Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Імунологія та алергологія


Бережний Кирило Михайлович. Характеристика локального імунітету як критерій прогнозу та імунореабілітації хворих після операції на органах черевної порожнини : дис... канд. мед. наук: 14.03.08 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 132арк. — Бібліогр.: арк. 99-132.



Анотація до роботи:

Бережний К.М. Характеристика локального імунітету як критерій прогнозу та імунореабілітації хворих після операції на органах черевної порожнини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового супеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.08. – імунологія і алергологія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню локального імунітету хворих на перитоніт, а також системної імунологічної відповіді з метою визначення критеріїв прогнозування післяопераційного перебігу та обгрунтування доцільності включення локальної імунотерапії в комплексне лікування хворих з цією патологією.

На підставі одержаних даних встановлено, що при різних формах післяопераційного перебігу – серозно-фібринозний та гнійно-фібринозний перитоніт наступають достовірні зміни локальної імунологічної відповіді. Зокрема, при гнійно-фібринозному перитоніті в порівнянні з серозно-фібринозним збільшується кількість нейтрофілів при зниженні кількості макрофагів, підвищується експресія антигенів HLA-DR, збільшується кількість CD3+Т-лімфоцитів і знижується фагоцитарна активність. Вказані зміни локального імунітету відображають клінічні особливості післяопераційного перебігу перитоніту. Зміни системного імунітету при гнійно-фібринозному перитоніті проявляються в зниженні кількості CD3+Т-лімфоцитів, CD19+ -лімфоцитів, збільшенні відсотку клітин, що експресують HLA-DR і зниженні фагоцитарної активності нейтрофілів в порівнянні з серозно-фібринозним. Порівнянльна оцінка результатів вивчення локальної і системної імунологічної відповіді показала, що зміни локальної імунологічної відповіді наступають в більш ранні строки і виражені в більшому ступені. Вперше була проведена локальна імунотерапія поліоксидонієм хворих з гнійно-фібринозним перитонітом за спеціально розробленою схемою. Локальна імунотерапія поліоксидонієм поліпшує клінічний перебіг і модулює імунологічну відповідь.

Післяопераційний пербіг перитоніту, як серозно-фібринозного, так і гнійно-фібринозного, супроводжується локальними та системними імунологічними змінами. Найбільш суттєві зміни спостерігаються в локальному імунітеті при гнійно-фібринозному перитоніті, характеризуються ранньою появою, відображають тяжкість післяопераційного перебігу і можуть бути використані для пронозування та призначення локальної імунотерапії.

  1. При серозно-фібринозному перитоніті в день операції в перитоніальному ексудаті в порівнянні з гнійно-фібринозним перитонітом збільшується кількість макрофагів, зменшується кількість нейтрофілів, а через 24 – 48 годин після операції зменшується кількість В-лімфоцитів.

  2. Розвиток гнійно-фібринозного перитоніту характеризується достовірними локальними імунологічними змінами (дослідження перитоніального ексудату) і проявляється зменшенням кількості макрофагів, збільшенням кількості нейтрофілів та CD3+Т-лімфоцитів, зниженням фагоцитарної активності, підвищенням кількості клітин, що експресують адгезивні молекули CD54 та різким підвищенням кількості антигенпрезентуючих клітин, що експресують антигени HLA-DR; характер виявлених змін суттєво відрізняється від аналогічних при серозно-фібринозному перитоніті.

  3. При вивченні системної імунологічної відповіді (периферична кров) виявлено збільшення відсотку клітин, що експресують антигени HLA-DR тільки у хворих з серозно-фібринозним перитонітом, кількості В-лімфоцитів у цих же хворих, але протягом всього періоду обстеження, а також збільшення кількості клітин, що експресують CD54, у хворих обох груп в порівнянні з контролем та зниження фагоцитарної активності у хворих з гнійно-фібринозним перитонітом в порівнянні з хворими першої групи.

  4. Порівняльна оцінка системної і локальної імунологічної відповіді показала, що найбільш суттєвими були: 1) зміни кількісті CD3+Т-лімфоцитів і В-лімфоцитів в перитоніальному ексудаті були достовірними уже в день операції; ці показники при дослідженні периферичної крові практично не відрізнялись від контролю; 2) достовірне підвищення кількості клітин, що експресують антигени ІІ класу ГКГ (HLA-DR) в перитоніальному ексудаті з перевагою у хворих з гнійно-фібринозним перитонітом; цей показник при дослідженні периферичної крові суттєво не змінювався в порівнянні з контролем.

  5. Зміни локального імунітету були використані для обгрунтування критеріїв призначення локальної імунотерапії з використанням імуномодулятора нового покоління – поліоксидонію.

  6. Для проведення локальної терапії поліоксидонієм була розроблена схема застосування, яка відзначалась ефективністю, що проявлялось сприятливим післяопераційним перебігом, зменшенням перебування в стаціонарі в порівнянні з хворими, які знаходились тільки на традиційній терапії, а також позитивними імунологічними змінами.

Публікації автора:

  1. Куюн Л.А., Бордонос В.Г., Дюговская Л.А., Бережной К.М. Способ прогнозирования тяжелого течения перитонита Авторское свидетельство // Бюлл. изобретений и патентов СССР.- 1991. - № 20- С. 1-2.

  2. Куюн Л.А., Бережной К.М. Прогноз течения послеоперационного перитонита у больных прооперированных на органах брюшной полости // Імунологія та алергологія.- 2005. - №3. - С. 16-20.

  3. Куюн Л.А., Бережной К.М. Сравнительная характеристика системного и локального иммунологического ответа больных после операций на органах брюшной полости // Імунологія та алергологія.- 2005. - №3.- С. 91-92.

  4. Бережной К.М., Куюн Л.А., Тутченко Н.И., Хоменко И.П. Сравнительная оценка локального и системного иммунологического ответа больных, прооперированных на органах брюшной полости // Імунологія та алергологія.- 2005. - №4. - С. 68-72.

  5. Куюн Л.О., Бережний К.М., Тутченко М.І., Хоменко І.П., Бордонос В.Г. Імунологічні зміни у хворих, які прооперовані на органах черевної порожнини // Науковий вісник Національного медичного університету. - 2006.- № 1.- С. 79-82.

  6. Бережной К.М. Локальный иммунитет желудочно-кишечного тракта // Імунологія та алергологія. - 2006. - №3.- С. 7-14.

  7. Бережной К.М., Куюн Л.А., Тутченко Н.И., Хоменко И.П. Локальная иммунотерапия больных с гнойно-фибринозным перитонитом // Імунологія та алергологія.- 2006. -№4. - С. 51-54.

  8. Тутченко М.І., Куюн Л.О., Хоменко І.П., Бережний К.М. Спосіб лікування гнійно-фібринозного перітоніту у хворих з гострими хірургічними захворюваннями // Бюлл. изобретений и патентов України . - 2006. - №11.

  9. Бережной К.М., Куюн Л.А., Тутченко Н.И., Хоменко И.П, Ярощук Д.В. Системный ответ при локальной иммунотерапии больных с гнойно-фибринозным перитонитом // Аллергология и иммунология. - 2006. - №4. - С. 123.

  10. Куюн Л.А., Бережной К.М., Тутченко Н.И., Хоменко И.П. Функциональная активность клеток перитонеального экссудата и периферической крови больных с различными формами перитонита // Імунологія та алергологія. - 2006. -№2.- С. 89.