Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Мойсеєва Ганна В'ячеславівна. Характеристика імунопрофілактики поліомієліту в Україні та оцінка ефективності використання інактивованої поліомієлітної вакцини: Дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2002. - 148арк. - Бібліогр.: арк. 120-142.



Анотація до роботи:

Мойсеєва Г.В. Характеристика імунопрофілактики поліомієліту та оцінка ефективності використання в Україні інактивованої поліомієлітної вакцини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02. – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського АМН України, Київ, 2002.

У дисертації надано всесторонню оцінку стану імунопрофілактики поліомієіліту в Україні за період з 1992-2000 рр. з урахуванням рівнів охоплення щепленнями дитячого населення та використанням вакцини певного виробника. Виявлено, що стан популяційного імунітету проти поліомієліту в більшій мірі залежить від рівня охоплення щепленнями і не залежить від застосування ОПВ певного виробника. Показано недоцільність використання в Україні 20-дозної розфасовки поліомієлітної вакцини. Визначено основні епідеміологічні характеристики ВА ПП та ГВП та доведено, що між цими хворобами існує зв’язок. Встановлено, що більшість випадків ГВП, що співпадають у часі зі щепленнями ОПВ, є випадками ВАПП, які не реєструються. Визначено найбільш небезпечні строки після щеплення ОПВ щодо ймовірності виникнення ВАПП та ГВП. Показано низьку реактогеність ІПВ при її застосуванні в умовах України. Доведено високу імунологічну ефективність ІПВ як для вакцинального комплексу (3ІПВ), так і комбінованої схеми вакцинації (1ІПВ+2ОПВ) та можливість корекції імунної відповіді до поліовірусу типу 3 за рахунок здійснення 2 перших щеплень вакцинального комплексу ІПВ. Надано рекомендації щодо використання схем вакцинального комплексу з застосуванням ІПВ.

Ключові слова. Поліомієліт, популяційний імунітет, колективний імунітет, віруснетралізуючі антитіла, вакциноасоцийований паралітичний поліомієліт, гострий в’ялий параліч, оральна поліомієлітна вакцина, інактивована поліомієлітна вакцина.

  1. Визначено, що за охопленням щепленнями (понад 97%) та рівнями популяційного імунітету до поліовірусів типів 1 та 2 (відповідно СГТ антитіл 1:24,6 та 1:22,6) стан імунопрофілактики поліомієліту в Україні можна оцінити як задовільний. Популяційний імунітет до поліовірусу типу 3 є найнижчим (1:13,0) і потребує заходів, спрямованих на його корекцію. Не визначено залежності між станом специфічного популяційного імунітету населення України та використанням ОПВ певного виробника.

  2. Встановлено тенденцію до зростання захворюваності на ВАПП (8 та 5 випадків ВАПП відповідно у 1999р. та 2000р. порівняно з 1 та 2 – у 1997р. та 1998р.), що може бути обумовлено налагодженням системи епідеміологічного нагляду за гострими в‘ялими паралічами. Найчастіше етіологічним агентом ВАПП є поліовірус типу 3 (57%).

  3. Випадки ВАПП та ГВП, пов‘язані з імунізацією ОПВ, зустрічаються серед дітей усіх вікових груп, що підлягають щепленням. Особливу групу ризику становлять діти 1-го року життя, питома вага яких серед хворих становить відповідно 58,8% та 42,1%. Встановлено, що навіть 7-9 щеплень ОПВ не завжди можуть запобігти виникненню ВАПП або поствакцинальної реакції (відповідно 29% та 23,5% від загального числа хворих).

  4. Визначено зв‘язок між основними епідеміологічними характеристиками ВАПП та ГВП, пов‘язаних у часі зі щепленнями ОПВ. Зазначене дозволяє припустити, що значна частина таких випадків ГВП є ВАПП (у разі залишкових явищ паралічу) або поствакцинальними реакціями.

  5. Встановлено показники реактогенності ІПВ та імуногенної ефективності 2 схем вакцинального комплексу (3ІПВ та 1ІПВ + 2ОПВ). Показано низьку реактогенність ІПВ. Частота сильних загальних реакцій становила 0-1,0 %, місцевих (почервоніння шкіри в місці введення) - 0 - 3,5%. Спостерігалося зниження цих показників при кожному наступному щепленні.

  6. Схеми імунізації проти поліомієліту, що передбачають застосування ІПВ як для вакцинального комплексу, так і 1-го щеплення, є більш ефективними порівняно з традиційною схемою. Здійснення 2 перших щеплень ІПВ виявило високий індивідуальний і колективний захист проти поліовірусу типу 3. Це може бути використано для рекомендації такої схеми імунізації як 2 перших щеплення ІПВ з подальшою імунізацією ОПВ.

Публікації автора:

1. В.І. Задорожна, В.І.Бондаренко, Т.О.Бура, Н.Л.Зубкова, Г.В.Мойсеєва. Вакциноасоційований поліомієліт та методи його профілактики (огляд літератури)//журнал "Інфекційні хвороби". -2000. - №3. - С.42-45.

Пошук наукових джерел та узагальнення інформації.

2. О.П.Сельнікова, В.І.Задорожна, Г.В.Мойсеєва. Сучасна вакцинологія. Вимоги до вакцин//Педіатрія, акушерство та гінекологія - 1999. - №4. - С.58-59.

Аналіз та узагальнення матеріалу, оформлення роботи.

3. В.І. Задорожна, В.І. Бондаренко, Г.В. Мойсеєва, Е.А. Лауген, Н.Л.Зубкова, С.О.Крамарєв, І.Л.Маричев, Т.Ф. Михайленко, Є.Ф. Приходько, І.В. Демчишина, С.І. Доан. Розповсюдження гострих в'ялих паралічів у період ерадикації поліомієліту//Сучасні інфекції. - 2001. №3. -С.65-69.

Аналіз карт епідеміологічного обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, узагальнення інформації, підготовка роботи до публікації.

4. В.І.Задорожна, В.І.Бондаренко, Г.В.Мойсеєва, Т.О.Бура, Н.Л.Зубкова, С.І.Доан, Л.Н.Гриценко. До питання вакциноасоційованого поліомієліту і поствакцинальних реакцій// Матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України "нейроінфекції. Інші нейроінфекційні хвороби" (26-27 квітня 2001р., м.Харків). - Тернопіль, 2001. - С.58-59.

Узагальнення та статистична обробка інформації, оформлення роботи.

5. В.І. Задорожна, В.І. Бондаренко, Г.В. Мойсеєва. Використання інактивованої поліомієлітної вакцини з метою підвищення ефективності вакцинопрофілактики поліомієліту//Український медичний журнал "Часопис". - 2001- № 5/25. - С.81-119.

Аналіз стану імунітету проти поліомієліту обстежених дітей, узагальнення отриманих даних, обговорення результатів, оформлення роботи.

6. В.І. Задорожна, Г.В. Мойсеєва. Вакциноасоційований поліомієліт в Україні.// Дитячі інфекції. - 2001. - №28. - С.92-100.

Аналіз даних щотижневих форм надання даних щодо поліомієліту та ГВП до Європейського регіонального бюро ВООЗ, карт епідеміологічного обстеження хворих на ВАПП, статистична оброка матеріалу, узагальнення отриманих даних, підготовка роботи до публікації.

7. В.В. Смирнов, О.П.Сельнікова, В.Д.Думанський, Г.В.Мойсеєва, О.Й.Гриневич. Імунобіологічні препарати. Довідник.// Київ. Моріон. – 2001.- С. 56-57, 65-66.

Редагування анотацій на препарати, підготовка до публікації.

8. Г.В.Мойсеєва, В.І.Задорожна. Вивчення ефективності різних схем вакцинопрофілактики поліомієліту в Україні. // Лікарська справа. – 2002. - №2. – С.86-88.

Аналіз значень середньогеометричних титрів антитіл до поліовірусів типів 1, 2 і 3, отриманих у клініко-епідеміологічному спостереженні у дітей, щеплених за різними схемами вакцинального комплексу, через 1 місяць після 2-го щеплення та через 6 місяців після закінчення вакцинального комплексу, статистична обробка матеріалу, узагальнення отриманих даних, підготовка роботи до публікації.