Сергеєва Тетяна Анатоліївна. Характеристика епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах і система епідеміологічного нагляду : Дис... д-ра наук: 14.02.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Сергеєва Т.А. Характеристика епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах і система епідеміологічного нагляду. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.02.02. – епідеміологія. – ДУ “Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського АМН України”, Київ, 2008.
Дисертація присвячена вивченню закономірностей розвитку епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах, впливу соціальних факторів на його кількісні та якісні параметри і вдосконаленню структури та системи епідеміологічного нагляду за цими інфекціями.
Встановлені динаміка, дійсна інтенсивність, прояви епідемічного процесу, провідні шляхи і фактори передачі збудників, групи підвищеного ризику інфікування, вплив соціальних факторів на рушійні сили епідемічного процесу гепатитів В і С. Визначені критерії оцінки регіонів України за ступенем ризику розвитку хронічних уражень печінки. Отримані нові наукові дані про особливості поширення гепатитів В і С серед різних соціально-поведінкових груп населення. Матеріальною основою епідемічного неблагополуччя щодо гепатитів В і С є їх широке розповсюдження в групах підвищеного ризику інфікування (споживачів ін’єкційних наркотиків, робітників комерційного сексу, ВІЛ-інфікованих, хворих на туберкульоз, спецконтингентів установ пенітенціарної системи, хворих на інфекції, що передаються статевим шляхом). Встановлений епідеміологічний синергізм між гепатитами В, С та ВІЛ-інфекцією, туберкульозом, венеричними хворобами, наркоманією.
Проведені дослідження дозволили оптимізувати систему епідеміологічного нагляду за гепатитами В і С в Україні, наповнити конкретним змістом підсистеми епідеміологічного нагляду, адаптувати протиепідемічні та профілактичні заходи до змін соціальних факторів, що впливають на епідемічний процес в сучасних умовах.
В дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у визначенні закономірностей розвитку епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах з урахуванням впливу соціальних чинників на його кількісні і якісні параметри, встановленні дійсного рівня розповсюдження цих інфекцій, епідеміологічних паралелей між гепатитами В, С, ВІЛ-інфекцією та інфекціями, що передаються статевим шляхом, у розробці та вдосконаленні комплексної системи і структури епідеміологічного нагляду за парентеральними вірусними гепатитами.
Встановлені закономірності сучасного етапу розвитку епідемічного процесу гепатиту В в Україні (1997-2006 рр.), котрий характеризується широким розповсюдженням серед різних груп населення; численністю шляхів, факторів передачі збудника та груп підвищеного ризику інфікування; впливом соціальних факторів на його кількісні і якісні параметри; активізацією природних шляхів передачі збудника; провідною роллю прихованого компонента епідемічного процесу; наявністю епідеміологічних паралелей між гепатитами В, С, ВІЛ-інфекцією, інфекціями, що передаються статевим шляхом.
Захворюваність на гострий гепатит С в Україні характеризувалась тенденцією до зниження – від 2,78 0/0000 у 2003 р. до 2,18 0/0000 у 2006 р. (-6,24 %). Провідними шляхами інфікування були штучний парентеральний при введенні наркотиків та статевий; підтверджена можливість поширення збудника в лікувально-профілактичних закладах.
Україна належить до країн із середньою поширеністю гепатиту В та близькою до високої гепатиту С: частота визначення HBsAg серед донорів крові складала 1,27 %, анти-ВГС - 2,49 %. Відсутня кореляція між показниками виявлення специфічних маркерів інфікування серед донорів крові та захворюваності, що реєструється, на гострі форми гепатитів В і С. Рівень інфікованості донорів вірусами гепатитів В і С практично не змінювався протягом останніх 5 років (2002-2006 рр.) на тлі зниження рівнів захворюваності, що є показником резервації збудників в популяції.
Доведено широке розповсюдження гепатитів В і С в різних групах населення. Найвищі показники частоти виявлення специфічних маркерів інфікування вірусами гепатитів В і С, що відображають інтенсивність епідемічного процесу, зафіксовані при обстеженні ВІЛ-інфікованих (62,5 та 82,5 %), хворих на туберкульоз (60,3 та 63,9 %), спецконтингентів установ пенітенціарної системи (55,8 та 59,1 %), хворих на сифіліс (50,3 та 43,0 %), споживачів ін’єкційних наркотиків (43,7 та 61,5 %), робітників комерційного сексу (35,4 та 30,8 %) та осіб з симптомами інфекцій, які передаються статевим шляхом (20,5 та 12,9 %).
Встановлена невідповідність між високими показниками частоти виявлення специфічних маркерів інфікування вірусами гепатитів В і С серед різних груп населення та відносно невеликою кількістю хворих з клінічно маніфестованими формами цих інфекцій. Показано, що матеріальною основою прихованого компоненту епідемічного процесу є превалювання недіагностованих безжовтяничних, субклінічних форм гострого, але переважно хронічного інфекційного процесу і хронічного вірусоносійства.
На базі інтегральної оцінки показників захворюваності на гострі форми інфекційного процесу гепатитів В і С, захворюваності і поширеності неверифікованих хронічних гепатитів, уражень гепатобіліарної системи (холецистит, холангіт, злоякісні новоутворення внутрішньопечінкових жовчних протоків) визначено критерії диференціації регіонів України в залежності від ступеня активності печінкової патології та ризику формування хронічних уражень печінки.
Встановлені прямі кореляційні зв’язки між динамікою захворюваності на гострі форми гепатитів В і С та на провідні інфекції, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея), і визначені спільні тенденції у розвитку епідемічного процесу цих інфекцій.
Показані протилежні тенденції в динаміці захворюваності на парентеральні вірусні гепатити та ВІЛ-інфекцію/СНІД в Україні попри спільні механізм, шляхи і фактори передачі збудників, групи підвищеного ризику інфікування. Це пов’язано з відмінностями у системі виявлення та звітності при гепатитах В, С та ВІЛ-інфекції, підтверджує недостовірність матеріалів офіційної статистики щодо захворюваності на гепатити В і С.
Визначені провідні соціально-поведінкові фактори, що сприяють підвищеному ризику інфікування вірусами гепатитів В і С осіб, які відносяться до уразливих груп населення. Найбільш значимими загальними кофакторами ризику інфікування були ВІЛ-інфекція, сифіліс та споживання наркотиків. При гепатиті В додатковими факторами ризику були наявність двох і більше венеричних хвороб в анамнезі та незахищені сексуальні контакти.
Встановлено епідеміологічний синергізм між гепатитами В, С, ВІЛ-інфекцією, туберкульозом та інфекціями, що передаються статевим шляхом, котрий має більш виражені форми серед контингентів високого поведінкового ризику.
Доведено, що парентеральні вірусні гепатити в Україні набули статусу соціально значимих і соціально обумовлених хвороб водночас. Не зважаючи на тенденцію до зниження захворюваності на гострі форми інфекційного процесу гепатитів В і С, існують сприятливі умови для поширення цих інфекцій серед загального населення: висока інтенсивність прихованого компоненту епідемічного процесу, активізація природних шляхів передачі збудників, широке розповсюдження серед контингентів високого ризику інфікування. Це дає підстави розцінювати епідемічну ситуацію при гепатитах В і С в країні як неблагополучну.
На підставі визначення детермінант розвитку епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах вдосконалена комплексна система епідеміологічного нагляду, яка включає оцінку епідемічної ситуації, в тому числі проведення постійного динамічного спостереження за маніфестованим і прихованим компонентом епідемічного процесу, його параметрами та рушійними силами; методологію розпізнавання конкретних проявів епідемічного процесу, причин і умов інфікування різних груп населення; розробку і реалізацію науково обґрунтованої системи заходів боротьби і профілактики.
Публікації автора:
Сергеєва Т.А. Удосконалення системи епідеміологічного нагляду за гепатитами В і С в Україні // Медичні перспективи. – 2007. – N 3. – С. 88-93.
Сергеева Т.А. Гепатиты В, С и ВИЧ-инфекция: сероэпидемиологические параллели // Проблеми військової охорони здоров‘я. - 2007. - вип. 18. – С. 311-319.
Сергеева Т.А. Серологическая диагностика гепатита С: проблемы и перспективы / Лабораторная диагностика - 2003. - N 1. - С. 7-15.
Сергеєва Т.А. Маркери гепатитів В і С у хворих на туберкульоз // Укр. мед. часопис. – 2007. – 4 (60), N VII-VIII. – C. 100-104.
Сергеєва Т.А. Серопревалентність гепатитів В і С у групах підвищеного ризику інфікування // Інфекційні хвороби. – 2007. – N 4. – C. 12-16.
Сергеева Т.А., Кислых Е.Н., Максименок Е.В., Шагинян В.Р. Определение специфических серологических маркеров гепатитов В и С у ВИЧ-инфицированных лиц // Лаб. диагностика. – 2007. – N 2 (40). – С. 12-18. (Особистий внесок – планування та участь у проведенні серологічних досліджень, узагальнення отриманих результатів, підготовка до друку).
Сергеева Т.А., Шимко И.А., Романенко Е.Н. Частота обнаружения антител к вирусу гепатита С среди больных кожно-венерическими заболеваниями // Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы, Киев. - 2001. – С.69-72. (Особистий внесок – планування дослідження, статистичне опрацювання та узагальнення результатів).
Сергеєва Т.А., Кислих О.М., Максименок О.В., Кривда Н.С. Соціально значущі інфекції в установах пенітенціарної системи України // Охорона здоров‘я України. – 2007. – N 1 (25). – С. 255-256. (Особистий внесок – планування, статистична обробка та узагальнення результатів досліджень).
Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Манько В.Г. Серологічна діагностика гепатиту С: підходи до досліджень в залежності від мети і завдань // Лабораторна діагностика. – 2004. – N 4. – С. 11-17. (Особистий внесок – формулювання основних положень, участь у проведенні серологічних досліджень, підготовка до друку).
Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Севальнєв А.І., Кракович А.В., Клякіна Л.Д. Епідеміологічна характеристика гепатиту В в Україні і шляхи підвищення ефективності його профілактики // Інфекційні хвороби. – 2003. – N 2. С. 35-42. (Особистий внесок – проведення серологічних обстежень осіб з груп високого ризику інфікування, узагальнення результатів, оформлення, підготовка до друку).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Клякина Л.Д. Вопросы эпидемиологии и профилактики гепатита В в Украине // Сучасні інфекції. - 2000. - N 2. - С. 117-123. (Особистий внесок – проведення серологічних досліджень, статистична обробка їх результатів).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р. Современные аспекты эпидемиологии и профилактики гепатита С в Украине // Проблеми військової охорони здоров‘я. - 2007. - вип. 18. – С. 248-256. (Особистий внесок - літературний пошук, серологічні дослідження в групах високого ризику інфікування статистична обробка результатів).
Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Рубан О.М. Проблеми епідеміології та профілактики гепатиту С в Україні // Інфекційні хвороби. – 2007. – N 3. – С. 23-31. (Особистий внесок – пошук наукових джерел, епідеміологічний аналіз захворюваності на гепатит С в м. Києві, підготовка до друку).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Громашевская Л.Л., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Рубан О.Н. Эпидемиологические особенности распространения гепатита С среди различных групп населения // Експериментальна і клінічна медицина. - 2001. - N 2. - С. 74-77. (Особистий внесок – участь у проведенні сероепідеміологічних досліджень, узагальнення їх результатів та статистичне опрацювання).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеєва Т.А. Эпидемиологические аспекты проблемы гепатитов В и С в Украине // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – 2000. - Вип. 9, книга 4. - С. 56-60. (Особистий внесок – узагальнення і статистична обробка результатів серологічних досліджень).
Гураль А.Л., Сергеева Т.А., Кислых Е.Н., Максименок Е.В. К проблеме оценки диагностических характеристик тест-систем для выявления антител к вирусу иммунодефицита человека (ВИЧ) // Лабораторная диагностика. - 1999. - N 1. - С. 50-54. (Особистий внесок – формулювання мети, завдання, літературний пошук).
Гураль А.Л., Максименок Е.В., Сергеева Т.А., Кислых Е.Н., Ватаманюк М.Ю. Стратегия лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции в Украине // Журнал практичного лікаря. - 1999. - N 2. - С. 5-8. (Особистий внесок – планування концепції роботи, підготовка до публікації).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Кислых Е.Н., Шагинян В.Р., Максименок Е.В., Мартыненко А.Н. Повышение эффективности лабораторного контроля крови доноров на маркеры гепатитов В, С и ВИЧ-инфекции // Лабораторная диагностика. – 1999. – N 3 (9). – С. 26-32. (Особистий внесок – літературний пошук, обстеження крові донорів на маркери гепатиту С).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Круглов Ю.В., Севальнев А.И., Горегляд Н.И., Марциновская В.А. Эпидемиологические параллели между гепатитами В, С и ВИЧ-инфекцией // Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы, Киев. - 2001. - С. 25-28. (Особистий внесок – підготовка матеріалів по сероепідеміології гепатитів В і С, оформлення публікації).
Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Сергеева Т.А., Манько В.Г., Круглов Ю.В., Приходько Е.Ф., Котлик Л.С., Лисецкая В.И. Выявление маркеров инфицирования вирусами гепатитов В и С у беременных и их эпидемиологическое значение // Лаб. диагностика. – 2006. – N 1. – С.13-21. (Особистий внесок – участь у плануванні роботи, аналіз даних світової літератури щодо маркерів інфікування вірусом гепатиту С у вагітних, підготовка до публікації).
Гураль А.Л., Шагінян В.Р., Сергеєва Т.А., Круглов Ю.В., Максименок О.М., Манько В.Г. Роль специфічного лабораторного обстеження у профілактиці перинатальної передачі вірусів гепатитів В і С // Лаб. діагностика. – 2007. – N 3 (41). – С. 3-11. (Особистий внесок – формулювання основних підходів до алгоритму специфічних обстежень на маркери інфікування вірусом гепатиту С).
Касьяненко Т.В., Грабченко Н.І., Пилипенко В.Г., Сергеєва Т.А., Вудмаска М.І., Найденов В.Г. Імуноферментна тест-система для диференційного виявлення специфічних антитіл до антигенів вірусу гепатиту С // Лаб. діагностика. - 2006 . - N 3. - С. 23-30. (Особистий внесок – лабораторний контроль якості тест-системи на етапі до клінічних випробувань, підготовка роботи до друку).
Кислих О.М., Максименок О.В., Сергеєва Т.А., Гураль А.Л. Ефективність застосування комбінацій імуноферментних тест-систем при верифікаційних дослідженнях на антитіла до ВІЛ // Лаб. діагностика. - 2004. - N 4. - С. 18-23. (Особистий внесок – проведення лабораторних досліджень, статистичне опрацювання результатів, підготовка до друку).
Кислих О.М., Максименок О.В., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р. Помилки імуноферментної діагностики // Лаб. діагностика. - 2005. - № 4. - С. 43-49. (Особистий внесок – участь у плануванні концепції роботи, підбір літератури, оформлення).
Громашевська Л.Л., Мішулін І.Ф., Вовк А.Д., Сергеєва Т.А., Сіденко О.Ю. Сульфатовані жовчні кислоти у сечі при гепатобіліарній патології // Інфекційні хвороби. - 2003. - N 1. - С. 52-56. (Особистий внесок – відбір волонтерів для дослідження, проведення лабораторних тестів).
Сергеєва Т.А. Розповсюдження маркерів гепатитів В і С в групах підвищеного ризику інфікування // Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб: Зб. наук. пр. - Київ, 2002. - С. 132-137.
Сергеєва Т.А., Максименок О.В., Кислих О.М., Ватаманюк М.Ю., Лузан Д.П. Частота виявлення маркерів інфікування вірусами гепатитів В і С у ін’єкційних споживачів наркотичних препаратів // Вчення Л.В.Громашевського на сучасному етапі розвитку епідемічного процесу (до 120-річчя від дні народження): Матеріали науково-практичної конференції (12-13 жовтня 2007 р.). – К., 2007. – С. 155-159.
Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Манько В.Г. Эффективность лабораторных исследований при серологической диагностике гепатита С // Проблеми клініки, діагностики та терапії гепатитів: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (31 травня – 1 квітня 2005 р.). - Харків, 2005. - С. 195-196.
Сергеєва Т.А., Кислих О.М., Максименок О.В., Гураль А.Л. Епідеміологічні особливості розповсюдження маркерів гепатитів В і С у ВІЛ-інфікованих // Проблеми клініки, діагностики та терапії гепатитів: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (31 травня – 1 квітня 2005 р.). - Харків, 2005. - С. 196-197.
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р. Эпидемиологические аспекты проблемы гепатита С // Проблеми клініки, діагностики та терапії гепатитів: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (31 травня – 1 квітня 2005 р.). - Харків, 2005. - С. 69-71.
Сергеєва Т.А., Гураль А.Л. Актуальні питання специфічної діагностики гепатиту С // Вірусні хвороби. Токсоплазмоз. Хламідіоз: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму асоціації інфекціоністів України (5-6 травня 2004 р.). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2004. - С. 184-186.
Вовк А.Д., Громашевська Л.Л., Сергеєва Т.А., Сіденко О.Ю., Соляник І.В., Сущенко Ю.А., Янченко В.І. Проблеми хронічного гепатиту С сьогодні // Вірусні хвороби. Токсоплазмоз. Хламідіоз: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму асоціації інфекціоністів України (5-6 травня 2004 р.). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2004. - С. 32-34.
Сергеєва Т.А., Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Шагінян. В.Р. Підходи до вдосконалення системи епідеміологічного нагляду за гепатитами В і С в Україні // Хвороби печінки в практиці клініциста: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (1-2 березня 2007 р.). - Харків, 2007. - С. 266-268.
Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Кислих О.М., Кривда Н.С. Маркери інфікування вірусами гепатитів В і С серед спецконтингентів установ пенітенціарної системи // Хвороби печінки в практиці клініциста: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (1-2 березня 2007 р.). - Харків, 2007. - С. 268-269.
Сергеєва Т.А., Гураль А.Л., Шагінян В.Р., Кантор Н.С. Поширення гепатитів В та С серед осіб із захворюваннями, що передаються статевим шляхом // Інфекційні хвороби - загально-медична проблема: Матеріали VІІ з’їзду інфекціоністів України (27-29 вересня 2006 р., Миргород). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2006. - С. 480-482.
Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Марієвський В.Ф., Шагінян В.Р. Гепатит С як загально-медична проблема // Інфекційні хвороби - загально-медична проблема: Матеріали VІІ з’їзду інфекціоністів України (27-29 вересня 2006 р., Миргород). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2006. - С. 463-464.
Шагінян В.Р., Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Глузман А.Ф., Манько В.Г., Мельник В.О. Виявлення маркерів інфікування вірусами гепатитів В і С серед пацієнтів з онкологічними захворюваннями // Інфекційні хвороби - загально-медична проблема: Матеріали VІІ з’їзду інфекціоністів України (27-29 вересня 2006 р., Миргород). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2006. - С. 497-498.
Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Марієвський В.Ф., Шагінян В.Р. Епідеміологічні аспекти проблеми хронічного гепатиту С в Україні // Хвороби печінки в практиці інфекціоніста: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму асоціації інфекціоністів України (26-27 квітня 2007 р., Донецьк). – Тернопіль: ТДМУ: "Укрмедкнига", 2007. – С. 31-32.
Сергеєва Т.А., Кислих О.М., Максименок О.В. Епідеміологічні аспекти проблеми гепатитів В і С у ВІЛ-інфікованих // Збірник матеріалів з актуальних питань діагностики вірусних інфекцій та їх профілактики. - К., 2003 - С. 35-36.
Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р. Серологічна діагностика гепатиту С // Збірник матеріалів з актуальних питань діагностики вірусних інфекцій та їх профілактики, К., 2003 - С. 29-31.
Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Гураль А.Л. Сероепідеміологічне вивчення розповсюдження гепатитів В і С серед споживачів ін‘єкційних наркотичних речовин // Тези XIV з‘їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. - Полтава, 2004. - С. 196-197.
Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Манько В.Г., Кунинець Л.-І.І. Маркери інфікування вірусами гепатитів В і С в деяких групах підвищеного ризику інфікування // Тези XIV з‘їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. - Полтава, 2004. - С. 82-83.
Гураль А.Л., Сергеева Т.А. Проблемы иммуноферментной и молекулярно-биоло-
гической диагностики гепатита С // Специфическая диагностика инфекционных болезней: Материалы 1-ой международной научно-практической конференции (20-21 января 2004 г.). - К., 2004. - С. 35-40.
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Колос Л.А., Клякина Л.Д. Влияние социальных факторов на развитие эпидемического процесса в современных условиях (на модели гепатита В) // Вчення Л.В. Громашевського на сучасному етапі розвитку епідемічного процесу (до 120-річчя від дня народження): Матеріали науково-практичної конференції (9-10 жовтня 2007 р.). – К, 2007. – С. 29-36.
Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р. Епідеміологія гепатиту С в Україні: сучасний стан і проблеми // Вчення Л.В.Громашевського в сучасних умовах боротьби з інфекційними хворобами: Матеріали доповідей науково-практичної конференції (12-13 жовтня 2006 р.). - К, 2006. - С. 50-58.
Шагінян В.Р., Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Вашека Л.М. Оцінка епідеміологічної ефективності вакцинації проти гепатиту В новонароджених в Україні // Вакцинопрофілактика керованих інфекцій та їх безпека: Науково-практична конференція (13-14 квітня 2006 р.). – К., 2006. - С. 49-51.
Круглов Ю.В., Гагаркин Н.И., Марциновская В.А., Кислых Е.Н., Сергеева Т.А., Максименок Е.В. Результаты исследования распространенности ВИЧ-инфекции в учреждениях пенитенциарной системы (2004-2007 гг.). – К., 2007. – 13 с.
Громашевська Л.Л., Сіденко О.Ю., Сергеєва Т.А., Вовк А.Д., Клименко Ж.Б., Сущенко Ю.А., Радзевич І.Н. Сульфатовані жовчні кислоти: екскреція з сечею у хворих на хронічний гепатит С // Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб: Зб. наук. пр. - К., 2002. - С. 207-209.