Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Липовченко Олена Віталіївна. Клінічна ефективність використання вітамінно-мінерального комплексу та остеопластичного матеріалу в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту (клініко-експериментальне дослідження) : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Липовченко О. В. Клінічна ефективність застосування вітамінно-мінерального комплексу та остеопластичного матеріалу в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту (клініко-експериментальне дослідження).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом - 14.01.22 – стоматологія. - Інститут стоматології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2005.

На експериментальній моделі пародонтиту вивчено вплив вітамінів, мінеральних сполук і вітамінно-мінерального комплексу на показники метаболічної системи регуляції кислотно-лужної рівноваги і стан альвеолярних паростків нижньої щелепи. Встановлено, що найбільш вираженою антиацидотичною і пародонтотропною дією є комбінація вітамінів і мінеральних сполук. У ротовій рідині хворих на ГП I, I-II та II- III ступеня встановлено збільшення відновних і зниження окисних властивостей з формуванням діабетоподібної спрямованості процесів обміну та появою ознак МА. Це вказує на обґрунтованість включення в схеми комплексного лікування таких хворих препаратів з антиацидотичним механізмом дії як на системному, так і на місцевому рівнях. Досягнення позитивного клінічного ефекту на фоні усунення біохімічних симптомів порушення з боку метаболічної системи регуляції кислотно-лужного гомеостазу, перекисних та імунних процесів, як безпосередньо після закінчення лікування, так і наявність стійкої стабілізації процесу в тканинах пародонта через 6 і 12 міс. після закінчення лікування свідчать про високу клінічну ефективність поєднання мінерального концентрату "Віта" з полівітамінами "Ундевіт" (перорально) і "Віти-полівітамінної" (місцево) та на патогенетичну обґрунтованість їх застосування в комплексному лікуванні хворих на ГП I, I-II та II- III ступеня. Комплексне лікування хворих на ГП ІІ, ІІ-ІІІ ступеня повинно бути доповнене клаптевими операціями на пародонті з імплантацією остеопластичного матеріалу "ОК-015", що викликає редукцію глибини ПК та рівня втрати зубоясенного епітеліального прикріплення, а також збільшує щільність кісткової тканини, що забезпечує досягнення тривалої стабілізації перебігу ГП. Вивчено лікувально-профілактичні властивості таблетованої форми хлоргексидину – препарату "Себідин", досліджені механізми його дії, визначені показання до застосування в комплексному лікуванні хворих на ХКГ та ГП. Розроблені схеми комплексного лікування впроваджені в практику охорону здоров"я.

В дисертації наведено теоретичне обгрунтування та нове вирішення наукової проблеми, котре постає в підвищенні ефективності лікування хворих на ГП I, I-II та II-III ступеня на підставі комплексного підходу, що поєднує загальне і місцеве лікування з використанням вітамінів та мінеральних сполук в якості засобів з вираженою антиацидотичною та антиоксидантною дією, місцевих антисептиків з пролонгованим механізмом дії, а також доповнення консервативного лікування при глибині ПК 5-8мм клаптевими операціями на пародонті, з використанням для покращення остеопластичних властивостей пародонта, нового вітчизняного остеопластичного композиційного матеріалу – "Остеоапатит керамічний".

  1. На метаболічній моделі пародонтиту, яка була отримана створенням в організмі тварин компенсованого метаболічного ацидозу, встановлено, що вітамінний комплекс "Ундевіт" в поєднанні з мінеральним концентратом "Віта", має найбільш виражений захисний ефект, запобігаючи розвитку резорбції альвеолярних паростків щелеп у порівнянні з самостійним впливом кожного з препаратів.

  2. Поєднане застосування вітамінного комплексу "Ундевіт" і мінерального комплексу "Віта" впливає на нормалізацію співвідношення відновних та окисних властивостей в тканинах печінки, ясен, альвеолярній і тазовій кістках, про що свідчить достовірне підвищення вмісту окислених нікотинамідних коферментів, дисульфідів і відношень НАД/НАДН, зниження вмісту відновлених коферментів, тіолів і відношень SH/SS.

  3. Результати комплексного лікування хворих на ГП, що включають дві схеми застосування "Віти", виявили клінічні переваги при поєднаному використанні "Віти" і полівітамінного комплексу "Ундевіт" для перорального прийому та "Віти-полівітамінної" для місцевого лікування, що полягають у досягненні тривалої ремісії та стійкої стабілізації запально-дистрофічного процесу в тканинах пародонта (через 6 міс. – у 80-87%, через 12 міс. -78-90%), підтверджених достовірною (р<0,05) динамікою пародонтальних індексів (РМА, КПІ, ДПІ) і показниками ортопантомограм, отриманими через 6 і 12 міс. після завершення основного курсу лікування.

  4. Пероральне поєднане застосування у хворих ГП I, I-II, II-III ступеня "Віти" та полівітамінів "Ундевіт" з місцевим використанням "Віти-полівітамінної" призводить до зниження (р<0,01) у ротовій рідині вмісту тіолів у 2,2 рази, відношення SH/SS у 15 разів та нормалізації їх вмісту в ясеневій рідині (зниження SH/SS у 9,3 рази, р<0,001), зниження у ротовій рідині вмісту HAДH в 3,5 разів із збільшенням HAД/HAДH у 11 разів, нормалізації активності фруктозодифосфатази (зниження з 3,0±0,14нмоль/с/мл до 0,68±0,04нмоль/с/мл), що свідчить про більш виражені антиацидотичні властивості такої комбінації порівняно з використанням однієї "Віти".

  5. Пероральне використання у хворих на ГП I, I-II, II-III ступеня комбінації "Віти" та полівітамінів "Ундевіт" з місцевим використанням "Віти-полівітамінної" призводить до зниження (р<0,001) у 7 разів вмісту МДА та активності глутатионредуктази (з 106,5±2,90нмоль/с/мл до 15,52±1,53нмоль/с/мл) порівняно з аналогічними показниками у хворих, пролікованих мінеральним концентратом "Віта", що свідчить про виражену протизапальну дію вивченої комбінації вітамінів і мінеральних сполук.

  1. Препарат "Себідин" має профілактичну дію при застосуванні у осіб з інтактним пародонтом, виражену протизапальну дію при використанні у хворих на ХКГ и ГП I, I-II ступеня. Серед виявлених механізмів дії: препарат "Себідин" перешкоджає відновній модифікації тіолів (зниження SH/SS у 1,8 разів, р<0,01), викликає зниження (р<0,05) у ротовій рідині вмісту HAДH у 1,3 рази із збільшенням HAД/HAДH у 5 разів, знижує активність фруктозодифосфатази (з 1,70±0,04нмоль/с/мл до 0,90±0,03нмоль/с/мл, р<0,05), в цілому нормалізуючи окисно-відновні властивості ротової рідини, з посиленням її антиоксидантних властивостей і підвищенням вмісту Ig А і G.

  2. Показана ефективність використання засобів з антиацидотичним механізмом дії на етапі передопераціїної підготовки хворих на ГП II, II-III супеня до проведення клаптевих операцій. Встановлено клініко-рентгенологічну ефективність нового вітчизняного біоактивного композиційного матеріалу – "Остеоапатит керамічний" (ОК-015) як засобу стимуляції регенерації структури кістки альвеолярного паростку, що підтверджено досягненням стійкої і тривалої ремісії (до 12 міс.) в перебігу ГП II, II-III ступеня та відновленням структури та щільності альвеолярної кістки зі зниженням показника втрати кісткової тканини.

Публікації автора:

  1. Белоклицкая Г.Ф., Липовченко Е.В. Клиническая эффективность препарата "Себидин" при лечении больных с воспалительными заболеваниями пародонта // Современная стоматология. -2002. - №1. - С.43-44.

Дисертантом проведено клінічне обстеження і лікування хворих, аналіз отриманих результатів, статистична обробка результатів, підготовка статті до друку.

  1. Белоклицкая Г.Ф., Липовченко Е.В. Клиническое обоснование применения витаминно-минерального комплекса при лечении больных с обострившимся течением генерализованного пародонтита // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К.,2003. - Вип. 12. Кн. 2. – С.425-429.

Здобувачу належить клініко-лабораторне обстеження хворих на ГП у динаміці лікування, аналіз отриманих результатів, їх статистична обробка, підготовка статті до друку.

  1. Липовченко О.В. Корекція метаболічного ацидозу за допомогою мінерального концентрату при експериментальному пародонтиті // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К.,2001. - Вип. 10. Кн. 3. – С.474-481.

  2. Пат.69950 А Україна, МКІ А61К31/00, А61К33/00. Спосіб комплексного лікування генералізованого пародонтиту: Г.Ф. Білоклицька, О.В. Липовченко, О.О. Протункевич, Л.А. Іванченко, Г.П. Бернадська; № 20031211740; Заявл. 16.12.2003; Опубл. 15.09.2004, Бюл. №3. – 4с.

Дисертанту належить аналіз літературних джерел, лікування хворих, аналіз отриманих результатів, оформлення патентної документації.

  1. Білоклицька Г.Ф., Павленко О.В., Липовченко О.В., Бакало О.В. Застосування “Sebidin” при лікуванні хворих із запальними захворюваннями пародонта // Наук.-практ. і пед. стоматологія: Новиковські читання. Вип.1 - К.: Рута, 2002. - С.35-40.

Дисертантом проведено клінічне обстеження і лікування хворих, аналіз отриманих результатів, їх статистична обробка, підготовка статті до друку.

  1. Липовченко О.В. Використання нового матеріалу ОК-015 для кісткової пластики при генералізованому пародонтиті // Матеріали наук.-практ. конференції "Сучасні проблеми терапевтичної стоматології". – К., 2004. – С.102-104.

  2. Білоклицька Г.Ф., Бернадська Г.П., Липовченко О.В. Підготовка хворих на генералізований пародонтит до дентальної імплантації з використанням остеогенного матеріалу ОК-015 // Матеріали І Укр. Міжнар. конгресу "Стоматологічна імплантація. Остеоінтеграція." – К., 2004. – С.23-24.

Автору належить клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, їх статистична обробка, підготовка статті до друку.