Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Турчіна Світлана Григорівна. Кадровий менеджмент в підприємствах АПК : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Турчіна С.Г. Кадровий менеджмент в підприємствах АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01. – економіка, організація і управління підприємствами. – Сумський національний аграрний університет. – Суми, 2006.

У дисертаційній роботі досліджено теоретико-методичні і прикладні аспекти кадрового менеджменту підприємств АПК на прикладі аграрного сектора Сумської області. Систематизовано сутність кадрового менеджменту і кадрово-менеджерського потенціалу, мотивації персоналу як функції активізації ефективного організаційного розвитку управлінської діяльності. Обґрунтовано особливості кадрового забезпечення аграрних економічних суб’єктів кадрами в умовах структурних соціально-економічних та господарських трансформацій економічного механізму агропромислового комплексу. Проаналізовано стан формування кадрово-менеджерського потенціалу підприємств за структурою кадрів їх кількісно-якісних характеристик з оцінкою впливу людського фактора на підприємницькі результати, ефективність сільського господарства.

Розроблено пропозиції щодо удосконалення кадрового забезпечення в підприємствах аграрного сектора, оптимізації процедури визначення кадрового резерву керівників і спеціалістів та ефективності їх використання.

В рамках дисертаційного дослідження автором була розв’язана важлива народногосподарська задача щодо формування та вдосконалення кадрового менеджменту в сільськогосподарських підприємствах АПК.

1.Дослідженнями встановлено що, реалізація потенціалу організації здійснюється через систему управління, першоосновою якої є управлінські кадри. Функціонально кадри менеджменту є об’єктом і суб’єктом управління, а кадровий менеджмент, як консолідуючий фактор забезпечення взаємодії елементів організаційного розвитку, вважається підсистемою управління людськими ресурсами і опосередковує формування, розвиток та раціональне використання кадрового потенціалу, достатнього для досягнення цілей організації.

2. Теоретично обґрунтовано, що об’єктом галузевого управління людськими ресурсами виступають персонал і кадри. Кадри – це основний (штатний) склад підготовлених, кваліфікованих працівників підприємств, установ і громадських організацій тієї чи іншої галузі діяльності. Під персоналом розуміють весь особовий склад установи, підприємства, фірми, або частину цього складу, виділену за ознакою характеру виконуваної роботи (наприклад, управлінський персонал).

3. В результаті узагальнення теоретико-методичних підходів зарубіжних та вітчизняних вчених дійшли висновку, що визначальною ознакою кадрового менеджменту сільськогосподарських підприємств як адміністративно-управлінської одиниці є кадрово-менеджерський потенціал, який можна визначити як категорію, що охоплює сукупність керівників та спеціалістів із спеціальною управлінською освітою, які функціонують в ринкових умовах, з метою досягнення визначених цілей підприємства шляхом ефективного використання як ресурсів даного підприємства, так і властивих кадрам організаційно-управлінських навичок, здібностей, фахових знань і вмінь.

4. Зазначено, що консолідуючим фактором інтересу кадрів щодо забезпечення ефективного організаційного розвитку виступає мотивація, яка полягає в тому, що мотиваційне поле на стратегічному і тактичному рівнях управління забезпечує досягнення поставлених цілей за рахунок створення сприятливого клімату поведінки кадрово-управлінського персоналу; тому мотивація об’єктивно виступає ефективним і найбільш дієвим інструментарієм впливу на працівника, а також на колектив в контексті забезпечення ефективного кадрового менеджменту.

5.Виконаними дослідженнями підтверджено, що демографічна ситуація в сільських населених пунктах Сумської області системно погіршується, відбувається зменшення жителів села за рахунок природного скорочення та міграції в місто і за кордон. Це призводить до порушення статево-вікового складу населення і погіршення якісної характеристики трудового потенціалу. Така ситуація вимагає більш раціонального використання людських ресурсів, відтак, розвиток аграрних відносин вимагає значної уваги до кадрового менеджменту, основною складовою якого є кадрово-менеджерський потенціал.

6. Емпіричними дослідженнями встановлено, що сучасний стан кадрово-менеджерського забезпечення агроформувань не відповідає повною мірою вимогам ринкової економіки, що безпосередньо впливає на ефективність функціонування товаровиробників. Невисокий освітній рівень управлінських працівників, домінування серед них керівників-технологів вимагають загострення уваги на питаннях формування кадрово-менеджерського потенціалу в підприємствах аграрного сектора.

7. Виконане дослідження дозволило дійти висновку, що практика організації формування та використання кадрово-менеджерського потенціалу зумовлює недостатній рівень якісного складу зайнятих в управлінні, невідповідність соціально-економічних умов, в яких формувався та використовується кадрово-менеджерський потенціал, реальним можливостям господарювання, що вимагає докорінної перебудови кадрової роботи з одночасним збереженням позитивних надбань в її організації. Важливим напрямком підвищення ефективності формування та використання кадрово-менеджерського потенціалу агроформувань постає організація підготовки керівників, яка полягає у підготовці майбутніх керівників (керівного резерву) та підвищенні кваліфікації працюючих керівників.

8. Доведено, що важливим моментом удосконалення кадрового менеджменту в підприємствах є створення та робота з резервом керівних кадрів. Це дозволить підготувати майбутніх працівників, перевірити кандидатів, відібрати кращих та підготовити їх до ефективної праці на більш високій посаді. З метою удосконалення роботи з кадровим резервом пропонується здійснювати розрахунок оптимальної чисельності кадрового резерву керівників та спеціалістів за допомогою коефіцієнтів.

9. Результативним методом розвитку управлінського потенціалу кадрів визначено планування та здійснення ділової кар’єри керівників і спеціалістів – просування по службі, поєднане з розширенням сфери відповідальності і підвищенням винагороди. Необхідно зміцнити існуючі кадрові служби підприємств кваліфікованими працівниками, де необхідно, створити нові служби, здатні здійснювати ефективний кадровий менеджмент. Слід також переглянути функції і структуру кадрових служб, підвищити їх імідж та відповідальність.

10. Обґрунтовано, що удосконалення кадрової роботи має базуватися на триєдиному підході, тобто одночасній роботі за трьома головними напрямками: а) розвитку теоретичних основ організації кадрової роботи і управління нею; б) раціоналізації технології кадрової роботи і забезпечення ефективного функціонування механізму цієї роботи; в) навчанні суб’єктів всіх рівнів науковим основам ведення кадрової роботи.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Михайлова Л.І., Турчіна С.Г. Проблеми формування та використання кадрового потенціалу в сільському господарстві. Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК // Вісник Харківського державного аграрного університету. – Серія “Економіка АПК і природокористування”. – 2001. – №9. – С. 127-130. (внесок автора: обґрунтування особливостей кадрового потенціалу в сільському господарстві).

2. Турчіна С.Г. Вплив управлінських кадрів на результативність сільськогосподарських підприємств. // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Фінанси і кредит”. – №1 (12). – 2002. – С. 216-220.

3. Турчіна С.Г. Підвищення кваліфікації як фактор розвитку персоналу в аграрній сфері // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. № 3-4. – 2002. – С. 78-81.

4. Турчіна С.Г. Кадрове забезпечення та якісний склад персоналу у сільськогосподарських підприємствах. // Збірник наукових праць Луганського НАУ. Серія “Економічні науки”. – №14(26). Том 3. – Луганськ. – 2002. – С. 311-314.

5. Турчіна С.Г. Організаційно-управлінські аспекти кадрового забезпечення підприємств АПК // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. – №3-4 (13-14). – 2004. – С. 315-319.

6. Турчіна С.Г. Методологічні основи вдосконалення кадрового менеджменту// Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія “Економічні науки”. №10. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 222-224.

7. Турчіна С.Г. Оцінка управлінських кадрів як фактор ефективного формування та використання трудових ресурсів в АПК // Збірник наукових праць Луганського НАУ. / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2004. – №34(46). – С. 346-350.

8. Турчіна С.Г. Сучасні проблеми забезпечення АПК управлінськими кадрами // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. – №3-4 (16-17). – 2005. – С. 405-409.

9. Турчіна С.Г. Формування і розвиток системи мотивації до ефективної праці керівників і спеціалістів аграрних підприємств // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. №4-5 (18-19), 2005. – С. 137-141.

10. Турчіна С.Г. Концептуальні положення ефективної системи управління кадрами. // Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету / За ред. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2006. Вип. 14 (Том 2). – С. 302-307.

11. Турчіна С.Г. Управління діловою кар’єрою керівників та спеціалістів. // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Економіка. – №1 (33). – Рівне: НУВГП, 2006. – С. 134-140.

Публікації в інших виданнях

12. Михайлова Л.І., Турчіна С.Г. Проблеми підготовки керівних кадрів в аграрних вузах Актуальні проблеми підготовки фахівців в умовах реструктуризації органів регіонального управління / Матеріали міжнародної науково-методичної конференції (25-26 травня 2000 р.), м. Рівне – С. 26-28. (внесок автора: визначення проблем підготовки керівних кадрів в аграрних вузах).

13. Турчіна С.Г. Основные подходы к подбору и расстановке кадров управления // Экономика и эффективная организация производства. Сборник научных трудов. – Брянск, 2002. – С. 75-77.

14. Турчіна С.Г. Підготовка резерву керівних кадрів в підприємствах АПК Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (Суми, 13-16 травня 2003 р.) / Редколегія: О.М. Царенко (відповідальний редактор), Є.В. Мішенін, В.П. Москаленко, І.В. Сало, А.В. Чупіс. – Суми: СНАУ, 2003. С.2. – С. 80-84.

15. Царенко О.М., Мельник С.І., Михайлова Л.І., Турчіна С.Г. Кадрове забезпечення АПК: Науково-виробниче видання. – Суми: ВАТ “СОД”, вид-во “Козацький вал”, 2003. – 70 с. (внесок автора: аналіз кадрового забезпечення; прогноз тенденцій забезпеченості сільськогосподарських підприємств спеціалістами аграрного сектора економіки; розробка моделі професійно-кваліфікаційної моделі керівника підприємства та плану роботи з резервом керівних кадрів).

16. Турчіна С.Г. Удосконалення процедури розрахунку оптимальної чисельності кадрового резерву керівників і спеціалістів // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. №32. – ХНТУСГ. – 2003. – С. 105-108.