Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Аналітична хімія


74. Мікуленко Ольга Володимирівна. Хіміко-аналітичні властивості дво- та трикомпонентних систем на основі полівінілпіролідону: дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Мікуленко О.В. Хіміко-аналітичні властивості дво- та трикомпонентних систем на основі полівінілпіролідону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.02 – аналітична хімія. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню впливу полівінілпіролідону (ПВПД) на спектроскопічні, протолітичні та комплексоутворюючі властивості органічних реагентів і можливості використання хіміко-аналітичних властивостей отриманих адуктів та комплексів на основі ПВПД в аналітичній практиці.

Вплив ПВПД на спектроскопічні властивості барвників проявляється в батохромному зсуві максимумів смуг поглинання реагентів, зсуві дисоціації реагентів в кислу область. Молекулярна маса полімеру впливає на спектроскопічні властивості адукту БЖ-ПВПД при рН<1. Досліджена можливість використання адуктів ПВПД з барвниками для виготовлення іонселективних електродів (ІСЕ). Вплив ПВПД на комплексоутворення барвників з іонами металів проявляється в збільшенні контрастності, чутливості реакції.

Розроблено іонометричну методику визначення концентрації полівінілпіролідону в лікарських препаратах “Гемодез-Н” та “Медихронал-Дарниця”, біооб’єктах, стічних водах фармацевтичного підприємства та спектрофотометричні методики визначення середньої молекулярної маси полівінілпіролідону в субстанції, спектрофотометричні методики визначення купруму (ІІ) в бронзах та алюмінієвому сплаві, індію (ІІІ) в індієво-галієвому сплаві.

На основі дослідження взаємодій в двокомпонентних системах органічний реагент – полівінілпіролідон та трикомпонентних системах іон металу - органічний реагент – полівінілпіролідон розроблено іонометричну методику визначення концентрації полівінілпіролідону в лікарських препаратах, біооб’єктах, стічних водах фармацевтичного підприємства та спектрофотометричні методики визначення молекулярної маси полівінілпіролідону в субстанції і визначення концентрації іонів металів в промислових зразках.

1. Встановлено утворення адуктів ПВПД (Мr ПВПД = 8,0103) із органічними реагентами ряду оксіазо- та ксантенових барвників спектрофотометричним методом. Введення ПВПД в розчини барвників приводить до батохромного зсува максимума спектрів поглинання розчинів, дисоціація реагентів зміщується в кислу область, максимальний вплив ПВПД спостерігається для азобарвників в кислому середовищі при дисоціації за сульфогрупою.

2. Молекулярна маса полімеру впливає на спектроскопічні властивості адукту ПВПД з барвником у водному середовищі. Збільшення молекулярної маси ПВПД (Мr ПВПД = 8,0103, 1,0104, 2,4104, 4,0104, 3,6105) приводить до зсуву довжини хвилі максимуму поглинання його адукту з брильянтовим жовтим в кислому середовищі при рН<1. Лінійна залежність поглинання розчинів брильянтовий жовтий - ПВПД від молекулярної маси полімеру спостерігається при співвідношенні 1 молекула барвника до 16-18 ланок ПВПД.

3. Вперше виготовлені плівкові іонселективні електроди з використанням адуктів
ПВПД (Мr ПВПД = 8,0103, 4,0104, 3,6105) з органічними реагентами. Дослідження властивостей ІСЕ з адуктами ПВПД з азобарвниками тропеоліном 0, тропеоліном 00, тропеоліном 000, стильбазо, брильянтовим жовтим та трифенілметановим барвником бромфеноловим синім показало, що на крутизну і лінійний діапазон електродної функції виготовлених електродів впливають умови одержання адуктів (склад, рН, присутність органічного розчинника), а також природа введеного електроліту.

4. Спектрофотометричним методом встановлено утворення комплексів іонів металів з азо- та ксантеновими барвниками в присутності ПВПД (Мr ПВПД = 8,0103). Специфікою взаємодії органічних реагентів з іонами металів при введенні ПВПД є збільшення контрастності та чутливості реакції, числа координованих лігандів в аналітичних формах, при цьому молярний коефіцієнт поглинання збільшується в 1,5-6 разів у порівнянні з двокопонентними комплексами метал - органічний реагент. Найбільш істотно ПВПД впливає на комплекси іонів металів з органічними реагентами, що здатні утворювати з полімером водневі та гідрофобні зв’язки.

5. Розроблена іонометрична методика визначення концентрації ПВПД апробована на лікарських препаратах “Гемодез – Н”, “Медихронал – Дарниця”, сечі, плазмі крові, стічних водах фармацевтичного підприємства; модифікована хроматографічна і розроблена спектрофотометрична методики визначення молекулярної маси ПВПД, а також визначення вмісту домішок полімеру з іншою молекулярною масою апробовані на субстанції полімеру та препараті “Гемодез – Н”. Розроблені методики спектрофотометричного визначення купруму (ІІ) в бронзах та алюмінієвому сплаві; індію (ІІІ) в індієво-галієвому сплаві на основі модифікованих полівінілпіролідоном органічних реагентів. Відносне стандартне відхилення іонометричних визначень не перевищувало 0,15, спектрофотометричних – 0,07.

Публікації автора:

1. Чмиленко Ф.О., Коробова І.В., Мікуленко О.В., Чмиленко Т.С., Харун М.В. Потенціометричні сенсори для визначення полівінілпіролідона // Вісник Львівськ. ун-ту. Сер. Хімія. - 2002. – Вип.42, ч.1. – С.213-215.

Особистий внесок здобувача полягає в синтезі адуктів полівінілпіролідону з органічними реагентами, виготовленні на їх основі плівкових електродів, встановленні впливу електролітів на властивості електродів та експериментальній перевірці потенціометричного визначення полівінілпіролідону за допомогою виготовлених електродів.

2. Чмиленко Ф.О., Коробова І.В., Мікуленко О.В. Хімічні сенсори як засоби екологічного контролю вмісту поліелектролітів у водних розчинах // Вісник Львівськ. ун-ту. Серія хімічна. - 2002. – Вип.42, ч.1. – С.193-196.

Особистий внесок здобувача полягає в постановці завдання та обговоренні результатів визначення вмісту поліелектролітів у водних розчинах за допомогою іонселективих плівкових електродів, мембрани яких містили асоціати полімерів з органічними барвниками або неорганічними комплексними аніонами.

3. Чмиленко Ф.А., Микуленко О.В., Чмиленко Т.С., Самохвалова Ю.Ж. Химико-аналитические характеристики системы органический краситель-поливинилпирролидон–металл // Вісник ДДУ. Сер. Хімія. – 2002. - Вип.7. – С.81-85.

Особистий внесок здобувача полягає в плануванні експерименту, виборі реагентів для визначення впливу полімеру на властивості барвника до комплексоутворення з іонами металу, вимірі поглинання підготовлених розчинів та обговоренні отриманих результатів.

4. Ф.А. Чмиленко, О.В. Микуленко, Т.С. Чмиленко. Влияние поливинилпирролидона на химико-аналитические свойства фенилфлуорона и его взаимодействие с ураном (VI) // Вопросы хим. и хим. тех. – 2003. - №3. – С.44-47.

Особистий внесок здобувача полягає в постановці і виконанні експериментального дослідження взаємодії полівінілпіролідону з фенілфлуороном, встановленні хіміко-аналітичних характеристик отриманих адуктів, встановленні впливу полівінілпіролідону на комплексоутворення барвника з іонами урану (IV) та обговоренні експериментальних даних.

5. Ф.О. Чмиленко, І.В. Коробова, О.В. Мікуленко, Т.С.Чмиленко,
М.В. Харун. Використання та іонометричний контроль якості препаратів на основі полівінілпіролідону // Космічна наука і техніка. - 2003. - Т.9, №1. - С.30-33.

Особистий внесок здобувача полягає в описі використання полівінілпіролідону в лікарських препаратах, виготовленні та апробації плівкових електродів (з використанням адуктів полімеру з органічними барвниками) для визначеняі вмісту полівінілпіролідону в лікарських формах дезінтоксикаційного типу.

6. Чмиленко Ф.О., Мікуленко О.В., Коробова І.В., Єркович В.В. Іонометричне визначення концентрації полівінілпіролідону в лікарських препаратах, біорідинах та стічних водах // Вопросы хим. и хим. тех. – 2003. - №6. – С.27-31.

Особистий внесок здобувача полягає в постановці завдання і плануванні експерименту, виборі органічних реагентів для виготовлення мембранних електродів, експериментальному визначенні властивостей електродів з використанням адуктів брильянтового жовтого, математичній обробці та обговоренні отриманих результатів.

7. Чмиленко Ф.О., Мікуленко О.В., Чмиленко Т.С. Екологічні аспекти використання лікарських препаратів на основі фізіологічно-активного полімеру – полівінілпіролідону // Теорія і практика сучасного природознавства. Зб. наук. праць. – Херсон: Терра, 2003. – 183-186.

Особистий внесок здобувача полягає в постановці завдання, спектрофотометричному дослідженні взаємодії органічних реагентів з полівінілпіролідоном різної молекулярної маси з метою використання отриманих властивостей адуктів в аналізі молекулярної маси субстанції полівінілпіролідону та обговоренні результатів.

8. Чмиленко Ф.А., Коробова И.В., Микуленко О.В., Чмиленко Т.С., Харун М.В. Определение поливинилпирролидона с помощью потенциометрических сенсоров // Всероссийская конференция «Актуальные проблемы аналитической химии». – Москва. – 2002. – С. 164.

Особистий внесок здобувача полягає в виготовленні на основі адуктів полівінілпіролідону з органічними реагентами мембранних електродів, дослідженні їх електродних характеристик та експериментальній перевірці потенціометричного визначення полівінілпіролідону за допомогою виготовлених електродів.

9. Микуленко О.В., Коробова И.В., Чмиленко Т.С., Харун М.В., Чмиленко Ф.А. Ионометрическое определение поливинилпирролидона в лекарственных препаратах // IV Міжнародна науково-практична конференція “Людина і космос”. – Дніпропетровськ. – 2002. – С.425.

Особистий внесок здобувача полягає в виготовленні на основі адуктів полівінілпіролідону з органічними реагентами мембранних електродів, дослідженні їх електродних характеристик та експериментальній перевірці потенціометричного визначення полівінілпіролідону за допомогою виготовлених електродів.

10. Чмиленко Ф.А., Коробова И.В., Микуленко О.В., Чмиленко Т.С. Электрохимический сенсор на поливинилпирролидон // Міжнародна конференція “Функционализованные материалы: синтез, свойства и применение”. – Київ. – 2002. – С.285-286.

Особистий внесок здобувача полягає в виготовленні мембранних електродів на основі адуктів полівінілпіролідону, дослідженні їх електродних характеристик та встановленні коефіцієнтів селективності по відношенню до інших поверхнево-активних речовин.

11. Микуленко О.В., Чмиленко Т.С, Харун М.В., Чмиленко Ф.А. Полимерные поверхностно-активные вещества как модификаторы органических реагентов // Міжнародна конференція “Функционализованные материалы: синтез, свойства и применение”. – Київ. – 2002. – С.123-124.

Особистий внесок здобувача полягає в плануванні та реалізації експериментального дослідження взаємодії полівінілпіролідону з органічними реагентами ряду азобарвників, встановленні хіміко-аналітичних властивостей отриманих адуктів, дослідженні впливу полімеру на комплексоутворення стильбазо з іонами металів та обговоренні результатів.

12. Мікуленко О.В., Чмиленко Т.С., Чмиленко Ф.О. Спектрофотометричне визначення молекулярної маси полівінілпіролідону як показника до використання полімеру в лікарських препаратах // V Міжнародна науково-практична конференція “Людина і космос”. – Дніпропетровськ. – 2003. – С. 194.

Особистий внесок здобувача полягає в розробці спектрофотометричної методики визначення молекулярної маси полівінілпіролідону на основі утворення адуктів з азобарвником брильянтовим жовтим, встановленні оптимальних умов взаємодії та обговоренні результатів.

13. Мікуленко О.В., Чмиленко Т.С., Чмиленко Ф.О. Модифікуючий вплив полівінілпіролідону на комплексоутворення іонів металів з органічними реагентами. // Річна Сесія Наукової Ради НАН України з проблеми «Аналітична хімія». - Ужгород. - 2003. - С. 31-32.

Особистий внесок здобувача полягає в плануванні та реалізації експерименту з визначення впливу полівінілпіролідону на властивості металохромних барвників, на взаємодію органічних реагентів різних класів з іонами металів, встановленні властивостей отриманих комплексів та обговоренні результатів.

14. Микуленко О.В., Чмиленко Ф.А., Коробова И.В., Чмиленко Т.С., Еркович В.В. Ионометрический контроль содержания поливинилпирролидона в лекарственных препаратах и биообъектах // І Міжнародна науково-технічна конференція студентів і аспірантів “Хімія і сучасні технології”. – Дніпропетровськ. – 2003. – С. 294-295.

Особистий внесок здобувача полягає в постановці завдання і плануванні експерименту, експериментальному визначенні властивостей електродів з використанням адуктів азобарвників з ПВПД, математичній обробці та обговоренні отриманих результатів.