Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Омельяненко (Трофименко) Ольга Анатоліївна. Клінічне обґрунтування вибору конструкцій зубних протезів при захворюваннях тканин пародонта. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Трофименко О.А. Клінічне обґрунтування вибору конструкцій зубних протезів при захворюваннях тканин пародонта. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.22. – Стоматологія. – Національна медична академія післядипломної освіти
імені П.Л.Шупика, Київ, 2008.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності ортопедичного лікування хворих із дефектами зубних рядів при захворюваннях тканин пародонта на підставі клінічних досліджень структурно-функціонального стану тканин пародонта та удосконалення способів профілактики та лікування з урахуванням клінічних особливості часткової втрати зубів та ступеня структурно-функціональних патологічних змін при захворюваннях тканин пародонта.

Розроблено та клінічно обґрунтовано доцільність застосування комп’ютерної програми та алгоритму розрахунків вибору конструкцій зубних протезів з урахуванням компенсаторних можливостей опорних зубів при лікуванні дефектів зубних рядів хворих на ХГП різного ступеня тяжкості, що дозволяє залучити резервні можливості зубощелепної системи у цілому, запобігти ускладненням та досягти сталих клінічних результатів лікування.

У дисертаційній роботі наведене клінічне обґрунтування та нове розв’язання наукової актуальної задачі сучасної стоматології проблеми, яке полягає у підвищенні якості ортопедичного лікування хворих із дефектами зубних рядів при захворюваннях тканин пародонта на підставі клінічних досліджень структурно-функціонального стану тканин пародонта та запропоновано диференційований підхід до способів профілактики та лікування шляхом удосконалення методів вибору конструкцій зубних протезів.

1. За результатами клінічних досліджень виявлено поглиблення структурно-функціональних патологічних змін зубо-щелепної системи залежно від ступеня тяжкості захворювань тканин пародонта, яке характеризується зменшенням кількості інтактних зубних рядів та включених дефектів зубних рядів на тлі зростання дистально необмежених середніх і великих типів дефектів у пацієнтів, хворих на ХГП II та III ступеня, що зумовлює здійснення обґрунтованого та диференційованого підходу щодо планування відновлення зубних рядів ортопедичними конструкціями.

2. За результатами статистичних досліджень виявлено питому вагу виготовлених для заміщення дефектів зубних рядів у хворих на ХГП різного ступеня тяжкості штамповано-паяних МП, які мають ряд недоліків та не відповідають сучасним вимогам до якості ортопедичних конструкцій. Разом з тим протезування дефектів зубних рядів штамповано-паяними 64,3%, суцільнолитими 14,6% та металево-пластмасовими 12,2% МП найчастіше проведено з недоцільною кількістю опорних зубів, що призводить до перенавантаження пародонта та передчасної втрати останніх. При заміщенні дефектів зубного ряду знімними конструкціями зубних протезів в 18,2% випадків застосовано ЧПЗП з кламерною фіксацією, які у більшості випадків негативно впливають на тканини пародонта опорних зубів за рахунок незначної функціональної ефективності утримуючих елементів. Протезування БП, які забезпечують найбільш повноцінний перерозподіл навантаження між опорними зубами та слизовою оболонкою при уражених тканинах пародонта та є більш доцільними шинуючими конструкціями проведено лише у 8,5% випадків.

3. Функціональними дослідженнями встановлено зниження інтегрального показника параметрів мікроциркуляції при ХГП I ступеня тяжкості на 7,7% (17,71±0,14 пф.од. проти 19,19±0,06 пф.од. у пацієнтів з клінічно здоровими тканинами пародонта; Р<0,05), при ХГП II ступеня тяжкості на 22,3% (14,91±0,12 пф.од. проти 19,19±0,06 пф.од. у пацієнтів з клінічно здоровими тканинами пародонта; Р<0,05), при ХГП III ступеня тяжкості на 29,9% (13,56±0,22 пф.од. проти 19,19±0,06 пф.од.
у пацієнтів з клінічно здоровими тканинами пародонта; Р<0,05).

4. Структурні порушення мікросудин ясен, які характеризуються порушенням регуляторних механізмів гемодинаміки, призводять до зниження резервних можливостей мікросудин тканин пародонта при генералізованих ураженнях відповідно ступеню тяжкості захворювання тканин пародонта.

5. Зростання зон концентрації напружень шару компактної пластинки альвеолярного відростка у пришийковій ділянці та шийці зуба характеризується зниженням адаптаційно-компенсаторних можливостей кісткової тканини альвеолярного відростка та зумовлюється збільшенням показника напружень зубощелепного сегмента – n, який дорівнює при ВВАВ від 1 до 2 мм n1,3, ВВАВ від 3 до 4 мм – n1,4, при ВВАВ від 4 до 5 мм – n1,56.

6. На підставі даних комплексних клініко-функціональних та математичних досліджень обґрунтовано доцільність застосування алгоритму розрахунків вибору конструкцій зубних протезів при лікуванні дефектів зубних рядів хворих на ХГП різного ступеня тяжкості застосування якого забезпечує позитивний вплив на судини мікроциркуляторного русла, дозволяє залучити резервні можливості зубощелепної системи у цілому, запобігти ускладненням та досягти сталих клінічних результатів лікування.

Практичні рекомендації

1. Планування вибору конструкцій зубних протезів у хворих на генералізований пародонтит слід проводити на підставі комплексного аналізу ступеня клінічних, структурних та функціональних порушень зубощелепної системи з урахуванням різного ступеня адаптаційно-компенсаторних можливостей тканин пародонта до функціонального навантаження.

2. Для визначення ступеня адаптаційно-компенсаторних можливостей тканин пародонта до функціонального навантаження у хворих на ХГП доцільно використовувати крім загальноприйнятих метод дослідження, запропонований у ході виконання нашої роботи (Деклараційний патент на корисну модель № 21115 від 15.02.07 р. «Спосіб лазерної допплерівської флоуметрії для визначення особливостей васкуляризації слизової оболонки пародонта»), за допомогою розробленого нами пристрою для утримання торця світловода лазера в порожнині рота (Деклараційний патент на корисну модель № 21114 від 15.02.07 р.), що дає змогу значно підвищити ефективність діагностично-профілактичних заходів.

3. Визначення параметрів мікроциркуляції тканин пародонта опорних зубів показано до застосування для контролю ефективності лікування хворих з частковими дефектами зубних рядів при захворюваннях тканин пародонта з метою моніторингу функціонального стану та змін гемодинаміки тканин пародонта, оцінки і прогнозу ускладнень на адаптаційно-пристосувальних етапах реабілітаційного періоду ортопедичного лікування.

4. З метою оптимізації вибору ортопедичного метода лікування – кількості опорних зубів у шинуючих конструкціях мостоподібних протезів та систему кріплення знімних протезів доцільно застосувати розроблену нами комп’ютерної програми визначення деформовано-напруженого стану у системі “протез – опорні зуби – пародонт”.

5. Вибір методу ортопедичного лікування хворих на хронічний генералізований пародонтит різного ступеня тяжкості рекомендовано проводити за розробленим нами алгоритмом розрахунків раціональної конструкції зубних протезів із застосування розробленої комп’ютерної програми.

Публікації автора:

1. Трофименко О.А. Особливості застосування ортопедичних заходів при захворюваннях тканин пародонту // Зб. наук. пр. співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – К., 2005. – Вип. № 14. – Кн. 1. – С. 292-296.

2. Трофименко О.А. Показники мікроциркуляції та клінічна характеристика стану тканин пародонта в осіб із дефектами зубних рядів // Український стоматологічний альманах. – 2006. – № 6. – С. 19-22.

3. Трофименко О.А. Визначення напружено-деформованого стану тканин пародонту в залежності від ступеня атрофії альвеолярного відростка // Современная стоматология. – 2007. – № 1. – С. 115-118.

4. Трофименко О.А. Шляхи оптимізації обґрунтування вибору конструкцій зубних протезів при захворюваннях тканин пародонту // Современная стоматология. – 2007. – № 2. – С. 134-139.

5. Трофименко О.А., Онищенко В.С., Ступницький Р.М., Овчаренко О.М., Дорошенко О.М Особливості пародонтального статусу у осіб з частковими дефектами зубних рядів, які ускладнені захворюваннями тканин пародонту // Український стоматологічний альманах. – 2007. – № 1. – С. 32-36. (Дисертантом проведені усі клініко-лабораторні дослідження, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів, написання статті).

6. Трофименко О.А. Визначення напружено – деформованого стану тканин пародонту в залежності від ступеню атрофії альвеолярного паростка // Зб. тез доповідей V наук.-техн. конф. «Приладобудування: стан і перспективи». – К., 2006. – С. 232-233.

7. Трофименко О.А., Онищенко В.С., Овчаренко А.М., Дорошенко О.М. Особливості показників мікроциркуляції клінічно здорових тканин пародонта та при пародонтитах різного ступеня тяжкості за даними ЛДФ // Тези наук.-практ. конф. з міжнар. участю «Ультразвукова діагностика в медицині невідкладних станів». – К., 2007. – С. 92-96. (Дисертантом проведені усі клініко-функціональні дослідження, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів, написання тез).

8. Трофименко О.А., Онищенко В.С., Овчаренко А.М., Дорошенко О.М. Динаміка змін параметрів мікроциркуляції тканин пародонту при пародонтитах різного ступеня тяжкості за даними ЛДФ на етапах ортопедичного лікування // Тези наук.-практ. конф. «Актуальні питання профілактики захворювань пародонту та слизової оболонки порожнини рота». – К., 2007. – С. 72-74. (Дисертантом проведені усі клініко-лабораторні дослідження, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів, написання тез).

9. Онищенко В.С., Овчаренко О.М., Трофименко О.А. Лазерна допплерівська флоуметрія в оцінці показників мікроциркуляції при захворюваннях тканин пародонту на різних етапах ортопедичного лікування // Матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, XII засідання Українського Допплерівського Клубу «Ультразвукова та функціональна діагностика в ангіології». – К., 2006. – С. 46-48. (Дисертантом проведені усі клініко-функціональні дослідження, аналіз й узагальнення результатів, написаня тез).

10. Пат. 21114, Україна, МПК А61В8/00, А61С9/00. Пристрій для утримання торця світловода лазера в порожнині рота: Деклараційний патент на корисну модель 21114, Україна, А61В8/00, А61С9/00. Трофименко О.А., Онищенко В.С., Павленко О.В., Біда О.В., Динник О.Б., Мостовий С.Є.; № u 2006 12635; Заявл. 01.12.06; Опубл. 15.02.07, Бюл. № 2. (Особистий внесок полягає у виконанні інформаційного пошуку та підготовці матеріалів до патентного відділу, розробці пристрою та участі в клінічній апробації).

11. Пат. 21115, Україна, МПК А61В8/00, А61С9/00. Спосіб лазерної допплерівської флоуметрії для визначення особливостей васкуляризації слизової оболонки пародонта: Деклараційний патент на корисну модель 21115, Україна, А61В8/00, А61С9/00. Трофименко О.А., Онищенко В.С., Павленко О.В., Біда О.В., Динник О.Б., Мостовий С.Є.; № u 2006 12637; Заявл. 01.12.06; Опубл. 15.02.07, Бюл. № 2. (Особистий внесок полягає у виконанні інформаційного пошуку та підготовці матеріалів до патентного відділу, участі у клінічних та функціонально-діагностичних дослідженнях).