуючої радіації //Праці пленуму ортопедів-травматологів України. - Київ-Одеса. - 21-22 травня 1998. - С. 249-251.

  30. Заруцкий Я.Л., Новикова М.Н., Бондаренко В.В., Гайдаев Ю.А., Полосенко С.С., Субботин В.Ю., Коваленко А.В. Диагностика и лечение поддиафрагмальных и внутрипеченочных абсцессов под контролем УЗИ //Праці ІІ Українського конгресу по мінімально інвазивній та ендоскопічній хірургії. - К. - 18-20 вересня 2001. - С. 43.

  31. Рощін Г.Г., Волошин В.О., Заруцький Я.Л., Михайловський М.М. Проблеми та перспективні напрями організації єдиної державної системи надання екстреної медичної допомоги постраждалим з травмою в повсякденних умовах, за умов надзвичайних ситуацій та в воєнний час //Праці І науково-практичної конференції “Політравма – сучасна концепція надання медичної допомоги”. - К. - 16-17 травня 2002. - С. 23-24.

  32. Заруцкий Я.Л., Кукуруз Я.С., Бурлука В.В., Бондаренко В.В., Титов А.П. Массивные забрюшинные кровотечения в хирургии повреждений //Праці І науково-практичної конференції “Політравма - сучасна концепція надання медичної допомоги”. - К. - 16-17 травня 2002. - С. 101-102.

  33. Рощин Г.Г., Новикова М.Н., Заруцкий Я.Л., Гайдаев Ю.А., Полосенко С.С., Коваленко А.В. Место эхографии в диагностике повреждений паренхиматозных органов при закрытых травмах живота //Праці І науково-практичної конференції “Політравма - сучасна концепція надання медичної допомоги”. - К. - 16-17 травня 2002. - С. 111.

  34. Заруцький Я.Л., Юрженко В.П., Шевчук Р.В. Актуальні питання догоспітальної допомоги при політравмі //Праці ІX конгресу світової федерації українських лікарських товариств. - Луганськ-Київ-Чикаго - 2002. - С. 297.