Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Органічна хімія


Ткаченко Борислав Олександрович. Каркасні вуглеводні в реакціях з окисниками на основі перехідних металів: дисертація канд. хім. наук: 02.00.03 / НАН України; Інститут органічної хімії. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Ткаченко Б. О. Каркасні вуглеводні в реакціях з окисниками на основі перехідних металів. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 – органічна хімія. – Інститут органічної хімії НАН України, Київ, 2003.

З метою виявлення синтетичних особливостей і механізмів реакцій метал-оксо-сполук із С–С та С–Н зв’язками модельних вуглеводнів, а також з’ясування природи селективності процесів, що спостерігаються, була досліджена поведінка різних класів каркасних вуглеводнів (пропеланів, напружених і малонапружених) у реакціях з незарядженими електрофілами – високовалентними метал-оксо-реагентами та діоксиранами. Знайдено, що метал-оксо-окисники реагують шляхом окиснювального приєднання із міцними С–С зв’язками вуглеводнів, а зі слабкими (такими, що мають значний бірадикальний характер) – шляхом молекулярно-індукованого гомолізу. Встановлено, що селективність заміщення при дії метал-оксо-реагентів контролюється переносом заряду та визначається структурою вуглеводневого катіон-радикала. Вперше досліджена реакція sС–С зв’язку з діоксиранами. Виявлені принципові розбіжності в механізмах активації алканів метал-оксо-реагентами та діоксиранами, а також показано, що загальний механізм (молекулярно-індукований гомоліз) реалізується тільки в реакціях зі слабкими С–С зв’язками. З міцними s-зв’язками алканів діоксирани реагують шляхом концертного укорінення.

Отримані результати можуть бути використані в препаративній хімії для високоселективних функціоналізацій насичених вуглеводнів, у тому числі інертних, а також сприяти пошуку нових і розширенню асортименту існуючих окиснювачів для селективної функціоналізації вуглеводнів (особливо каркасних).