Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Сергеєва Тетяна Анатоліївна. Характеристика епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах і система епідеміологічного нагляду : Дис... д-ра наук: 14.02.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Сергеєва Т.А. Характеристика епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах і система епідеміологічного нагляду. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.02.02. – епідеміологія. – ДУ “Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського АМН України”, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей розвитку епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах, впливу соціальних факторів на його кількісні та якісні параметри і вдосконаленню структури та системи епідеміологічного нагляду за цими інфекціями.

Встановлені динаміка, дійсна інтенсивність, прояви епідемічного процесу, провідні шляхи і фактори передачі збудників, групи підвищеного ризику інфікування, вплив соціальних факторів на рушійні сили епідемічного процесу гепатитів В і С. Визначені критерії оцінки регіонів України за ступенем ризику розвитку хронічних уражень печінки. Отримані нові наукові дані про особливості поширення гепатитів В і С серед різних соціально-поведінкових груп населення. Матеріальною основою епідемічного неблагополуччя щодо гепатитів В і С є їх широке розповсюдження в групах підвищеного ризику інфікування (споживачів ін’єкційних наркотиків, робітників комерційного сексу, ВІЛ-інфікованих, хворих на туберкульоз, спецконтингентів установ пенітенціарної системи, хворих на інфекції, що передаються статевим шляхом). Встановлений епідеміологічний синергізм між гепатитами В, С та ВІЛ-інфекцією, туберкульозом, венеричними хворобами, наркоманією.

Проведені дослідження дозволили оптимізувати систему епідеміологічного нагляду за гепатитами В і С в Україні, наповнити конкретним змістом підсистеми епідеміологічного нагляду, адаптувати протиепідемічні та профілактичні заходи до змін соціальних факторів, що впливають на епідемічний процес в сучасних умовах.

В дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у визначенні закономірностей розвитку епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах з урахуванням впливу соціальних чинників на його кількісні і якісні параметри, встановленні дійсного рівня розповсюдження цих інфекцій, епідеміологічних паралелей між гепатитами В, С, ВІЛ-інфекцією та інфекціями, що передаються статевим шляхом, у розробці та вдосконаленні комплексної системи і структури епідеміологічного нагляду за парентеральними вірусними гепатитами.

  1. Встановлені закономірності сучасного етапу розвитку епідемічного процесу гепатиту В в Україні (1997-2006 рр.), котрий характеризується широким розповсюдженням серед різних груп населення; численністю шляхів, факторів передачі збудника та груп підвищеного ризику інфікування; впливом соціальних факторів на його кількісні і якісні параметри; активізацією природних шляхів передачі збудника; провідною роллю прихованого компонента епідемічного процесу; наявністю епідеміологічних паралелей між гепатитами В, С, ВІЛ-інфекцією, інфекціями, що передаються статевим шляхом.

    Захворюваність на гострий гепатит С в Україні характеризувалась тенденцією до зниження – від 2,78 0/0000 у 2003 р. до 2,18 0/0000 у 2006 р. (-6,24 %). Провідними шляхами інфікування були штучний парентеральний при введенні наркотиків та статевий; підтверджена можливість поширення збудника в лікувально-профілактичних закладах.

    Україна належить до країн із середньою поширеністю гепатиту В та близькою до високої гепатиту С: частота визначення HBsAg серед донорів крові складала 1,27 %, анти-ВГС - 2,49 %. Відсутня кореляція між показниками виявлення специфічних маркерів інфікування серед донорів крові та захворюваності, що реєструється, на гострі форми гепатитів В і С. Рівень інфікованості донорів вірусами гепатитів В і С практично не змінювався протягом останніх 5 років (2002-2006 рр.) на тлі зниження рівнів захворюваності, що є показником резервації збудників в популяції.

    Доведено широке розповсюдження гепатитів В і С в різних групах населення. Найвищі показники частоти виявлення специфічних маркерів інфікування вірусами гепатитів В і С, що відображають інтенсивність епідемічного процесу, зафіксовані при обстеженні ВІЛ-інфікованих (62,5 та 82,5 %), хворих на туберкульоз (60,3 та 63,9 %), спецконтингентів установ пенітенціарної системи (55,8 та 59,1 %), хворих на сифіліс (50,3 та 43,0 %), споживачів ін’єкційних наркотиків (43,7 та 61,5 %), робітників комерційного сексу (35,4 та 30,8 %) та осіб з симптомами інфекцій, які передаються статевим шляхом (20,5 та 12,9 %).

    Встановлена невідповідність між високими показниками частоти виявлення специфічних маркерів інфікування вірусами гепатитів В і С серед різних груп населення та відносно невеликою кількістю хворих з клінічно маніфестованими формами цих інфекцій. Показано, що матеріальною основою прихованого компоненту епідемічного процесу є превалювання недіагностованих безжовтяничних, субклінічних форм гострого, але переважно хронічного інфекційного процесу і хронічного вірусоносійства.

    На базі інтегральної оцінки показників захворюваності на гострі форми інфекційного процесу гепатитів В і С, захворюваності і поширеності неверифікованих хронічних гепатитів, уражень гепатобіліарної системи (холецистит, холангіт, злоякісні новоутворення внутрішньопечінкових жовчних протоків) визначено критерії диференціації регіонів України в залежності від ступеня активності печінкової патології та ризику формування хронічних уражень печінки.

    Встановлені прямі кореляційні зв’язки між динамікою захворюваності на гострі форми гепатитів В і С та на провідні інфекції, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея), і визначені спільні тенденції у розвитку епідемічного процесу цих інфекцій.

    Показані протилежні тенденції в динаміці захворюваності на парентеральні вірусні гепатити та ВІЛ-інфекцію/СНІД в Україні попри спільні механізм, шляхи і фактори передачі збудників, групи підвищеного ризику інфікування. Це пов’язано з відмінностями у системі виявлення та звітності при гепатитах В, С та ВІЛ-інфекції, підтверджує недостовірність матеріалів офіційної статистики щодо захворюваності на гепатити В і С.

    Визначені провідні соціально-поведінкові фактори, що сприяють підвищеному ризику інфікування вірусами гепатитів В і С осіб, які відносяться до уразливих груп населення. Найбільш значимими загальними кофакторами ризику інфікування були ВІЛ-інфекція, сифіліс та споживання наркотиків. При гепатиті В додатковими факторами ризику були наявність двох і більше венеричних хвороб в анамнезі та незахищені сексуальні контакти.

    Встановлено епідеміологічний синергізм між гепатитами В, С, ВІЛ-інфекцією, туберкульозом та інфекціями, що передаються статевим шляхом, котрий має більш виражені форми серед контингентів високого поведінкового ризику.

    Доведено, що парентеральні вірусні гепатити в Україні набули статусу соціально значимих і соціально обумовлених хвороб водночас. Не зважаючи на тенденцію до зниження захворюваності на гострі форми інфекційного процесу гепатитів В і С, існують сприятливі умови для поширення цих інфекцій серед загального населення: висока інтенсивність прихованого компоненту епідемічного процесу, активізація природних шляхів передачі збудників, широке розповсюдження серед контингентів високого ризику інфікування. Це дає підстави розцінювати епідемічну ситуацію при гепатитах В і С в країні як неблагополучну.

    На підставі визначення детермінант розвитку епідемічного процесу гепатитів В і С в Україні в сучасних умовах вдосконалена комплексна система епідеміологічного нагляду, яка включає оцінку епідемічної ситуації, в тому числі проведення постійного динамічного спостереження за маніфестованим і прихованим компонентом епідемічного процесу, його параметрами та рушійними силами; методологію розпізнавання конкретних проявів епідемічного процесу, причин і умов інфікування різних груп населення; розробку і реалізацію науково обґрунтованої системи заходів боротьби і профілактики.

Публікації автора:

  1. Сергеєва Т.А. Удосконалення системи епідеміологічного нагляду за гепатитами В і С в Україні // Медичні перспективи. – 2007. – N 3. – С. 88-93.

  2. Сергеева Т.А. Гепатиты В, С и ВИЧ-инфекция: сероэпидемиологические параллели // Проблеми військової охорони здоров‘я. - 2007. - вип. 18. – С. 311-319.

  3. Сергеева Т.А. Серологическая диагностика гепатита С: проблемы и перспективы / Лабораторная диагностика - 2003. - N 1. - С. 7-15.

  4. Сергеєва Т.А. Маркери гепатитів В і С у хворих на туберкульоз // Укр. мед. часопис. – 2007. – 4 (60), N VII-VIII. – C. 100-104.

  5. Сергеєва Т.А. Серопревалентність гепатитів В і С у групах підвищеного ризику інфікування // Інфекційні хвороби. – 2007. – N 4. – C. 12-16.

  6. Сергеева Т.А., Кислых Е.Н., Максименок Е.В., Шагинян В.Р. Определение специфических серологических маркеров гепатитов В и С у ВИЧ-инфицированных лиц // Лаб. диагностика. – 2007. – N 2 (40). – С. 12-18. (Особистий внесок – планування та участь у проведенні серологічних досліджень, узагальнення отриманих результатів, підготовка до друку).

  7. Сергеева Т.А., Шимко И.А., Романенко Е.Н. Частота обнаружения антител к вирусу гепатита С среди больных кожно-венерическими заболеваниями // Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы, Киев. - 2001. – С.69-72. (Особистий внесок – планування дослідження, статистичне опрацювання та узагальнення результатів).

  8. Сергеєва Т.А., Кислих О.М., Максименок О.В., Кривда Н.С. Соціально значущі інфекції в установах пенітенціарної системи України // Охорона здоров‘я України. – 2007. – N 1 (25). – С. 255-256. (Особистий внесок – планування, статистична обробка та узагальнення результатів досліджень).

  9. Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Манько В.Г. Серологічна діагностика гепатиту С: підходи до досліджень в залежності від мети і завдань // Лабораторна діагностика. – 2004. – N 4. – С. 11-17. (Особистий внесок – формулювання основних положень, участь у проведенні серологічних досліджень, підготовка до друку).

  10. Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Севальнєв А.І., Кракович А.В., Клякіна Л.Д. Епідеміологічна характеристика гепатиту В в Україні і шляхи підвищення ефективності його профілактики // Інфекційні хвороби. – 2003. – N 2. С. 35-42. (Особистий внесок – проведення серологічних обстежень осіб з груп високого ризику інфікування, узагальнення результатів, оформлення, підготовка до друку).

  1. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Клякина Л.Д. Вопросы эпидемиологии и профилактики гепатита В в Украине // Сучасні інфекції. - 2000. - N 2. - С. 117-123. (Особистий внесок – проведення серологічних досліджень, статистична обробка їх результатів).

  2. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р. Современные аспекты эпидемиологии и профилактики гепатита С в Украине // Проблеми військової охорони здоров‘я. - 2007. - вип. 18. – С. 248-256. (Особистий внесок - літературний пошук, серологічні дослідження в групах високого ризику інфікування статистична обробка результатів).

  3. Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Рубан О.М. Проблеми епідеміології та профілактики гепатиту С в Україні // Інфекційні хвороби. – 2007. – N 3. – С. 23-31. (Особистий внесок – пошук наукових джерел, епідеміологічний аналіз захворюваності на гепатит С в м. Києві, підготовка до друку).

  4. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Громашевская Л.Л., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Рубан О.Н. Эпидемиологические особенности распространения гепатита С среди различных групп населения // Експериментальна і клінічна медицина. - 2001. - N 2. - С. 74-77. (Особистий внесок – участь у проведенні сероепідеміологічних досліджень, узагальнення їх результатів та статистичне опрацювання).

  5. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеєва Т.А. Эпидемиологические аспекты проблемы гепатитов В и С в Украине // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – 2000. - Вип. 9, книга 4. - С. 56-60. (Особистий внесок – узагальнення і статистична обробка результатів серологічних досліджень).

  6. Гураль А.Л., Сергеева Т.А., Кислых Е.Н., Максименок Е.В. К проблеме оценки диагностических характеристик тест-систем для выявления антител к вирусу иммунодефицита человека (ВИЧ) // Лабораторная диагностика. - 1999. - N 1. - С. 50-54. (Особистий внесок – формулювання мети, завдання, літературний пошук).

  7. Гураль А.Л., Максименок Е.В., Сергеева Т.А., Кислых Е.Н., Ватаманюк М.Ю. Стратегия лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции в Украине // Журнал практичного лікаря. - 1999. - N 2. - С. 5-8. (Особистий внесок – планування концепції роботи, підготовка до публікації).

  8. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Кислых Е.Н., Шагинян В.Р., Максименок Е.В., Мартыненко А.Н. Повышение эффективности лабораторного контроля крови доноров на маркеры гепатитов В, С и ВИЧ-инфекции // Лабораторная диагностика. – 1999. – N 3 (9). – С. 26-32. (Особистий внесок – літературний пошук, обстеження крові донорів на маркери гепатиту С).

  9. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Круглов Ю.В., Севальнев А.И., Горегляд Н.И., Марциновская В.А. Эпидемиологические параллели между гепатитами В, С и ВИЧ-инфекцией // Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы, Киев. - 2001. - С. 25-28. (Особистий внесок – підготовка матеріалів по сероепідеміології гепатитів В і С, оформлення публікації).

  10. Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Сергеева Т.А., Манько В.Г., Круглов Ю.В., Приходько Е.Ф., Котлик Л.С., Лисецкая В.И. Выявление маркеров инфицирования вирусами гепатитов В и С у беременных и их эпидемиологическое значение // Лаб. диагностика. – 2006. – N 1. – С.13-21. (Особистий внесок – участь у плануванні роботи, аналіз даних світової літератури щодо маркерів інфікування вірусом гепатиту С у вагітних, підготовка до публікації).

  11. Гураль А.Л., Шагінян В.Р., Сергеєва Т.А., Круглов Ю.В., Максименок О.М., Манько В.Г. Роль специфічного лабораторного обстеження у профілактиці перинатальної передачі вірусів гепатитів В і С // Лаб. діагностика. – 2007. – N 3 (41). – С. 3-11. (Особистий внесок – формулювання основних підходів до алгоритму специфічних обстежень на маркери інфікування вірусом гепатиту С).

  12. Касьяненко Т.В., Грабченко Н.І., Пилипенко В.Г., Сергеєва Т.А., Вудмаска М.І., Найденов В.Г. Імуноферментна тест-система для диференційного виявлення специфічних антитіл до антигенів вірусу гепатиту С // Лаб. діагностика. - 2006 . - N 3. - С. 23-30. (Особистий внесок – лабораторний контроль якості тест-системи на етапі до клінічних випробувань, підготовка роботи до друку).

  13. Кислих О.М., Максименок О.В., Сергеєва Т.А., Гураль А.Л. Ефективність застосування комбінацій імуноферментних тест-систем при верифікаційних дослідженнях на антитіла до ВІЛ // Лаб. діагностика. - 2004. - N 4. - С. 18-23. (Особистий внесок – проведення лабораторних досліджень, статистичне опрацювання результатів, підготовка до друку).

  14. Кислих О.М., Максименок О.В., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р. Помилки імуноферментної діагностики // Лаб. діагностика. - 2005. - № 4. - С. 43-49. (Особистий внесок – участь у плануванні концепції роботи, підбір літератури, оформлення).

  15. Громашевська Л.Л., Мішулін І.Ф., Вовк А.Д., Сергеєва Т.А., Сіденко О.Ю. Сульфатовані жовчні кислоти у сечі при гепатобіліарній патології // Інфекційні хвороби. - 2003. - N 1. - С. 52-56. (Особистий внесок – відбір волонтерів для дослідження, проведення лабораторних тестів).

  16. Сергеєва Т.А. Розповсюдження маркерів гепатитів В і С в групах підвищеного ризику інфікування // Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб: Зб. наук. пр. - Київ, 2002. - С. 132-137.

  17. Сергеєва Т.А., Максименок О.В., Кислих О.М., Ватаманюк М.Ю., Лузан Д.П. Частота виявлення маркерів інфікування вірусами гепатитів В і С у ін’єкційних споживачів наркотичних препаратів // Вчення Л.В.Громашевського на сучасному етапі розвитку епідемічного процесу (до 120-річчя від дні народження): Матеріали науково-практичної конференції (12-13 жовтня 2007 р.). – К., 2007. – С. 155-159.

  18. Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Манько В.Г. Эффективность лабораторных исследований при серологической диагностике гепатита С // Проблеми клініки, діагностики та терапії гепатитів: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (31 травня – 1 квітня 2005 р.). - Харків, 2005. - С. 195-196.

  19. Сергеєва Т.А., Кислих О.М., Максименок О.В., Гураль А.Л. Епідеміологічні особливості розповсюдження маркерів гепатитів В і С у ВІЛ-інфікованих // Проблеми клініки, діагностики та терапії гепатитів: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (31 травня – 1 квітня 2005 р.). - Харків, 2005. - С. 196-197.

  20. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р. Эпидемиологические аспекты проблемы гепатита С // Проблеми клініки, діагностики та терапії гепатитів: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (31 травня – 1 квітня 2005 р.). - Харків, 2005. - С. 69-71.

  21. Сергеєва Т.А., Гураль А.Л. Актуальні питання специфічної діагностики гепатиту С // Вірусні хвороби. Токсоплазмоз. Хламідіоз: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму асоціації інфекціоністів України (5-6 травня 2004 р.). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2004. - С. 184-186.

  22. Вовк А.Д., Громашевська Л.Л., Сергеєва Т.А., Сіденко О.Ю., Соляник І.В., Сущенко Ю.А., Янченко В.І. Проблеми хронічного гепатиту С сьогодні // Вірусні хвороби. Токсоплазмоз. Хламідіоз: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму асоціації інфекціоністів України (5-6 травня 2004 р.). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2004. - С. 32-34.

  23. Сергеєва Т.А., Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Шагінян. В.Р. Підходи до вдосконалення системи епідеміологічного нагляду за гепатитами В і С в Україні // Хвороби печінки в практиці клініциста: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (1-2 березня 2007 р.). - Харків, 2007. - С. 266-268.

  24. Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Кислих О.М., Кривда Н.С. Маркери інфікування вірусами гепатитів В і С серед спецконтингентів установ пенітенціарної системи // Хвороби печінки в практиці клініциста: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (1-2 березня 2007 р.). - Харків, 2007. - С. 268-269.

  25. Сергеєва Т.А., Гураль А.Л., Шагінян В.Р., Кантор Н.С. Поширення гепатитів В та С серед осіб із захворюваннями, що передаються статевим шляхом // Інфекційні хвороби - загально-медична проблема: Матеріали VІІ з’їзду інфекціоністів України (27-29 вересня 2006 р., Миргород). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2006. - С. 480-482.

  26. Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Марієвський В.Ф., Шагінян В.Р. Гепатит С як загально-медична проблема // Інфекційні хвороби - загально-медична проблема: Матеріали VІІ з’їзду інфекціоністів України (27-29 вересня 2006 р., Миргород). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2006. - С. 463-464.

  27. Шагінян В.Р., Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Глузман А.Ф., Манько В.Г., Мельник В.О. Виявлення маркерів інфікування вірусами гепатитів В і С серед пацієнтів з онкологічними захворюваннями // Інфекційні хвороби - загально-медична проблема: Матеріали VІІ з’їзду інфекціоністів України (27-29 вересня 2006 р., Миргород). - Тернопіль: "Укрмедкнига", 2006. - С. 497-498.

  28. Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Марієвський В.Ф., Шагінян В.Р. Епідеміологічні аспекти проблеми хронічного гепатиту С в Україні // Хвороби печінки в практиці інфекціоніста: Матеріали науково-практичної конференції і пленуму асоціації інфекціоністів України (26-27 квітня 2007 р., Донецьк). – Тернопіль: ТДМУ: "Укрмедкнига", 2007. – С. 31-32.

  29. Сергеєва Т.А., Кислих О.М., Максименок О.В. Епідеміологічні аспекти проблеми гепатитів В і С у ВІЛ-інфікованих // Збірник матеріалів з актуальних питань діагностики вірусних інфекцій та їх профілактики. - К., 2003 - С. 35-36.

  30. Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р. Серологічна діагностика гепатиту С // Збірник матеріалів з актуальних питань діагностики вірусних інфекцій та їх профілактики, К., 2003 - С. 29-31.

  31. Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Гураль А.Л. Сероепідеміологічне вивчення розповсюдження гепатитів В і С серед споживачів ін‘єкційних наркотичних речовин // Тези XIV з‘їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. - Полтава, 2004. - С. 196-197.

  32. Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Манько В.Г., Кунинець Л.-І.І. Маркери інфікування вірусами гепатитів В і С в деяких групах підвищеного ризику інфікування // Тези XIV з‘їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. - Полтава, 2004. - С. 82-83.

  33. Гураль А.Л., Сергеева Т.А. Проблемы иммуноферментной и молекулярно-биоло-

гической диагностики гепатита С // Специфическая диагностика инфекционных болезней: Материалы 1-ой международной научно-практической конференции (20-21 января 2004 г.). - К., 2004. - С. 35-40.

  1. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Колос Л.А., Клякина Л.Д. Влияние социальных факторов на развитие эпидемического процесса в современных условиях (на модели гепатита В) // Вчення Л.В. Громашевського на сучасному етапі розвитку епідемічного процесу (до 120-річчя від дня народження): Матеріали науково-практичної конференції (9-10 жовтня 2007 р.). – К, 2007. – С. 29-36.

  2. Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р. Епідеміологія гепатиту С в Україні: сучасний стан і проблеми // Вчення Л.В.Громашевського в сучасних умовах боротьби з інфекційними хворобами: Матеріали доповідей науково-практичної конференції (12-13 жовтня 2006 р.). - К, 2006. - С. 50-58.

  3. Шагінян В.Р., Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Вашека Л.М. Оцінка епідеміологічної ефективності вакцинації проти гепатиту В новонароджених в Україні // Вакцинопрофілактика керованих інфекцій та їх безпека: Науково-практична конференція (13-14 квітня 2006 р.). – К., 2006. - С. 49-51.

  4. Круглов Ю.В., Гагаркин Н.И., Марциновская В.А., Кислых Е.Н., Сергеева Т.А., Максименок Е.В. Результаты исследования распространенности ВИЧ-инфекции в учреждениях пенитенциарной системы (2004-2007 гг.). – К., 2007. – 13 с.

  5. Громашевська Л.Л., Сіденко О.Ю., Сергеєва Т.А., Вовк А.Д., Клименко Ж.Б., Сущенко Ю.А., Радзевич І.Н. Сульфатовані жовчні кислоти: екскреція з сечею у хворих на хронічний гепатит С // Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб: Зб. наук. пр. - К., 2002. - С. 207-209.