Медведєва Юлія Петрівна. Хіміко-токсикологічне дослідження дилтіазему : дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Національний фармацевтичний ун-т. - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Медведєва Ю. П. “Хіміко – токсикологічне дослідження дилтіазему”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія. Національний фармацевтичний університет, Харків, 2005.
Дисертаційна робота присвячена хіміко – токсикологічному дослідженню препарата з групи блокаторів кальцієвих каналів – дилтіазема.
У роботі наведено умови виявлення та ідентифікації дилтіазему та його основного метаболіту за допомогою методів ТШХ, ВЕРХ, УФ – спектрофотометрії та електрофорезу на папері, а також доведено можливість їх застосування для ідентифікації дилтіазему у присутності інших препаратів серцево – судинної групи, які можуть застосовуватися разом. Розроблено доступні та чутливі методики кількісного визначення препарату в витяжках з біологічного матеріалу на основі методів екстракційної фотометрії, УФ – спектрофотометрії та ВЕРХ.
Вивчено умови екстракції дилтіазему з водних розчинів органічними розчинниками в залежності від рН середовища. Проведено порівняльне вивчення ефективності ізолювання дилтіазему з біологічного матеріалу за допомогою загальноприйнятих у хіміко – токсикологічному аналізі методів та запропоновано власні ефективні методики ізолювання препарату з біологічного матеріалу за допомогою метанолу та ацетонітрилу.
Розроблено методики виділення дилтіазему з біологічних рідин організму (сечі та крові).Вивчено розподіл дилтіазему в органах отруєних ним тварин та зберігання в біологічному матеріалі при гнитті. На основі проведених досліджень запропоновано схему спрямованого хіміко – токсикологічного аналізу біологічного матеріалу на дилтіазем.
Проведено дослідження дилтіазему, його метаболіту та деяких інших препаратів серцево-судиної групи за допомогою методу ТШХ, вивчено поведінку цих препаратів в сучасній системі ТШХ скринінгу та запропоновано умови ТШХ, які придатні для виявлення дилтіазему, виділеного з біологічного матеріалу.
Вивчено умови ідентифікації дилтіазему і його метаболіту за допомогою методу ВЕРХ як окремих речовини, так і у суміші з іншими препаратами серцево-судинноі групи (метопрололом, верапамілом та ніфедипіном).
3. Розроблено доступні та чутливі методи кількісного визначення дилтіазему у водних розчинах та витяжках з біологічного матеріалу:
- екстракційно-фотометричний, заснований на утворенні іонного асоціату з метиловим оранжевим (підпорядкування розчинів основному закону світлопоглинання в межах концентрацій 25,0-270,0 мкг препарату у 15 мл кінцевого об`єму; відносна помилка методу – 1,73 %);
- УФ-спектрофотометричні: у воді (оптична густина розчинів підпорядковується основному закону світлопоглинання в межах концентрацій 2,0-25,0 мкг/мл препарату; відносна помилка методу – 3,26%), у 0,1 М розчині кислоти хлороводневої (оптична густина розчинів підпорядковується основному закону світлопоглинання в межах концентрацій 2,0-25,0 мкг/мл; відносна помилка методу –0,81 %), в метанолі (оптична густина розчинів підпорядковується основному закону світлопоглинання в межах концентрацій 3,0-26,0 мкг/мл препарату; відносна помилка методу – 2,61%) та у хлороформі (оптична густина розчинів підпорядковується основному закону світлопоглинання в межах концентрацій 2,0-25,0 мкг/мл препарату; відносна помилка методу – 1,71%);
метод ВЕРХ: межі визначення препарату 0,5-100,0 мкг/мл, відносна помилка методу
1,39%.
Вивчено умови екстракції дилтіазему з водних розчинів у залежності від рН середовища та природи органічного розчинника. Встановлено, що дилтіазем найкраще екстрагується усіма використаними органічними розчинниками з лужного середовища. При цьому максимальна кількість препарату екстрагується при значеннях рН від 6,0 до 8,0 для хлороформу та ізоамілового спирту та від 7,0 до 9,0 для усіх інших розчинників і складає близько 99,0% для усіх вивчених органічних розчинників, тому усі досліджені органічні розчинники можна використовувати для екстракції дилтіазему з лужних витяжок. Діетиловий ефір та гексан практично не екстрагують дилтіазем з водного середовища при рН = 2,0, що можна використовувати для очищення у процесі виділення препарату з об`єктів біологічного походження.
Вперше проведено порівняльну оцінку ефективності виділення дилтіазему з біологічного матеріалу загальноприйнятими у хіміко-токсикологічному аналізі методами, а також розроблено більш ефективні і експресні методи ізолювання дилтіазему метанолом і ацетонітрилом, які дозволяють виділити близько 60% та 85% препарату відповідно.
Вивчено умови виявлення дилтіазему та його основного метаболіту у витяжках з біологічного матеріалу за допомогою методу ТШХ. Для кількісного визначення препарату у витяжках було застосовано екстракційно-фотометричний та УФ-спектрофотометричний методи.
Запропоновано методики виділення дилтіазему з біологічних рідин організму (крові, сечі), які дозволяють ізолювати близько 62% із крові та близько 84% із сечі.
Вивчено розподіл дилтіазему в органах отруєних тварин при пероральному введенні. Встановлено, що для хіміко-токсикологічного дослідження при летальних отруєннях дилтіаземом варто відправити шлунок та кишечник із вмістом, легені, сечу та селезінку.
Досліджено зберігання дилтіазему в біологічному матеріалі при його гнитті, та встановлено, що за допомогою методу ізолювання ацетонітрилом через 30 діб із тканин печінки, яка піддалася гнилісним змінам, можливо виділити приблизно до 25% препарату.
На основі проведених досліджень запропоновано схему спрямованого хіміко- токсикологічного дослідження біологічного матеріалу на дилтіазем.
Публікації автора:
1.Медведєва Ю. П., Бондар В. С. Розробка методів ідентифікації дилтіазему.// Вісник фармації.- 2003. - № 1. – С. 26 – 29. Особистий внесок здобувача: розробка хімічних, хроматографічних (ТШХ), УФ-спектрофотометричних методів ідентифікації дилтіазему; участь у написанні статті.
2. Медведєва Ю. П., Бондар В. С. Дослідження умов екстракції дилтіазему органічними розчинниками з водних розчинів та його аналіз в біологічних рідинах організму.// Вісник фармації. – 2004, №4. – С. 19-22. Особистий внесок здобувача: дослідження умов екстракції дилтіазему з водних розчинів органічними розчинниками, розробка методик кількісного визначення дилтіазему, розробка методик ізолювання препарату з біолгічних рідин організму (крові та сечі); участь у написанні статті.
3. Медведєва Ю. П., Бондар В. С. Дослідження ефективності методів ізолювання дилтіазему з біологічного матеріалу.// Медична хімія. – 2004. - № 2 (6). – С. 97 – 100. Особистий внесок здобувача: дослідження по виділенню дилтіазему з біологічного матеріалу за допомогою загальноприйнятих методів у хіміко-токсикологічному аналізі; розробка часткових методик ізолювання; участь у написанні статті.
4. Бондар В. С., Медведєва Ю. П. Застосування ТШХ – скринінгу при хіміко – токсикологічному аналізі дилтіазему.// Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей. Т.ІІІ. – 2004. – С. 8 – 12. Особистий внесок здобувача: проведення досліджень по використанню ТШХ-скринінгу при хімко-токсикологічному аналізі дилтіазему; участь у написанні статті.
5. Медведєва Ю. П., Бондар В. С. Дослідження по ТШХ –скринінгу дилтіазему.// Матеріали ІІ Міжнародної науково – практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ` 2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 38 – 39.
6. Бондар В. С., Медведєва Ю. П. Розробка методів кількісного визначення дилтіазему та їх використання для аналізу препарату в біологічних рідинах організму.// “Вчені майбутнього” Міжнародна науково – практична конференція молодих вчених:Тези доповідей. – Одеса, 2003. – С. 12.
7. Медведєва Ю. П., Бондар В. С. Екстракція дилтіазему органічними розчинниками з водних розчинів при різних значеннях рН // ІІІ Міжнародна науково – практична конференція “Наука і соцальни проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія”: Тези доповідей. – Харків: Вид-во НФаУ, 2003. – С. 205.
8. Медведєва Ю. П., Бондар В. С. Дослідження ефективності методів ізолювання дилтіазему з біологічного матеріалу.// Матеріали VII міжнародної науково - практичної конференції “Наука і освіта’2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 37.
9. Медведєва Ю. П., Бондар В. С. Застосування методу високоефективної рідинної хроматографії для аналізу дилтіазему.// Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономіка лікарських засобів та біологічно активних добавок. Матеріали науково-практичної конференції: Тези доповідей. – Тернопіль: “Укрмедкнига”, 2004. – С. 293 – 295.
10. Медведєва Ю. П., Бондар В. С. Вивчення розподілу дилтіазему в органах отруєних тварин та дослідження по його зберіганню в біологічному матеріалі при гнитті.// Всеукраїнська науково-практична конференція “Проблеми діагностики, профілактики та лікування екзогенних та ендогенних інтоксикацій”: Тези доповідей. – Чернівці, 2004. – С. 106 – 107