Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Мистецтвознавство / Образотворче мистецтво


11. Гладун Ольга Дмитрівна. Харківська школа графіки (друга половина ХХ століття): дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.05 / Харківська держ. академія дизайну і мистецтв. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Гладун О.Д. Харківська школа графіки (друга половина ХХ ст.). — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства зі спеціальності 17.00.05 — образотворче мистецтво. — Харківська державна академія дизайну та мистецтв. Харків, 2005.

Дисертацію присвячено вивченню творчої і педагогічної діяльності представників вищої мистецької школи Харкова у галузі графіки другої половини ХХ ст. Розкрито взаємозв'язок між змінами в державній художній політиці, у напрямках художньої освіти та пріоритетністю тих чи інших жанрів графіки на певних відрізках часу. Показано взаємовплив станкових і дизайнерських форм і залежність від цього пластичної мови, стильових особливостей. Виявлені періоди розвитку школи, основні педагогічні принципи у викладанні графічних дисциплін, роль традицій та новацій. У науковий обіг введені нові імена харківських художників-графіків та їхніх творів. Визначено місце харківської школи в історії українського мистецтва ХХ ст.

Дослідження розвитку харківської школи графіки у другій половині ХХ ст., аналіз творчості її представників у контексті осмислення проблеми взаємодії станкових та художньо-промислових форм мистецтва дає підстави для наступних підсумків:

1. Розкрито, що мистецька історія харківської школи графіки другої половини ХХ ст. не була предметом спеціального вивчення, комплексно не досліджувалась. Більшість публікацій мали інформативний характер або стосувалися навчально-методичних проблем. Втім досвід школи, де станкові й дизайнерські форми існували й розвивалися поруч, набув як історико-теоретичного, так і практичного значення й має стати в нагоді при формуванні сучасної системи підготовки художників-графіків та дизайнерів-графіків в Україні. Показано, що особливості розвитку мистецької освіти в Харкові, що виявилися у змінах час від часу її напрямків від суто художнього до художньо-промислового і навпаки, починаючи з другої половини ХІХ ст. і протягом ХХ ст., відобразилися і на розвитку графічної галузі.

2. Визначено етапи розвитку харківської школи графіки: 1920 — 1930-ті, 1930 — 1950-ті, 1960 — 1980-ті рр. й 1990-ті рр., що знайшло відображення у структурі дисертації. Виявлені передумови її формування. Обґрунтовано особливе значення 1920-х рр., коли в педагогічній діяльності В. Єрмілова здійснювався вихід у безпредметність і закладалися основи майбутньої дизайнерської освіти. Акцентовано увагу і на значенні І. Падалки як художника-педагога, котрий, розвиваючи принципи бойчукізму, створив свою школу і багато зробив для становлення прикладних форм графіки, а також для організації викладання ксилографії та ліногравюри, підготовки фахівців у цих галузях. З утвердженням методу соціалістичного реалізму та сталінського офіціозу в мистецтві, що супроводжувалося перебудовою художньої освіти у першій половині 1930-х рр. і поверненням до пріоритетності станковізму, змінюється характер розвитку графічної школи в системі Харківського художнього інституту. Особливою активністю відзначається діяльність офортної та літографської майстерень. Втім, і цей досвід і закладені традиції знайдуть продовження у другій половині ХХ ст. після чергової реорганізації інституту в 1963 р. та переорієнтації на художньо-промисловий профіль.

3. Розкрито взаємозв’язок між пріоритетністю окремих видів, жанрів графіки, її тематики у представників харківської школи на певних відрізках часу та державною художньою політикою, напрямками розвитку художньої освіти, а також усталеними місцевими традиціями. Так, замість насаджуваної режимом у 1930-ті — 1950-ті рр. тематичної картини у станковій графіці набув поширення чи не найбільш віддалений від ідеології пейзажний жанр, такий характерний у системі мистецтв дореволюційної Слобожанщини. До нього знову звернулися представники школи у кризовий період 1980-х, коли розпочинався крах режиму. У період „відлиги” та певної лібералізації художнього життя у 1960–1970-ті рр. набувають поширення композиції героїко-філософського спрямування. Переорієнтацією на художньо-промисловий профіль покликаний розквіт товарного знака. Художньо-естетичними традиціями школи та станом Харкова як визначного культурного центра України пояснюється поширення з другої половини 1970-х рр. не стільки політичного плаката, скільки театральної афіші. Тематика 1990-х рр. надто різностороння й орієнтована на традиційні сакральні цінності. Виходячи з цього, стверджується, що харківська школа графіки є художнім утворенням з притаманною йому внутрішньою свободою, що вона зуміла вистояти, зберегти свої кращі традиції і досить повноцінно функціонувати у кризових ситуаціях.

4. Виявлені особливості системи викладання у підготовці молодих графіків, побудованій на міцній основі академічного рисунка, на творчому пошуку і вмінні працювати у різноманітних графічних техніках. Міцною константою у педагогічній системі залишалося ставлення до академічного рисунка як основи основ серйозної професійної підготовки і в періоди, коли нестанкові форми зазнавали впливу станковізму і розглядалися як ужиткові і, навпаки, коли перевага надавалася дизайнерським формам, що супроводжувалося їх впливом на станкові. З актуалізацією необхідності розвитку знакотворчості у системі викладання в нагоді стали традиції, що закладалися в 1920-ті рр. У період загальної кризи всіх форм мистецтва 1990-х рр. мобільна за своєю природою графіка у системі вищої художньої освіти в Харкові почала напрацьовувати інструментарій і засоби, адекватні новому часу. Базова концепція школи — підготовка художників-універсалів.

5. Вивчення матеріалів, що стосуються творчості і педагогічної діяльності художників-викладачів та їхніх учнів у графічній галузі в системі вищої мистецької освіти в Харкові, дало можливість виявити основне коло представників цієї регіональної школи, а мистецтвознавчий аналіз їхньої творчості — розкрити художньо-естетичні критерії та стильові особливості, специфічні для даної художньої школи. Акцентовано на принциповому значенні різних за своїм характером традицій, закладених В. Єрміловим, І. Падалкою та його учнями Б. Бланком і М. Фрадкіним, а також Г. Бондаренком, В. Мироненком, В. Ненадо та деякими іншими харківськими графіками минулого для тих, хто викладає і вчиться сьогодні, наслідуючи і продовжуючи ці традиції. До наукового обігу вводяться нові імена представників харківської школи графіки ХХ ст. та їхні твори.

6. Стильова специфіка харківської школи графіки другої половини ХХ ст. зумовлена постійною взаємодією видів станкового та художньо-промислового профілю, які, впливаючи один на одного, утворюють унікальні художні форми, стилістично збагачують і станкову графіку, і графічний дизайн. Станкова графіка набуває образної узагальненості, знаковості, більшої експресивності. Графічний дизайн, взаємодіючи зі станковою графікою, стає значно емоційнішим, „живописнішим”, філософічним. Плакат піддається впливу обох галузей і, відображуючи притаманну школі символічність, сам впливає на них. Всі ці форми графічних мистецтв доповнюють і живлять одна одну. Вказано на особливу роль графічного дизайну й плаката у формуванні специфіки харківської школи графіки другої половини ХХ ст., які разом з тим є самодостатніми явищами і можуть стати предметом окремого дослідження. Стверджується, що харківська школа др. пол. ХХ ст. — цікаве і специфічне явище національної художньої культури. Вона збагачує українське мистецтво, активно впливає на загальний характер його графічної галузі, привносить нові ідеї, пропонує шляхи розвитку. Закладаючи духовні основи нового відродження у формуванні сучасної моделі національного графічного дизайну, досвід харківської графічної школи має скласти естетичну основу системи візуально-комунікативних процесів.

Публікації автора:

1. Еволюція товарного знака у творчості Євгена Надєждіна // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. — Х., 2000. — № 4-5. — С. 55–59.

2. Формування національної моделі товарного знака // Вісник ХДАДМ. — 2002. — № 6. — С. 308–310.

3. Володимир Побєдін як представник харківської школи графіки // Вісник ХДАДМ. — Х., 2002. — № 5. — С. 34–42.

4. Основні педагогічні принципи харківської школи графічного дизайну // Вісник ХДАДМ. — Х., 2002. — № 10. — С. 33–39.

5. Мальовнича Україна Василя Мироненка // Вісник ХДАДМ. — Х., 2003. — № 1. — С. 10–18.

6. Володимир Ненадо і харківська школа графіки // Вісник ХДАДМ. — Х., 2003. — № 2. — С. 6–16.

7. Графіка Харкова 1990 рр.: Творчість Ільдана Яхіна // Вісник ХДАДМ. — Х., 2003. — № 3. — С. 12–19.

8. Нові засоби виразності у графіці Харкова 1990-х років на прикладі художньої практики Олега Векленка // Вісник ХДАДМ. — Х., 2004. — № 1. — С. 3–9.

9. Харківський плакат 1970 — 1990-х рр. // Вісник ХДАДМ. — Х., 2004. — № 2. — С. 23–27.

10. Графічний дизайн Харкова 1990-х рр.: до питання пошуків національного виразу // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. — Х., 2003. — № 3-4. — Х., 2004. — № 1–2. — С. 113–115.

11. Взаємозв’язок педагогічно-наукової і проектно-художньої діяльності у підготовці дизайнера-графіка (на прикладі мистецької школи Харкова) // Вісник ХДАДМ. — Х., 2004. — № 6. — С. 16–24.

12. Тенденції розвитку сучасної станкової графіки // Молода мистецька наука України: І електронна наукова конференція молодих науковців, докторантів, магістрантів, студентів. 1 листопада 2002 р.: Збірник матеріалів. — Х.: ХДАДМ, 2002. — № 1. — С. 2224.

13. Харківська школа графіки другої половини ХХ століття: До питання історіографії // Молода мистецька наука України: ІV електронна наукова конференція молодих науковців, докторантів, магістрантів, студентів. 20 грудня 2003 р.: Збірник матеріалів. — Х.: ХДАДМ, 2003. — № 4. — С. 29–31.

14. Взаємодія дизайнерського і станкового підходів у харківській школі графіки // Дизайн-освіта 2003: досвід, проблеми, перспективи: Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції 24-28 березня. — Х., 2003. — С. 15–19.

15. Знак і знаковість у харківській школі графіки // Теорія і практика матеріально-художньої культури: Матеріали науково-електронної конференції. — Х., 2003. — С. 27–29.

16. Використання гармонізуючих принципів мистецтва у харківській графіці на прикладі творчої та викладацької практики Олега Юрченка // Мистецька освіта в контексті європейської інтеграції: Теоретичні та методичні засади розвитку: Тези міжнародної наукової конференції 30 червня — 2 липня. — Київ — Суми, 2004. — С. 195197.

17. Основні тенденції харківської графіки 1960-х рр. // Теорія і практика матеріально-художньої культури: ІV електронна наукова конференція. Харків: ХДАДМ, 15 грудня 2003 р.: Збірник матеріалів. — Х.: ХДАДМ, 2003. — № 4. — С. 5–12.

18. Передумови становлення харківської школи графіки // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції „Дизайн-освіта 2004: Теорія, практика та перспективи розвитку” — Х., 2004. — С. 11–13.

19. Традиції і новації у графічній школі Харкова 1990-х рр. // Теорія і практика матеріально-художньої культури: VІ електронна наукова конференція. Харків: ХДАДМ, 27 грудня 2004 р.: Збірник матеріалів. — Х.: ХДАДМ, 2004. — № 6. — С. 3–5.