Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Системний аналіз і теорія оптимальних рішень


Нестеренко Оксана Олексіївна. Класифікаційні моделі та системні методи інформаційної підготовки та підтримки багатокритеріальних рішень: дисертація канд. техн. наук: 01.05.04 / Харківський національний ун-т радіоелектроніки. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Нестеренко О.О. Класифікаційні моделі та системні методи інформаційної підготовки та підтримки багатокритеріальних рішень. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 01.05.04 — системний аналіз і теорія оптимальних рішень, Харківський національний університет радіоелектроніки, Харків, 2003.

Дисертаційна робота присвячена розробці та застосуванню в інтелектуальних системах підтримки прийняття рішень (ІСППР) орієнтованих на знання моделей та методів прийняття рішень на засаді системологічного класифікаційного аналізу слабкоструктурованих проблемних галузей (СПГ). Для надання універсальної множини альтернатив для однотипних в СПГ задач прийняття рішень розроблено інтегровану концептуальну класифікаційну модель. Удосконалено методи інформаційної підготовки прийняття рішень, декомпозиції цілей, формування множини критеріїв та параметричної ідентифікації адитивній функції корисності. Модель та методи реалізовані у складі програмного інструментарію, який дозволяє підвищити ефективність розробки ІСППР.

В роботі наведено дослідження процесу багатокритеріального прийняття рішень у слабкоструктурованих проблемних галузях в умовах складності безпосереднього залучення до вибору експертів та фахівців з прийняття рішень. Наведено нове розв'язання науково-прикладної задачі розробки орієнтованих на знання моделей та методів для автоматизованої підтримки процесу прийняття рішень засобами ІСППР на засаді системологічного класифікаційного аналізу проблемних галузей, що дозволило підвищити ефективність розв'язання однотипних в таких галузях задач прийняття рішень шляхом урахування більш об'єктивної та структурованої інформації під час їх описання.

Під час дослідження було отримано такі результати:

  1. Проведено аналіз досліджень в галузі прийняття рішень та системного аналізу, галузі створення ІСППР та визначена необхідність підвищення ефективності розв'язання однотипних в СПГ задач багатокритеріального прийняття рішень за рахунок створення ІСППР, які використовують для підтримки особи, що приймає рішення, ККМ проблемних галузей та системні, орієнтовані на знання методи прийняття рішень.

  2. Вперше розроблена ІККМ альтернатив, що забезпечує структуроване описання універсальної множини альтернатив для інформаційної підготовки та підтримки однотипних в СПГ задач багатокритеріального прийняття рішень за рахунок систематизації, більш об'єктивного та детального описання властивостей, цілей функціонування, функціонального складу та структури альтернатив. Для створення ІККМ альтернатив удосконалено метод інформаційної підготовки прийняття рішень, який дозволяє встановити необхідні для рішення істотні аспекти та відношення в СПГ. Розроблені модель та метод дозволяють використовувати єдину інформаційну основу для підтримки ОПР за рахунок більш об'єктивного та структурованого надання інформації, необхідної протягом основних етапів процесу прийняття рішень.

  3. Удосконалено метод декомпозиції цілей ПР за рахунок використання ІККМ альтернатив як бази моделей-основ декомпозиції на етапах: вибору моделі-основи декомпозиції з урахуванням формалізованих умов та змістовних моделей альтернатив; формування цілей вибору на базі формулювань функціональних призначень альтернативи-основи та її елементів. Це дозволило формалізувати та автоматизувати деякі творчі етапи декомпозиції, що виконувалися раніше при безпосередній участі в процесі вибору експертів.

  4. Удосконалено метод формування множини критеріїв вибору як проекції дерева цілей прийняття рішень на властивості альтернатив за рахунок використання формалізованих вимог до множини критеріїв та єдиної інформаційної бази всього процесу прийняття рішень у вигляді ІККМ альтернатив. Вимоги повноти, дієвості, ненадлишковості, розкладності та мінімальної розмірності, що висуваються під час вибору множини критеріїв та дозволяють підвищити ефективність прийняття рішень, формалізовано на підставі використання структурованої інформації з ІККМ альтернатив. Це дозволило підвищити об'єктивність та структурованість критеріального описання задач прийняття рішень та автоматизувати процес формування множини критеріїв.

  5. Удосконалено метод параметричної ідентифікації адитивної функції корисності під час визначення особою, що приймає рішення, вагових коефіцієнтів критеріїв шляхом їх парних порівнянь з урахуванням ієрархічної структури критеріального описання вибору та забезпечення експертною інформацією стосовно важливості відповідних властивостей альтернатив з ІККМ альтернатив. Це дозволило зменшити навантаження на людську систему опрацювання інформації, зменшити кількість звернень до ОПР та помилок, збільшити узгодженість інформації стосовно важливості критеріїв вибору.

  6. Проведено дослідження ІККМ альтернатив та розроблених методів, які є незалежними від предметної галузі прийняття рішень, тобто, можуть використовуватися для підтримки процесів прийняття рішень в різноманітних слабкоструктурованих проблемних галузях, та дозволяють забезпечити розв'язання всього класу однотипних задач ПР, що виникають в таких галузях.

  7. Розроблено засіб організації баз знань на підставі ІККМ альтернатив та алгоритми інформаційної підготовки та підтримки прийняття рішень, що працюють на підставі таких баз знань та є основою для створення автоматизованих засобів підтримки процесів багатокритеріального прийняття рішень в слабкоструктурованих проблемних галузях.

  8. Розроблено програмний інструментарій прийняття рішень, предметна незалежність якого дозволяє підвищити ефективність створення ІСППР для класів однотипних задач ПР. Інструментарій використано на головному обчислювальному центрі державного підприємства “Харківський завод електроапаратури” для підтримки прийняття конструкторських рішень; під час створення ІСППР в галузях вибору конкурентних стратегій, очисних споруд, в галузі профорієнтації. Результати використано в НДР та навчальному процесі.

Публікації автора:

Повний перелік тез доповідей наведено в дисертаційній роботі.