Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


167. Літовченко Тетяна Анатоліївна. Характер метаболічних порушень і обгрунтування принципів патогенетичної терапії при епілепсії: дис... д-ра мед. наук : 14.01.15 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Літовченко Т.А. Характер метаболічних порушень і обгрунтування принципів патогенетичної терапії при епілепсії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.15. – нервові хвороби. – Київська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Київ, 2005 р.

В дисертації на основі клініко-інструментальних, клініко-біохімічних і експериментально-гістологічних досліджень встановлено, що розвиток і клінічний перебіг епілепсії обумовлений рядом взаємопов’язаних ендогенних патологічних процесів: активацією вільнорадикальних процесів на фоні зниження компенсаторних резервів антиоксидантної системи і пулу вітамінів, змінами ліпідного складу клітинних мембран, гіперпродукцією окису азоту. Зниження рівню мелатоніну на фоні структурно-метаболічної дезорганізації нейронів є одним з патогенетичних механізмів епілепсії. Результатом метаболічного дефіциту при епілепсії є порушення функції та пошкодження мембран, дегенерація нейронів, некроз і апоптоз. Визначені патологічні процеси пов’язані на різних рівнях і здатні до взаємної активації та підсилення. Показано, що епілепсія представляє собою прогресуючий процес і має ряд етапів, які потребують диференційованого терапевтичного підходу. Запропонований комплекс патогенетичної терапії спрямований на відновлення структурно-функціональних пошкоджень, розроблені варіанти нейропротекторної терапії в залежності від клінічного перебігу захворювання, ефективність підтверджена експериментально, клинічними, нейрофізіологічними і біохімічними дослідженнями.

  1. На основі комплексних досліджень клініко-функціональних, морфологічних і метаболічних змін при епілепсії запропонована структурна схема патогенезу епілепсії. Виявлений метаболічний дефіцит приводить до порушення бар’єрних і фізичних властивостей нейрональних мембран, зміни їх функцій та пошкодження структури, що веде до загибелі нейронів шляхом некрозу і апоптозу. Доведена необхідність застосування диференційованої нейропротекторної терапії на всіх етапах розвитку захворювання.

  2. Показано, що клінічний перебіг епілепсії обумовлений стабільністю функціонування ендогенних компенсаторно-захисних механізмів, а не специфікою етіологічних факторів, вираженістю неврологічної симптоматики, статі, віку, характером пошкодження і супроводжується прогресуванням специфічних “епілептиформних” і дифузних порушень біоелектричної активності головного мозку.

  3. Порушення мозкової гемоциркуляції, залежать від перебігу епілепсії, типу, частоти, тривалості епілептичних нападів, електрофізіологічних показників. Прискорення мозкового кровоплину є адекватним компенсаторним механізмом при епілептичних нападах для забезпечення підвищеного метаболізму. Показником несприятливого перебігу епілепсії і недостатності компенсаторинх механізмів є зниження мозкового кровоплину. Порушення кровопостачання головного мозку при епілепсії розвиваються переважно на рівні мікроциркуляції і поглиблюються по мірі прогресування хвороби.

  4. Розвиток епілепсії супроводжується підсиленням вільнорадикальних процесів, активацією перекисного окислення ліпідів. Інтенсивність перекисного окислення ліпідів пов’язана з клінічним перебігом епілепсії, збільшується по мірі прогресування хвороби. При дебюті епілепсії і сприятливому перебігу вільнорадикальна патологія частково компенсується захисними механізмами, а прогредієнтний характер хвороби і потяжчання стану хворих супроводжується недостатністю захисних антиоксидантних механізмів і розвитком незворотніх метаболічних порушень.

  5. У хворих на епілепсію відбуваються зміни фосфоліпідного складу клітинних мембран, які свідчать про активацію фосфоліпаз і порушення метаболічних процесів у пулі мембранних фосфоліпідів. Мембранна патологія корелює з клінічним перебігом епілепсії - прогредієнтний перебіг захворювання супроводжується вираженими незворотніми змінами фосфоліпідного складу мембран, що є віддзеркаленням порушенням їх структурно-функціональних властивостей.

  6. Прогресування епілепсії супроводжується поглибленням зниження вмісту відновленого глутатіону та SH-груп, що в кінцевому результаті призводить до активації вільнорадикальних процесів, пошкодження мембран. Значне зниження сірковміщуючих сполук (SH-груп в середньому до 54,48±0,32 мг% та глутатіону – до 8,37±0,093 мг%) є свідченням зниження активності антиокислювальної системи при епілепсії і корелює з клінічним перебігом захворювання, типом і частотою нападів, тяжкістю епілептичних нападів.

  7. Вітамінний дисбаланс при епілепсії є проявом загальної метаболічної дисфункції і поглиблюється при прогресуванні хвороби. Важкий, прогредієнтний перебіг епілепсії супроводжується гіповітамінозом по всім визначеним вітамінам (В1, В2, В6, А, Є, С, РР); у хворих зі сприятливим стабільним перебігом захворювання вірогідне зменшення виявлене для вітамінів А, Є, В1, В6,і РР, а в 3-й групі з дебютом епілепсії вірогідно знижені жиророзчинні вітаміни А і Є, а інші показники мають значні розбіжності по групі. Гіповітаміноз у хворих на епілепсію обумовлений підвищеним витрачанням антиоксидантів процесах “гасіння” некомпенсованих вільнорадикальних реакцій, з одного боку, а з іншого дефіцит ряду вітамінів сприяє поглибленню дисфункції систем антиепілептичного захисту. Динаміка пулу вітамінів на різних етапах захворювання підлягає лінійній кореляційній залежності, що підтверджує наявність єдиного механізму таких порушень.

  8. Підвищення NO-синтазної активності та продукції окису азоту тісно пов’язане з прогресуванням епілепсії і має негативний нейротоксичний ефект. На початкових стадіях розвитку захворювання ефекти підвищення окису азоту можуть мати тимчасовий захисний ефект, внаслідок стимуляції загибелі частини гіперактивних нейронів, при прогредієнтному перебігу епілепсії подальше збільшення окису азоту призводить до прогресуючої нейрональної загибелі, змін кровоплину, біоелектричної активності, активаціїї вільнорадикальної патології.

  9. У хворих на епілепсію дисфункція гальмівних нейромедіаторних систем проявляється різноспрямованими змінами вмісту серотоніну. Підвищення рівню серотоніну при дебюті захворювання є адекватною компенсаторною реакцією антиепілептичної системи на судомну активність, а зниження на початкових стадіях захворювання є предиктором несприятливого перебігу та прогресування хвороби. При сприятливому і стабільному перебігу епілепсії спостерігається помірне зниження серотоніну, яке стає значно більшим при тяжкому перебігу (на 23,1%, Р<0,05), що є проявом недостатності ендогенних механізмів захисту нервової системи.

  10. При епілепсії дефіцит рівню мелатоніну (в середньому на 25,6%, Р<0,001) корелює з клінічним перебігом захворювання (тяжкістю, типом і частотою нападів, добовим розподілом нападів) і електроенцефалографічними змінами та прогресує при прогредієнтному перебігу (до 35,5%, Р<0,001). Зниження продукції мелатоніну, на фоні структурно-метаболічної дезорганізації нейронів, обумовлює дисфункцію гальмівних систем, порушення нейрональної активності. Значна варіабельність показників у хворих, відсутність чіткого зв’язку з тривалістю захворювання та етіологічними факторами, наявність змін ритму добової секреції, дає змогу вважати наявність первинного нейрохімічного дефекту в системі метаболізму індоламінів одним з патогенетичних механізмів розвитку епілепсії. На ультраструктурному рівні зниження функціональної активності епіфізу проявляється дегенеративно-дистрофічними і апоптозними змінами пінеалоцитів.

  11. Встановлена наявність декількох паралельних процесів перебудови субмікроскопічної архітектоніки нейронів: дегенеративно-деструктивні зміни, апоптоз окремих нейронів та підсилення функціональної активності частини клітин, що відбивають структурні прояви збіднення нейронального пулу і епілептизації головного мозку. Зміни нейрональної архітектоніки супроводжуються дегенеративно-дистрофічними пошкодженнями мікроциркуляторного русла.

  12. Розвиток епілепсії представляє собою хронічний процес, що поступово поглиблюється, він має ряд етапів, які потребують диференційованого терапевтичного підходу. На початкових етапах захворювання (дебюті) наявні зворотні метаболічні зміни в основному у вигляді недостатності захисних механізмів, при сприятливому перебігу захворювання вираженість структурно-метаболічного дефіциту помірна, що обумовлює ефективне використання нейропротекторних засобів, при тяжкому прогредієнтному перебігу хвороби відбувається зрив механізмів компенсації і прогресування структурних і метаболічних змін.

  13. Запропонований диференційований лікувальний комплекс спрямований на відновлення структурно-функціональних пошкоджень: вазоактивні препарати, препарати комплексної нейрометаболічної дії, вітамінний комплекс (з антиоксидантною, нейропротекторною і антиепілептичною дією), антагоністи кальцію, препарати мелатоніну, есенціальні фосфоліпіди. Розроблені варіанти нейропротекторної терапії в залежності від клінічного перебігу захворювання. Ефективність комплексу підтверджена експериментально, клинічними, нейрофізіологічними і біохімічними дослідженнями. Доведена необхідність та адекватність використання препаратів нейрометаболічної дії в лікуванні епілепсії на всіх етапах, та найбільш ефективно на ранніх стадіях захворювання.

Публікації автора:

  1. Литовченко Т.А. Состояние антиоксидантной ферментативной системы у больных эпилепсией // Медицина сегодня и завтра. – 1999. - №2. – С. 12-14.

  2. Литовченко Т.А. Динамика содержания ряда витаминов и процессов перекисного окисления липидов у больных эпилепсией // Экспериментальная и клиническая медицина. – 1999. - №4. – С. 13-15.

  3. Літовченко Т.А., Жуков В. І., Гноєва О.І. Динаміка вмісту магнію у хворих на епілепсію // Український медичний альманах. – 1999. – Том.2, №4. – С. 52-53. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела біохімічні дослідження, аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  4. Літовченко Т.А., Деменко В.Д., Момот Т.Г., Ярош В.А. Клініко-електроєнцефалографічні кореляції при йєрсиніозному енцефаліті з епілептичним синдромом // Экспериментальная и клиническая медицина. – 2000. - №1. – С. 21-24. (Дисертантом підготовлений літературний огляд, зібрані клінічні дані, взята участь в електроенцефалографічних дослідженнях і їх обробці, підготовлена робота до друку).

  1. Літовченко Т.А., Зінченко О.К., Гноєва О.І. Деякі аспекти порушення структурної організації клітинних мембран у хворих на епілепсію. // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2000. – Том. 9, № 2. – С. 254-255. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела лабораторні дослідження, аналіз даних, підготувала роботу до друку)

  2. Літовченко Т.А. Особливості ситуаційно обумовлених епілептичних нападів, спровокованих алкоголем // Медичні перспективи, 2000 – Том.У, № 2. – С. 67-69.

  3. Літовченко Т.А. Динаміка вмісту глутатіону і SH-груп в крові у хворих на епілепсію // Львівський медичний часопис, 2000. – Том УІ, № 3. – С. 11-13.

  4. Літовченко Т.А. Содержание витаминов группы В (тиамина, пиридоксина, рибофлавина) у больных эпилепсией // Український медичний альманах. – 2000. - №4. – С. 135-137.

  5. Овсянникова Н.В., Литовченко Т.А., Шевченко Л.М Возрастные аспекты эпилепсии // Экспериментальная и клиническая медицина. – Харьков, 2000. - № 4. – С.64-66. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних).

  6. Літовченко Т.А. Деякі аспекти клінічних проявів та лікування післятравматичної епілепсії // Проблеми військової охорони здоров’я. Збірник наукових праць Української військово-медичної академії, 2001, Випуск 8. – С. 109-112.

  7. Літовченко Т.А., Карамишев В.Д., Мірошниченко О.В., Степаненко О.Ю. Особливості ультраструктурних змін гіпокампу при експериментальній епілепсії // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5, № 1-2. – С. 101-103. (Дисертантом проведено літературний огляд, взята участь в експериментальних дослідженнях, самостійно проведений аналіз результатів)

  8. Літовченко Т.А., Зінченко О.К., Шептун А.М., ШевченкоЛ.М. Особливості порушення церебральної гемодинаміки при епілепсії // Укр. Радіологічний журнал. – 2001, №4. – С. 383-385. (Дисертантом підготовлений літературний огляд, зібрані клінічні дані, проаналізовані результати радіонуклідних досліджень, підготовлена робота до друку).

  9. Litovchenko T. Dynamics of contents of melatonin and serotonin in epileptic patients (англ.) //Український вісник психоневрології. – Том 9, вип.2(27), 2001.- С. 62-64

  10. Літовченко Т.А. Применение препаратов нейрометаболического действия в комплексном лечении при эпилепсии //– Архів психіатрії. – Київ, 2001 – Т. 3(26) – С. 52-55.

  11. Литовченко Т.А., Зинченко Е.К. Применение Тимонила-ретард при лечении височных пароксизмов пробуждения // Український вісник психоневрології. – Том 9, вип.3(28), 2001.- С.64-65. (Дисертантом підготовлений літературний огляд, взята участь в підготовці клінічного матеріалу, проведений аналіз даних, підготовлена робота до друку).

  12. Литовченко Т.А., Шептун А.Н. Роль гемодинамических нарушений в развитии эпилепсии // Український вісник психоневрології. – Том 9, вип.3(28), 2001.- С. 65. (Дисертантом підготовлений літературний огляд, зібрані клінічні дані, проаналізовані результати радіонуклідних досліджень, підготовлена робота до друку).

  13. Литовченко Т.А Роль нарушения секреции мелатонина в развитии фотосенситивной эпилепсии. // Врачебная практика. - № 5, 2001. – С.96-100.

  14. Литовченко Т.А Эпилепсия и эпилептические пароксизмы при цереброваскулярных заболеваниях у лиц пожилого и старческого возраста // Врачебная практика, № 4. – 2002. – С. 64-66.

  15. Литовченко Т.А Роль оксида азота в патогенезе эпилепсии // Український вісник психоневрології.- Том 10, вип. 2 (31) – 2002. –С.52-54.

  16. Літовченко Т.А Ультраструктура пірамідних клітин кори головного мозку щурів з експериментальною епілепсією // Медичні перспективи. – 2002, Том VII, 2. – С. 34-37.

  17. Мирошниченко Е.В., Литовченко Т.А., Самосудова Л.В., Зайченко Л.А. Изменение ультраструктуры митохондрий нейронов гиппокампа при экспериментальной эпилепсии // Таврический медико-биологический вестник. – Том 5, № 3, 2002. – 117-118. (Дисертантом проведено літературний огляд, взята участь в експериментальних дослідженнях, самостійно проведений аналіз результатів гістологічних досліджень).

  18. Літовченко Т.А., Зінченко О.К., Даценко І.Б. Клініко-патогенетичне значення мелатоніну в лікуванні епілепсії // Архів психіатрії – № 3 (30), 2002. – С. 128-130. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела біохімічні дослідження, аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  19. Літовченко Т.А. Степаненко А.Ю. Апоптоз пірамідних клітин гіпокампу в патогенезі епілепсії // Медицина сегодня и завтра. - №2, 2002. – С. 23-25. (Дисертантом проведено літературний огляд, взята участь в експериментальних дослідженнях, самостійно проведений аналіз результатів гістологічних досліджень, підготовлена до друку робота).

  20. Литовченко Т.А., Колей Л.И., Зинченко Е.К. Динамика показателей фосфоресценции при эпилепсии // Врачебная практика, 2002, №5. – С. 78-80. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалуі лабораторних дослідженнях, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  21. Літовченко Т.А. Особливості ультраструктурних змін синапсів кори головного мозку щурів з експериментальною епілепсією // Вісник морфології, 2002, №2. – С. 264-265.

  22. Літовченко Т.А. Конвульсофін в якості АDD-ON терапії в лікуванні “відносно резистентних” епілептичних нападів // Вісник психоневрології. – 2003. – Том 11, вип.2 (35). – С. 21-23.

  23. Литовченко Т.А., Мирошниченко Е.В., Карамышев В.Д., Самосудова Л.В. Ультраструктурная организация микроциркуляторного русла гиппокампа при экспериментальной эпилепсии // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения / Труды Крымского ГМУ им. С.И. Георгиевского. – 2002. – Том 138, часть 3. – С. 61-63. (Дисертантом проведено літературний огляд, взята участь в експериментальних дослідженнях, самостійно проведений аналіз результатів).

  24. Литовченко Т.А. Ультраструктурные изменения пинеалоцитов при развитии экспериментальной эпилепсии // Ультразвукова перинатальна діагностика. – 2002. - № 15. – С. 81-86.

  25. Літовченко Т.А., Базарний М.Ф., Меркулова О.Ю., Меркулова В.В., ГноєваО.І. Сучасні напрямки лікування епілептичного статусу // Проблеми медичної науки та освіти. – 2002. - №4 – С. 79-80. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  26. Литовченко Т.А., Маркова Т.В., Малышева И.В. Анализ некоторых псевдоэпилептиформных” ЭЭГ-паттернов // Український медичний альманах, 2002. - №6. – С. 78-79.

  27. Деклараційний патент України на винахід А61К31/00, А61К38/22 “Спосіб комплексного лікування епілепсії”,. – №56053 А, Заявл.23.09.2003; Опубл. 15.04.2003 - Бюл.№4, 2003, -3с.

  28. Литовченко Т.А., Зинченко Е.К., Шевченко Л.М., Овсянникова Н.В. Эпилептический синдром у больного иерсиниозным энцефалитом (случай из практики) // Ш Міжнародна конференція Української протиепілептичної Ліги: Тези конф. – Київ. – 1999. – С. 32-33. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  29. Литовченко Т.А. Содержание “антиоксидантных” ферментов – каталазы, пероксидазы и глутатионпероксидазы в крови больных эпилепсией // Там же. - Київ. – 1999. – С. 47.

  30. Litovchenko T. Neuroendocrine disturbance in interictal periods of patients with epilepsy // Epilepsia. – Philadelphia, New York. – 1998. – Vol. 39, Suppl. 2. – P. 26.

  31. Литовченко Т.А., Жуков В.И. Исследование фосфолипидного состава мембран эритроцитов у больных эпилепсией // Проблемы медицины. – Киев. – 1999. - №5 (9-10). – 49-50. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу і біохімічних дослідженнях, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  32. Litovchenko T., Jukov V.I. Biological role Mg in the epileptogenesis // Epilepsia. – Philadelphia, New York. – 1999. – Vol. 40, Suppl. 2. – P. 206. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу і біохімічних дослідженнях, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  33. Litovchenko T., Smolensky O.N. Vitamine balance of epileptic patients // Epilepsia. – Philadelphia, New York. – 1999. – Vol. 40, Suppl. 2. – P. 207. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу і біохімічних дослідженнях, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  34. Літовченко Т.А., Гноєва О.І., МіхедькоН.Г. Пароксизмальні розлади свідомості при гіпоглікемічних станах. // ІУ Міжнародна конференція УПЕЛ, Київ, 2000. – С. 54. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  35. Litovchenko T. The role of melatonin in epileptogenesis. // European Journal of Neurology. - Vol. 7, Suppl. 3. – 2000. – P. 36.

  36. Zinchenko E.K., Litovchenko T.А., Gnoevaya O.I. The condition of cellular and humoral immunity on the first day after epileptic seizures// Epilepsia. 2000. Vol.41, Suppl. Florence. P. 61. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу і аналіз даних).

  37. Litovchenko T.А., Zinchenko E.K. Peculiarities of epileptic paroxysms in elderly patients with cerebrovascular diseases // Epilepsia. 2000. Vol.41, Suppl. Florence. P. 60. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  38. Зинченко Е.К., Литовченко Т.А., Широкова Н.О., Бокатуева В.В. Отдельные звенья иммунитета ликвора у больных, страдающих церебральными арахноидитами с эпиприпадками// Матеріали науково-практичної конференції “Нейроімунологія в неврології та нейрохірургії” – Київ 2000 – С. 33-35 (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу і лабораторних дослідженнях, провела аналіз даних).

  39. Литовченко Т. А. , Степаненко А. Ю. Морфологические изменения в гиппокампе в условиях экспериментальной модели эпилепсии // Медицина третього тисячоліття Збірник тез конф. молодих вчених ХДМУ. – Харків, 2001. – С. 23. (Дисертантом проведено літературний огляд, взята участь в експериментальних дослідженнях, самостійно проведений аналіз результатів, підготовка роботи до друку).

  1. Litovchenko T., Shirokova N., Zinchenko O. Peculiarities in manifestation of photosensitive epilepsy of girls of average ages T. // 12th International Bethel-Cleveland Clinic Epilepsy Symposium “Genetics of Epilepsies. Reflex Epilepsies”, Bielefeld, Germany, June 27- July 1, 2001. – P. 42. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  2. Litovchenko T. Peculiarities of cerebral hemodynamic disbalance in epileptic patients. – Journal of the Neurological Sciences. Abstracts of the XVII World Congress of Neurology, London 17-22 June 2001. – Vol. 187, Suppl. 1, June 15 2001. – P. 297.

  3. Літовченко Т.А. Конвульсофін у лікуванні первинно генералізованих епілептичних нападів - Ліки України, № 11. – 2001. – С. 39-41.

  4. Литовченко Т.А., Зинченко Е.К., Меркулова В.В. Некоторые особенности дебюта фотосенситивной эпилепсии – Вісник епілептології - №1(1), 2002. – С. 72-73 . (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  5. Литовченко Т.А. Основные принципы ЭЭГ-мониторинга при эпилепсии – Вісник епілептології - №1(1), 2002. – С. 73-74.

  6. Litovchenko T., Ladnay I., Zinchenko E The role of acupuncture in neurological rehabilitation of patients with epilepsy // 3rd World Congress in Neurological Rehabilitation, Venice, April 2-6, 2002. Abstracts Book. Edited by: B. Baganute, A. Leone, T. Battistin. – P. 404-405. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  7. Дубенко А.Е, Литовченко Т.А. Концепция патогенетической терапии эпилепсии восстанавливающими энергетический обмен препаратами // Журнал неврологии и психиатрии. – 2002, №7. – С.25-31. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу і аналізі даних, підготувала роботу до друку).

  8. Литовченко Т.А. Основные принципы нейропротекторной терапии в комплексном лечении эпилепсии. // Вісник епілептології, 2003 – 1 (3-4), - С. 6-12

  9. Літовченко Т.А., Гноєва О.І., Міхедько Н.Г. Мелатонін в лікуванні епілепсії // Вісник епілептології, 2003 – 1 (3-4), - С. 69-70. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  10. Дубенко А.Е., Литовченко Т.А. Пароксизмальные состояния неэпилептического характера у больных с верифицированной эпилепсией // Материалы V Восточно-Европейской конференции: “Эпилепсия и клиническая нейрофизиология”. – Украина, Ялта-Гурзуф, 2003. – С.179-180. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу і аналізі даних, підготувала роботу до друку).

  11. Літовченко Т.А., Широкова Н.О., Шевченко Л.М., Овсяннікова Н.В., Міхедько Н.Г. Епілептичний синдром при йєрсиніозному енцефаліті // Мат. международной научно-практ. конф. “Неординарные (раритетные) синдромы и заболевания нервной системы у детей и взрослых. – Донецк-Святогорск, 2003. – С.260-262. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).

  12. Деменко В.Д., Зинченко Е.К., Экзархова А.И., Даценко И.Б., Литовченко Т.А., Харченко И.В. Юношеская миоклоническая эпилепсия (синдром Янца): случай из практики // Мат. международной научно-практ. конф. “Неординарные (раритетные) синдромы и заболевания нервной системы у детей и взрослых”. – Донецк-Святогорск, 2003. – С.260-262. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу і аналізі даних, підготувала роботу до друку).

  13. Литовченко Т.А Причины развития резистентности эпилепсии и основные принципы ее лечения // Здоров’я України – 2003, № 22 (83). – С. 19.

  14. Литовченко Т.А. Влияние ламиктала на динамику межприступной ЭЭГ у больных эпилепсией // Вісник епілептології. – 2003, № 2 (5-6). – С. 20-24.

  15. Литовченко Т.А., Гуменко Н.М., Маркова Т.В. Проблемы лечения эпилепсии у женщин в периоды гормональной перестройки. // Вісник епілептології. – 2004, № 1 (7-8). – С. 38-40. (Дисертант провела літературний огляд, взяла участь в підготовці клінічного матеріалу, провела аналіз даних, підготувала роботу до друку).