Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Ярка Андрій Олексійович. Хірургічна тактика у хворих із поєднаними ураженнями сонних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2007. — 153арк. — Бібліогр.: арк. 126-143.



Анотація до роботи:

Ярка А.О. Хірургічна тактика у хворих з поєднаним ураженням сонних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2007.

Дисертацію присвячено проблемі хірургічного лікування хворих з поєднаними ураженнями сонних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок. У роботі отримали подальший розвиток вивчення особливостей діагностики та клінічного перебігу поєднаних уражень брахіоцефальних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок, що дозволило уточнити частоту та особливості клінічних виявів патології сонних артерій у хворих з критичною ішемією нижніх кінцівок та аневризмою аорти. Встановлено діагностичну цінність ультразвукової діагностики та доведено можливість самостійного застосування методу в оцінці операбельності та визначенні хірургічної тактики у хворих з поєднаною патологією брахіоцефальних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок. Проведена порівняльна оцінка ефективності етапної та одномоментної реваскуляризації вказаних артеріальних басейнів. Напрацьовано спосіб ретроградної ендартеректомії з внутрішньої сонної артерії з розширенням алолаткою. Визначено показання до хірургічного лікування поєднаних уражень брахіоцефальних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок – одномоментно або етапами.

Дисертація містить теоретичне обґрунтування і практичне вирішення актуального наукового завдання, спрямованого на покращання результатів хірургічного лікування хворих з поєднаними ураженнями БЦА, ЧА та АНК.

  1. На тлі хронічної ішемії нижніх кінцівок гемодинамічно значимий стеноз сонних артерій у 26% має безсимптомний перебіг, а 74% становлять симптоматичні ураження БЦА, що може бути реальною загрозою життю пацієнта при виконанні оперативних втручань на ЧА та АНК.

  2. Ультрасонографічні методи дослідження показали себе високоінформативними (чутливість – 85%, специфічність – 98%) у дослідженні патології сонних артерій (визначення морфології бляшки, патологічних девіацій), ЧА та АНК та формуванні показань до операційного лікування;

  3. Пацієнти з низькими показниками ЩПІ є групою ризику виникнення ГПМК на ґрунті гемодинамічно значимого стенозу сонних артерій. Дані лабораторних досліджень не є прогностичними показниками клінічного перебігу поєднаних уражень БЦА, ЧА та АНК.

  4. Запропонований спосіб ретроградної ендартеректомії ВСА є безпечним та ефективним методом хірургічного лікування сонних артерій у порівнянні з традиційними методами Реконструкційної хірургії атеросклеротичних уражень сонних артерій. Опрацьований метод дозволив знизити частоту рестенозів від 30,4% до 2,6% у порівнянні з класичною КЕ (p<0,05).

  5. Одномоментні реконструкції сонних артерій та артеріального русла аорто-стегнової зони супроводжуються вищими показниками післяопераційних системних ускладнень 23,7% у порівнянні з етапними реконструкціями вище вказаних басейнів 18,4% (p<0,05).

  6. Серед груп реконструкцій БЦА та АНК стегново-підколінної зони не виявлено суттєвої різниці кількості системних ускладнень відповідно до виконання етапних оперативних втручань, проте відмічена більша кількість місцевих ускладнень при виконанні етапних реконструкцій БЦА та АНК стегново-підколінної зони.

  7. Показаннями до етапних реконструкцій БЦА, ЧА та АНК вважаємо –ураження БЦА з наявним гемодинамічно значимим стенозом сонних артерій або/і виразковою нестабільною атеросклеротичної бляшкою, поєднані з ураженнями ЧА та АНК аорто-стегнової зони, а також поєднані гемодинамічно значущі ураження БЦА з ураженнями стегново-підколінної зони у хворих з супровідною патологією внутрішніх органів.

  8. Показаннями до одномоментних реконструкцій вважаємо поєднані гемодинамічно значущі ураження БЦА з ураженнями стегново-підколінної зони у хворих без супровідної патології внутрішніх органів.

Публікації автора:

  1. Ярка А.О., Батюк А.В. Одномоментні реконструкції сонних артерій, термінального відділу черевної аорти та артерій нижніх кінцівок // Український бальнеологічний журнал. – 2001. – №3. – С.92-95.

  2. Кобза І.І., Жук Р.А., Ярка А.О., Кобза Т.І. Поєднані ураження брахіоцефальних артерій та їх корекція у хворих з пізніми тромбозами аорто-стегнових протезів // Науковий вісник Ужгородського університету, серія „Медицина”. – 2001. – Вип.14. – С.208-210.

  3. Кобза І.І., Ярка А.О., Глущук Р.В., Кобза С.А. Ранні ускладнення операцій на сонних артеріях // Шпитальна хірургія. – 2002. – №3. – С.33-35.

  4. Кобза І.І., Ярка А.О., Щур О.В., Кобза Т.І. Одномоментні реконструкції сонних артерій, термінального відділу аорти та артерій нижніх кінцівок // Шпитальна хірургія. – 2002. – №4. – С.13-14.

  5. Деклараційний патент на винахід А61В17/00, України. Спосіб лікування атеросклеротичного ураження сонної артерії та її гілок // Кобза І.І., Ярка А.О. - №37975 А; Заявл. 12.05.2000; Опубл. 15.05. 2001. Бюл.№ 4.

  6. Ярка А.О., Кобза І.І., Лабінський В.Р., Щур О.В., Кіхтяк А.Т., Шегедин Н.І., Шимечко О.С. Профілактика інтраопераційного ішемічного інсульту в ангіохірургії // Матеріали конференції „Актуальні питання ангіології”, присвяченої 30-річчю клініки судинної хірургії у Львові. Львів, 5-7 жовтня 2000 р. – С.7-10.

  7. Ярка А.О. Клінічна допплерографія у хворих з поєднаними ураженнями сонних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок // Серце і судини. – 2004. – №1 (додаток). – С.100-102.

  8. Ярка А.О. Вибір хірургічного лікування у хворих з поєднаними ураженнями сонних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок. // Український бальнеологічний журнал. – 2004. – №2. – С.92-94.

  9. Ярка А.О. Тактика при поєднаних ураженнях екстракраніальних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок // Серце і судини. – 2006. – №4 (додаток). – С.558-561.

  10. Кобза І.І., Ярка А.О., Щур О.В., Кобза Т.І. Дуплексне скенування при поєднаних ураженнях сонних артерій, черевної аорти та артерій нижніх кінцівок // Матеріали наукової конференції „Актуальні питання абдомінальної та гнійно-септичної хірургії”. – Львів, 2004. – С.152-153.