Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка праці


Бунтова Наталія Василівна. Кадрове забезпечення готельного господарства України: проблеми та шляхи їх вирішення : Дис... канд. наук: 08.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Бунтова Н.В. Кадрове забезпечення готельного господарства України: проблеми та шляхи їх вирішення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.07 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню, узагальненню та розв’язанню соціальних та економічних проблем розвитку та ефективного використання кадрового потенціалу готельного господарства в умовах ринкової трансформації економіки України.

Поглиблено теоретико-методологічні основи дослідження кадрового забезпечення з обґрунтуванням принципів формування та ефективного використання персоналу підприємств готельного господарства. Удосконалено методологічні та методичні засади прогнозування зайнятості населення в готельній сфері. Здійснено комплексну оцінку трансформаційних процесів формування системи кадрового забезпечення готельного господарства України.

Розроблено та апробовано методику розрахунку нормативів чисельності працівників для готелів різних категорій та професійно-кваліфікаційних груп, а також побудований на цій основі прогноз перспективної чисельності персоналу готельного господарства на період до 2015 року. Запропоновано стратегію кадрового забезпечення розвитку індустрії гостинності та напрямки удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації готельного персоналу.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове розв’язання важливого науково-прикладного завдання щодо удосконалення кадрового забезпечення готельного господарства, що знайшло відображення у розробці методико-методологічних засад та принципів формування трудового потенціалу готельного господарства в умовах ринкової трансформації та євроінтеграційних тенденцій, визначенні та обґрунтуванні теоретико-методологічних підходів до управління складовими цього механізму, опрацюванні конкретних рекомендацій органам виконавчої влади. Результати роботи дають підстави для таких висновків:

    1. Пошук ефективних способів подолання економічної кризи, прискорення темпів становлення ринкових відносин, зростання числа прибуткових готельних підприємств зумовлюють необхідність застосування в системі управління готельним господарством не лише організаційно-адміністративних, фінансово-управлінських важелів, комерційних програм, але й розширення практики використання науково обґрунтованих теоретичних та методологічних підходів до ефективного кадрового забезпечення.

    2. Аналіз кадрового забезпечення готельного господарства свідчить про погіршення якісного складу персоналу, недостатню увагу до підготовки кадрів та організації системи неперервної освіти відповідно до сучасних вимог. На всіх рівнях управління спостерігається нерегульованість взаємодії стихійних та регулюючих факторів ринкового механізму, відсутність у більшості керівників і спеціалістів необхідного досвіду та знань щодо ефективного використання наявних ресурсів, кадрового потенціалу, формування конкурентоспроможної професійно-кваліфікаційної структури персоналу. Сукупність існуючих протиріч, домінування негативних явищ в економіці і кадровій ситуації приводять до безсистемної роботи, збоїв та порушень в управлінському циклі кадрового забезпечення готельного господарства.

    3. Результати дослідження стану і тенденцій розвитку кадрового забезпечення підприємств готельного господарства України, в т. ч. м. Києва як адміністративного, наукового і туристичного центру, показали, що сьогодні спостерігається загальний дефіцит професійно відібраних, освічених керівників всіх рівнів та спеціальностей. Дослідження підтверджує необхідність розвитку галузі відповідно до західноєвропейських та світових тенденцій та здійснення професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників готельного бізнесу відповідно до соціально-економічних змін, розширення соціальних і технологічних функцій галузі, підвищення вимог до рівня освіченості, професійної мобільності, конкурентоспроможності фахівців на вітчизняному та світовому ринках праці.

    1. Одним з основних результатів дисертаційного дослідження є розробка власного методологічного підходу до нормування чисельності готельного персоналу в розрізі професійно-кваліфікаційних груп та категорійності готельних підприємств. На основі розрахованих в роботі нормативів чисельності був побудований прогноз загальної потреби в кадрах для готельного господарства до 2015 року з врахуванням реконструкції та нового будівництва готелів.

    2. Доведено, що для підвищення конкурентоспроможності готельного господарства на ринку послуг необхідно розробити уніфіковані професійно-кваліфікаційні та поведінкові вимоги до персоналу, які відповідали б європейським стандартам обслуговування.

    3. Розроблено стратегію кадрового забезпечення розвитку готельного господарства на основі врахування сукупності факторів та структурних перетворень в галузі, а також адаптації ринку освітянських послуг до вимог готельного господарства щодо якості підготовки фахівців навчальними закладами.

    4. В дисертації розроблено концептуальні підходи з удосконалення механізму кадрового забезпечення готельного господарства зокрема обґрунтовано пропозиції щодо: приведення номенклатури професій і спеціальностей регіональної системи професійної освіти та співвідношення числа випускників різних рівнів освіти у відповідність з структурою готельного попиту на ринку праці; підвищення професійної, психологічної, соціальної та особистісної готовності випускників до професійно-трудової діяльності у сфері готельних послуг на рівні сучасних вимог.

    5. Дисертантом розроблено та обґрунтовано комплекс заходів з удосконалення системи підвищення якості підготовки та перепідготовки кадрів готельного господарства, який включає розробку на державному рівні програми підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів; затвердження державних вимог до професійної діяльності працівників (спеціалістів) готельних підприємств; створення механізму сертифікації професійної діяльності провідних спеціалістів готельних підприємств; реалізацію багатоканального фінансування кадрового забезпечення готельного господарства на різних рівнях управління.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Бунтова Н.В. Аналіз ринку праці працівників основних готелів України / Н.В. Бунтова // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – 2003. – Вип. 9(28). – С. 95–101.

  2. Бунтова Н.В. Вплив мотиваційних факторів на ефективність праці персоналу основних готелів міста Києва / Н.В. Бунтова // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – 2003. – Вип. 10(29). – С.100–103.

  3. Бунтова Н.В. Особливості управління кадровим потенціалом готельного підприємства / Н.В. Бунтова // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 7(37). – С. 161–169.

  4. Бунтова Н.В. Забезпечення конкурентоспроможності готельного підприємства на основі підвищення освітнього рівня персоналу / Н.В. Бунтова // Зайнятість і ринок праці: Міжвідомчий науковий збірник НАН та Міністерства праці і соціальної політики. – 2005. – Вип. 20. – С. 92–98.

  1. Бунтова Н.В. Напрямки ефективного кадрового забезпечення в системі управління розвитком готельного господарства України / Н.В. Бунтова // Науковий вісник ЧТЕІ: Економіка. – 2005. – Вип. III. – С. 204–207.

  2. Бунтова Н.В. Кадрове забезпечення галузі туризму з урахуванням міжнародного досвіду / Н.В. Бунтова //Демографія та соціальна економіка: Науково-економічний та суспільно-політичний журнал. – 2006. – Вип. 2/2006. – С. 136–142.

  3. Бунтова Н.В. Стратегічні напрями розвитку кадрового забезпечення готельного господарства України / Н.В. Бунтова // Демографія та соціальна економіка: Науково-економічний та суспільно-політичний журнал. – 2007. – Вип. 1/2007. – С. 125–131.

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Бунтова Н.В. Стратегічне значення підвищення професійного рівня туристичних і готельних кадрів для подальшого розвитку індустрії туризму України / Н.В. Бунтова // Наукові записки КІТЕП: Щорічник. – 2001. – Вип. 1 – С. 95–101.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Бунтова Н.В. Основні напрями кадрової політики з удосконалення системи управління кадровим забезпеченням готельного господарства / Н.В. Бунтова // Культура і освіта фахівців туристської сфери: сучасні тенденції та прогнози: Матеріали III-ої Міжнародної науково-практичної конференції. – К.: КУТЕП, 2005. – С. 573–581.