Грома Василь Григорович. Хірургічна тактика і лікування хворих з синдромом Маллорі-Вейса. : Дис... канд. наук: 11.03.03 - 2003.
Анотація до роботи:
Грома В.Г. Хірургічна тактика і лікування хворих з синдромом Маллорі-Вейса. - Рукопис. Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03. - хірургія. - Дніпропетровська державна медична академія, м.Дніпропетровськ, 2003.
В основу дисертаційної роботи покладені принципи індивідуалізованого вибору методу лікування хворих із синдромом Маллорі-Вейса (СМВ). У роботі представлений диференційований підхід до вибору хірургічної тактики, методів консервативного та оперативного лікування, малоінвазивних ендоскопічнких та ендоваскулярних втручань з урахуванням ступеня крововтрати, супутньої патології, тяжкості змін систем гомеостазу. Розроблені та впроваджені в практику ефективні схеми консервативного лікування, методи оперативних і малоінвазивних втручань, що дозволяють попередити ускладнення та поліпшити результати лікування хворих із СМВ.
Розроблений підхід до тактики та лікування хворих з СМВ в основній групі в порівнянні з контрольною дозволив знизити частоту рецидивів кровотечі з 46,39% до 11,76%, зменшити кількість ургентних оперативних втручань з 6,93% до 3,92%, знизити летальність (загальну - з 4,46% до 0,98%, післяопераційну - звести до нуля), а у віддаленому періоді зменшити частоту рецидивів захворювання до 0,49% та запобігти формуванню виразки шлунка в зоні розриву слизово-м’язевої оболонки (в контрольній групі відповідно 15,15% та 10,61%).
Провідними етіологічними факторами синдрому Маллорі-Вейса є атрофія слизової кардіоезофагальної зони, порушення моторної функції шлунка у вигляді гастроспазму, порушення кислотності шлунку в поєднанні з підвищенням внутрішньошлункового тиску.
Хірургічна тактика при синдромі Маллорі-Вейса повинна включати сучасні засоби малоінвазивних ендоскопічних та ендоваскулярних втручань з урахуванням стадії гемостазу в зоні розриву, що передбачає розроблений алгоритм. Обґрунтуваннями до термінового оперативного втручання є неефективність комбінованих гемостатичних заходів, поєднання з іншими невгамовними джерелами кровотечі, усклад-неними тяжким ступенем крововтрати.
Комплекс лікувальних заходів у хворих на синдром Маллорі-Вейса повинен передбачати: усунення ішемії шлунка шляхом поповнення крововтрати, нормалізацію моторики шляхом призначення препаратів групи метоклопраміду, противиразкову терапію та корекцію порушень гомеостазу при супутній патології та поліорганній недостатності.
Хірургічна корекція ускладненого синдрому Маллорі-Вейса повинна бути спрямована на досягнення надійного гемостазу з відданням переваги внутрішньослизовому висіченню розривів шлунка через гастротомну рану, корекцію анатомо-топографічних взаємовідносин кардіоезофагального переходу, зниження кислотності шлунку шляхом виконання одного з видів ваготомії та дренуючих шлунок операцій з метою усунення явищ гастростазу.
Рецидивуючий перебіг синдрому Маллорі-Вейса з тенденцією переходу в виразкову хворобу шлунка характеризується високою частотою ускладнень, що потребує реабілітаційного лікування з призначенням противиразкової терапії.
Розроблений підхід до тактики та лікування в основній групі в порівнянні з контрольною дозволив знизити частоту рецидивів кровотечі з 46,39% до 11,76%, зменшити кількість ургентних оперативних втручань з 6,93% до 3,92%, знизити загальну летальність з 4,46% до 0,98%, післяопераційну - звести до нуля, а у віддаленому періоді зменшити частоту рецидивів захворювання до 0,49% та запобігти формуванню виразки шлунка в зоні розриву слизово-м’язевої оболонки (в контрольній групі відповідно 15,15% та 10,61%).
Автором розроблені методики покращення результатів хірургічного лікування хворих з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки, ускладненою супутньою патологією. Приймав участь у написанні та оформленні статті.
Бойко В.В., Грома В.Г. До питання стану згортувальної системи крові у хворих з синдромом Маллорі-Вейса // Експериментальна і клінічна медицина. – 1999. - №3. – С.65-66.
Здобувач брав участь у наборі клінічного матеріалу та у написанні статті.
Бойко В.В., Криворучко І.А., Тарабан І.А., Грома В.Г., Пеєв С.Б. Особливості індивідуалізованого підходу до вибору методу гемостазу у хворих з синдромом Маллорі-Вейса // Збірка наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. - Київ. - 2000. - Вип. 9. - Кн. 1. - С.99-104.
Здобувач запропонував критерії для вибору методу гемостазу у хворих з СМВ, підсумував результати лікування.
Бойко В.В., Тарабан И.А., Грома В.Г., Вовк В.А., Макаров В.В., Пеєв С.Б., Водка М.Є., Волковицький І.В. До питання організації та тактики надання медичної допомоги хворим з синдромом Маллорі-Вейса // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ. – 2000. – С. 68-73.
Здобувач провів набір клінічного матеріалу, обробку результатів дослідження, оформив статтю.
Бойко В.В., Тарабан І.А., Грома В.Г. Інтенсивна терапія хворих на синдром Маллорі-Вейса похилого та старечого віку // Збірка наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. - Київ. - 2000. - Вип. 9. - Кн. 2. - С. 104-109.
Дисертантом вивчені особливості перебігу та інтенсивної терапії СМВ у хворих похилого та старечого віку, проведена обробка результатів дослідження.
Грома В.Г. Консервативна терапія у хворих з синдромом Маллорі-Вейса, ускладненого гострою кровотечею та важкою інтоксикацією // Медицина сегодня и завтра. Периодический сборник работ молодых ученых и специалистов. Випуск 3. – Харків. – 1998. – С.71-72.
Зайцев В.Т., Бойко В.В., Гончаренко Л.Й., Тарабан І.А., Грома В.Г. Рентгендіагностика синдрому Маллорі-Вейса // Збірка наукових праць присвячена 40-річчю кафедри торакоабдомінальної хірургії ХМАПО "Актуалъные вопросы торакоабдоминальной хирургии". - Харьков. - 1999. - С.29-30.
Автором розроблена методика рентгендіагностики розривів слизової стравохідно-шлункового відділу, проведено набір та аналіз клінічного матеріалу.
Бойко В.В., Гончаренко Л.И., Тарабан И.А., Грома В.Г., Соханева И.Л. Некоторые аспекты диагностики и лечения тяжелых кровотечений у больных с синдромом Маллори-Вейсса // Сборник статей ХГКБСНМП "Неотложная медицинская помощь”. Выпуск 3. - Xарьков: Основа. - 2000. - С.96-99.
Здобувачем підсумовані клінічні спостереження, зроблена їх статистична обробка, оформлена стаття.
Бойко В.В., Тарабан И.А., Грома В.Г. Геморагічний шок при синдромі Маллорі-Вейса // Сборник тезисов "Актуальные вопросы диагностики и лечения неотложных состояний". - Донецк. - 2000. - С.12-13.
Здобувач провів набір клінічного матеріалу та його аналіз, визначив особливості виникнення геморагічного шоку.
Тарабан И.А., Грома В.Г., Белозеров И.В. Печеночная недостаточность у больных с синдромом Маллори-Вейса // Матеріали XIX з'їзду хірургів України: Збірка наукових статей. - Харків - 2000. - С.54-56.
Автором забезпечено набір клінічного матеріалу, визначена роль печінкової недостатності в патогенезі виникнення СМВ та методи її корекції.
Бойко В.В., Береснєв С.О., Тарабан І.А., Грома В.Г., Грищенко І.Ю., Бітчук О.Д. Роль даних ультразвукового дослідження в лікуванні хворих на синдром Маллорі-Вейса // Матеріали ІІ Конгресу Української асоціації спеціалістів УЗД в перинатології, генетиці та гінекології “Плід як частина родини". - Додаток до журналу "Ультразвукова перинатальна діагностика". - Харків. - 2000. - С.263-264.
Автором здійснено набір клінічного матеріалу та його аналіз.
Грома В.Г. До питання етіопатогенезу синдрому Маллорі-Вейса // Сучасні аспекти невідкладної медичної допомоги. Матеріали ювілейної науково-практичної конференції, присвяченої 25-річчю створення Львівської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. – Львів. – 1997. – С. 72-73.
Тарабан I., Грома В., Водка М., Токарев А., Котенко I. Хірургічна тактика у хворих з синдромом Маллорі-Вейса // Матеріали ІV Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль. - 2000. - С11-11.
Автором розроблена хірургічна тактика у хворих на СМВ, оформлена стаття.